Slovakija siūlo savo pokomunistinę patirtį visai ES

Publikuota: 2016-03-05
Slovakijos premjeras Robertas Fico: „Ir didūs politikai klysta“. Dešinėje – Vokietijos kanclerė. Thomaso Peterio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Slovakijos premjeras Robertas Fico: „Ir didūs politikai klysta“. Dešinėje – Vokietijos kanclerė. Thomaso Peterio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Slovakija, kurioje šį šeštadienį vyksta rinkimai, teigia, kad šalies pokomunistinė krizių valdymo patirtis gali praversti visai ES, šiuo metu išgyvenančiai kelias krizes vienu metu. Vis dėlto, nors ir sustiprėjusi ekonomiškai, Slovakija nėra išsprendusi visų vidinių bėdų. Kai kurių slovakiškų aktualijų atspindžių galima rasti ir Lietuvoje – pavyzdžiui, mokytojų streikai ar piliečių nepasitenkinimas sveikatos apsauga.

Slovakijoje šeštadienį vyksta rinkimai, tikėtina, kad bus perrinkta dabartinė valdžia. Robertas Fico, šalies premjeras, pretenduojantis į trečiąją kadenciją vyriausybės vadovo poste, tvirtina, kad Slovakijos praeityje, kurioje – išsivadavimas iš komunizmo grandinių ir buvusios Čekoslovakijos atsidalijimas – esama naudingos patirties sunkumus išgyvenančiai ES. Slovakija šiemet liepos 1 dieną perima pirmininkavimą ES.

„Mes esame viena pragmatiškiausių šalių ES viršūnių susitikimuose. Jei teka jūsų namo stogas, tikriausiai nepuolate taisyti rūsio grindų“, – interviu agentūrai „Bloomberg“ kalbėjo p. Fico.

Apklausos rodo, kad slovakai yra linkę perrinkti premjerą – po Čekijos ir Slovakijos atsiskyrimo 1993-aisiais jis būtų pirmasis vyriausybės vadovas, išbuvęs poste tris kadencijas.

Vadovaujant p. Fico, 5,4 mln. gyventojų turinti šalis prisijungė prie euro zonos, ekonomikos augimas įsibėgėjo, smarkiai pagerėjo įdarbinimo rodikliai. Premjeras pelnė dar daugiau rinkėjų palankumo tokiomis priemonėmis kaip nemokamos kelionės geležinkeliais pensininkams ir studentams. Tuo pačiu metu vyriausybės vadovas mažino biudžeto deficitą ir valstybės skolą.

„Fico yra atsakomybės jausmą turintis populistas. Jam pavyko išsaugoti tvarų biudžetą, tuo pačiu metu sugebant pamaloninti piliečių nacionalinio pasididžiavimo jausmą“, – komentuoja Otilia Dhand, „Teneo Intelligence“ politikos analitikė Briuselyje.

Prognozuojama, kad p. Fico partija „Smer“ laimės kiek daugiau nei trečdalį visų balsų, tai suteiks partijai 62 iš 150 vietų Slovakijos parlamente. Manoma, kad „Smer“ galėtų suformuoti koaliciją su viena iš dviejų Slovakijos konservatorių partijų arba su nacionalistine Slovakijos Nacionaline partija.

Nepasitenkinimas primena Lietuvą

Opozicija kritikuoja p. Fico kabinetą dėl to, kad šis nesugebėjo padidinti sveikatos apsaugos ir švietimo finansavimo – šiemet dėl to šalyje vyko medicinos seserų ir mokytojų streikai.

Apklausų duomenimis, antroji pagal populiarumą „Siet“ partija, kuriai prognozuojama 14% rinkėjų balsų, žada mažinti korupciją, karpyti mokesčius ir kovoti su biurokratija.

„Valstybė turi teikti realias paslaugas. Žmonių neturėtų būti prašoma atsinešti tualetinio popieriaus į ligonines“, – vienuose TV debatuose pareiškė Radoslavas Prochazka, „Siet“ lyderis.

Migracijos krizė

Pirmininkavimas ES Tarybai šaliai suteikia balsą būti girdimai platesniu mastu. Ponas Fico, apibūdindamas Slovakijos pirmininkavimo darbotvarkę, prioritetais įvardijo darbo vietų kūrimą, ekonomikos augimo skatinimą ir naujų narių priėmimo į ES proceso paspartinimą.

Tačiau kelios krizės ES vienu metu – migrantų antplūdis, Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES tikimybė, tebeburbuliuojanti Graikijos skolų krizė – gali priversti p. Fico pakeisti kursą, o gal ir visai apversti aukštyn kojomis Bratislavos pirmininkavimo planus. Juolab Rytų ir Vidurio Europos šalys laikosi, švelniai tariant, santūrios pozicijos migracijos krizės atžvilgiu ir nesiveržia dalytis bendros naštos. Pernai į ES jūros keliais atvyko 1,2 mln. pabėgėlių. Dar 80.000 ES pakrantes pasiekė per pirmas šešias šių metų savaites.

Slovakija pernai sulaukė tik 330 prieglobsčio prašymų. Tačiau premjeras p. Fico teigia, kad suvaldyti migraciją – prioritetas. Jis sutinka, kad Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, yra svarbiausia ES politikos formuotoja, bet ir priduria, kad „netgi didūs politikai gali klysti“.

Slovakija priešinasi pabėgėlių pasidalinimo kvotoms, kurias didžiosios ES valstybės regi kaip migracijos krizės sprendimo dalį.

„Slovakija tiesiog negali užtikrinti tokios kūrybiškos lyderystės, kokios reikia pirmininkaujant ES, kai ši mėgina susidoroti su daugybe šiuo metu vykstančių krizių“, – mano Tsveta Petrova, „Eurasia Group“ analitikė Niujorke.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau