Vaigausko kadencija baigėsi, kada bus nauja VRK – nežinia

Publikuota: 2017-05-18
Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Zenono Vaigausko „begalinė“ kadencija Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) formaliai baigiasi šį ketvirtadienį, tačiau jis ir toliau eis šias pareigas iki bus suformuota naujos sudėties komisija bei paskirtas naujas jos pirmininkas. Tiesa, kada tai įvyks – neaišku, nes Seimo kuluaruose įstrigo pasiūlymai dėl naujos VRK sudarymo tvarkos.

Darbas baigtas, darbas tęsiasi

Tikimasi, kad birželio mėnesį nauja komisija bus vis dėlto suformuota ir naujas pirmininkas paskirtas arba pagal iki šiol galiojančią VRK sudarymo tvarką, arba pagal naują, jeigu ji atsiras.

Nuo 1994 m. VRK vadovaujantis p. Vaigauskas VŽ informavo, kad ketvirtadienis, gegužės 18 d., „formaliai yra paskutinė jo kadencijos šiose pareigose diena“. VRK sudėtis atnaujinama ir jos pirmininkas paskiriamas kas ketverius metus. Paskutinį kartą p. Vaigauskas buvo VRK vadovu Seime paskirtas 2013 m. gegužę.

Tačiau, anot p. Vaigausko, jis bei kiti VRK nariai, kurių kadencija formaliai irgi baigiasi šiomis dienomis, ir toliau eis savo pareigas „iki bus sudaryta naujos sudėties VRK“. „Negali būti taip, kad šioje vietoje atsirastų teisinė tuštumą ir nebeliktų tokios institucijos kaip VRK – jau vien todėl, kad išlaikant visas procedūras ir terminus būtina ruošti rugsėjį Marijampolėje įvyksiančius mero rinkimus. Tuo mūsų komisija dabar ir užsiima, kitą savaitę turėsime eilinį posėdį, skirtą rengtis šiems rinkimams“, – VŽ aiškino laikinuoju VRK vadovu tampantis p. Vaigauskas.

Laukia pasiūlymų

Tačiau Seimas, panašu, neskuba priimti sprendimų nei dėl naujos sudėties VRK, nei dėl naujojo jos pirmininko, nei dėl apskritai naujos VRK sudarymo tvarkos.

Prieš kelias savaites Seimo plenariniame posėdyje buvo atmestas valdančiųjų valstiečių-žaliųjų teiktas, prezidentės Dalios Grybauskaitės paremtas pasiūlymas „depolitizuoti“ VRK, t.y. nustatyti naujus jos sudarymo principus, atsisakant į komisiją deleguojamų didžiausių parlamentinių politinių partijų atstovų.

Seimui balsų dauguma nesutikus su tokia reforma iš visų parlamentinių frakcijų atstovų buvo sudaryta speciali darbo grupė, kuri turi susitarti dėl „bendro politinio vardiklio“, kaip turėtų būti formuojama naujos sudėties VRK.

Viktoro Pranckiečio, Seimo pirmininko, sekretoriato atstovai VŽ pranešė, kad pirmiausia yra laukiama šios darbo grupės susitarimų ir pasiūlymų dėl naujos VRK sudarymo tvarkos bei Seimo apsisprendimo dėl to, tik po to esą bus teikiamos kandidatūros į VRK narius ir į jos pirmininkus.

Grupė neposėdžiauja

Tačiau per pastarąsias dvi savaites nuo sudarymo darbo grupė ne tik neparengė pasiūlymų, bet netgi nebuvo sukviesta nei į vieną posėdį. Į šią grupę buvo įtraukti visų Seime veikiančių frakcijų seniūnai, taip pat dar papildoma didžiausios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Agnė Širinskienė.

Ji VŽ sakė negavusi pakvietimo dalyvauti nei viename darbo grupės posėdyje. Tą patį VŽ sakė ir Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas: „Kaip tik dabar nunešiau paklausimą Seimo pirmininkui, kodėl yra visiška tyla dėl šios darbo grupės posėdžių, nors jau derėtų padiskutuoti ir suformuluoti pasiūlymus, kaip elgtis su VRK sudarymo principais.“

Seimo pirmininko ir Seimo posėdžių sekretoriato atstovai VŽ teigė, kad „galbūt per kitą savaitę darbo grupė susirinks, padiskutuos ir pateiks savo siūlymus“. Tuomet pačioje gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje Seimas apsispręstų, ar keisti VRK sudarymo tvarką, o iki pavasario sesijos pabaigos, t.y. iki liepos naujos sudėties VRK bei naujasis jos pirmininkas bus paskirti.

VŽ žiniomis, Seimo pirmininkas jau turi kandidatą į naujuosius VRK vadovus, tačiau kruopščiai slepia savo pasirinkimą. Jis esą bus paskelbtas tuomet, kai paaiškės, ar pagal seną, ar jau pagal naują tvarką bus sudaroma naujoji VRK.

Ponas Vaigauskas ne kartą yra pabrėžęs neketinąs ir nesutiksiąs dar vieną ketverių metų kadenciją vadovauti VRK. Po praėjusį rudenį įvykusių Seimo rinkimų jis buvo itin kritikuojamas už netinkamai organizuotą kompiuterinių sistemų darbą.

Netiki, kad bus pokyčiai

Valstietis-žaliasis Povilas Urbšys, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto, „kuruojančio“ VRK kaip instituciją, pirmininkas, VŽ sakė netikintis, kad parlamentarų dauguma išdrįs pakeisti VRK sudarymo tvarką.

„Pastarųjų projektų svarstymai Seimo posėdžiuose parodė, kad dauguma didžiųjų partijų atstovų nenori pokyčių ir nenori, kad iš jų būtų atimta teisė deleguoti dalį VRK narių, nenori visko atiduoti į profesionalių teisininkų rankas. Todėl nemanau, kad ir darbo grupėje bus prieita prie išvados, jog reikia ką nors keisti šioje srityje. Apskritai, darbo grupės paprastai yra sudaromos tam, kad būtų vilkinamas koks nors procesas. Čia matome akivaizdų to įrodymą“, – teigė p. Urbšys.

Jis pareiškė tikįs, kad arba p. Pranckietis „parodys politinį charakterį“ ir „privers darbo grupę paskubinti savo verdiktą“, arba nelauks jos išvadų ir teiks naujojo VRK pirmininko kandidatūrą pagal šiuo metu galiojančią, senąją komisijos sudarymo tvarką. „Nes begalinis šio klausimo vilkinimas šiuo atveju yra visiškai nepateisinamas. Jau daug laiko kalbama apie tai, kad p. Vaigauskas užsisėdėjo tose pareigose, ir jis pats neslepia norįs būti pakeistas, bet politikai vis niekaip neišsprendžia šios problemos“, – pastebėjo p. Urbšys.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau