Vyriausybė sutinka, kad lietuviškuose pasuose atsirastų W, X ir Q

Publikuota: 2017-06-19
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybė pareiškė sutinkanti, kad lietuviškuose asmens tapatybės dokumentuose užsienietiškos pavardės galėtų būti rašomos originalo kalba lotyniškais rašmenimis, įskaitant ir su W, X ar Q. Tačiau galutinai dėl to spręs Seimas.

Pirmadienį Vyriausybės pasitarime pritarta atitinkamam Seime gimusiam Vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose įstatymo projektui, kuriame numatyta, kad pagrindiniame Lietuvos piliečio paso puslapyje užsienietiškos pavardės gali būti įrašomos originalo kalba, tačiau naudojant lotyniškus rašmenis. Šį liberaliu pavadintą projektą parengė socialdemokratas Gediminas Kirkilas, o savo parašais parėmė beveik aštuonios dešimtys parlamentarų.

Jeigu toks įstatymas būtų priimtas, tai uždegtų žalią šviesą tiek Lietuvos pilietybę įgijusiems užsieniečiams, tiek su užsieniečiais santuoką sudariusiems ir jų pavardę perėmusiems Lietuvos piliečiams, tiek Lietuvos lenkams pavardę lotyniškais rašmenimis rašyti pirmajame paso puslapyje.

Premjeras Saulius Skvernelis paaiškino, kad „pagal projektą, originalūs pavardžių užrašai gali būti tuomet, kai nesulietuvinta pavardės rašyba yra įrodyta pagal protėvių dokumentus“.

Anksčiau šiemet Valstybinė lietuvių kalbos komisija teigiamai pasisakė dėl galimybės lietuviškų pasų pagrindiniame puslapyje rašyti užsienietiškas pavardes originalo kalba, tačiau tik lotyniškais rašmenimis. Kita vertus, pakartota dar 2014 m. komisijos pareikšta nuomonė, kad asmens dokumentuose nelietuviškais rašmenimis galėtų būti užrašomos Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių ir sutuoktinio užsieniečio pavardę priėmusių Lietuvos piliečių pavardės. Kitais atvejais komisija pasiūlė išlaikyti „pagrindinį principą rašyti lietuviškais rašmenimis pagal tarimą“.

Pono Kirkilo manymu, galimybe užsirašyti pavardę lotyniškais rašmenimis pasinaudotų keli šimtai Lietuvos lenkų, o kur kas labiau tuo naudosis su užsieniečiais santuoką sudarę ir jų pavardę perėmę Lietuvos piliečiai.

Seimui yra pateiktas ir alternatyvus, vadinamasis konservatyvus įstatymo projekto variantas, pagal kurį lenkų tautybės Lietuvos piliečiai asmenvardžius lotyniškais rašmenimis galėtų užrašyti tik papildomame paso puslapyje. Jo rengėjai tvirtino greičiausiai pasiūlysiantys pataisą p. Kirkilo teiktam ir Vyriausybės parengtam projektui, kuris leistų Lietuvos pagrindiniame paso puslapyje vardą ir pavardę lotyniškais rašmenimis rašyti tik Lietuvos pilietybę įgijusiems užsieniečiams ir sutuoktinio užsieniečio pavardę perėmusiems Lietuvos piliečiams. Tokiu atveju Lietuvos lenkams būtų palikta galimybė vardą ir pavardę lotyniškais rašmenimis užrašyti tik papildomame paso puslapyje.

Kurį iš siūlomų variantų pasirinkti, Seimas spręs dar šį birželį arba jau rudens sesijoje.

Šiuo metu Lietuvoje galiojantys teisės aktai numato, kad Lietuvos piliečių dokumentuose vardai ir pavardės rašomi tik sulietuvinti ir tik lietuviškais rašmenimis. Lietuvos teismai yra priėmę keletą neskundžiamų sprendimų, įpareigojančių Lietuvos piliečių pasuose ir tapatybės kortelėse įrašyti pavardes ir nelietuviškais rašmenimis, bet antrame dokumento puslapyje. Skundų autoriai nėra šiais sprendimais patenkinti.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau