Tvirtą poziciją Rusijos atžvilgiu parodžiusio Tillersono likimą spręs vienas respublikonas

Publikuota: 2017-01-12
Kandidatas į JAV valstybės sekretoriaus postą Rexas Tillersonas. Bao Dandan („Xinhua“ / „Scanpix“) nuotr.
Kandidatas į JAV valstybės sekretoriaus postą Rexas Tillersonas. Bao Dandan („Xinhua“ / „Scanpix“) nuotr.

Rexas Tillersonas, buvęs „Exxon Mobil“ vadovas, kurį išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas pasiūlė skirti į valstybės sekretoriaus postą, Senato užsienio ryšių komiteto posėdyje sulaukė daug nepatogių klausimų. Kandidatas tvirtino, kad Rusija yra „pavojinga“, o Ukrainos kare jai reikėjo proporcingai parodyti galią.

Bene daugiausia klausimų p. Tillersonas sulaukė būtent apie santykius su Rusija. Ponui Trumpui pranešus apie savo pasirinktą kandidatą, netilo kalbos apie jo draugiškumą Rusijai ir plačius verslo interesus šioje valstybėje. Be to, 2013-aisiais jis iš Vladimiro Putino priėmė Draugystės ordiną už darbą „stiprinant bendradarbiavimą energetikos sektoriuje“. Jo vadovauta „Exxon Mobil“ artimai bendradarbiavo su „Rosneft“ daugelyje projektų, o, Rusijai įvedus sankcijas, įmonė siekė jų panaikinimo.

Neigė daręs įtaką dėl sankcijų

Sulaukęs klausimo apie „Exxon“ lobizmą panaikinti sankcijas, p. Tillersonas Senato komitete tikino, kad, jo žiniomis, bendrovė taip niekada nesielgė.

„Niekada asmeniškai neužsiėmiau lobizmu prieš sankcijas. Mano žiniomis, „Exxon“ taip pat niekada to nedarė“, – kalbėjo kandidatas į valstybės sekretoriaus postą, pridėdamas, kad „Exxon“ tik domėjosi šiuo klausimu, kad suprastų, kaip sankcijos bus sukonstruotos ir koks bus jų vėlesnis efektas.

Ponas Tillersonas taip pat sakė, kad viešai prieinami dokumentai, rodantys, jog kompanija ne kartą susitiko su advokatais aptarti sankcijas, nėra įrodymas, kad bendrovė šiuo klausimu vykdė lobistinę veiklą.

Paklaustas apie prezidento Baracko Obamos kadencijos pabaigoje paskelbtas papildomas sankcijas dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus, p. Tillersonas tiksliai neatsakė, ar pritaria šiam sprendimui. Savo ruožtu vakarykštėje spaudos konferencijoje p. Trumpas tvirtino, kad jam neatrodo, jog prezidentas Obama šiuo klausimu „nuėjo per toli“.

Tuo tarpu kandidatas į valstybės sekretoriaus postą sakė, kad jam dar reikėtų įsigilinti į šio klausimo detales, ir pridėjo, kad būtina atsižvelgti į visas puses ir įvertinti, kaip sankcijos paveikia JAV prekybą. Sulaukęs dar vieno panašaus klausimo, p. Tillersonas aiškino, kad vis dėlto pritartų sankcijoms, jeigu prezidento Trumpo administracija nuspręstų, jog tai yra pats efektyviausias būdas nubausti tokią valstybę kaip Rusija.

Būtų labiau rėmęs Ukrainą

Senatoriams pateikus klausimus apie karą Ukrainoje, p. Tillersonas tvirtino, kad prezidento Obamos reakcija į agresiją buvo silpna, o jis būtų labiau pagelbėjęs Ukrainai sustiprinti gynybą ties pasieniu bei suteiktų oro apsaugą ties Ukrainos ir Krymo pasieniu. Pasak jo, Krymo okupacija buvo agresijos veiksmas ir tai reikalavo proporcingo atsakymo ir jėgos parodymo.

„Tikiu, kad Rusijos vadovybė supranta stiprų atsaką, tad jai reikia parodyti – taip, jūs okupavote Krymą, bet sustojate čia“, – sakė jis.

Senatoriams susirūpinus, ar tokia pozicija reiškia, kad jis pripažįsta Krymo okupaciją, p. Tillersonas suskubo tai paneigti.

„Vienintelis būdas, kuriuo mes tai galėtume pripažinti, yra susitarimas, kuris tenkintų ir Ukrainos pusę. Bet mes šito niekada nepripažinsime“, – tikino buvęs „Exxon“ vadovas.

Jis taip pat užtvirtino, kad NATO 5-asis straipsnis, garantuojantis Aljanso narių pagalbą agresijos atveju, yra neliečiamas ir JAV jo laikysis. Tokią garantiją jis išsakė, sulaukęs klausimo, kaip JAV turėtų reaguoti, jeigu būtų užpultos Baltijos valstybės.

Konfliktuos su Kinija

„Financial Times“ pažymi, kad p. Tillersono paskyrimas į valstybės sekretoriaus postą gali reikšti rimtos diplomatinės dvikovos tarp Vašingtono ir Pekino pradžią. Senato užsienio reikalų komiteto posėdyje jis ne kartą patikino, kad Kinijai negalima nuolaidžiauti.

Jis sakė, kad Kinijai neturėtų būti leista pasiekti netikras salas, kurias ji per pastaruosius metus suformavo ginčytinose Pietų Kinijos jūros teritorijoje. Anot p. Tillersono, toks veiksmas primena Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją Ukrainoje 2014-aisiais.

„Turime pasiųsti Kinijai aiškų signalą, kad visų pirma salų formavimas turi sustoti, ir antra, prieiga prie jų negali būti leista“, – teigė p. Tillersonas, konkrečiai nenurodydamas, kaip JAV gali tai padaryti.

Pasak jo, Pekino diktatas ir trukdymas regiono valstybėms pasiekti tarptautinius vandenis yra pavojus „visai globaliai ekonomikai“. Su Kinijos pretenzijomis Pietų Kinijos jūroje nesutinka Vietnamas, Filipinai ir kitos regiono šalys.

Ponas Tillersonas taip pat teigė, kad JAV privalo turėti blaivų požiūrį dėl Pekino paramos Šiaurės Korėjai ir nepuoselėti per daug optimistinių vilčių šiuo klausimu.

„Mums reikės naujo požiūrio į Kiniją tam, kad ji suprastų, kokie yra mūsų lūkesčiai ir kad jie gerokai skiriasi nuo to, kaip pastaruoju metu Kinija elgėsi“ – tvirtino p. Tillersonas.

Likimas priklausys nuo vieno senatoriaus

Senato užsienio reikalų komitetą sudaro 19 narių – 10 respublikonų ir 9 demokratų atstovai. Kaip pažymi „Politico“, atrodo, kad p. Tillersonui pavyko įtikinti respublikonų senatorius, kurie buvo gana palankūs jo atžvilgiu, tačiau nepanašu, kad jį galėtų palaikyti demokratų atstovai.

Tačiau vienas respublikonų senatorius – Marcas Rubio – išreiškė nemažai abejonių dėl šios kandidatūros į valstybės sekretoriaus postą. Pono Tillersono likimas gali atsidurti jo rankose.

„Mums reikia aiškumo. Negalima pasiekti moralinio aiškumo su retorinėmis dviprasmybėmis. Man nekyla klausimų dėl jūsų charakterio, jūsų patriotiškumo. Jums nereikia šito darbo, bet mums reikia valstybės sekretoriaus, kuris galėtų kovoti dėl šių principų“ – kalbėjo p. Rubio.

Jis vienintelis tarp respublikonų senatorių pasinaudojo teisę tris kartus klausinėti p. Tillersoną ir neatrodo, kad kandidato atsakymais jis liko visiškai patenkintas. Iš pradžių jis paklausė, ar p. Tillersonas įvardintų Putiną kaip karo nusikaltėlį, visų pirma dėl jo veiksmų Sirijoje.

„Aš nenaudočiau tokios sąvokos“, – atsakė kandidatas.

Neryžtingus atsakymus jis pateikė ir į p. Rubio klausimus dėl Filipinų prezidento Rodrigo Duterte vykdomos kovos su nusikaltėliais akcijos bei Saudo Arabijos moterų teisių. Abu kartus p. Tillersonos tikino, kad jam reikia daugiau informacijos.

„Aš išpažįstu tas pačias vertybes kaip ir jūs ir noriu tų pačių laisvių žmonėms visame pasaulyje. Bet aš taip pat esu realistiškas dėl to, kaip iš tiesų įveikti šimtmečių senumo kultūrinius skirtumus“ – kalbėjo p. Tillersonas.

Senatorius Rubio pasibaigus posėdžiui žurnalistams tiksliai neatsakė, kaip ketina balsuoti ir žadėjo nuspręsti „artimiausiu metu“. Jis taip pat pateikė kandidatui papildomus klausimus raštu. Paklaustas apie respublikonų partijos vienybę, jis žadėjo nekreipti dėmesio į partinę perspektyvą ir balsuoti pagal kitus principus.

Dėl p. Tillersono kandidatūros Senato užsienio ryšių komitetas turės apsispręsti iki išrinktojo prezidento Trumpo inauguracijos, kuri įvyks sausio 20-ąją.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Estų elektrinė skalūnus maišys su durpėmis

Estijos valstybinis koncernas „Eesti Energia“ elektros energiją gamins ne tik iš degiųjų skalūnų, bet ir iš...

Energetika
08:55
K. Schwabas: permainų laikais svarbiausia – pasitikėjimas Premium

Klausas Schwabas (kuriam 2018 m. kovą sukaks 80 metų) į mūsų šalį atvyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos...

Suomijos miesto pasiūlymas – sklypas namo statybai už 100 Eur 4

Suomijos Salo miesto valdžia, norėdama pritraukti naujų gyventojų, pasiūlė įsigyti žemės sklypus gyvenamųjų...

Statyba ir NT
2017.11.18
Mirė vienas muzikos grupės AC/DC įkūrėjų Malcolmas Youngas 1

Po sunkios ligos mirė vienas legendinės australų roko grupės AC/DC įkūrėjų gitaristas Malcolmas Youngas.

Verslo aplinka
2017.11.18
Lietuvos kariai dalyvauja pratybose Danijoje

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono kariai ruošiasi naujai užduočiai.

Verslo aplinka
2017.11.18
Dovanotą „Lamborghini“ popiežius parduos aukcione 4

Italų bendrovė „Lamborghini“ padovanojo popiežiui Pranciškui specialiai jam pagamintą „Huracan“ modelio...

Transportas
2017.11.18
Briuselyje susitarta dėl kitų metų ES biudžeto

Briuselyje vykusiame ES Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos posėdyje susitarta dėl 2018 m. ES biudžeto.

Verslo aplinka
2017.11.18
ES lyderiai darbuotojams žada vienodas galimybes ir orias sąlygas 3

ES lyderiai, penktadienį Švedijos mieste Geteborge susirinkę į viršūnių susitikimą, patvirtino darbuotojų...

Verslo aplinka
2017.11.17
BMW derasi dėl naujos gamyklos Kaliningrade statybų 10

Vokietijos automobilių gamintojas BMW kitų metų pirmoje pusėje turėtų apsispręsti dėl naujos gamyklos...

Transportas
2017.11.17
Premjero komandoje – naujas narys

Nuo kitos savaitės pradžios premjero Sauliaus Skvernelio patarėju teisės ir teisėsaugos klausimais pradeda...

Verslo aplinka
2017.11.17
Medikų algoms didinti gali prireikti 90 mln. Eur 12

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir medicinos darbuotojų profesinių sąjungų atstovų derybinė grupė...

Konferencijų turizmas Lietuvoje: proveržis (ne)įmanomas? 3

Vilnius išgyvena dar neregėtą viešbučių statybos bumą – jei pradėtų darbų neįšaldys galimas kaistančios...

Sveikatos sistemos krizė verčia medikus lipti ant bačkos Premium

Lietuvos medikams trūko kantrybė, jie iš valdžios reikalauja skubių sprendimų, pavyzdžiui, nuo sausio...

Vilniuje apsimoka nuomotis apstatytą butą, nors IKEA baldai Lietuvoje vieni pigiausių Premium 10

Vilnius yra tarp dešimties miestų iš šimto, kur vieno kambario butą labiausiai apsimoka nuomotis apstatytą...

Laisvalaikis
2017.11.17
Europos Parlamentas ruošiasi Prieglobsčio reformai 1

Ketvirtadienį Europos Parlamentas suteikė mandatą pradėti derybas su ES valstybėmis dėl prieglobsčio sistemos...

Verslo aplinka
2017.11.16
Nauja Merkel vyriausybė kelią skinasi sunkiai Premium

Praėjus beveik dviem mėnesiams nuo Vokietijos parlamento rinkimų, naujos valdžios paveikslas išlieka...

Verslo aplinka
2017.11.16
Seimas konstatavo – 2016 m. viešieji finansai jau buvo pertekliniai

Praėjusiais metais faktinis viešųjų finansų balansas Lietuvoje buvo teigiamas – pajamos buvo apie 112 mln.

Verslo aplinka
2017.11.16
Panaikinti pertekliniai reikalavimai dėl duomenų 2

Nuo kitų metų balandžio valdžios institucijos nebegalės reikalauti iš asmenų tų duomenų, kuriuos jau turi...

Verslo aplinka
2017.11.16
Kitąmet šauktinių bus dešimtadaliu daugiau nei šiemet 2

Krašto apsaugos ministerija (KAM) pranešė apie pradedamą pasirengimą 2018 m. šaukimo į nuolatinę privalomąją...

Verslo aplinka
2017.11.16
Valdžiai gali tekti pergalvoti, iš ko didinti pensijas Premium 9

Jei Finansų ministerija atsižvelgs į Valstybės kontrolės (VK) išvadą, kad planuojamas kitų metų biudžeto...

Finansai
2017.11.16

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau