Darbo kodekso pataisos iš Vyriausybės keliauja Seiman 

Publikuota: 2017-04-19
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybė pritarė Darbo kodekso (DK) pataisų projektui, kuris buvo socialinių partnerių suderintas Trišalėje taryboje. Projektas perduotas Seimui priimti.

Vyriausybė pareiškė tikinti, kad „Seimas pritars su socialiniais partneriais pasiektiems kompromisams ir leis DK bei lydintiems teisės aktams įsigalioti nuo š.m. liepos 1 d.“.

Pranešime spaudai Vyriausybė teigia, kad Trišalėje taryboje suderintame naujojo DK projekte „numatoma daugiau lengvatų ir kompensacijų darbuotojams“: „Vyriausybė nustatys sutrumpintas darbo laiko normas ir asmenų sąrašą, kurių darbo pobūdis yra susijęs su didesne protine, emocine įtampa. Taip pat siūloma nustatyti kompensacijas darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba susijęs su kelionėmis, jų tvarką nustatys Vyriausybė, dabar tokios kompensacijos nėra mokamos. Numatoma, kad nuo 2017 m. liepos 1 d. išmokų, skirtų kompensuoti išlaidas darbuotojams, kurių darbas atliekamas kelionėje, lauko sąlygomis, susijęs su važiavimu arba yra kilnojamojo pobūdžio, socialinio draudimo įmokos nebūtų skaičiuojamos.“

Pranešime spaudai taip pat teigiama, kad pagal Trišalės tarybos ir Vyriausybės patvirtintą DK projektą „dalinis darbas (iki pusės darbuotojo darbo laiko normos trumpesnis darbo laikas) galės būti nustatomas tik Vyriausybei pripažinus, kad dėl svarbių ekonominių priežasčių, objektyviai esančių tam tikroje teritorijoje ar ūkinės veiklos sektoriuje, darbdavys negali suteikti darbuotojams darbo ir todėl galimas grupės darbuotojų atleidimas“. Iki šiol trupesnį darbo režimą galėjo vienašališkai nustatyti pats darbdavys. Numatyta įtvirtinti darbuotojo ir darbdavio darbinį teisnumą ir veiksnumą, siekiant, kad darbo rinkoje galėtų dalyvauti ir negalią turintys asmenys.

Darbo taryba įmonėse bus privaloma, jeigu dirba 20 ir daugiau darbuotojų, tačiau jeigu darbovietėje įkurta profesinė sąjunga, kurios nariais yra daugiau kaip trečdalis visų darbuotojų (dabar numatyta daugiau kaip pusė darbuotojų), darbo taryba nesudaroma ir jos funkcijas vykdo įmonės profesinė sąjunga.

Naujuoju DK nustatyta ir kitokia atostogų skaičiavimo tvarka – bazinės metinės atostogos bus 20 darbo dienų (dabar yra 28 kalendorinės dienos), tačiau kai kurioms darbuotojų kategorijoms, pvz., mokytojams, gydytojams, statutiniams pareigūnams, galės būti kitais įstatymais, Vyriausybės nutarimais ar kolektyvinėse sutartyse nustatytos ilgesnės metinės atostogos.

Taip pat siūloma keisti ir kelis su DK susijusius įstatymus. Nedarbo socialinio draudimo įstatyme numatytas ilgesnis nedarbo draudimo išmokos mokėjimo laikotarpis – ji bus mokama 9 mėn. (dabar – 6 mėn.); sudaromos lengvesnės sąlygos gauti nedarbo išmoką – reikalaujamas 12 mėn. darbo stažas galės būti įgytas per 30 mėn. laikotarpį (dabar per 24 mėn.).

Užimtumo įstatymo pataisomis siūloma praplėsti įsidarbinimo galimybių vertinimą. Numatyta sumažinti sankcijų naštą bedarbio statusą praradusiems asmenims, paliekant juos registruotus teritorinėje darbo biržoje. Nustatyta, kad baudas už nelegalų, nedeklaruotą darbą galės skirti ne tik Valstybinė darbo inspekcija, bet ir Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir policija.

„Vyriausybėje nuspręsta patvirtinti tas pataisas, dėl kurių sutarta Trišalėje taryboje. Atiduodame Seimui priimti šias pataisas. Valdančiojoje koalicijoje esančios abi partijos sutarė, kad papildomų, Trišalėje taryboje nesuderintų pataisų Kodekse nebus teikiama“, – trečiadienį žurnalistams sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Anot jo, Trišalėje taryboje atstovaujami visi socialiniai partneriai ir derybų joje metu visos turėjo galimybę išsakyti savo pozicijas: „Pasiekti kompromisiniai susitarimai. Gal ir ne visos pusės yra patenkintos viena ar kita nuostata. Mes irgi Vyriausybėje, pavyzdžiui, nesame patenkinti kai kuriomis pataisomis. Bet reikia suvokti, kad tai yra kompromisas. Ir tą sunkiai pasiektą kompromisą turi gerbti visos pusės.“

Premjeras paminėjo, kad ir po liepos, kai naujasis, Seime pataisytasis DK įsigalios, bus galima toliau šį didelį teisės aktą tobulinti ir keisti pagal situaciją bei naujai atsirandančius ir tarp socialinių partnerių suderintus pasiūlymus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau