Išvada: Basčio veikla kelia grėsmę valstybės saugumui, jis vertas apkaltos

Publikuota: 2017-04-12
2017 03 10. Seimo nario Mindaugo Basčio spaudos konferencija. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
2017 03 10. Seimo nario Mindaugo Basčio spaudos konferencija. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Valdančiosios Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos nario Mindaugo Basčio veikla kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, jo ryšiai galėjo turėti įtakos politiniams sprendimams ir buvo priešingi valstybės interesams. Be to, šis Seimo narys melavo parlamentinei tyrimo komisijai apie savo ryšius su Rusijos specialiosiomis tarnybomis.

Tokiai išvadai trečiadienį po kelias valandas trukusių diskusijų pritarė Seimo laikinosios tyrimo komisijos įgaliojimus gavęs parlamentinis Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK).

Jeigu šiai išvadai pritars ir Seimas, p. Basčiui galės būti pradėta parlamentinės apkaltos procedūra.

Kaltinimus įvertins visas Seimas

Tokią komiteto išvadą svarstys visas Seimas. Jeigu savo ruožtu jai bus parlamentarų balsų dauguma pritarta, klausimas dėl apkaltos p. Basčiui bus perduotas specialiajai Apkaltos komisijai, kuriai vadovauja NSGK narys, valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Dainius Gaižauskas. Pastaroji komisija turi iki gegužės 1 d. pateikti Seimui savo išvadą, ar turima tiek jos, tiek ir NSGK surinkta medžiaga apie p. Basčio veiklą yra pakankama pradėti parlamentinę apkaltos procedūrą.

Ponas Bastys buvo priverstas kovo viduryje atsistatydinti iš Seimo vicepirmininko pareigų po to, kai Valstybės saugumo departamentas (VSD) neišdavė jam leidimo dirbti su slapta informacija, nes nustatė jo įtartinus ryšius, kurie, anot saugumiečių, gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir slaptos informacijos apsaugai.

Apkalta p. Basčiui inicijuota dėl VSD medžiagoje aprašomų jo ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

„Veikė prieš valstybės interesus“

NSGK patvirtino išvadoje be kita ko teigiama, kad yra duomenų, patvirtinančių, kad Seimo narys tarpininkavo organizuojant neskelbiamus „Rosatom“ atstovų susitikimus su Lietuvos valdžios institucijų vadovais ir padėjo proteguoti „Rosatom“ interesus Lietuvoje..

„Šis Seimo narys tarpininkavo „Rosatom“ interesams ir siekė užtikrinti jiems politinį palaikymą Lietuvoje. Svarbu pabrėžti tai, kad Seimo narys intensyviai bendradarbiavo su „Rosatom“ atstovais Lietuvoje. Ir tai vyko nepaisant 2014 m. Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir prasidėjusios karinės eskalacijos Rytų Ukrainoje. Dar daugiau, tuometinio ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus teigimu, Mindaugas Bastys buvo įspėtas dėl bendravimo su „Rosatom“ atstovais“, – teigiama patvirtintoje išvadoje.

Taip pat nurodyta, kad p. Bastys reguliariai ir sistemingai „įvairiais klausimais“ neoficialiai bendravo su Rusijos ambasados Vilniuje darbuotojais.

NSGK konstatavo, kad p. Bastys, duodamas parodymus šiam komitetui, „vengė atskleisti, melavo“ tiek apie savo ryšių su „Rosatom“ atstovais ir kitais Rusijos pareigūnais pobūdį, tiek ir apie tai, kad VSD buvo ne kartą įspėjęs šį politiką apie pavojingus nacionaliniam saugumui ryšius su Kremliui artimais asmenimis. Maža to, p. Bastys ignoravo šiuos įspėjimus.

Tai, kad buvo meluota komitetui, pasak Vytauto Bako, NSGK pirmininko, yra papildomas „rimtas pagrindas apkaltai“.

Balsų dauguma patvirtintoje NSGK išvadoje konstatuojama, kad „Seimo nario Mindaugo Basčio veikla ir ryšiai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui“, „jis tarpininkavo siekiant įgyvendinti „Rosatom“ planus Lietuvoje, kurie akivaizdžiai priešingi Lietuvos valstybės interesams“.

Todėl leidžiama uždegti žalią šviesą jo parlamentinės apkaltos procedūrai.

Išvados buvo tobulinamos iki paskutinės minutės, nes pastarosiomis dienomis VSD pateikė papildomos įslaptintos informacijos apie įtartinus p. Basčio ryšius. Be to, VSD tik trečiadienį pranešė, kurią komitetui pateiktą informaciją galima viešinti.

Iš Seimo kol kas nesitraukia

Gavęs VSD informaciją Seimas suteikė NSGK laikinosios tyrimo komisijos statusą ir įpareigojo iki balandžio 14 d. pateikti išvadą, ar p. Basčio veikla ir ryšiai „kėlia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui, ar galimi ryšiai galėjo padaryti įtaką politiniams sprendimams, ar šis Seimo narys yra lojalus, ar nelojalus Lietuvai“.

Kartu buvo sudaryta specialioji p. Gaižausko vadovaujama Apkaltos komisija, kuri nusprendė sulaukti NSGK tyrimo pabaigos ir tada spręstis, ar reikia sutikti su apkaltos p. Basčiui iniciatyva.

Jeigu bus pritarta, kad apkaltos procedūra yra vykdytina, Seimas kreipsis į Konstitucinį Teismą su prašymu įvertinti p. Basčio veiklą. Jeigu Teismo sprendimas būtų nepalankus Seimo nariui, apkalta grįžtų į Seimą ir kaltinamo parlamentaro mandatas galėtų būti panaikintas 3/5 Seimo narių balsų.

Įtariamasis Seimo narys turi teisę bet kuriuo momentu iki apkaltos proceso pabaigos atsistatydinti iš parlamentarų.

Tačiau p. Bastys neigia kaltinimus ir kol kas atsisako trauktis iš Seimo. Jis traktuoja, kad bendravimas su VSD medžiagoje minimais asmenimis „galėtų būti vertinamas kaip nepageidaujami ryšiai Seimo nario etikos prasme“, tačiau ne grėsmė valstybės paslaptims.

infogr.am::politika_seimo_nacionalinio_saugumo_ir_gynybos_komiteto_isvada

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Parse Error line 0, character 0
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau