Po rimto konflikto su Berlynu, Erdoganas vyksta susitikti su Trumpu

Publikuota: 2017-05-16
Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas. Aleksejaus Nikolskio („Sputnik“ / „Scanpix“) nuotr.
Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas. Aleksejaus Nikolskio („Sputnik“ / „Scanpix“) nuotr.

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, pirmadienį užsiminė, kad Vokietija svarsto galimybę atšaukti savo karius iš Turkijos po to, kai šalies parlamento atstovai nebuvo įleisti į karinę bazę Turkijoje, kur jie yra dislokuoti. Savo ruožtu Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, antradienį vyksta į Vašingtoną, kur susitiks su JAV vadovais. Ankara yra nepatenkinta neseniai paskelbtu Amerikos sprendimu apginkluoti kurdų kovotojus.

„Tęsime dialogą su Turkija, tačiau tuo pat metu svarstysime kitus būdus, kaip įgyvendinti mūsų misiją. Tai reiškia alternatyvų Incirliko karinei bazei paiešką, viena jų yra Jordanija“, – pirmadienį kalbėjo p. Merkel.

Kanclerė teigė, kad įstatymų leidėjams yra būtina aplankyti karius, nes parlamentas kontroliuoja Vokietijos kariuomenės dislokavimą.

Incirliko karinėje bazėje Turkijoje šiuo metu yra dislokuota 250 Vokietijos karių, kurie dalyvauja NATO kampanijoje prieš „Islamo valstybę“. Vokietijos pasitraukimas galėtų reikšti misijos žlugimą, rašo „Financial Times“.

Įtampa nenuslūgsta

Vokietija pastaruoju metu suteikė prieglobstį 414 Turkijos kariuomenės pareigūnams ir diplomatams bei jų šeimų nariams. Jiems grėsė susidorojimas gimtinėje, p. Erdoganui vykdant masinę valymų kampaniją po nepavykusio karinio perversmo pernai.

Berlybas ne kartą išreiškė susirūpinimą dėl p. Erdogano valymų masto bei prieš Vokietiją nukreiptos retorikos per neseniai įvykusio referendumo kampaniją. Ponui Erdoganui po jo pavyko gerokai sustiprinti prezidento galias. Nesutarimus tarp abiejų valstybių įžiebė ir Berlyno sprendimas neleisti Turkijos politikams agituoti už p. Erdoganą Vokietijoje.

Berlynas taip pat protestuoja dėl dviejų Vokietijos piliečių sulaikymo praėjusį mėnesį. Jiems Turkijoje pateikti su terorizmu susiję kaltinimai.

Kanclerė Merkel yra įspėjusi, kad taip vadinama raudonoji linija būtų peržengta, jeigu Ankara surengtų kitą referendumą dėl mirties bausmės grąžinimo. Tai beveik neabejotinai reikštų ES ir Turkijos derybų dėl šalies narystės Bendrijoje pabaigą. Apie tokį referendumą yra užsiminęs p. Erdoganas.

Tačiau iki šiol galioja Vokietijos iniciuotas susitarimas dėl pabėgėlių grąžinimo į Turkiją. Tiesa, p. Erdoganas ne kartą žadėjo jį panaikinti. Ankara yra nepatenkinta, kad esminis susitarimo punktas – dėl bevizio režimo turkams – nėra įgyvendintas. Briuselis aiškina, kad Turkija neatitinka reikiamų sąlygų.

Ponia Merkel ir p. Erdoganas turėtų susitikti kitą savaitę vyksiančiame NATO viršūnių susitikime.

Kels kurdų klausimą

Tuo tarpu JAV ir Turkijos santykius pastaruoju metu temdo prezidento Donaldo Trumpo sprendimas apginkluoti kurdų kovotojus. Ponas Trumpas mano, kad jie yra vienintelė jėga, galinti įveikti „Islamo valstybės“ kovotojus Rakos mieste, kuris de facto yra teroristų sostinė.

Neabejojama, kad p. Erdoganas antradienį Vašingtone kels šį klausimą.

„Jeigu esame strateginiai partneriai, turėtume priimti sprendimus kartu. Jeigu mūsų aljansą nustelbs kiti dalykai, tuomet turėtume rūpintis patys savimi. Negalime leisti, kad šis aljansas būtų pakeistas Turkijai nepalankia politika“, – savaitgalį kalbėjo p. Erdoganas.

Turkija nerimauja, kad auganti kurdų karinė galia Sirijoje sukels neramumus valstybės viduje, o JAV kurdams duoti ginklai bus panaudoti prieš Turkijos kariuomenę, kuri yra antra didžiausia NATO. Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, pirmadienį taip pat aiškino nematantis poreikio apginkluotu kurdų kovotojus.

Karinis bendradarbiavimas tarp JAV ir Turkijos išblėso po 2003-ųjų, kai Ankara neleido JAV naudoti savo bazių invazijai į Iraką, primena „Bloomberg“.

Turkija taip pat norėtų, kad JAV išduotų dvasininką Fetullahą Guleną, kurį Ankara kaltina dėl pernykščio perversmo rengimo bei paleistų Rezą Zarrabą, JAV įkalintą Turkijos verslininką, kuris yra kaltinamas sankcijų Iranui režimo pažeidimu bei pinigų plovimu.

Tačiau JAV ir Turkijos vadovų santykiai ir retorika vienas kito atžvilgiu yra kur nuosaikesnė nei Europos atveju, pastebi „Foreign Policy“. Pavyzdžiui, prezidentas Trumpas nekritikavo p. Erdogano po referendumo dėl prezidento galių išplėtimo, o tik pasveikino jį su pergale.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau