ES didina spaudimą Varšuvai

Publikuota: 2017-05-17
„Teisės ir teisingumo“ partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis ir Beata Szydlo, Lenkijos premjerė. Slawomiro Kaminskio („Agencja Gazeta“ / „Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
„Teisės ir teisingumo“ partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis ir Beata Szydlo, Lenkijos premjerė. Slawomiro Kaminskio („Agencja Gazeta“ / „Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

ES valstybės antradienį paragino Lenkiją atkreipti dėmesį į Bendrijos susirūpinimą dėl šalies teisinės valdžios nepriklausomybės. Tačiau Varšuva pareiškė, kad ES primeta savo nuomonę kaip diktatą.

Europos Komisija (EK) 2016-ųjų pradžioje pradėjo precedento neturintį tyrimą dėl teisės viršenybės Lenkijoje. Fransas Timmermansas, EK viceprezidentas, daugiau nei metus susirašinėjo su Varšuva ir pateikė ES rekomendacijas, tačiau Lenkija atsisakė jas vykdyti. Antradienį įvyko pirma ES ministrų diskusija šiuo klausimu.

„Visos šalys sutarė, kad teisės viršenybė yra bendra atsakomybė ir mes turime tęsti dialogą su Lenkija“, – po susitikimo sakė p. Timmermansas, jį cituoja „Reuters“.

Savo ruožtu Lenkijos užsienio reikalų viceministras Konradas Szymanskis tikino, kad Varšuva nepažeidžia teisės viršenybės principo.

„Susitikimo išvada – dialogas turi tęstis, su tuo mes sutinkame. ES yra vertybėmis paremta sąjunga, kurioje teisės viršenybė vaidina svarbų vaidmenį. Su tuo mes visiškai sutinkame. Tačiau mes nepritariame EK pateiktai interpretacijai. Vienpusiškas tikėjimas, kad mes įgyvendinsime rekomendacijas yra ne dialogas, o diktatas“, – kalbėjo p. Szymanskis.

Didžioji dalis ES valstybių palaikė Briuselio pusę. Belgija pareiškė, kad Lenkija turėtų pajusti pasekmes, jeigu ji nepakeis savo požiūrio. Esą jai turėtų būti apribota prieiga prie ES biudžeto. Tokią poziciją palaikė ir Prancūzija. Daugelis kitų valstybių siūlė dar kartą aptarti šį klausimą.

Tačiau į Varšuvos pusę stojo Vikrotas Orbanas, Vengrijos ministras pirmininkas. Savo ruožtu Čekija, Slovakija ir Lietuva išreiškė neutralią poziciją, skelbia „Reuters“. Tiesioginės kritikos Varšuvai neišreiškė ir Jungtinė Karalystė (JK), o tai sukėlė kai kurių diplomatų pasipiktinimą.

„JK parodė, kad „Brexit“ jai yra svarbiau už demokratiją“, – sakė vienas neįvardintas diplomatas, jį cituoja „Financial Times“.

EK gali Lenkijai pritaikyti 7-ąjį Lisabonos sutarties straipsnį ir suspenduoti Lenkijos balso teisę ES, jeigu ji nuspręstų, kad teisės viršenybės principas yra rimtai pažeistas. Tačiau tokiam sprendimui turėtų vieningai pritarti visos Bendrijos narės ir Europos Parlamentas. Tokius veiksmus greičiausiai blokuotų Vengrija.

Vis dėlto tokio pobūdžio konfliktai gali paspartinti „dviejų greičių“ Europos kūrimąsi bei sumažinti Vakarų valstybių ryžtą išlaikyti didelę paramą pokomunistinėms valstybėms per struktūrinę paramą, rašo „Reuters“. Lenkija šiuo metu yra didžiausia paramos gavėja Bendrijoje.

Konfliktą su ES sukėlė Lenkijos Konstitucinio tribunolo teisėjų skyrimas. 2015-ųjų rudenį, iki parlamento rinkimų likus kelioms savaitėms, tuometinė valdančioji „Piliečių platforma“ į tribunolą paskyrė penkis naujus teisėjus – tris į jau baigusių savo kadenciją vietas ir dar du vietoje netrukus baigsiančių. Savo ruožtu rinkimuose laimėjusi „Teisės ir teisingumo“ partija nepatvirtino visų penkių teisėjų skyrimo ir į jų vietą paskyrė kitus teisėjus.

EK kritikuoja ir kai kuriuos kitus Lenkijos valdančiųjų sprendimus, susijusius su nacionaliniu transliuotoju ir žiniasklaidos laisve.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau