Verslas Kauno centre laukia pažadų įgyvendinimo

Publikuota: 2016-09-08
Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.
Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.

Kaune įsibėgėjusi Laisvės alėjos rekonstrukcija neabejotinai pagreitins šios teritorijos suklestėjimą, kai į atnaujintą pėsčiųjų gatvę veršis investuoti prekybininkai ir paslaugų teikėjai. Miesto centras lankytojų proveržio sulauks ir Nemuno saloje po dviejų metų atidarius Nacionalinį mokslo centrą. Tačiau, kol darbai nėra baigti, verslui tenka taikstytis su įsisenėjusiomis centro problemomis: automobilių statymo vietų, didelių biurų plotų trūkumu.

Apie artimiausius vietinės valdžios planus informuoti šiuo metu vykstančio Kauno architektūros festivalio lankytojai – daugiausia architektai, taip pat verslininkai – kurie šią savaitę rinkosi į diskusiją „Kryptis – Kaunas“. Tiesa, pateiktoje informacijoje kol kas daugiausia dominuoja būsimasis laikas, nes dar nėra pradėtos, o tik planuojamos ir daugiaaukštės automobilių stovėjimo aikštelės statybos, ir likusių Laisvės alėjos rekonstrukcijos etapų viešųjų pirkimų paskelbimas.

Žinodami, jog verslas ateina ten, kur sukurta reikiama infrastruktūra, Kauno m. savivaldybės šeimininkai tikina jau radę būdą, kaip spręsti automobilių statymo centre problemą. Skelbiama, jog pačioje miesto širdyje, šalia buvusio „Merkurijaus“ prekybos centro, bus statoma daugiaaukštė automobilių stovėjimo aikštelė. Numatoma rudenį paskelbti viešųjų pirkimų konkursą ir per metus turėti veikiantį objektą. Čia už 2,8 mln. Eur ketinama pastatyti 5 aukštų statinį, kuriame tilptų 245 automobiliai.

Ruošiasi pardavimų augimui

Verslininkai teigia, kad rekonstruojant centrinę miesto pėsčiųjų gatvę gyvybiškai svarbu išspręsti automobilių statymo problemą, priešingu atveju rekonstrukcija neduos norimo efekto. Vytautas Švirinas vadovauja NT valdymo UAB „Sinvest“, kuri Laisvės alėjoje turi apie 10 objektų. Taip pat alėjoje veikia ir šio verslininko valdomo prabangos segmento drabužių tinklo „Premium“ parduotuvės, priklausančios UAB „Sinvest fashion“.

Pono Švirino teigimu, perfrazuojant posakį, jog norint atidaryti parduotuvę svarbiausia vieta, Kauno centro atveju reikia sakyti – svarbiausia automobilių statymas, kuris nėra išspręstas.

„Mūsų pirkėjos kasdien kalba apie tai, kad sudėtinga pastatyti automobilį centre, rasti vietą, – pastebi p. Švirinas. – Antžeminė aikštelė yra gerai, bet kodėl baidomasi požeminės automobilių aikštelės varianto – Vilniuje, kituose užsienio didmiesčiuose tai yra pasiteisinę. Kaune ši galimybė lieka neišnaudota“.

Kalbėdamas apie dabar baigiamą vykdyti pirmąjį Laisvės alėjos darbų etapą, įmonių vadovas, NT savininkas teigia, kad jau dabar verslas čia siekia „pasitempti“ – tvarko pastatų fasadus.

„Mes irgi investuojame į fasadų tvarkymą. Rekonstrukcija verslui duos šansą į čia pritraukti naujų pirkėjų, lankytojų. Prognozuojame, kad po rekonstrukcijos pardavimai kils 10-15%, – sako p. Švirinas. – Tačiau būtina likusius rekonstrukcijos etapus įgyvendinti greičiau, nes pirmojo etapo darbai tęsiasi beveik dvejus metus – verslui tai didelis trukdis. Nepaisant to, jau ir dabar Laisvės alėja išgyvena pakilimą, čia sunku rasti patalpų komercinei veiklai. Čia daugiau turėtų kurtis įvairesnių parduotuvių, paslaugų teikėjų. Laisvės alėją į naują lygį pakeltų pasaulinio viešbučių tinklo atėjimas – juolab, kad vieta tam yra, tai buvęs „Merkurijaus“ pastatas“.

Šiuo metu yra ieškomas investuotojas į „Merkurijus“ vietoje pradėtą ir nebaigtą komercinės ir gyvenamosios paskirties objektą. Žemės sklypą čia buvo įsigijusi kompanija „Homburg“, kuriai nepajėgus vykdyti projekto jį perėmė bankas. Į projektą buvo investuota keliolika milijonų eurų.

„Mokslo sala“ suteiks proveržį

Laisvės alėjos rekonstrukcija prasidėjo pernai balandį, 4,3 mln. Eur kainuojančius pirmo etapo darbus pagal optimistinį variantą tikimasi baigti šių metų pabaigoje. Vykdant pirmą etapą, ilgiau nei planuota buvo ieškoma grindinio tiekėjų. Pranešama, kad rudenį bus skelbiami likusių penkių alėjos rekonstrukcijos etapų viešieji pirkimai, jų sąmata sieks apie 16 mln. Eur. Planuojama juos įgyvendinti iki 2020 metų.

Architektas Dalius Šarakauskas teigia, kad vien paklojus grindinį ir pasėjus Laisvės alėjoje naujus želdinius ši dalis bus atnaujinta tik fasadine prasme. „Miesto centras – tai turinys, naujos idėjos, bendruomenės kūrimas“, – sako p. Šarkauskas.

Architektas teigia pasigendantis Kauno vadovų vizijos, koks turėtų būti miesto centras, nes dabar vystomi tik atskiri projektai, kuriuos apjungti turėtų strateginis žvilgsnis.

„Miesto vadovams trūksta plano, kaip atnaujinti miestą, nėra strategijos, tik sako – laukiame investuotojų“, – kalba architektas.

„Miesto centro raida – į tai fokusuojamasi dabar , tai mūsų pagrindinė kryptis“, – nurodo Povilas Mačiulis, Kauno vicemeras.

Jo teigimu, šiuo metu vykdomas vienas svarbiausių projektų, kuris suteiks proveržio Kauno centrui – tai 23 mln. Eur kainuosiančios Nacionalinio mokslo centro „Mokslo sala“ statybos Nemuno saloje, šalia „Žalgirio“ arenos. Yra paskelbtas tarptautinis šio projekto architektūrinių idėjų konkursas, rudens pradžioje turėtų paaiškėti nugalėtojas. Jei viskas vyks pagal planą, „Mokslo sala“ duris atvers 2018 m. pradžioje.

Trūksta didelių biurų

Tačiau kol kas mieste dar nevykdomos verslo laukiamos didelių biurų statybos, nors investuotojai jau yra išsakę tokius ketinimus. Apie savo planus Kauno centre rekonstruoti „Pramprojekto“ pastatą ir čia įrengti A klasės biurų pastatą yra pranešęs SBA koncernas, kuris ir yra įsigijęs šiuos pastatus. Pagrindinis derybų klausimas – kokiomis dalimis verslas ir miestas finansuos požeminės automobilių statymo aikštelės šalia „Pramprojekto“, Vienybės aikštėje, įrengimą. Turimais duomenimis, verslininkai su Kauno vadovais veda derybas dėl aikštelės finansavimo galimybių, tačiau dar nėra aiškaus atsakymo, kada galėtų prasidėti statybų darbai.

Didelių biurų poreikį jau ne kartą yra išsakę Kaune veiklą vystantys tarptautinių kompanijų padaliniai. Viena jų – JAV kompanija „Intermedix“ – jau stokoja biurams reikiamo ploto Kaune ir nuolat svarsto įvairias plėtros galimybes. Kol kas detaliau apie jas kompanija neinformuoja, nors šiuo metu jau vysto kelis naujus projektus. UAB „Intermedix Lietuva“ šiuo metu dirba 634 darbuotojai, pernai įmonės pajamos siekė 8,84 mln. Eur, užpernai – 2,94 mln. Eur, skelbia „Creditinfo“.

Netoli Laisvės alėjos, „Žalgirio“ arenos veikiantis prekybos ir pramogų centras „Akropolis“ irgi svarsto atsinaujinimo galimybes, juolab, kad miesto pašonėje esanti konkurentė „Mega“ dabar vykdo aktyvią plėtrą. Kauno „Akropolis“ duris atvėrė beveik prieš 10 metų, todėl svarstomi įvairūs atsinaujinimo scenarijai, tačiau, kaip teigia prekybininkai, šie planai yra diskusijų stadijoje, todėl esą dar yra anksti kalbėti apie konkrečius pokyčius ar tai, kada jie galėtų būti vykdomi.

Kauno centre miesto vadovai regi ir kitus objektus, kuriuos sutvarkius būtų sulaukta dar didesnio proveržio – tai ir Kongresų rūmų projektas, buvusios „Pergalės“ koncerno teritorijos atgaivinimas, buvusio „Respublikos“ viešbučio, kurį įsigijusi „Vičiūnų grupė“ čia ateinantį pavasarį planuoja pradėti biurų statybas, persikūnijimas.

FOTOGALERIJA Žvilgsnis į Kauno senamiestį ir centrą (20 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau