Prezidentė siūlo atsisakyti „ilgasėdžių“ įmonių vadovų

Publikuota: 2017-01-11
Dalia Grybauskaitė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Dalia Grybauskaitė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo įstatymu apriboti valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovų kadencijas – leisti vienoje vietoje dirbti ne ilgiau kaip dešimt metų iš eilės.

Įsigaliotų nuo metų vidurio

Prezidentė teikia Seimui priimti Valstybės ir savivaldybių įmonių bei Akcinių bendrovių įstatymų pataisas, kuriomis įvedamos 5 metų kadencijos valstybės ir savivaldybių įmonių bei valstybės ir savivaldybių valdomų akcinių ir uždarų akcinių bendrovių vadovams bei nustatoma, kad tas pats žmogus negali eiti vienos įmonės vadovo pareigų daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

Jeigu Seimas pavasario sesijoje šiam įstatymui pritars, jis įsigalios nuo š.m. liepos mėn.

Pasak prezidentės, „nepakeičiami vadovai susigyvena su politikais, tampa neprincipingi, neskaidrūs ir valstybės interesus iškeičia į atskirų partijų ar politikų naudą“.

„Valstybinės įmonės negali būti naudojamos kaip giminių įdarbinimo agentūros, partijų maitinimo piniginės ir politikų užuovėjos. Ryškiausiais neefektyvaus akcinių bendrovių valdymo ir partinio įdarbinimo pavyzdžiu jau tapo „Lietuvos geležinkeliai“, atnešę valstybei milijoninius nuostolius ir padarę žalą šalies reputacijai“, – trečiadienį pranešė prezidentūra.

Todėl valstybės vadovė ir pasiūlė įvesti ribotas vadovų kadencijas „kaip papildomą saugiklį nuo korupcijos, nepotizmo, piktnaudžiavimo tarnyba“.

Yra ir dirbančių beveik tris dešimtmečius

Jeigu įstatymas bus Seime priimtas toks, kokį siūlo prezidentė, nuo jo įsigaliojimo dienos bus taikoma tokia tvarka: tiems valstybės įmonių vadovams, kurie tame poste dirba mažiau kaip penkerius metus, bus laikoma, kad jiems prasideda pirmoji kadencija, jeigu ilgiau kaip penkerius metus – prasidės antroji kadencija, jeigu ilgiau kaip dešimt metų – per vienerius metus turės būti surengti konkursai į vadovų pareigas, kuriuose ankstesni vadovai dalyvauti jau nebegalės.

Prezidentūros pranešime spaudai atkreipiamas dėmesys, kad šiuo metu valstybė valdo 123 įmones, iš jų 79 turi valstybės įmonės statusą, 19 yra akcinės bendrovės, 30 – uždarosios akcinės bendrovės. Savivaldybės valdo 233 įmones.

Nemenkos dalies jų vadovai nesikeičia jau daugelį metų, kai kurie savo postuose sėdi dar nuo sovietmečio: dabar net 20 valstybės valdomų įmonių direktorių tas pačias pareigas eina daugiau kaip du dešimtmečius, o kai kurie ir 30 metų. Apie 40 savo postuose sėdi jau daugiau kaip dešimtmetį.

„Dauguma su postais suaugusių direktorių yra miškų urėdijose ir kelių priežiūros įmonėse. Pvz., Anykščių, Prienų, Šiaulių ir Telšių urėdai vadovaujančias pareigas eina 30 m., Marijampolės, Radviliškio urėdai nesikeitė net 26 m., „Automagistralės“ bei Klaipėdos, Marijampolės, Šiaulių, Telšių regiono kelių vadovai tą patį darbą jau dirba daugiau kaip 20 m., „Valstybinės projektų ir sąmatų ekspertizės“ vadovas nesikeitė jau 25 m., „Žemės ūkio paskolų garantijų fondo“ – 19 m.“, – rašoma pranešime.

Beje, atkreipiamas dėmesys, kad jau 19 m. nesikeičia ir valstybės įmonės „Registrų centras“ vadovas, 18 m. – Energetikos agentūros vadovas, 15 m. – įmonės „Oro navigacija“ vadovas.

Efektyvumas vis mažyn

„Prezidentė artimiausiu metu ketina inicijuoti vadovų ribotų kadencijų nustatymą ir kitose viešojo sektoriaus srityse“, – pranešė prezidentūra.

Pernai šešioliktoji Vyriausybė, vadovaujama socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus, jau perdavė Seimui įstatymų projektus dėl kadencijų įvedimo valstybės įmonių vadovams. Tačiau nebuvo pasiūlyta apriboti kadencijų, kas sukėlė prezidentės kritiką ir jos parengtus alternatyvius pasiūlymus dėl kadencijų skaičiaus apribojimo.

Prezidentūros turimomis žiniomis, septynioliktoji, Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė bei naujasis Seimas palankiai vertina naujausią valstybės vadovės iniciatyvą ir ją turėtų palaikyti pavasario sesijoje, kuri prasidės kovo 10 d.

Prezidentūros pranešime spaudai taip pat atkreipiamas dėmesys, kad valstybės valdomų įmonių, ypač tų, kurios turi „ilgasėdžius vadovus“, efektyvumas ir uždarbis valstybei vis mažėja. Pernai visų valstybinių įmonių kapitalo grąža siekė vos 4,4% – tai kone dvigubai mažiau negu Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO), į kurią kitąmet ketina įstoti Lietuva, vidurkis. Net 45 valstybinės įmonės į biudžetą iš viso nemokėjo dividendų ir pelno įmokų.

infogr.am::a0f16a28-164a-4717-9060-d9cdc54584a8

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau