Skyrybos prasidėjo: britai oficialiai įteikė laišką dėl „Brexit“

Publikuota: 2017-03-29
Atnaujinta 2017-03-29 14:42
Timas Barrowas, Jungtinės Karalystės nuolatinis atstovas prie ES, atvyksta į Briuselį su Theresos May pasirašytu laišku. Yveso Hermano („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Timas Barrowas, Jungtinės Karalystės nuolatinis atstovas prie ES, atvyksta į Briuselį su Theresos May pasirašytu laišku. Yveso Hermano („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Timas Barrowas, Jungtinės Karalystės nuolatinis atstovas prie ES, oficialiai įteikė Theresos May, JK ministrės pirmininkės, pasirašytą laišką, pranešantį apie šalies sprendimą pasitraukti iš ES.

„Po devynių mėnesių JK prisistatė“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Donaldas Tuskas, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas.

Ponios May pasirašytas laiškas dėl „Brexit“ pradžios, antradienį vakare pradėjęs savo kelionę iš Londono, trečiadienį popiet pasiekė savo adresatą Briuselyje. Londonas skelbė, kad „fizinis“ laiško pristatymas buvo pasirinktas todėl, kad laiškas pasirašytas „šlapiu rašalu“, tai yra, patvirtintas ranka padėtu p. May parašu.

Ponui Tuskui priėmus laišką, 50-asis Lisabonos straipsnis buvo oficialiai aktyvuotas.

16:05 Derybos nebus lengvos

Sigmaras Gabrielis, Vokietijos užsienio reikalų ministras, įspėjo, kad „Brexit“ derybos nebus lengvos abiem pusėms. Jis taip stebėjosi, kaip bet kokia valstybė gali manyti, jog jai bus geriau vienai dabartinėje globalioje aplinkoje.

Kalbėdamas Berlyne, ministras taip pat pažymėjo, kad likusių ES valstybių vienybė yra svarbiausias Vokietijos prioritetas.

„Derybos tikrai nebus lengvos abiem pusėms. Blogi jausmai yra suprantami. Daugeliui sunku suprasti, ypač šiais nepastoviais laikais, kaip kas nors gali tikėti, kad jam bus geriau vienam. Tačiau tai negali būti pagrindas, sprendžiant dėl mūsų būsimų santykių“, – teigė ministras.

Emmanuelis Macronas, dabartinis Prancūzijos prezidento rinkimų favoritas, pergalės atveju žadėjo nebausti Jungtinės Karalystės dėl „Brexit“. Susitikimo su Sadiqu Khanu, Londono meru, metu, jis sakė, jog prioritetas bus teikiamas ES ir jos piliečių interesų apsaugai.

„Turiu didelį norą, kad JK išsaugotų santykius su ES. Manau, kad ypatingai svarbu yra bendradarbiauti gynybos srityje“, – kalbėjo p. Macronas.

Pareiškimą dėl „Brexit“ pradžios išplatino ir Airijos vyriausybė, nerimaujanti dėl to, kaip JK išstojimas paveiks stabilumą Šiaurės Airijoje bei šalies ekonomiką, kuri yra artimai susijusi su JK.

„Nuo pat pradžių buvo aišku, kad JK išstojimas turės reikšmingą ekonominį, politinį ir socialinį poveikį Airijai. (...) Intensyviai dirbome, kad analizuotume ir nustatytume derybų prioritetus – kaip įmanoma sumažinti poveikį mūsų prekybai ir ekonomikai, išsaugoti Šiaurės Airijos taikos procesą, išlaikant atvirą sieną, išsaugoti laisvą judėjimą su JK ir dirbti dėl palankios ES ateities“, – sakoma vyriausybės pranešime.

15:22 JK viliasi konstruktyvių derybų ir visapusiško susitarimo

Šešių puslapių laiške p. Tuskui JK premjerė tikina, kad šalies balsavimas dėl pasitraukimo iš ES nereiškia, jog britai „atmeta bendras su ES vertybes“.

„Taip pat tai nebuvo bandymas pakenkti ES ar kitoms šalims narėms. Priešingai, JK nori, kad ES sektųsi ir kad Bendrija klestėtų. Referendume buvo balsuojama už, kaip mums atrodo, mūsų nacionalinio pasiryžimo atkūrimą. Mes traukiamės iš ES, bet nesitraukiame iš Europos. Norime likti savo draugų visame kontinente atsidavusiais partneriais ir bendražygiais“, – rašo p. May.

Toliau laiške premjerė išdėsto JK siūlomus derybinius principus – išreiškiama viltis, kad derybos bus konstruktyvios ir pagrįstos pagarba, didžiausią dėmesį žadama skirti piliečiams, siūloma siekti visapusiško susitarimo.

„Jungtinė Karalystė nori susitarti su ES dėl gilios ir ypatingos partnerystės, kuri apima ekonominį ir saugumo bendradarbiavimą“, - rašo p. May.

15:14 Donaldas Tuskas: neapsimesiu, kad šiandien yra laiminga diena

Ponas Tuskas, kalbėdamas apie „Brexit“ procedūros pradžią, tvirtino, kad nėra reikalo apsimesti, jog tai yra laiminga diena Briuselyje ar Londone.

„Aš asmeniškai tikrai to nedarysiu. Neapsimesiu, kad esu laimingas“, – kalbėjo p. Tuskas.

Tačiau, anot jo, „Brexit“ paradoksaliai atnešė ir kai ką pozityvaus – likusias ES nares tai labiau sutelkė ir suvienijo. Tai ypač tapo akivaizdu po Romos susitikimo.

„Šiandien galiu patvirtinti, kad ir ateityje, vykstant sunkioms deryboms, išliksime vieningi“, – tikino EVT pirmininkas.

Jo teigimu, pagrindinis derybų prioritetas bus kaip įmanoma labiau sumažinti nežinomybę ES piliečiams, verslui ir valstybėms narėms.

Ponas Tuskas akcentavo, kad kol kas niekas dar nepasikeitė ir JK toliau galios ES teisė. Jis žadėjo penktadienį pateikti pasiūlymą dėl konkrečių derybų gairių ir plačiau jį pakomentuoti Maltoje, kuri šiuo metu pirmininkauja ES.

15:07 Premjerė May: britai turi susitelkti

Dabar yra laikas, kai Jungtinė Karalystė turi susitelkti ir užtikrinti, kad bus pasiektas geriausias įmanomas „Brexit“ susitarimas su ES, trečiadienį, po to, kai šalis oficialiai aktyvavo 50-ąjį straipsnį, pareiškė premjerė Theresa May.

„Dabar yra laikas, kai mes turime susitelkti ir būti vieningi tiek parlamente, tiek visoje šalyje, kad užtikrintume, jog dirbame dėl geriausio įmanomo susitarimo Jungtinei Karalystei ir dėl geriausios įmanomos ateities mums visiems“, – parlamente kalbėjo p. May. Ji tvirtino suprantanti, kad JK pasitraukimas iš ES turės pasekmių britams.

„Žinome, kad prarasime įtaką taisyklėms, kurios veikia Europos ekonomiką. Mes taip pat žinome, kad JK kompanijos, kadangi jos prekiauja su ES, turės prisitaikyti prie taisyklių, suderintų institucijose, kurioms mes nebepriklausysime – kaip JK kompanijos prisitaiko kitose užsienio rinkose“, – sakė p. May.

14:45 Parengs derybų gaires

Nuo šiandienio momento ES ir JK turės dvejus metus susiderėti dėl išstojimo sąlygų, nebent visos valstybės vieningai sutars pratęsti šį terminą.

Europos Taryba persiųs laišką visoms ES šalims narėms, nors tikimasi, kad tą padarys pati JK, rašo „Financial Times“.

„Politico“ skelbia, kad netrukus ES paviešins 27 narių vieningą poziciją. Bus išreikšta viltis, kad „JK išliks artima partnere ateityje“, taip pat rašoma, kad „mes gailimės, jog jūs išstojate, tačiau esame tam pasirengę“. Trečiojoje pareiškimo dalyje sakoma, kad ES veiks vieningai: „skaldymas ir valdymas neveiks, todėl net nemėginkite to“. Kaip pirmasis ES prioritetas bus nurodomas ES piliečių teisių užtikrinimas. „Nėra pagrindo vykti į atskiras sostines ir siūlyti skirtingus susitarimus“, – bus rašoma pareiškime.

Ponas Tuskas per 48 valandas nuo laiško gavimo turėtų pateikti preliminarias derybų gaires. ES vadovai balandžio pabaigoje įpareigos Europos Komisiją (EK) parengti konkretų derybų planą ir tikslus, o per kitą susitikimą, greičiausiai vasarą, oficialiai suteiks EK mandatą derėtis. Manoma, kad pirmiausiai bus deramasi dėl ES piliečių JK ir JK piliečių ES teisių bei sumos, kurią JK privalės sumokėti Briuseliui.

Pagrindiniais JK derybininkais bus p. Barrowas, taip pat „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas ir „Brexit“ departamento nuolatinis sekretorius Oliveris Robbinsas. ES pusėje deryboms vadovaus Michelis Barnier, Prancūzijos politikas. Iš viso jo derybininkų komandą sudaro per 30 pareigūnų.

Kaip rašo „Politico“, į 50-ąjį Lisabonos straipsnį derybos dėl prekybos sutarties nepatenka, todėl greičiausiai tokioms deryboms reikės papildomo mandato.

Po dvejų metų derybų rezultatus ES privalės patvirtinti kvalifikuota dauguma balsų. Jiems taip pat turės pritarti Europos Parlamentas. Ponia May yra žadėjusi dėl galutinio derybų rezultato leisti balsuoti ir šalies parlamentui, tačiau tai nebus teisiškai įpareigojantis balsavimas.

Jeigu abejoms pusėms nepavyks susitarti dėl prekybos susitarimo, po dviejų metų ES ir JK turės prekiauti pagal Pasaulio Prekybos Organizacijos (PPO) taisykles. Tiesa, PPO taisyklėse egzistuoja nuostata, kad dvi pusės gali laikinai susitarti dėl prekybos be tarifų, tačiau toks terminas negali viršyti 10 metų ir tam turi pritarti dauguma kitų PPO narių. Neatmetama, kad šia nuostata ir bus mėginama naudotis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
FNTT: naftininkai įtariami nesumokėję daugiau kaip 3 mln. Eur mokesčių

Įtariama, kad kelios Lietuvos bendrovės iš Rusijos ir Baltarusijos įsigytą dyzeliną ir mazutą parduodavo kaip...

Mažėjant ES paramai Lietuva kimš rezervinę finansinę pagalvę

Per artimiausius penkerius metus Lietuvai teks susiformuoti ne mažiau kaip 0,5 mlrd. Eur rezervinį fondą,...

Prezidento posto sieksianti Maldeikienė norėtų JAV mokesčių sistemos ir mažiau įstatymų 1

„Po tamsos ateina Aušra“, – tokį šūkį savo rinkiminei programai pasirinko Seimo narė Aušra Maldeikienė.

Valstybės prioritetas: bankrutavęs „Ekranas“ ar išaugęs „Fermentas“

Šalies viešojoje erdvėje kunkuliuojant politinėms ir futbolo aistroms, kiek nuošaliau mokslo ir studijų bei...

Lietuvos iniciatyva ES kuriamos kibernetinės pajėgos

Pirmadenį Liuksemburge pasirašytas ketinimų protokolas dėl Lietuvos inicijuotų Europos Sąjungos (ES)...

Lietuvos bankas prognozuoja toliau augsiant algas, perspėja dėl prekybos karų

Nors Lietuvos ūkio augimas lėtėja, darbo užmokestis toliau auga dėl darbo rinkoje išliekančios įtampos.

Ko esame verti, jei bijome, kad mus iš darbo rinkos išstums kalbos nemokantys užsieniečiai? 23

Jau seniai lietuviai gausiai pildo Lenkijos valstybės iždą ir šios šalies verslininkų kišenes, vykdami...

Atsipalaiduokite: už jus nuspręs p. Veryga 16

Sveikatos apsaugos ministerija sukūrė planą, pagal kurį ne patys žmonės spręstų, kur jiems geriau gydytis už...

Kodėl švedų įmonių Lietuvoje dešimteriopai mažiau nei Estijoje Premium 1

Dvi iš trijų Lietuvoje veikiančių Švedijos kapitalo įmonių planuoja toliau investuoti Lietuvoje, tačiau...

Turkijos rinkimai: Erdoganas ir jo šalininkai švenčia 4

Beveik 90% balso teisę turėjusių turkų sekmadienį balsavo prezidento ir parlamento rinkimuose, po kurių...

Verslo aplinka
2018.06.24
Gražulio narystė partijoje sustabdyta metams

Palangoje šeštadienį posėdžiavusi partijos „Tvarka ir teisingumas“ valdyba nusprendė metams sustabdyti...

Verslo aplinka
2018.06.23
Kauno Aleksoto aerodrome nukrito lėktuvas 1

Šeštadienį 13.53 val. Bendrajame pagalbos centre gautas pranešimas apie tai, kad Kauno Aleksoto aeorodrome...

Verslo aplinka
2018.06.23
Gentvilas: žemi liberalų reitingai – sunkiausio partijos laikotarpio atspindys 1

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas sako, kad rekordiškai žemi jo vadovaujamos partijos...

Verslo aplinka
2018.06.23
Linkevičius Ukrainos verslą paragino aktyviau ieškoti partnerių Lietuvoje 6

Lietuva ir toliau teiks paramą Rytų Ukrainos regionams, sako Ukrainoje viešėjęs užsienio reikalų ministras...

Verslo aplinka
2018.06.23
Konservatoriai ir „valstiečiai“ – populiariausios partijos Lietuvoje, rodo apklausa

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau išlieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys...

Verslo aplinka
2018.06.23
Teisiamųjų suole atsidūrusio Liberalų sąjūdžio reitingai smuko rekordiškai – apklausa 1

Jei rinkimai į Seimą vyktų dabar, Liberalų sąjūdis nepatektų į Seimą, nes neperžengtų įstatymu numatyto...

Verslo aplinka
2018.06.23
Teismas nurodė Bakui nevadinti „MG Baltic“ organizuota nusikalstama grupe 21

Politinės korupcijos byloje, Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymoje ir Seimo Nacionalinio saugumo ir...

„Valstiečiai“ rengs naują tyrimą dėl politikos ir verslo ryšių 13

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija nusprendė atlikti naują tyrimą dėl politikos ir...

Verslo aplinka
2018.06.22
Turkija balansuoja ties pavojinga riba, laukia lemtingi sprendimai Premium 8

Sekmadienį Turkijos laukia prezidento ir parlamento rinkimai. Tai vieni svarbiausių rinkimų šalies...

Verslo aplinka
2018.06.22
Panevėžio korupcijos byloje suimtas verslininkas

Teismas penktadienį leido suimti vieną iš keturių verslo atstovų, kurį antradienį sulaikė Specialiųjų tyrimų...

Verslo aplinka
2018.06.22

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau