EBPO receptas nuo jaunimo nedarbo – mažesnės algos

Publikuota: 2016-02-27
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Lietuvos jaunimo nedarbo lygis vis dar išlieka trečdaliu didesnis nei prieš krizę. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) ragina Lietuvą šią problemą spręsti mažinant jaunuoliams algas ir keičiant Darbo kodeksą.

EBPO savo ataskaitoje pažymi, kad praėjusių metų III ketvirtį jaunimo nedarbo lygis (darbo ieškančių, bet nerandančių jaunuolių dalis) siekė 15,3%. Prieš krizę šis rodiklis tesiekė 10%. Negana to, tik 28,6% visų Lietuvos jaunuolių, ar jie ieško darbo, ar ne, dirba. EBPO šalių, kurios narystės siekia ir Lietuva, vidurkis yra 40%. EBPO teigimu, daugelis net ir dirbančių jaunuolių yra priversti tenkintis mažai mokamais, neformaliais darbais. O šie jaunimui suteikia nedaug galimybių atskleisti savo potencialą, tobulėti ir kilti karjeros laiptais.

„Sparčiai senstant populiacijai ir mažėjant darbo jėgai, būtina, kad Lietuva suteiktų jaunimui gero darbo galimybę ir jaunuoliai galėtų atlikti savo vaidmenį augant šalies ekonomikai. Per daug jaunuolių vis dar paliekami nuošalyje, tad reikia skubesnių ir visapusiškesnių veiksmų“, – EBPO pranešime cituojamas Markas Pearsonas, EBPO užimtumo, darbo ir socialinių reikalų direktoriaus pavaduotojas.

Mažesnės algos

EBPO siūlo mažinti jaunimo nedarbą skatinant darbo vietų kūrimą. Esą dideli darbo kaštai, kurie daro poveikį darbdavių norui samdyti jaunimą, turėtų būti sumažinti. Griežti darbo apsaugos įstatymai Lietuvoje taip pat atgraso darbdavius nuo jaunuolių samdymo. Vienas iš siūlymų, kaip jaunuolius labiau įtraukti į rinką, – sudaryti galimybę jiems mokėti mažesnes algas. Pavyzdžiui, pusė OECD šalių jaunimui taiko mažesnį minimalų mėnesinį atlyginimą. Arba EBPO siūlo leisti mokėti mažesnes algas jaunuoliams mokymų darbovietėse metu (angl. apprenticeship). Kai kuriose EBPO šalyse nustatyta, kad mokymams įsibėgėjus alga automatiškai kiltų.

Kitas siūlymas – liberalizuoti darbo santykius. Anot EBPO, darbuotojų, dirbančių pagal ilgalaikes darbo sutartis, apsauga turėtų būti sumažinta, ypač turėtų būti palengvintos atleidimo sąlygos. Siūloma įteisinti trumpesnį įspėjimo apie atleidimą iš darbo laikotarpį bei mažesnes išeitines. Tačiau kartu valstybė turėtų skirti daugiau pagalbos atleistiems jaunuoliams. Pavyzdžiui, leisti darbdaviams mokėti atleidžiamiems jaunuoliams mažesnes išeitines, tačiau pakelti jiems nedarbo pašalpas. Taip pat reikėtų stiprinti viešojo sektoriaus vaidmenį padedant jaunuoliams susirasti darbą, ypač kaimo vietovėse. Galų gale EBPO siūlo perorganizuoti mokymo, pameistrystės programas, įtraukti į jas privatų sektorių.

Pradėti anksčiau

Mažesnės algos – ne išeitis jaunimo nedarbui, nes tokiu atveju jaunuoliai rinktųsi emigruoti, mano Sigitas Gailiūnas, AB „Lietkabelis“ generalinis direktorius ir vienas iš darbdavių atstovų Trišalėje taryboje.

„Nedarbo lygis tam tikruose regionuose yra gana aukštas, bet kartu darbo vietų pasiūla yra nemaža. Kai ką tie skaičiai rodo. Manau, atlyginimo dydis šitoje situacijoje atlieka ne paskutinį vaidmenį. Jeigu būtų mokamas mažesnis atlyginimas, didelė dalis to jaunimo būtų skatinama pasirinkti kitokį kelią, o ne darbą Lietuvos įmonėse.“

Kita vertus, p. Gailiūnas pritaria, kad laisvesni darbo santykiai skatintų įmones samdyti jaunus žmones. „Liberalizavimo darbo santykių dalis, manau, tikrai pagelbėtų ir tikrai duotų gerą stimulą drąsiai darbinti jaunus žmones. Jaunystė visada yra pranašumas, tai nėra trūkumas, bet atsirinkti jauną žmogų reikia laiko“, – sako verslininkas.

Anot p. Gailiūno, reikėtų sudaryti laisvesnes sąlygas ir norintiems dirbti moksleiviams. Tai ypač svarbu, nes Lietuvoje jaunimas į darbo rinką pradedamas traukti pavėluotai. „Jaunimas turėtų būti orientuojamas nuo mažų dienų ir jam turi būti sudaromos sąlygos įgyti supratimui. Jaunuoliui turėtų būti suteiktos galimybės prieš stojant žinoti situaciją, ar jis tinkamai pasirinko profesiją, ar jis to iš tikrųjų nori“, – sako p. Gailiūnas.

Verslininkas atkreipia dėmesį, kad pomokyklinio ugdymo įstaigose jaunuoliai dažnai neįgauna visų reikiamų įgūdžių, tad darbdaviams tenka jiems suteikti net teorinių žinių. Šią problemą būtų galima spręsti iš dalies kompensuojant valstybės ar ES lėšomis mokymus, atliekamus darbovietėje. Taip pat p. Gailiūnas pabrėžia, kad mokymo įstaigos neatsižvelgia į rinką. „Reikėtų griežčiau reglamentuoti naujų programų pasirinkimą, kad jos atitiktų realų poreikį ir kiekį, o ne kad mokymo įstaigos, aukštosios ar profesinės, darytų iš to verslą ir nežvelgtų į perspektyvą: kaip jų absolventams sekasi, ar jie turi darbo.“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau