Svarstymai apie Gibraltaro ateitį po „Brexit“ sukėlė karingą britų reakciją

Publikuota: 2017-04-03
Gibraltaro panorama. Jono Nazca („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Gibraltaro panorama. Jono Nazca („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Penktadienį Donaldo Tusko, Europos Vadovų Tarybos pirmininko, išplatintose derybų dėl „Brexit“ gairėse vienu sakiniu minimas ir Jungtinei Karalystei (JK) priklausantis Gibraltaras. Šis sakinys savaitgalį sukėlė audringą britų politikų reakciją, o buvęs konservatorių lyderis netgi prakalbo apie karą su Ispanija.

Derybų gairėse minima, kad kol susitarimas dėl prekybos tarp JK ir ES nebus pasiektas, tai taip pat galios ir Gibraltarui, dėl kurio privalės sutarti JK ir Ispanija. Tokia formuluotė nurodo, kad Ispanija iš esmės turės veto teisę dėl Gibraltaro ateities, rašo „EU Observer“.

Tokia situacija, kurią britai interpretavo kaip galimybę Ispanijai kištis į kitos valstybės reikalus, sukėlė nepasitenkinimo audrą Britanijoje.

„Niekada nepritarsime susitarimui, pagal kurį Gibraltaro gyventojai taptų pavaldūs kitai valstybei be jų laisvo ir demokratiškai išreikšto pritarimo“, – tokį pareiškimą sekmadienį išplatino ministrės pirmininkės Theresos May biuras.

Tačiau kiti pareigūnai ir politikai buvo mažiau diplomatiški.

„Britanija išliks nepalenkiama ir kieta, gindama Gibraltarą“, – pareiškė Borisas Johnsonas, JK užsienio reikalų sekretorius. „Gibraltaras bus ginamas visais būdais“, – BBC sekmadienį tvirtino Michaelas Fallonas, gynybos sekretorius. „Gyvenimas prie Ispanijos valdžios būtų absoliučiai baisus“, – BBC tikino Fabianas Picardo, Gibraltaro vadovas.

O Michaelas Howardas, 2003-2005 m. buvęs konservatorių partijos lyderis, „Sky News“ sekmadienį netgi pareiškė, kad JK pradėtų karą dėl Gibraltaro, lygiai taip pat, kaip pasielgė 1983-aisiais dėl Folklando salų, kai kilo karinis konfliktas su Argentina.

„Prieš 35 metus kita moteris ministrė pirmininkė nusiuntė karines pajėgas per pusę pasaulio, kad apgintų kitos mažos britų grupės laisvę prieš kitą ispaniškai kalbančią valstybę. Esu visiškai tikras, kad mūsų dabartinė premjerė parodys tokį patį požiūrį Gibraltaro atveju“, – sakė jis.

Savo ruožtu bulvarinė britų spauda pirmadienį citavo buvusį britų kariuomenės vadą, kuris sakė, kad JK sutriuškintų ispanų laivyną.

Kaip pažymi „Financial Times“, tokia įžanga į „Brexit“ derybas tikrai neatitinka p. May plano ir pažado, kad derybos vyks tvarkingai ir kaip galima ramiau.

Nebus artima sąjungininkė

Iki šiol Ispanija buvo laikoma taip vadinamo „minkštojo“ „Brexit“ šalininkė, kurią su Britanija sieja daugelis bendrų interesų. Be to, Madridas visuomet atvirai remia Londoną dėl Škotijos nepriklausomybės. Iki šiol Ispanija priešindavosi bet kokiems Škotijos siekiams greitai prisijungti prie ES, jeigu regionas paskelbtų savo nepriklausomybę. Taip Madridas siekia nesukurti precedento Katalonijai, nuo Ispanijos siekiančiam atsiskirti regionui.

Bet savaitgalį Alfonso Dastis, Ispanijos užsienio reikalų ministras, laikraščiui „El Pais“ jau pareiškė, nemanantis, jog šalis blokuotų Škotijos priėmimą.

Tokia pastarųjų įvykių eiga rodo, kad Ispanija greičiausiai netaps artima britų sąjungininke derybose. „Financial Times“ rašo, kad sakinys dėl Gibraltaro ateities buvo įrašytas po aukščiausių Madrido pareigūnų spaudimo. Šaltiniai tvirtina, kad Marianas Rajoy, Ispanijos premjeras, stūmė šį klausimą p. Tuskui per Europos Liaudies partijos susitikimą Maltoje likus dienai iki gairių paskelbimo.

Ispanija daugelį kartų kėlė Gibraltaro, kurį 1704-aisiais užėmė Anglija, statuso. Madridas yra nepatenkintas dėl mažų mokesčių, kuriuos taiko šis 30.000 gyventojų turintis nedidelis iškyšulys prie Viduržemio jūros.

Tiesa, p. Dastis pirmadienį mėgino gėsinti aistras. Žurnalistams Madride jis tikino, kad Gibraltaro ir Folklando salų atvejai nėra palyginami.

„Atrodo, kad kažkas JK praranda savo šaltakraujiškumą“, – sakė p. Dastis, jį cituoja agentūra „Bloomberg“.

Aptarti šį klausimą progą turės ir ES užsienio reikalų ministrai, tarp jų ir JK atstovas, kurie pirmadienį susitinka Briuselyje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau