Tvirtą poziciją Rusijos atžvilgiu parodžiusio Tillersono likimą spręs vienas respublikonas

Publikuota: 2017-01-12
Kandidatas į JAV valstybės sekretoriaus postą Rexas Tillersonas. Bao Dandan („Xinhua“ / „Scanpix“) nuotr.
Kandidatas į JAV valstybės sekretoriaus postą Rexas Tillersonas. Bao Dandan („Xinhua“ / „Scanpix“) nuotr.

Rexas Tillersonas, buvęs „Exxon Mobil“ vadovas, kurį išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas pasiūlė skirti į valstybės sekretoriaus postą, Senato užsienio ryšių komiteto posėdyje sulaukė daug nepatogių klausimų. Kandidatas tvirtino, kad Rusija yra „pavojinga“, o Ukrainos kare jai reikėjo proporcingai parodyti galią.

Bene daugiausia klausimų p. Tillersonas sulaukė būtent apie santykius su Rusija. Ponui Trumpui pranešus apie savo pasirinktą kandidatą, netilo kalbos apie jo draugiškumą Rusijai ir plačius verslo interesus šioje valstybėje. Be to, 2013-aisiais jis iš Vladimiro Putino priėmė Draugystės ordiną už darbą „stiprinant bendradarbiavimą energetikos sektoriuje“. Jo vadovauta „Exxon Mobil“ artimai bendradarbiavo su „Rosneft“ daugelyje projektų, o, Rusijai įvedus sankcijas, įmonė siekė jų panaikinimo.

Neigė daręs įtaką dėl sankcijų

Sulaukęs klausimo apie „Exxon“ lobizmą panaikinti sankcijas, p. Tillersonas Senato komitete tikino, kad, jo žiniomis, bendrovė taip niekada nesielgė.

„Niekada asmeniškai neužsiėmiau lobizmu prieš sankcijas. Mano žiniomis, „Exxon“ taip pat niekada to nedarė“, – kalbėjo kandidatas į valstybės sekretoriaus postą, pridėdamas, kad „Exxon“ tik domėjosi šiuo klausimu, kad suprastų, kaip sankcijos bus sukonstruotos ir koks bus jų vėlesnis efektas.

Ponas Tillersonas taip pat sakė, kad viešai prieinami dokumentai, rodantys, jog kompanija ne kartą susitiko su advokatais aptarti sankcijas, nėra įrodymas, kad bendrovė šiuo klausimu vykdė lobistinę veiklą.

Paklaustas apie prezidento Baracko Obamos kadencijos pabaigoje paskelbtas papildomas sankcijas dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus, p. Tillersonas tiksliai neatsakė, ar pritaria šiam sprendimui. Savo ruožtu vakarykštėje spaudos konferencijoje p. Trumpas tvirtino, kad jam neatrodo, jog prezidentas Obama šiuo klausimu „nuėjo per toli“.

Tuo tarpu kandidatas į valstybės sekretoriaus postą sakė, kad jam dar reikėtų įsigilinti į šio klausimo detales, ir pridėjo, kad būtina atsižvelgti į visas puses ir įvertinti, kaip sankcijos paveikia JAV prekybą. Sulaukęs dar vieno panašaus klausimo, p. Tillersonas aiškino, kad vis dėlto pritartų sankcijoms, jeigu prezidento Trumpo administracija nuspręstų, jog tai yra pats efektyviausias būdas nubausti tokią valstybę kaip Rusija.

Būtų labiau rėmęs Ukrainą

Senatoriams pateikus klausimus apie karą Ukrainoje, p. Tillersonas tvirtino, kad prezidento Obamos reakcija į agresiją buvo silpna, o jis būtų labiau pagelbėjęs Ukrainai sustiprinti gynybą ties pasieniu bei suteiktų oro apsaugą ties Ukrainos ir Krymo pasieniu. Pasak jo, Krymo okupacija buvo agresijos veiksmas ir tai reikalavo proporcingo atsakymo ir jėgos parodymo.

„Tikiu, kad Rusijos vadovybė supranta stiprų atsaką, tad jai reikia parodyti – taip, jūs okupavote Krymą, bet sustojate čia“, – sakė jis.

Senatoriams susirūpinus, ar tokia pozicija reiškia, kad jis pripažįsta Krymo okupaciją, p. Tillersonas suskubo tai paneigti.

„Vienintelis būdas, kuriuo mes tai galėtume pripažinti, yra susitarimas, kuris tenkintų ir Ukrainos pusę. Bet mes šito niekada nepripažinsime“, – tikino buvęs „Exxon“ vadovas.

Jis taip pat užtvirtino, kad NATO 5-asis straipsnis, garantuojantis Aljanso narių pagalbą agresijos atveju, yra neliečiamas ir JAV jo laikysis. Tokią garantiją jis išsakė, sulaukęs klausimo, kaip JAV turėtų reaguoti, jeigu būtų užpultos Baltijos valstybės.

Konfliktuos su Kinija

„Financial Times“ pažymi, kad p. Tillersono paskyrimas į valstybės sekretoriaus postą gali reikšti rimtos diplomatinės dvikovos tarp Vašingtono ir Pekino pradžią. Senato užsienio reikalų komiteto posėdyje jis ne kartą patikino, kad Kinijai negalima nuolaidžiauti.

Jis sakė, kad Kinijai neturėtų būti leista pasiekti netikras salas, kurias ji per pastaruosius metus suformavo ginčytinose Pietų Kinijos jūros teritorijoje. Anot p. Tillersono, toks veiksmas primena Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją Ukrainoje 2014-aisiais.

„Turime pasiųsti Kinijai aiškų signalą, kad visų pirma salų formavimas turi sustoti, ir antra, prieiga prie jų negali būti leista“, – teigė p. Tillersonas, konkrečiai nenurodydamas, kaip JAV gali tai padaryti.

Pasak jo, Pekino diktatas ir trukdymas regiono valstybėms pasiekti tarptautinius vandenis yra pavojus „visai globaliai ekonomikai“. Su Kinijos pretenzijomis Pietų Kinijos jūroje nesutinka Vietnamas, Filipinai ir kitos regiono šalys.

Ponas Tillersonas taip pat teigė, kad JAV privalo turėti blaivų požiūrį dėl Pekino paramos Šiaurės Korėjai ir nepuoselėti per daug optimistinių vilčių šiuo klausimu.

„Mums reikės naujo požiūrio į Kiniją tam, kad ji suprastų, kokie yra mūsų lūkesčiai ir kad jie gerokai skiriasi nuo to, kaip pastaruoju metu Kinija elgėsi“ – tvirtino p. Tillersonas.

Likimas priklausys nuo vieno senatoriaus

Senato užsienio reikalų komitetą sudaro 19 narių – 10 respublikonų ir 9 demokratų atstovai. Kaip pažymi „Politico“, atrodo, kad p. Tillersonui pavyko įtikinti respublikonų senatorius, kurie buvo gana palankūs jo atžvilgiu, tačiau nepanašu, kad jį galėtų palaikyti demokratų atstovai.

Tačiau vienas respublikonų senatorius – Marcas Rubio – išreiškė nemažai abejonių dėl šios kandidatūros į valstybės sekretoriaus postą. Pono Tillersono likimas gali atsidurti jo rankose.

„Mums reikia aiškumo. Negalima pasiekti moralinio aiškumo su retorinėmis dviprasmybėmis. Man nekyla klausimų dėl jūsų charakterio, jūsų patriotiškumo. Jums nereikia šito darbo, bet mums reikia valstybės sekretoriaus, kuris galėtų kovoti dėl šių principų“ – kalbėjo p. Rubio.

Jis vienintelis tarp respublikonų senatorių pasinaudojo teisę tris kartus klausinėti p. Tillersoną ir neatrodo, kad kandidato atsakymais jis liko visiškai patenkintas. Iš pradžių jis paklausė, ar p. Tillersonas įvardintų Putiną kaip karo nusikaltėlį, visų pirma dėl jo veiksmų Sirijoje.

„Aš nenaudočiau tokios sąvokos“, – atsakė kandidatas.

Neryžtingus atsakymus jis pateikė ir į p. Rubio klausimus dėl Filipinų prezidento Rodrigo Duterte vykdomos kovos su nusikaltėliais akcijos bei Saudo Arabijos moterų teisių. Abu kartus p. Tillersonos tikino, kad jam reikia daugiau informacijos.

„Aš išpažįstu tas pačias vertybes kaip ir jūs ir noriu tų pačių laisvių žmonėms visame pasaulyje. Bet aš taip pat esu realistiškas dėl to, kaip iš tiesų įveikti šimtmečių senumo kultūrinius skirtumus“ – kalbėjo p. Tillersonas.

Senatorius Rubio pasibaigus posėdžiui žurnalistams tiksliai neatsakė, kaip ketina balsuoti ir žadėjo nuspręsti „artimiausiu metu“. Jis taip pat pateikė kandidatui papildomus klausimus raštu. Paklaustas apie respublikonų partijos vienybę, jis žadėjo nekreipti dėmesio į partinę perspektyvą ir balsuoti pagal kitus principus.

Dėl p. Tillersono kandidatūros Senato užsienio ryšių komitetas turės apsispręsti iki išrinktojo prezidento Trumpo inauguracijos, kuri įvyks sausio 20-ąją.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau