Naujovė Darbo kodekse: MMA – tik už nekvalifikuotą darbą

Publikuota: 2017-05-15
Eglė Radišauskienė, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė. Juliaus Kalinsko ("15min.lt") nuotr.
Eglė Radišauskienė, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė. Juliaus Kalinsko ("15min.lt") nuotr.

Nuo š.m. liepos įsigaliojantis naujasis Darbo kodeksas (DK) numatys, kad minimalioji mėnesinė alga (MMA) galės būti mokama tik už nekvalifikuotą darbą. Kas yra nekvalifikuotas darbas, bus apibūdinta pačiame DK.

Be to, darbdaviai bus įpareigoti parengti darbo apmokėjimo sistemą taip, kad ją taikant būtų išvengta bet kokios diskriminacijos lyties pagrindu – už tokį patį ar lygiavertį darbą turės būti mokamas vienodas darbo užmokestis.

Nustatyta, kas yra nekvalifikuotas darbas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pirmadienį išplatino komentarą apie naujojo DK nuostatas, susijusias su MMA ir apskritai darbo užmokesčio mokėjimu.

Eglė Radišauskienė, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė, paaiškino, kad „naujasis reguliavimas numato net kelis naujus įpareigojimus darbdaviams, kuriuos taikant turėtų didėti darbo užmokestis“.

„Pirmiausia, siekiame labai aiškiai apibrėžti, kad šiuo metu 380 Eur siekianti MMA būtų mokama tik už nekvalifikuotą darbą. Naujajame DK apskritai pirmą kartą apibrėžiama, kas yra nekvalifikuotas darbas – tai darbas, kuriam atlikti nekeliami jokie specialūs kvalifikacinių įgūdžių ar profesinių gebėjimų reikalavimai“, – teigė p. Radišauskienė.

„Suprantame, kad galbūt atsiras tokių, kurie bandys tik nežymiai pakelti darbo užmokestį, tačiau žinant, kad darbdaviams trūksta kvalifikuotų darbuotojų, o nuo š.m. sausio „Sodros“ sistemoje skelbiami įmonių darbo užmokesčių vidurkiai, toks poelgis gali palikti įmonę be kompetentingų darbuotojų“, – pridūrė viceministrė.

Lyčių lygybė mokant algas

Naujajame DK taip pat numatyta būtinybė darbdaviams pasitvirtinti darbo apmokėjimo sistemą, nebent ji jau yra nustatyta kolektyvinėje sutartyje:

„Darbovietėse, kuriose vidutinis darbuotojų skaičius yra dvidešimt ir daugiau, darbo apmokėjimo sistemas privalo patvirtinti darbdavys ir padaryti jas prieinamas susipažinti visiems darbuotojams. Prieš tvirtinant ar keičiant darbo apmokėjimo sistemą, turi būti įvykdytos informavimo ir konsultavimo procedūros. Darbo apmokėjimo sistemoje nurodomos darbuotojų kategorijos pagal pareigybes ir kvalifikaciją bei kiekvienos jų apmokėjimo formos ir darbo užmokesčio dydžiai (minimalus ir maksimalus), papildomo apmokėjimo (priedų ir priemokų) skyrimo pagrindai ir tvarka, darbo užmokesčio indeksavimo tvarka.“

SADM pateiktame viceministrės komentare taip pat atkreipiamas dėmesys, kad „darbo užmokesčio atotrūkis tarp vyrų ir moterų Lietuvoje yra ganėtinai rimta problema ir ją būtina spręsti, todėl naujajame reguliavime numatytas įpareigojimas, kad už tokį pat ar lygiavertį darbą turi būti mokamas vienodas darbo užmokestis ir tai turi matytis darbovietėje patvirtintoje darbo apmokėjimo sistemoje.

„Toks pats darbas reiškia atlikimą darbo veiklos, kuri pagal objektyvius kriterijus yra vienoda ar panaši į kitą darbo veiklą tiek, kad abu darbuotojai gali būti sukeisti vietomis be didesnių darbdavio sąnaudų. Lygiavertis darbas reiškia, kad jis pagal objektyvius kriterijus yra ne mažesnės kvalifikacijos ir ne mažiau reikšmingas darbdaviui siekiant savo veiklos tikslų, negu kitas palyginamasis darbas. Šios sąvokos DK taip pat apibrėžtos pirmą kartą“, – teigė p. Radišauskienė.

Įsigalios vidurvasarį

Jos teigimu, nuo šiol darbdaviai, pareikalavus darbo taryboms, privalės teikti informaciją apie darbuotojų vidutinį darbo užmokestį pagal profesijų grupes ir lytį, o tai turėtų prisidėti prie problemos sprendimo. „Norime, kad kiekvienoje darbovietė darbuotojas žinotų, kokiais kriterijais remiantis skaičiuojamas konkretus darbo užmokestis, kodėl vieniems jis yra didesnis, kitiems galbūt mažesnis, tačiau šie skirtumai gali būti susiję tik su kompetencijų, įgūdžių ar darbų sudėtingumo bei atsakomybės pobūdžiu, tačiau ne su lytimi ar kitokiais diskriminacinio pobūdžio reikalavimais“, – pabrėžė viceministrė.

Tikimasi, kad darbdaviams laikantis naujųjų reikalavimų ir jeigu jie norės išlaikyti bei pritraukti kvalifikuotus darbuotojus, „jiems teks ieškoti būdų, kaip padidinti darbo užmokestį“.

Naujasis DK turėtų įsigalioti nuo š.m. liepos. SADM komentare išvardintosios nuostatos buvo priimtos dar pernai, priimant visą Kodeksą. Dėl jų nekilo didesnių ginčų ir šios nuostatos nebuvo kvestionuojamos Trišalėje taryboje šių metų pradžioje derantis dėl tam tikrų papildomų pataisų DK projekte.

Trišalėje taryboje suderintos DK pataisos šiuo metu svarstomos Seime. Tikimasi, kad gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje Seimas balsuos dėl galutinio naujojo DK varianto, kuris ir įsigalios nuo liepos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau