Skyrybos prasidėjo: britai oficialiai įteikė laišką dėl „Brexit“

Publikuota: 2017-03-29
Atnaujinta 2017-03-29 14:42
Timas Barrowas, Jungtinės Karalystės nuolatinis atstovas prie ES, atvyksta į Briuselį su Theresos May pasirašytu laišku. Yveso Hermano („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Timas Barrowas, Jungtinės Karalystės nuolatinis atstovas prie ES, atvyksta į Briuselį su Theresos May pasirašytu laišku. Yveso Hermano („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Timas Barrowas, Jungtinės Karalystės nuolatinis atstovas prie ES, oficialiai įteikė Theresos May, JK ministrės pirmininkės, pasirašytą laišką, pranešantį apie šalies sprendimą pasitraukti iš ES.

„Po devynių mėnesių JK prisistatė“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Donaldas Tuskas, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas.

Ponios May pasirašytas laiškas dėl „Brexit“ pradžios, antradienį vakare pradėjęs savo kelionę iš Londono, trečiadienį popiet pasiekė savo adresatą Briuselyje. Londonas skelbė, kad „fizinis“ laiško pristatymas buvo pasirinktas todėl, kad laiškas pasirašytas „šlapiu rašalu“, tai yra, patvirtintas ranka padėtu p. May parašu.

Ponui Tuskui priėmus laišką, 50-asis Lisabonos straipsnis buvo oficialiai aktyvuotas.

16:05 Derybos nebus lengvos

Sigmaras Gabrielis, Vokietijos užsienio reikalų ministras, įspėjo, kad „Brexit“ derybos nebus lengvos abiem pusėms. Jis taip stebėjosi, kaip bet kokia valstybė gali manyti, jog jai bus geriau vienai dabartinėje globalioje aplinkoje.

Kalbėdamas Berlyne, ministras taip pat pažymėjo, kad likusių ES valstybių vienybė yra svarbiausias Vokietijos prioritetas.

„Derybos tikrai nebus lengvos abiem pusėms. Blogi jausmai yra suprantami. Daugeliui sunku suprasti, ypač šiais nepastoviais laikais, kaip kas nors gali tikėti, kad jam bus geriau vienam. Tačiau tai negali būti pagrindas, sprendžiant dėl mūsų būsimų santykių“, – teigė ministras.

Emmanuelis Macronas, dabartinis Prancūzijos prezidento rinkimų favoritas, pergalės atveju žadėjo nebausti Jungtinės Karalystės dėl „Brexit“. Susitikimo su Sadiqu Khanu, Londono meru, metu, jis sakė, jog prioritetas bus teikiamas ES ir jos piliečių interesų apsaugai.

„Turiu didelį norą, kad JK išsaugotų santykius su ES. Manau, kad ypatingai svarbu yra bendradarbiauti gynybos srityje“, – kalbėjo p. Macronas.

Pareiškimą dėl „Brexit“ pradžios išplatino ir Airijos vyriausybė, nerimaujanti dėl to, kaip JK išstojimas paveiks stabilumą Šiaurės Airijoje bei šalies ekonomiką, kuri yra artimai susijusi su JK.

„Nuo pat pradžių buvo aišku, kad JK išstojimas turės reikšmingą ekonominį, politinį ir socialinį poveikį Airijai. (...) Intensyviai dirbome, kad analizuotume ir nustatytume derybų prioritetus – kaip įmanoma sumažinti poveikį mūsų prekybai ir ekonomikai, išsaugoti Šiaurės Airijos taikos procesą, išlaikant atvirą sieną, išsaugoti laisvą judėjimą su JK ir dirbti dėl palankios ES ateities“, – sakoma vyriausybės pranešime.

15:22 JK viliasi konstruktyvių derybų ir visapusiško susitarimo

Šešių puslapių laiške p. Tuskui JK premjerė tikina, kad šalies balsavimas dėl pasitraukimo iš ES nereiškia, jog britai „atmeta bendras su ES vertybes“.

„Taip pat tai nebuvo bandymas pakenkti ES ar kitoms šalims narėms. Priešingai, JK nori, kad ES sektųsi ir kad Bendrija klestėtų. Referendume buvo balsuojama už, kaip mums atrodo, mūsų nacionalinio pasiryžimo atkūrimą. Mes traukiamės iš ES, bet nesitraukiame iš Europos. Norime likti savo draugų visame kontinente atsidavusiais partneriais ir bendražygiais“, – rašo p. May.

Toliau laiške premjerė išdėsto JK siūlomus derybinius principus – išreiškiama viltis, kad derybos bus konstruktyvios ir pagrįstos pagarba, didžiausią dėmesį žadama skirti piliečiams, siūloma siekti visapusiško susitarimo.

„Jungtinė Karalystė nori susitarti su ES dėl gilios ir ypatingos partnerystės, kuri apima ekonominį ir saugumo bendradarbiavimą“, - rašo p. May.

15:14 Donaldas Tuskas: neapsimesiu, kad šiandien yra laiminga diena

Ponas Tuskas, kalbėdamas apie „Brexit“ procedūros pradžią, tvirtino, kad nėra reikalo apsimesti, jog tai yra laiminga diena Briuselyje ar Londone.

„Aš asmeniškai tikrai to nedarysiu. Neapsimesiu, kad esu laimingas“, – kalbėjo p. Tuskas.

Tačiau, anot jo, „Brexit“ paradoksaliai atnešė ir kai ką pozityvaus – likusias ES nares tai labiau sutelkė ir suvienijo. Tai ypač tapo akivaizdu po Romos susitikimo.

„Šiandien galiu patvirtinti, kad ir ateityje, vykstant sunkioms deryboms, išliksime vieningi“, – tikino EVT pirmininkas.

Jo teigimu, pagrindinis derybų prioritetas bus kaip įmanoma labiau sumažinti nežinomybę ES piliečiams, verslui ir valstybėms narėms.

Ponas Tuskas akcentavo, kad kol kas niekas dar nepasikeitė ir JK toliau galios ES teisė. Jis žadėjo penktadienį pateikti pasiūlymą dėl konkrečių derybų gairių ir plačiau jį pakomentuoti Maltoje, kuri šiuo metu pirmininkauja ES.

15:07 Premjerė May: britai turi susitelkti

Dabar yra laikas, kai Jungtinė Karalystė turi susitelkti ir užtikrinti, kad bus pasiektas geriausias įmanomas „Brexit“ susitarimas su ES, trečiadienį, po to, kai šalis oficialiai aktyvavo 50-ąjį straipsnį, pareiškė premjerė Theresa May.

„Dabar yra laikas, kai mes turime susitelkti ir būti vieningi tiek parlamente, tiek visoje šalyje, kad užtikrintume, jog dirbame dėl geriausio įmanomo susitarimo Jungtinei Karalystei ir dėl geriausios įmanomos ateities mums visiems“, – parlamente kalbėjo p. May. Ji tvirtino suprantanti, kad JK pasitraukimas iš ES turės pasekmių britams.

„Žinome, kad prarasime įtaką taisyklėms, kurios veikia Europos ekonomiką. Mes taip pat žinome, kad JK kompanijos, kadangi jos prekiauja su ES, turės prisitaikyti prie taisyklių, suderintų institucijose, kurioms mes nebepriklausysime – kaip JK kompanijos prisitaiko kitose užsienio rinkose“, – sakė p. May.

14:45 Parengs derybų gaires

Nuo šiandienio momento ES ir JK turės dvejus metus susiderėti dėl išstojimo sąlygų, nebent visos valstybės vieningai sutars pratęsti šį terminą.

Europos Taryba persiųs laišką visoms ES šalims narėms, nors tikimasi, kad tą padarys pati JK, rašo „Financial Times“.

„Politico“ skelbia, kad netrukus ES paviešins 27 narių vieningą poziciją. Bus išreikšta viltis, kad „JK išliks artima partnere ateityje“, taip pat rašoma, kad „mes gailimės, jog jūs išstojate, tačiau esame tam pasirengę“. Trečiojoje pareiškimo dalyje sakoma, kad ES veiks vieningai: „skaldymas ir valdymas neveiks, todėl net nemėginkite to“. Kaip pirmasis ES prioritetas bus nurodomas ES piliečių teisių užtikrinimas. „Nėra pagrindo vykti į atskiras sostines ir siūlyti skirtingus susitarimus“, – bus rašoma pareiškime.

Ponas Tuskas per 48 valandas nuo laiško gavimo turėtų pateikti preliminarias derybų gaires. ES vadovai balandžio pabaigoje įpareigos Europos Komisiją (EK) parengti konkretų derybų planą ir tikslus, o per kitą susitikimą, greičiausiai vasarą, oficialiai suteiks EK mandatą derėtis. Manoma, kad pirmiausiai bus deramasi dėl ES piliečių JK ir JK piliečių ES teisių bei sumos, kurią JK privalės sumokėti Briuseliui.

Pagrindiniais JK derybininkais bus p. Barrowas, taip pat „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas ir „Brexit“ departamento nuolatinis sekretorius Oliveris Robbinsas. ES pusėje deryboms vadovaus Michelis Barnier, Prancūzijos politikas. Iš viso jo derybininkų komandą sudaro per 30 pareigūnų.

Kaip rašo „Politico“, į 50-ąjį Lisabonos straipsnį derybos dėl prekybos sutarties nepatenka, todėl greičiausiai tokioms deryboms reikės papildomo mandato.

Po dvejų metų derybų rezultatus ES privalės patvirtinti kvalifikuota dauguma balsų. Jiems taip pat turės pritarti Europos Parlamentas. Ponia May yra žadėjusi dėl galutinio derybų rezultato leisti balsuoti ir šalies parlamentui, tačiau tai nebus teisiškai įpareigojantis balsavimas.

Jeigu abejoms pusėms nepavyks susitarti dėl prekybos susitarimo, po dviejų metų ES ir JK turės prekiauti pagal Pasaulio Prekybos Organizacijos (PPO) taisykles. Tiesa, PPO taisyklėse egzistuoja nuostata, kad dvi pusės gali laikinai susitarti dėl prekybos be tarifų, tačiau toks terminas negali viršyti 10 metų ir tam turi pritarti dauguma kitų PPO narių. Neatmetama, kad šia nuostata ir bus mėginama naudotis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ispanai tapo turtingesni už Italijos gyventojus 1

Tarptautinio valiutos fondo duomenys rodo, kad ispanai pagal bendrąjį vidaus produktą vienam gyventojui,...

Tyrimas: populiariausi politikai išlieka prezidentė, Kauno meras ir premjeras 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis...

Šiaurės Korėja žada stabdyti branduolinius bandymus ir uždaryti poligoną 1

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas paskelbė, kad sustabdė raketų bandymus ir uždarys branduolinių bandymų...

„Vilmorus“: pasitikėjimas Seimu, Vyriausybe ir partijomis – itin žemas

Lietuvos gyventojai tradiciškai labiausiai pasitiki ugniagesiais gelbėtojais, policija ir kariuomene, o...

Apklausa: konservatorių atotrūkis nuo „valstiečių“ padidėjo 8

Populiariausia partija šalyje išlieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD),...

Privačios mokyklos: išgelbės ar sukurs atskirtį 5

Tomas mokosi privačioje mokykloje. Galbūt todėl jis turi daug žinių apie šiuolaikinį pasaulį. Jis moka tris...

JAV demokratai teismui skundžia Trumpo komandą, Rusiją ir „WikiLeaks“ 4

JAV demokratai pateikė skundą teismui dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus. Jie kaltina Rusiją,...

Verslo aplinka
2018.04.20
Prie Seimo susitiko kanapių entuziastai ir priešininkai 4

Penktadienį Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į Kanapių kultūros dieną susirinko keli šimtai kanapių...

Verslo aplinka
2018.04.20
Papildomi 100 mln. Eur medikams nepakeis įsisenėjusių sistemos bėdų Premium 1

Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad nuo gegužės 1-osios medicinos darbuotojų atlyginimai didės 20%.

Verslo aplinka
2018.04.20
Palygino dvi Lietuvas: pirmoje daugiau gerovės, antroje – gyventojų, bet jų mažėja 9

Statistikos departamentas pirmąkart pateikė statistinius rodiklius pagal du regionus – Sostinės bei Vidurio...

Finansai
2018.04.20
Verslas giria studijų ir profesinio mokymo priėmimo prioritetus

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė skaičius, į kokias specialybes ir kiek pirmakursių šiemet...

Verslo aplinka
2018.04.20
Seimo komitetas baigė tyrimą dėl neleistinos įtakos, prašo išslaptinti medžiagą 3

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) baigė tyrimą dėl interesų grupių įtakos politiniams...

Verslo aplinka
2018.04.20
Miškų urėdijai suformuoti akcininko lūkesčiai – be grąžos rodiklių Premium 2

VĮ Valstybinei miškų urėdijai (VMU) perduotame akcininko lūkesčių laiške vienas svarbiausių veiklos...

Agroverslas
2018.04.20
Merkel ir Macronas neranda bendros kalbos dėl euro zonos reformų

Vokietijos ir Prancūzijos idėjos, kaip sutvirtinti euro zoną, yra skirtingos, tačiau Paryžius ir Berlynas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teisėsaugos įtariama Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė pasitraukė iš pareigų 

Korupciniais nusikaltimais įtariama Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovės Joanos Bikulčienės prašymas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teismas pripažino „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą prioritetine

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos teismui perduota koncerno „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos...

Verslo aplinka
2018.04.20
Siūloma dalį dirbančių savarankiškai atleisti nuo „Sodros“ įmokų 21

Savarankiškai dirbančius gyventojus siūloma atleisti nuo „Sodros“ įmokų, jeigu jie jau apdrausti socialiniu...

Finansai
2018.04.20
Valdantieji derina naują koalicijos sutartį ir tarsis dėl teisingumo ministro 1

Valdančioji valstiečių-žaliųjų ir socialdarbiečių koalicija derina atnaujintą sutartį, kurią tikisi...

Verslo aplinka
2018.04.20
JAV kaltina Rusiją ir Siriją bandant sunaikinti cheminės atakos įrodymus  1

JAV teigia turinti patikimos informacijos, kad Rusija ir Sirija bando sunaikinti įrodymus dėl cheminės...

Verslo aplinka
2018.04.20
Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9% 6

Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9%, gauta 1,55 mlrd. Eur. Tai yra 1,3 mln. Eur...

Verslo aplinka
2018.04.20

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau