Metų gale algų augimas padidino apsukas

Publikuota: 2017-02-24
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Paskutinį 2016 m. ketvirtį metinis bruto darbo užmokesčio augimas pasiekė 8,7%. Tai 0,8 proc. punkto spartesnis augimas nei trečiąjį metų ketvirtį. O laisvų darbo vietų per metus pagausėjo beveik ketvirtadaliu.

Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis Lietuvoje pernai metų paskutinį ketvirtį sudarė 822,8 Eur.

Mėnesinis bruto darbo užmokestis valstybės sektoriuje pastarąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu metu pernai, augo 8,5% iki 849,7 Eur, o privačiame – 8,9% iki 809,1 Eur.

Neto darbo užmokestis visoje šalyje minėtu laikotarpiu augo 8,9% iki 636,9 Eur, valstybės sektoriuje – 7,4% iki 656 Eur, o privačiame – 9,1% iki 627,2 Eur.

Neto darbo užmokestis augo sparčiau nei bruto iš dalies dėl to, kad pernai metais padidintas neapmokestinamas pajamų dydis.

Realus darbo užmokestis (neto darbo užmokestis, pašalinus vartotojų kainų pasikeitimo įtaką) visoje šalyje išaugo 7,6%.

Tęsinys po grafiku.

infogr.am::5c16b20a-9cde-4e20-8065-705605371198

„Nuo 2016 m. sausio ir liepos 1 d. padidinta minimalioji mėnesinė alga (MMA), nuo liepos 1 d. padidintas darbo užmokestis asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, nuo rugsėjo 1 d. padidintas darbo užmokestis švietimo įstaigų darbuotojams ir kitos priežastys“, - teigia Statistikos departamentas.

Analitikai bei ekonomistai pažymi, kad augantis darbo užmokestis rodo ir kaistančią darbo rinką, kvalifikuotų darbuotojų trūkumą.

Nelygybė – vis dar didelė

Nors Lietuvoje algų augimas praktiškai neslopsta, pajamų nelygybė išlieka aukštumose, pažymi Tomas Šiaudvytis, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnysis ekonomistas.

Eurostato duomenimis, Lietuvoje pajamų nelygybė yra didžiausia per pastaruosius vienuolika metų, tai yra , nuo duomenų skelbimo pradžios, rašo p. Šiaudvytis savo išplatintame komentare.

Tiesa, ekonomistas pastebi, kad 2016 m. situacija turėtų pagerėti dėl 17% padidinto MMA.

„Atlygio augimas neaplenkė ir kitų gana nedaug uždirbančių darbuotojų. Antrojo dešimtadalio mažiausiai uždirbančiųjų atlygis padidėjo 14,4%, trečiojo – 13,7%, ketvirtojo – 12%. Apskritai, kuo darbo užmokestis didesnis, tuo lėčiau jis augo. Pavyzdžiui, mažiausiai jis pakilo 10%. didžiausius atlyginimus gaunančių darbuotojų – tik 6,1%“, - teigia p. Šiaudvytis.

Jis pastebi, kad MMA didinimas kelia ir šiek tiek daugiau uždirbančių darbuotojų atlygį, nes reikia išlaikyti atitinkamą algų skirtumą tarp žemiausios ir šiek tiek aukštesnės kvalifikacijos darbuotojų.

Kita vertus, MMA auginimas gali turėti ir šalutinį poveikį, pažymi p. Šiaudvytis. Sparčiai kylantis atlygis ir didėjančios sąnaudos gali sumažinti Lietuvos eksportuotojų konkurencingumą.

„Beveik 9% pakilęs darbo užmokestis privačiajame sektoriuje kelia abejonių, ar galime ir toliau taip sparčiai didinti MMA. Verta apsvarstyti ir kitus būdus pajamų nelygybei mažinti, – svarsto ekonomistas. – Galbūt prasminga stiprinti mažiausiai uždirbančių darbuotojų derybinę galią, didinti socialinę paramą, ją teikiant tik tiems, kuriems jos iš tikrųjų reikia. Prieinamas kokybiškas išsilavinimas taip pat galėtų sumažinti nelygybę sudarydamas galimybių dirbti aukštesnės kvalifikacijos darbą.“

Tęsinys po grafiku.

infogr.am::atlyginimai_lietuvoje_2016_m_iv_ketv

Daugiau uždirbo bent trečdalis darbuotojų

Didesniais atlyginimais pernai galėjo džiaugtis bent trečdalis Lietuvos darbuotojų, skaičiuoja Tadas Povilauskas, SEB banko vyriausiasis analitikas.

„MMA didinimas ir, tikėtina, sumažėję vokeliuose mokamų atlyginimų mastai, tiesiogiai padidino oficialią algą maždaug 300.000 darbuotojų. Dar bent 100.000 asmenų, anksčiau uždirbusių daugiau negu MMA, taip pat gavo didesnę algą. Beje, itin padaugėjo darbuotojų, gaunančių daugiau negu 1000 Eur atlyginimą per mėnesį – tokių gruodį buvo 18% daugiau negu prieš metus“, - teigia p. Povilauskas išplatintame komentare.

Analitikas teigia, kad vyraujančios tendencijos darbo rinkoje lieka palankios darbo užmokesčiui sparčiai augti.

„Žinoma, spartus vidutinio darbo užmokesčio augimas tampa iššūkiu darbdaviams ir galimybe darbuotojams. Akivaizdu, kad kvalifikuoti ir turintys patrauklią rinkoje specialybę asmenys turi stipresnę derybinę galią negu darbdaviai ir ja vis labiau naudojasi“, – sako p. Povilauskas.

Kita vertus, analitikas pažymi, kad padėtis tiek vidaus, tiek eksporto rinkose yra gana palanki įmonių plėtrai, tad didesnis darbo užmokestis ir galimybė didinti pelną yra vis dar suderinamos sąlygos.

Ateitį temdo žemas produktyvumas

Algos Lietuvoje auga kelis kartus sparčiau nei vartotojų kainos, pažymi Povilas Stankevičius, DNB banko Ekonominių tyrimų departamento analitikas. Nors tai leidžia stiprėti vartotojų lūkesčiams ir didinti vidinę paklausą, produktyvumas Lietuvos ekonomikoje auga labai lėtai.

„Jei šalies ekonomika netaps produktyvesnė, atlyginimai ilgajame laikotarpyje taip sparčiai augti negalės. Taip kyla rizika patekti į spąstus, kai vartotojų kainos kyla sparčiau, nei darbo užmokestis, – komentuoja p. Stankevičius. – (...) Sunku pagalvoti, jog įmonės darbuotojams, sukuriantiems tiek pat ekonominės vertės, kas metus mokėtų dešimtadaliu didesnius atlyginimus.“

Tuo tarpu neverta tikėtis, kad kainos Lietuvoje ilguoju laikotarpiu nekils, nes infliacija Lietuvoje priklauso ne tik nuo vidinių, bet ir išorinių veiksnių.

„Pavyzdžiui, dabartinis infliacijos kilimas vyksta dėl pabrangusios naftos ir atsigaunančių energijos kainų. Šių veiksnių Lietuva kontroliuoti negali, todėl mūsų šalyje visada egzistuos tam tikras iš išorės importuotos infliacijos lygis. Tokia situacija ilgesniame laikotarpyje gali pastatyti gyventojus į nemalonią padėtį: kainos vis dar kyla, bet atlyginimų augimas lėtėja“, – teigia p. Stankevičius.

Norint Lietuvai tapti produktyvesnei, reikia naujo darbo kodekso, geriau veikiančios švietimo sistemos bei darbuotojų kompetencijų ugdymo, mano analitikas.

Latviai artyn, estai – dar toli

„Danske Bank“ prognozuoja, kad užimtumas šalyje šiemet toliau didės, toliau mažės nedarbas, o darbo jėgos trūkumas taps vis opesne problema verslo įmonėms.

„Šie veiksniai ir toliau stums atlyginimų kreivę aukštyn – prognozuojame, kad jų augimas prieš mokesčius sieks 6,7%Tačiau dėl iki 310 Eur nuo šių metų pradžios kilstelėto NPD – algos „į rankas“ bus beveik 9% didesnės. Jos vidutiniškai sieks apie 665 Eur ir pirmą kartą per pastaruosius kelerius metus bus kiek didesnės nei kaimyninėje Latvijoje“, – savo komentare rašo „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas.

Luktelėti, kol pavysime Estiją, teks šiek tiek ilgiau – ten vidutinis atlyginimas siekia 950 Eur ir yra maždaug 1,5 karto didesnis nei Lietuvoje, teigia p. Grajauskas.

„Atlyginimams Estijoje taip pat augant sparčiai, tikėtina, kad jau šiemet estų gaunamos pajamos „į rankas“ pasieks simbolinę 1.000 Eur ribą. Dar ilgiau teks laukti, kol pasitempsime iki ES vidurkio – 2.000 Eur“, – sako ekonomistas.

Laisvų darbo vietų gausėjo

Statistikos departamentas penktadienį taip pat paskelbė naujausius duomenis apie laisvas darbo vietas šalyje. Pernai metais laisvų darbo vietų skaičius išaugo ketvirtadaliu.

Ketvirto ketvirčio gale Lietuvoje buvo 14.900 laisvų darbo vietų. Tai 23,8% daugiau nei tuo pačiu metu pernai.

Iš viso pernai šalyje buvo 16.200 laisvų darbo vietų samdomiesiems darbuotojams, arba 3.000 (23%) daugiau nei užpernai.

Per metus laisvų darbo vietų padaugėjo visose ekonominės veiklos rūšių įmonėse, o labiausiai transporte ir saugojime bei viešajame valdyme ir gynyboje.

Beveik penktadalį visų laisvų darbo vietų sudarė pozicijos pramonėje (3.100 laisvų vietų). Prekyba buvo atsakinga už 15% arba 2.400 laisvų darbo vietų.

Pernai metais laisvų darbo vietų lygis šalyje sudarė 1,3% – tai 0,2 proc. punkto daugiau nei prieš metus.

Sunkiausiai laisvas darbo vietas užpildyti sekėsi finansų ir draudimo veiklos įmonėms – čia laisvų darbo vietų lygis siekė 3,4%, privalomajame socialiniame draudime – 2,6% bei inforamcijos ir ryšių įmonėse – 2,3%.

Žemiausias laisvų darbo vietų lygis buvo švietime – 0,3%, kitoje aptarnavimo veikloje bei nekilnojamojo turto operacijų įmonėse – po 0,7%.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Brexit“: 10% britų įmonių ruošiasi blogiausiam, lietuviai jau dairosi naujų rinkų Premium

Jungtinės Karalystės verslininkai vis labiau nerimaudami laukia artėjančio išstojimo iš ES. Dešimtadalis...

Linkevičius rinkimų Rusijoje nelaiko demokratiškais, žada solidarizuotis su JK bendram atsakui 16

Pirmadienį vykusiame Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos (URT) posėdyje Briuselyje, kuriame...

Verslo aplinka
2018.03.19
Putinas po rinkimų žarsto pažadus Vakarams 16

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, iškart po rinkimų, kuriuose užtikrintai buvo perrinktas ketvirtajai...

Verslo aplinka
2018.03.19
Lenkija: kai kurios ES valstybės svarsto naujas sankcijas Rusijai 8

ES valstybės gali jau šią savaitę įvesti papildomas politines ar ekonomines sankcijas Rusijai, pareiškė...

Verslo aplinka
2018.03.19
„Brexit“: susitarimas dėl pereinamojo laikotarpio apramino verslą 1

ES ir Jungtinės Karalystės (JK) derybininkams paskelbus, kad sutarta dėl 21 mėnesį po „Brexit“ truksiančio...

Verslo aplinka
2018.03.19
VRK įvertino: leidinys „Naisių žemė“ nėra politinė reklama

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pirmadienį nusprendė, kad leidinys „Naisių žemė“ nėra politinė reklama.

Verslo aplinka
2018.03.19
Prokurorai tirs, ar Majauskas buvo apšmeižtas 

Vilniaus apylinkės prokuratūroje pirmadienį pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl parlamentaro, konservatoriaus...

Verslo aplinka
2018.03.19
Bastys neteko Seimo nario mandato 1

Po nesėkmingos apkaltos pats iš parlamento nusprendęs pasitraukti Mindaugas Bastys neteko savo mandato.

Verslo aplinka
2018.03.19
Teismas: prokurorė ir verslininkas ketino prekiauti poveikiu dėl Darbo partijos bylos

Pirmadienį Klaipėdos apygardos teismas kaltais dėl rengimosi prekiauti poveikiu pripažino buvusią prokurorę...

Verslo aplinka
2018.03.19
Investuotojai siūlo: įvesti „Sodros“ lubas, VVĮ leisti į biržą, reformuoti švietimą 8

„Investors‘ Forum“ siūlo valdžiai įvesti „Sodros“ įmokų lubas, skatinti grįžtamąją emigraciją, mažinti...

Verslo aplinka
2018.03.19
Šiukšlių tvarkymo įkainiai – į Kainų komisijos rankas

Kainų komisijos funkcijos netrukus turėtų išsiplėsti – ji tvirtins ir komunalinių atliekų tvarkymo įkainius...

Energetika
2018.03.19
Reaguodama į JAV spaudimą, Latvija ryžosi iš pagrindų keisti bankų sistemą Premium 3

Latvija yra pasirengusi iš esmės pertvarkyti savo bankinį sektorių ir drastiškai sumažinti užsienio...

Verslo aplinka
2018.03.19
„Brexit“: ES ir JK derybose – reikšmingas susitarimas 1

Jungtinė Karalystė (JK) ir Europos Sąjunga (ES) susitarė dėl pereinamojo laikotarpio. ES „Brexit“...

Verslo aplinka
2018.03.19
Merkel vizitas Varšuvoje: siekiama geresnių Vokietijos ir Lenkijos santykių

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį Varšuvoje susitinka su aukščiausiais Lenkijos valdžios...

Verslo aplinka
2018.03.19
Kinija turi naują ekonomikos „carą“

Kinijos valdžia pirmadienį į vicepremjero postą pakylėjo Liu He, vieną pagrindinių prezidento Xi Jinpingo...

Verslo aplinka
2018.03.19
Valstybės kontrolė: yra per daug įstatymų, neužtikrinta jų vykdymo priežiūra 3

Lietuvoje veikia dešimtys tūkstančių teisės aktų, per metus Seimas imasi svarstyti šimtus naujų įstatymų,...

Verslo aplinka
2018.03.19
Lietuvos bankas iki 3,2% padidino šių metų BVP augimo prognozes 7

Lietuvos bankas (LB), įvertinęs teigiamas eksporto, investicijų ir vartojimo tendencijas, padidino šių metų...

Verslo aplinka
2018.03.19
Sostas Kremliuje atšalti nespėjo

Intrigos Rusijos prezidento rinkimuose nebuvo, bet jos, ko gero, niekas nei laukė, nei tikėjosi. Kremliaus...

Verslo aplinka
2018.03.19
Putinas švenčia rekordinę pergalę, už ją dėkoja ir diplomatinei įtampai 74

Sekmadienį Rusijoje vykstančiuose Prezidento rinkimuose nesunkią pergalę pasiekė dabartinis Rusijos...

Verslo aplinka
2018.03.18
ES gynybos sąjunga – pabandome dar kartą Premium

Neaišku, ar pagrįstai, bet tarp Europos Sąjungos vedlių vėl atgimė integracijos entuziazmas. Viena krypčių –...

Verslo klasė
2018.03.18

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau