Kaip į atviras biurų erdves sugrąžinti privatumą ir komfortą?

Publikuota: 2017-03-15
„Western Union“ komfortą ir konfidencialumą savo biuruose visame pasaulyje užtikrina įdiegusi triukšmo slopinimo sistemas.
„Western Union“ komfortą ir konfidencialumą savo biuruose visame pasaulyje užtikrina įdiegusi triukšmo slopinimo sistemas.

Išnykus kabinetų sienoms dingo ir privatumas, o susikaupti produktyviam darbui ne vienam tampa iššūkiu. Vilniuje 1600 darbuotojų, kalbančių daugiau nei 30-čia kalbų, įdarbinęs tarptautinės kompanijos „Western Union“ paslaugų centras ramybę į biurus susigrąžino pasitelkęs intelektualias inžinerines sistemas.

„Atviro išplanavimo biurų privalumai – neabejotini. Betarpiškas bendravimas – viena didžiausių mūsų vertybių, todėl dirbame atviruose biuruose. Kita vertus, susiduriame su iššūkiu, kaip sukurti kokybišką darbo aplinką, kurioje galima būtų ir nevaržomai bendrauti su klientais bei tarpusavyje, ir susikaupti. Be to, kai vienoje erdvėje dirba daug žmonių, būtina pagalvoti ir apie tai, kaip užtikrinti pokalbių konfidencialumą,“ – teigia „Western Union“ Regiono biurų ir darbo vietų sprendimų vadovas Laimontas Jukonis.

„Western Union“ šią problemą savo biuruose visame pasaulyje išsprendė įdiegusi triukšmo slopinimo sistemą (angl. sound masking). Tai tapo kompanijos biurų standartu, kurį ji atsinešė ir į Lietuvą. Lietuvoje triukšmo slopinimo sistema „Western Union“ biuruose pasirūpino bendrovė „Fima“.

Triukšmas – didžiausias trikdis

Tyrimai atskleidžia, kad triukšmas yra vienas iš pagrindinių darbo trukdžių. Nepageidautinas triukšmas žmogų veikia fiziologiškai – kyla kraujo spaudimas, auga stresas, visa tai turi įtakos ir darbuotojų produktyvumui. Ir tai nenuostabu – jei mūsų dėmesį nors trumpam kažkas atitraukia, gali prireikti net 20-ties minučių, kad vėl galėtume pilnavertiškai grįžti prie pradėto darbo.

Vis dėlto kol kas nedaug kompanijų ketina atsisakyti šiuolaikinės biuro koncepcijos ir sugrįžti atgal į kabinetus, o atvirų erdvių keliamas problemas mėgina spręsti įvairiais būdais. Viena pažangiausių technologijų yra „sound masking“ sistema.

„Sistema užgožia triukšmą skleisdama specialų garsą, kuris šiek tiek primena vėdinimo sistemos ūžimą. Pavieniai garsai jame „paskęsta“, tad darbuotojai praktiškai negirdi kolegos, garsiai šnekančio telefonu su klientu kitame biuro gale. Taip užtikrinamas pokalbio privatumas, o kartu didinamas darbuotojų produktyvumas bei pasitenkinimas atvira darbo aplinka“, – pasakoja „Fima“ produktų vadovas Vytautas Visminas.

Kartais triukšmo slopinimo sistemos dar vadinamos „baltuoju triukšmu“, kadangi jų skleidžiamas garsas – monotoniškas, pasikartojantis, neturintis jokios žodinės informacijos. Sistemos veikimo principas yra pagrįstas maskavimo efektu – kaip kaukė paslepia veidą, o kvepalai – kitus kvapus, taip ir garso slopinimo sistemos skleidžiamas triukšmas užmaskuoja erzinančius garsus, tačiau yra beveik negirdimas.

Tvarka atviro biuro chaose

„Fima“ specialistas Vytautas Visminas teigia, kad triukšmo slopinimas yra pagrįstas žmogaus girdimų garsų suvokimu, o ne didesniu triukšmu. Dėl to bendras garsinis fonas nepadidėja. Tačiau labai svarbu, kad sistema būti tinkamai parinkta ir suderinta – tą daro patyrę specialistai kiekvienoje patalpoje ar zonoje atskirai.

„Mūsų smegenys visada analizuoja garsus, kurie perduoda kokią nors informaciją. Kai dėmesys sutelktas tik į signalus, nuolatiniai, neerzinantys, nestruktūruoti garsai neatkreipia mūsų dėmesio. Mes į juos nereaguojame, kaip nereaguojame į lietaus triukšmą, jūros ar miško ošimą. Nė vienas darbuotojas biure nesiskundžia nešiojamojo kompiuterio aušintuvo triukšmu, kuris iš tiesų yra pakankamai garsus. Tokią garsinę informaciją atmetame kaip nevertą dėmesio“, – aiškina p. Visminas.

Anot jo, toks foninis triukšmas dirbant niekur nedingsta – tiesiog „nustojame“ jį girdėti. Tačiau atviro išplanavimo biurų bėda yra ta, jog foninio triukšmo lygis čia gana žemas ir todėl atskiri garsai – pokalbiai, muzika, gatvės triukšmas – puikiai girdimi. Triukšmo slopinimo sistemos sukuria optimalų garsinį foną, kuris užgožia visus kitus trikdančius garsus, tačiau jų pačių skleidžiamą garsą darbuotojai „nustoja“ girdėti.

Atitinka higienos normas

Triukšmo slopinimo sistemų skleidžiamą garsą kuria specialūs skaitmeniniai generatoriai, aplinkoje jis pasklinda per patalpose integruotus nematomus garsiakalbius. Garso lygis priklauso nuo konkrečių erdvių charakteristikų: vienokio garsumo reikės patalpoje, kur dirba dešimt žmonių, kitokio – erdvėse, kuriomis dalinasi šimtai darbuotojų.

Laimontas Jukonis pažymi, kad „Western Union“ naudojamos garso slopinimo sistemos triukšmo lygis siekia 40 – 45 decibelus, tad atitinka visas higienos normas ir neturi jokio kenksmingo poveikio sveikatai. Pasak jo, garso slopinimo sistema padeda sukurti darbingą atmosferą – erdves, kuriose triukšmas kelia nuovargį ir trukdo susikaupti, paverčia darbinga ir jaukia aplinka.

„Kai persikėlėme dirbti į naują biurą, pastebėjome, kad žmonės negali greitai įsilieti į darbą, trūksta darbingumo. Viskas pasikeitė įdiegus „sound masking“ sistemą:atsirado galimybė dirbti netrikdomiems, komfortiškai kalbėtis su klientais bet kokia užsienio kalba ar tiesiog bendrauti su kolegomis nebijant išblaškyti kliento klausimus sprendžiančio bendradarbio,“ – pasakoja p. Jukonis.

Ekonomiškas sprendimas

Bendrovės „Fima“ diegiamos „sound masking“ sistemos pranoksta tradicinius akustinius triukšmo slopinimo metodus – jos yra dinamiškos, gali būti pritaikytos prie įvairių aplinkos parametrų, neužima erdvės, lengvai instaliuojamos.

Svarbiausia – tai yra ekonomiškas sprendimas, kurio sąnaudos gali būti mažesnės nei įvairūs architektūriniai sprendimai siekiant kontroliuoti sklindančius garsus.

Anot p. Laimonto, dažnai naudojamos tradicinės pasyvios kovos su triukšmu priemonės – garsą izoliuojančios medžiagos, papildomos pertvaros ir kitos – yra gerokai brangesnis sprendimas. Be to, neretai architektūriniai ar dizaino sprendimai riboja kitų garso slopinimo priemonių panaudojimą (pvz. bendros stiklinės erdvės), tada triukšmo slopinimo technologijos tampa kone vieninteliu išsigelbėjimu.

Kartu pašnekovas pastebi, kad triukšmo slopinimo technologija suderinama su kitais akustiniais sprendimais – pertvaromis, kurios atskiria skirtingos paskirties zonas, garsą sugeriančiomis medžiagomis interjere ir kitais.

Jam pritaria ir p. Visminas, siūlantis galvojant apie biuro akustinę aplinką vadovautis ABC principu (angl. Absorb, Block, Cover) – absorbuoti, blokuoti, maskuoti. Pasyviosios sistemos – pertvaros, akustinės sienelės ir panašiai – sugeria arba sulaiko garsą, o triukšmo slopinimo sistema jį tiesiog paslepia, kompensuodama fizinių pertvarų (sienų) nebuvimą.

Ir ten, kur reikia privatumo

„Nors triukšmo slopinimo sistemos plačiausiai naudojamos atviruose biuruose ir skambučių centruose, kur triukšmu slopinami aplink sėdinčių žmonių balsai, jos aktualios ir „jautrių“ paslaugų sektoriui, kuriame keičiamasi konfidencialia informacija – čia triukšmu slepiamas personalo pokalbis su klientu.

Tai sveikatos priežiūros įstaigos, teisininkų kontoros, bankai, valstybinės įstaigos, aptarnaujančios žmones atvirose erdvėse (pavyzdžiui, Registrų centras, Mokesčių inspekcija), vaistinės ir panašiai,“ – pasakoja „Fima“ produktų vadovas Vytautas Visminas.

FOTOGALERIJA „Sound masking“ sistemos į biurus grąžina privatumą ir komfortą (3 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau