Donaldo Trumpo spaudos konferencija: „Nežinau, ar sutarsiu su Putinu“

Publikuota: 2017-01-11
Mike‘o Segaro („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Mike‘o Segaro („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Šįvakar išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagaliau surengė ilgai lauktą spaudos konferenciją.

19:53 Pesas ir sveikatos sektorius čiuožia žemyn

Dar p. Trumpui bekalbant Meksikos pesas pasimatavo naujas žemumas JAV dolerio atžvilgiu. Būsimasis JAV prezidentas pareiškė, kad nuo šiol JAV bendrovės nebeperkels į pigesnės darbo jėgos šalis, kaip Meksika. Jis teigė besitikintis, kad artimiausiomis savaitėmis bus daug naujienų – didelės gamyklos bus statomos JAV, o ne kitose šalyse.

„Jums atrodo, kad perkelsite savo gamyklą į Meksiką. Taip nebus. Jums reikės mokėti labai didelį sienos mokestį“, - sakė p. Trumpas.

Šios citatos Meksikos valiutą nusmukdė žemiau 22 pesų už JAV dolerį ribos.

Pono Trumpo kalba taip pat nuskriaudė biotechnologijų ir sveikatos sektorių. Išrinktasis JAV vadovas pažadėjo, kad valdžia agresyviau derėsis dėl vaistų kainų. Po tokių kalbų „Nasdaq“ biotechnologijų indeksas smuko 3,64%.

19:35 „Arba sutarsime, arba nesutarsime“

Pono Trumpo spaudos konferencijos pabaigoje žurnalistai vėl sugrįžo prie tų pačių temų: Rusijos kišimosi į prezidento rinkimus, kibernetinių atakų pavojaus bei žvalgybos ataskaitų paviešinimo.

Paklaustas ar pasitiki JAV žvalgyba, p. Trumpas sakė, kad žvalgybos tarnybos neabejotinai yra labai svarbios, o jis ketina paskirti puikius žmones į jų vadovų pozicijas. Jie per 90 dienų nuo jo inauguracijos pateiks didelės apimties raportą dėl buvusių kibernetinių atakų ir kaip su jomis kovoti.

„Gana liūdna, kai žvalgybinė informacija patenka į žiniasklaidą. Be to, tai yra nelegalu. Po kiekvieno mano susitikimo su žvalgybų tarnybų vadovais, susitikimo detalės iš karto patekdavo į žiniasklaidą. Maniau, kad galbūt informaciją nutekina mano aplinkos žmonės, tačiau kartą apie susitikimą nepranešiau niekam, net ir artimiausiai savo komandai, o informacija vis tiek iš karto nutekėjo. Aš nenoriu, kad taip vyktų, tai yra labai blogai“, – kalbėjo respublikonas.

Jis pridėjo, kad portalo „Buzzfeed“ išplatinta ataskaita niekada net neturėjo būti atspausdinta, nes ji net neverta popieriaus.

Sulaukęs klausimo apie prezidento Baracko Obamos kadencijos pabaigoje įvestas naujas sankcijas Rusijai dėl kišimosi į prezidento rinkimus, p. Trumpas tvirtino nemanąs, kad demokratų prezidentas „nuėjo per toli“.

Tačiau čia pat išrinktasis prezidentas pridėjo, kad kibernetinės atakos vyksta nuolat ir pagrindinė problema yra ta, kad JAV yra neatspari ir deramai nuo jų nesisaugo. Vien Kinija įsilaužė į kompiuterius 22 milijonus kartų. Be to, jis teigė, kad respublikonų partija, priešingai nei demokratai, turi pakankamai gerą kibernetinę apsaugą, todėl į jų kompiuterius ir nebuvo įsilaužta.

„Demokratai to kažkodėl nepadarė. Galbūt todėl jie ir šalį valdė taip blogai“, – oponentus pašiepė p. Trumpas.

Spaudos konferencijos pabaigoje p. Trumpas dar kartą pažadėjo, kad Rusija, kaip ir daugelis kitų valstybių, gerbs JAV jam vadovaujant kur kas labiau nei tai darė iki šiol.

„Arba mes sutarsime su Rusija, arba nesutarsime. Taip irgi gali būti“ – sakė p. Trumpas.

Renginį p. Trumpas pabaigė dar kartą rodydamas į dokumentų krūvas ir primindamas apie savo verslo perdavimą dviem sūnums.

Beje, išrinktasis prezidentas konferencijos metu neleido užduoti klausimo CNN žurnalistui.

„Jūsų organizacija yra siaubinga. Jūs esate melagingos naujienos“ – pareiškė p. Trumpas, prašydamas netrukdyti užduoti klausimo kolegei žurnalistei.

19:23 Kritika „Obamacare“, grūmojimai kompanijoms, siena su Meksika

Išrinktasis prezidentas pereina prie kitos dažnos savo temos – kritikos Baracko Obamos sveikatos apsaugos sistemai „Obamacare“. „Jūs tikrai labai didžiuositės tuo, ką mes siūlome. „Obamacare“ yra visiška, absoliuti katastrofa“, – teigia p. Trumpas.

Jis sako, kad naujoji administracija nenori perimti šio prezidento Obamos palikimo ir ketina pateikti savo planą, kuriuo bus panaikinta „Obamacare“ ir įtvirtina nauja sistema.

„Mes pasirūpinsime sveikatos apsaugos sistema šioje šalyje“, – pareiškė išrinktasis prezidentas.

Jis imasi daugeliui didelių kompanijų aktualios temos – anot jo, žodis jau ištartas, ir, kai kompanijos norės iškelti savo gamyklas iš Amerikos bei atleisti amerikiečius darbuotojus, tai „nebevyks taip, kaip vyko anksčiau“. Anot jo, tokioms kompanijoms grės „sienų mokesčiai“.

„Galite persikelti iš Mičigano į Tenesį, iš Pietų Karolinos atgal į Mičiganą – daugybė valstijų, galite rinktis, daugybė konkurencijos. Man visa tai nerūpi tol, kol tai vyksta Jungtinėse Valstijose“, – aiškino p. Trumpas.

Jis pakomentavo ir savo ketinimus statyti sieną su Meksika. Anot p. Trumpo, jis galėtų laukti pusantrų metų ir derėtis su Meksika, bet „aš nenoriu laukti“. Ponas Trumpas sako norįs pradėti statyti sieną ir teigia, kad Meksika atlygins už tai, tačiau užsimena, kad tai nebus vienkartinis mokėjimas, bet veikiau tam tikri mokesčiai.

19:04 Nuo savo verslo atsiribos „siena“

Spaudos konferencijoje daug dėmesio skiriama p. Trumpo verslo perdavimui bei tolimesniam valdymui. Šiuos planus pristatė jo advokatė Sheri Dillon. Pasak jos, p. Trumpas bus izoliuotas nuo bet kokių verslo sandorių ir apie juos sužinos nebent iš laikraščių ar televizijos.

„Jis pavedė man ir mano kolegoms suformuoti struktūrą, kuri visiškai izoliuos prezidentą nuo jo verslo“, – kalbėjo ji.

Pono Trumpo verslą toliau valdys du jo sūnus, o prezidentas atsistatydins iš visų užimamų postų jo verslo koncerne. Bet kokias sąsajas su verslu nutrauks ir jo dukra Ivanka. Šalia to, kampanijoje bus pasamdytas patarėjas etikai. Be to, per prezidento kadenciją nebus sudaroma jokių naujų užsienio sandorių, tačiau bus galimi sandoriai JAV rinkoje.

„Ponas Trumpas nekalbės su savo sūnumis apie vietinius sandorius. Tarp prezidento ir jo verslo bus pastatyta siena“, – tikino p. Dillon.

Prieš atiduodamas jai žodį, p. Trumpas papasakojo apie dokumentų krūvas, kurios buvo įneštos į spaudos konferencijų salę prieš jos pradžią. Esą tai yra dokumentai, kuriuos jis jau pasirašė, kad perleistų verslą savo sūnums.

Tiesa, jis pridėjo, kad jokie įstatymai nereikalauja, kad prezidentas atsisakytų savo verslo ir jeigu norėtų, jis galėtų tuo pat metu vadovauti ir Baltiesiems Rūmams, ir Trumpo kampanijai. Tačiau jis neketina to daryti.

Išrinktasis prezidentas atskleidė, kad šį savaitgalį jis sulaukė verslo pasiūlymo iš Jungtinių Arabų Emiratų. Esą viena Dubajaus įmonė siūlė 2 mlrd. USD vertės sandorį. Tačiau p. Trumpas tvirtino, kad jį atmetė dėl galimo interesų konflikto.

Paklaustas ar paviešins savo mokesčių deklaraciją, p. Trumpas dar kartą pakartojo, kad to nedarys, nes šiuo metu atliekamas auditas. Jis pridėjo, kad žurnalistai ten neatrastų jokios naudingos ar įdomios informacijos.

Išrinktasis JAV prezidentas pakartojo neturintis jokių verslo skolų, ryšių ar ateities planų Rusijoje.

18:49 Pirmasis klausimas - apie Rusiją

Pirmasis klausimas, kaip ir buvo galima nuspėti – apie antradienį JAV žvalgybos tarnybų paskelbtą informaciją, kad Maskvos užsakymu buvo renkama kompromituojanti medžiaga apie p. Trumpą.

„Tai suklastotos naujienos, apgavystė, to nebuvo. Susirinko į krūvą grupė oponentų, ligoti žmonės, ir sulipdė tą mėšlą. Gėda, kad tokia informacija buvo paskelbta“, – rėžė p. Trumpas.

„Prezidentas Putinas ir Rusija šiandien pateikė pareiškimą, kad šios naujienos yra suklastotos naujienos. Gerbiu faktą, kad jis tai pasakė“, – pridūrė jis.

Antroji klausimo dalis – ką išrinktasis prezidentas mano apie galimą Rusijos kišimąsi į JAV prezidento rinkimų eigą.

„Kalbant apie programišių atakas, manau, kad tai buvo Rusija, bet taip pat manau, kad mes esame atakuojami ir kitų šalių, kitų žmonių“, – pareiškė p. Trumpas. Į klausimą apie tai, kokius projektuoja santykius su Rusijos prezidentu, p. Trumpas atsako: „Nežinau, ar sutarsiu su Vladimiru Putinu, tikiuosi, kad taip“. Anot jo, jei „Putinui patinka Donaldas Trumpas“, tai reikėtų vertinti kaip privalumą, nes „mūsų santykiai su Rusija – tragiški“.

„Negi jūs rimtai manote, kad Hillary būtų griežtesnė Putinui nei aš? Argi kas nors tuo tiki?“ – į auditoriją kreipėsi p. Trumpas.

18:33 Užsipuolė žiniasklaidą

Spaudos konferencija prasidėjo Seano Spicerio, būsimo p. Trumpo spaudos sekretoriaus, pareiškimu. Jis portalo „Buzzfeed“ sprendimą paviešinti ataskaitą apie tariamą Rusijos kompromituojančią informaciją pavadino „liūdnu ir apgailėtinu bandymu gauti paspaudimus“. Ponas Spiceris atmetė ten minimus faktus kaip absoliučiai klaidingus ir kupinus klaidų.

Apie žiniasklaidos šališkumą ir neteisingų faktų pateikimą toliau kalbėjo ir Michael‘as Pence‘as, būsimasis JAV viceprezidentas. Jis tvirtino, kad žiniasklaida mėgino „delegitimuoti rinkimus“. Jo manymu, žiniasklaidos sprendimą paviešinti ataskaitą nulėmė jos šališkumas ir noras sumenkinti prezidentą. Galiausiai jis pristatė išrinktąjį prezidentą Trumpą, kuris „vėl pavers JAV didžia“.

Ponas Trumpas pradėjo kalbą nuo padėkos žiniasklaidos atstovams. „Malonu čia su jumis būti“, – sakė p. Trumpas. Čia pat jis pridėjo, kad jo komanda mažiau bendravo su žiniasklaida, nes ji esą pateikė gausybę netikslios informacijos. Be to, anot išrinktojo prezidento, ataskaitą galėjo nutekinti ir žvalgybos tarnybos.

Jeigu žvalgybos tarnybos nutekino dokumentus su melagingomis naujienomis, tai būtų didžiulė dėmė jų reputacijai“, – tvirtino p. Trumpas.

Tuomet išrinktasis prezidentas pasuko prie ekonominių temų. Jis pasidžiaugė automobilių pramonės atstovų sprendimais neiškelti gamybos į Meksiką, taip pat pažymėjo, kad gamybą į JAV grąžinti turi ir vaistų pramonės atstovai.

18:17 Trumpas kiek pavėlavo į spaudos konferenciją

Donaldas Trumpas su žiniasklaidos atstovais susitinka savo „Trump Tower“ vestibiulyje, priešais paauksuotą liftą, kuriuo dar 2015 m. nusileido p. Trumpas ir jo šeima, pradėdami tuomet menkai tikėtiną rinkimų kampaniją. Patalpa perpildyta, į ją įsispraudė 60-čia žurnalistų daugiau nei buvo numatyta vietų, skelbia „The Guardian“.

Dienraštis jau anksčiau pastebėjo, kad p. Trumpas linkęs vėluoti į tokius renginius kaip spaudos konferencijos – tai pasitvirtino ir šįkart, išrinktasis prezidentas priešais auditoriją pasirodė 11:14 Niujorko laiku (18:14 Lietuvos laiku), nors spaudos konferencijos pradžia buvo numatyta 11:00.

Ilgai atidėliotas renginys

JAV žiniasklaida komentuoja, kad šiuolaikinėje istorijoje nė vienas išrinktasis JAV prezidentas taip ilgai neatidėliojo spaudos konferencijos. Po rinkimų p. Trumpas tik keletą kartų atsakė į žurnalistų klausimus neformaliuose susitikimuose. Kur kas mieliau jis rinkosi trumpas žinutes socialiniame tinkle „Twitter“.

Pirmoji p. Trumpo spaudos konferencija po jo išrinkimo prezidentu buvo planuojama gruodžio 15 d., tačiau renginys buvo atidėtas, kadangi p. Trumpas sakė norįs perleisti savo verslo reikalus patikėtiniams. Pastarąjį kartą spaudos konferenciją p. Trumpas buvo surengęs liepos 27 d., rinkimų kampanijos metu.

Investuotojai iš p. Trumpo susitikimo su žurnalistais tikisi daugiau detalių apie jo darbotvarkę verslo, ekonomikos, energetikos ir fiskalinėje srityje. Jiems taip pat rūpi būsimi JAV prekybiniai santykiai su Kinija ir politiniai ryšiai su Rusija.

Dėmesio centre – ryšiai su Rusija

Diena prieš spaudos konferenciją pasirodė informacija apie galimą kompromituojančią informaciją, kurią Maskva gali panaudoti šantažuojant išrinktąjį prezidentą. CNN paskelbė, kad praėjusią savaitę kartu su ataskaita dėl Rusijos vaidmens JAV prezidento rinkimuose, p. Trumpui buvo pateikta ir ši informacija.

Netrukus po to portalas „Buzzfeed“ nutekino ataskaitą, tačiau pripažino, kad joje esančių faktų neįmanoma patikrinti, be to, esame akivaizdžių klaidų. Kitos žiniasklaidos priemonės ataskaitą turėjo jau keletą mėnesių, tačiau nusprendė jos neviešinti, nes čia esančios informacijos neįmanoma patikrinti.

Dokumente, be kita ko, teigiama, kad Kremlius padėjo p. Trumpui bent penkerius metus, siūlė nekilnojamo turto sandorius Rusijoje, prieš ketverius metus sekė išrinktąjį prezidentą jo vizito Maskvoje metu, klausė jo pokalbių bei užfiksavo, kaip jis kvietėsi prostitutes.

Tiek Maskva, tiek p. Trumpas ir jo aplinka griežtai paneigė tokią informaciją. Likus kelioms valandoms iki spaudos konferencijos pradžios p. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad žvalgybos tarnybos niekada neturėjo leisti paviešinti šias „melagingas naujienas“. „Ar mes gyvename nacių Vokietijoje?“ – stebėjosi išrinktasis prezidentas, jau anksčiau pavadinęs šiuos įvykius „raganų medžiokle“.

Neabejotina, kad ši istorija taps svarbiausia spaudos konferencijos metu. Tačiau nuo liepos mėnesio susikaupė kur kas daugiau klausimų, susijusių su p. Trumpu ir jo aplinka. Išrinktojo prezidento viešų ir privačių interesų derinimas jam perėmus postą, požiūris į Vladimirą Putiną ir Rusiją, Maskvos kišimasis į JAV prezidento rinkimus, p. Trumpo ekonominiai planai, jo administracijos formavimas ir daugelis kitų klausimų, kurių bent dalį p. Trumpas turės atsakyti šįvakar.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau