ES išdėstė kietas derybų dėl „Brexit“ sąlygas

Publikuota: 2017-03-31
Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas. Ye Pingfan („Xinhua“ / „Scanpix“) nuotr.
Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas. Ye Pingfan („Xinhua“ / „Scanpix“) nuotr.

Derybose dėl „Brexit“ ES prioritetą teiks Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo sąlygoms ir Bendrijos įsteigimo pagrindų vientisumo išsaugojimui, teigiama penktadienį šalims narėms išsiųstose Europos Vadovų Tarybos (EVT) derybinėse gairėse. Prekybinis susitarimas, kuriuo JK ypač suinteresuota, lieka antrame plane, lydimas gausybės sąlygų.

Derybines gaires šalims narėms penktadienį išsiuntė Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas, jas susitikime balandžio pabaigoje turės patvirtinti 27 ES valstybių vadovai. Jų projekte pabrėžiama, kad, jei JK nori sklandaus ir laipsniško pasitraukimo iš bendrosios rinkos, laikotarpiu iki šalies išstojimo iš ES Londonas turi pripažinti ES teisės aktus, teismą ir mokėti įmokas į biudžetą.

ES viliasi ambicingo prekybinio susitarimo ateityje, tačiau pabrėžia, kad derybos turės vykti laipsniškai – tai yra, prie pokalbių apie prekybinius santykius gali būti pereita tik tuomet, jei bus pasiekta „pakankamo progreso“ tariantis dėl pasitraukimo sąlygų, derybinių gairių projektą cituoja „Financial Times“.

„Derybos, kurios netrukus prasidės, bus sunkios, sudėtingos ir kartais netgi priešiškos. Nėra būdų to išvengti“, – žiniasklaidai Maltoje, po susitikimo su šios šalies premjeru Josephu Muscatu, sakė p. Tuskas.

„Nebus taip, kaip manė kai kas Jungtinėje Karalystėje – kad vienu metu prasidės paralelinės derybos dėl visų klausimų“, – EVT vadovą cituoja „Reuters“.

Derybinėse gairėse pateikiamas nepagražintas vaizdas, kaip atrodytų staigus JK pasitraukimas iš bendrosios rinkos ir muitų sąjungos – nurodoma, kad tai lemtų ekonomikos trikdžius ir įvairias kliūtis piliečiams, kadangi išsyk įsigaliotų teisinės dvišalio bendradarbiavimo kliūtys.

Išvardijami keli pagrindiniai principai, kuriais turėtų būti grindžiamas JK pasitraukimas iš ES ir pereinamasis laikotarpis: raginama išlaikyti teisių ir įsipareigojimų balansą; ES teisėkūros ir teisinės sistemos autonomiją; keturios laisvės, įskaitant laisvą darbo jėgos judėjimą, turi išlikti nedalomos; turi būti išsaugotas bendrosios rinkos vientisumas.

„Šalis, nebesanti Sąjungos nare, neprisiimanti įsipareigojimų kaip narė, negali turėti tokių pačių teisių ir naudotis tais pačiais privalumais kaip šalys narės“, – dėstoma projekte.

Projekte išaiškinama, kaip gali atrodyti pereinamasis JK pasitraukimo iš ES laikotarpis, pasibaigus dvejų metų derybų terminui: bus reikalaujama, kad JK ir toliau laikytųsi ES reglamentavimo, biudžeto, priežiūros ir kitų principų.

Nemaža dokumento dalis skirta aptarti būdams, kaip sumažinti nežinią piliečiams ir verslui JK pasitraukimo iš ES momentu. Projekte nurodoma, kad dabartinės ES piliečių teisės JK turi būti ginamos iki pat momento, kai šalis išstos iš Bendrijos.

Neapeinama ir JK finansinių įsipareigojimų Bendrijai tema: šalis raginama „gerbti savo įsipareigojimus, prisiimtus prieš pasitraukimo datą“. Komisija skaičiuoja, kad JK įsipareigojimai – įvairioms bendroms ES programoms ir biudžetui – siekia apie 60 mlrd. Eur.

Dokumente įvardijama, kad ES nori prekybinio susitarimo su JK, kadangi jo nebuvimas pakenktų visoms šalims. Tačiau čia pat nurodoma, kad ES-27 pasiruoš ir nevaldomam JK pasitraukimui, nepasiekus susitarimo dėl prekybos.

Gairėse išdėstytus principus remia Paryžius, Berlynas ir kitos didžiosios ES sostinės, teigia „Brexit“ deryboms artimi diplomatiniai šaltiniai ES, juos cituoja „Financial Times“.

Jie priduria, kad, tikėtina, per laikotarpį iki balandžio 29 d., kai vyks ES lyderių susitikimas dėl „Brexit“, derybinių gairių tonas gali tapti gerokai griežtesnis, kai šalys narės pridės savų papildomų sąlygų.

Taip pat lieka neaišku, ką reiškia „pakankamas progresas“ tam, kad būtų pradėtos derybos dėl prekybinio susitarimo.

ES lyderiams patvirtinus gaires, Europos Komisija turės parengti derybinį mandatą. Tai bus detalesnis darbo dokumentas, kuriame bus išvardyti vyriausiojo derybininko Michelio Barnier prioritetai ir tikslai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau