Siurprizas premjerui: valstiečiai-žalieji nori Nacionalinio susitarimo dėl algų didinimo

Publikuota: 2017-04-20
Saulius Skvernelis, Robertas Dargis. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Saulius Skvernelis, Robertas Dargis. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valdančioji Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) ketina pasiekti, kad jau artimiausiu metu būtų sudarytas trišalis – valdžios, darbdavių ir profsąjungų – susitarimas dėl reguliaraus algų didinimo. Esą tik pasirašius tokį susitarimą galėtų nuo š.m. liepos įsigalioti naujas Darbo kodeksas (DK), numatantis lankstesnius darbo santykius.

Tuo tarpu valstiečių-žaliųjų deleguotas premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį Vyriausybėje žiniasklaidai teigė, kad kalbų apie reikalavimą kelti algas nėra girdėjęs.

„Galiu aiškiai pasakyti: LVŽS pozicija kartu su koalicijos partneriais, kuri šiandien buvo aptarta, (yra tokia –VŽ) kad liepos 1 d. naujas DK, taip kaip sutarta su pataisom Trišalėje taryboje, įsigalios“, - teigė premjeras.

Ketvirtadienį spaudos konferencijoje Seime Tomas Tomilinas, vienas iš VŽS vadovų, informavo, kad po to, kai trečiadienį Vyriausybė perdavė Seimui svarstyti ir priimti Trišalėje taryboje suderintas pataisas naujajame DK, „yra pradedamos labai aktyvios konsultacijos dėl susitarimo dėl atlyginimų kėlimo pasirašymo“.

nuotrauka:: 1 left

Ir p. Tomilinas, ir kitas VŽS atstovas Virginijus Sinkevičius, Seimo Ekonomikos komiteto vadovas, patvirtino, kad valdančiojoje koalicijoje yra sutarta nekeisti Seime tų susitarimų dėl naujojo DK, kurie yra pasiekti Trišalėje taryboje.

„Mes visi puikiai suprantame, kad negalime turėti DK, kuris smarkiai skirtųsi nuo analogiškų teisės aktų kitose regiono valstybėse, ir kuris mažina mūsų šalies konkurencingumą. Tikiuosi, kad suderintų pakeitimų patvirtinimo procedūra Seime bus sklandi ir š.m. liepos 1 d. naujasis DK įsigalios“, – sakė p. Sinkevičius.

Jis neigė viešojoje erdvėje platinamą nuomonę, kad neva naujasis DK blogina dirbančiųjų sąlygas: „Taip nėra, nes lankstesnis darbo reguliavimas užtikrins ir didesnį konkurencingumą, ir geresnes darbo sąlygas, ir naujų darbo vietų kūrimą, ir algų kėlimą.“

Vis dėlto, p. Tomilinas pareiškė manąs, kad naujasis DK yra „labai didelė nuolaida būtent verslui“. Todėl, anot jo, „atėjo laikas verslui labai aiškiais papildomais susitarimais įsipareigoti nuolat rūpintis socialinės atskirties mažinimu, atlyginimų kėlimu“.

Tam esą padės ir VŽS inicijuojamas naujas trišalis Nacionalinis susitarimas, kurį planuojama parengti ir pasirašyti artimiausiu metu. Ponas Tomilinas šį susitarimą pavadino „ruošiamu pagal skandinavišką darbo santykių reguliavimo modelį“ ir „būtina sąlyga prieš įsigaliojant naujajam DK“.

Aiškindamas, kokia yra pagrindinė naujojo susitarimo idėja, p. Tomilinas sakė: „Pagal jį Trišalė taryba turi tapti nebe minimalios mėnesio algos (MMA) nustatymo svarstymų institucija, bet šakinių ir sektorinių kolektyvinių susitarimų interesų bei algų tarifų didinimo gynimo arena. Tai skandinaviškas modelis. Trišalėje taryboje turės būti nuolat, faktiškai kas mėnesį deramasi dėl to, kokie atlyginimai turi būti vienoje ar kitoje šakoje. Po metų, tikimės, jau visuose ar bent daugelyje sektorių bus nustatyti tokie susitarimai, kurie realiai prisidės prie algų didinimo. Tai tik pridės stabilumo ekonomikai.“

Politikai priminė, kad sulig naujojo DK bei kitų socialinio modelio įstatymų įsigaliojimu MMA bus didinamas jau automatiškai pagal atitinkamas įstatyme numatytas formules ir Trišalės tarybos įsikišimo šiuo klausimu faktiškai nebeprireiks.

Apie iniciatyvą parengti ir pasirašyti Nacionalinį susitarimą dėl įsipareigojimo nuolat kelti atlyginimus buvo pranešta dar pernai gruodį. Valdantieji tuomet pareiškė, kad tik pasirašius tokį susitarimą ir darbdaviams įsipareigojus skirti pakankamai lėšų darbo užmokesčio kėlimui, bus įmanoma pataisyti DK ir pasiekti, kad jis kartu su kitais socialinio modelio įstatymais įsigaliotų nuo 2017 m. liepos.

Artūras Černiauskas, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas, tuomet pabrėžė, kad Nacionaliniame susitarime turės būti numatytos priemonės, kurios didintų darbo užmokestį. „Mes neprarandame vilties tartis su verslu, kad dalį pinigų kuriuos akcininkai išsimoka dividendais ar iš sukaupto pelno, įmonės išmokėtų darbuotojams, paskatindamos juos premijomis ar kitomis vienkartinėmis išmokomis“, – savo poziciją išsakė p. Černiauskas.

Vaidotas Levickis, Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas, ketvirtadienį dalyvaudamas VŽS spaudos konferencijoje Seime pareiškė, kad asocijuotos verslo struktūros pasirengusios pradėti trišalį dialogą dėl naujojo susitarimo pasirašymo ir dėl atlyginimų kėlimo atskiruose sektoriuose.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau