Šešių valandų darbo diena – per didelė prabanga Švedijai

Publikuota: 2017-01-04
Aušros Barysienės (VŽ) nuotr.
Aušros Barysienės (VŽ) nuotr.

Švedų viltys, kad visoje šalyje įprastu dalyku taps šešių valandų darbo diena, dūžta: naujausias eksperimentas parodė, kad tokio darbo režimo išlaidos nusveria naudą.

Nors istoriniai duomenys rodo, kad apskritai per pastarąjį šimtmetį vidutinė darbo diena Švedijoje trumpėjo, tačiau neketinama nacionaliniu lygiu įvesti šešių valandų darbo dienos, rašo „Bloomberg“.

Atsisakyti tokių ketinimų verčia šalyje atliekami eksperimentai, kuriais siekiama pasverti trumpesnės darbo dienos trūkumus ir privalumus. Pagrindinė jų išvada – kad darbo dienos sutrumpinimas visgi reiškia gerokai išaugusias išlaidas.

Vienas tokių eksperimentų buvo dvejus metus atliekamas antrajame pagal dydį Švedijos mieste Geteborge. Jame esančiuose Svartedaleno senelių namuose dirbančioms 68 slaugėms darbo diena buvo sutrumpinta nuo 8 iki 6 valandų. Tačiau tam miesto valdžia galiausiai turėjo papildomai pasamdyti 17 darbuotojų ir išleisti 12 mln. SEK (1,2 mln. Eur).

Eksperimento metu atliktas tyrimas parodė, kad, dirbdami šešias valandas, darbuotojai jautėsi sveikesni ir rečiau naudojosi nedarbingumo ar atostogų galimybėmis, o įstaigos pacientų slaugos kokybė pagerėjo. Tačiau Geteborgo valdžia neketina tęsti eksperimento ir paversti jo nuolatine darbo tvarka.

„Tai neabejotinai susiję su didesnėmis išlaidomis“, – teigė Danielis Bernmaras, Geteborgo savivaldybės politikas, atsakingas už pagyvenusių žmonių priežiūrą, jį cituoja „Bloomberg“. Tiesa, anot jo, reikėtų atlikti dar daugiau tyrimų ir išsiaiškinti, koks gali būti ilgalaikis trumpesnės darbo dienos poveikis visai visuomenei.

Vis dėlto kai kurios kompanijos Švedijoje jau kuris laikas gyvena šešių valandų darbo dienos režimu. Taip dirba tame pačiame Geteborge įsikūrę „Toyota“ centrai. Kompanija teigia, kad darbuotojai, dirbdami trumpiau, yra laimingesni, jų kaita sumažėjo, o verslo finansiniai rodikliai – pagerėjo.

„Filimundus“, Stokholme įsikūrusi mobiliųjų programėlių kūrimo bendrovė, šešių valandų darbo dieną įvedė 2015-aisiais, anksčiau rašė „The Independent“.

„Aštuonių valandų darbo diena nėra tokia efektyvi, kaip įsivaizduojama. Likti susitelkus ties tam tikromis darbo užduotimis aštuonias valandas – didžiulis iššūkis. Kad su tuo susidorotume, mes šokinėjame nuo vieno dalyko prie kito ir darome dažnas pauzes. Taip pat tampa sunku derinti darbą su privačiu gyvenimu“, – tvirtino Linusas Feldtas, „Filimundus“ vadovas.

Jo vadovaujamos įmonėms darbuotojams darbo metu neleidžiama naudotis socialiniais tinklais, susirinkimų laikas sumažintas iki minimumo. Tikslas – kad darbuotojai būtų motyvuoti kuo daugiau nuveikti per trumpesnį darbo laiką.

Psichologai, ginantys trumpesnę darbo dieną, argumentuoja panašiai kaip p. Feldtas. Rolandas Paulsenas, Lundo universiteto sociologas, tvirtina, kad augantis visuomenės produktyvumas lems, jog ateityje žmonės tiesiog neturės darbo aštuonioms valandoms per dieną; be to, jau dabar maždaug dvi valandos per darbo dieną yra užpildoma neproduktyviais veiksmais, tvirtina jis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau