Tikisi dar didesnės pensijos, nors dėl to nieko nenuveikė

Publikuota: 2016-02-19
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.
Autorius „Verslo žinios“

Lietuvos gyventojų lūkesčiai dėl ateityje laukiančios pensijos per metus pagerėjo, nors per tą laiką jų žinios apie sistemą net sumažėjo, o elgesys nepakito. Lietuviai ateities atžvilgiu vis dar išlieka optimistiškiausi Baltijos šalyse.

Tokius rezultatus pateikia SEB bankas, tiriantis gyventojų pasiruošimą senatvei ir apskaičiuojantis pasirengimo pensijai rodiklį. Apklausos metu buvo tikrinami 4 dalykai: kiek gyventojai žino apie pensijas, kiek tiki pensijų sistema, kaip elgiasi rengdamiesi pensiniam amžiui ir ko tikisi senatvėje. 2015 m. gruodį TNS apklausė 600 30-55 m. Lietuvos gyventojų.

Optimistiškiausi Baltijos šalyse

Pasak tyrimo, lietuviai tikisi didžiausios vidutinės pensijos iš I ir II pensijų pakopos iš visų Baltijos šalių gyventojų. Lūkesčiai, palyginti su praėjusiais metais, dar labiau išaugo.

Dabar šalies gyventojai tikisi 71% jų darbo pajamų siekiančios vidutinės pensijos. Pernai šis rodiklis buvo 69%. O kaimyninėse šalyse lūkesčiai mažėjo: Latvijoje – nuo 61% iki 58%, Estijoje – nuo 51% iki 48%.

„Lūkesčiai Lietuvoje galėjo pagerėti dėl pakeistos dalyvavimo II pensijų pakopoje tvarkos, kai, pasirinkus prisidėti savo lėšomis kaupiant pensiją II pakopoje, joje galima sukaupti daugiau lėšų negu anksčiau“, – pranešime cituojama Julita Varanauskienė, SEB šeimos finansų ekspertė.

Naujovės išmušė iš vėžių

Apklausos metu pastebėta, kad Lietuvos gyventojams tapo sunkiau perprasti pensijų sistemą. Respondentų, žinančių, kokia dalis jų uždirbamų pajamų skiriama I ir II pensijų pakopoms, dalis sumažėjo nuo 27% iki 23%.

„Nors kalbų viešojoje erdvėje apie pensijas ir apie pensijų sistemą netrūko, neseniai pakeista dalyvavimo II pakopoje tvarka ir vis tai pasigirstančios, tai vėl nutylančios kalbos apie tai, kad sistemą dar reikėtų keisti, galėjo gluminti gyventojus“, – mano p. Varanauskienė.

VŽ rašė, kad 2014–2015 m.¬ „Sodra“¬ į pensijų fondų dalyvių sąskaitas kas mėnesį pervesdavo po 2% gyventojo atlyginimo prieš mokesčius, o sutikimą dėl papildomo kaupimo pateikę asmenys prie šios pervedimo sumos pridėdavo 1% savo pajamų ir už tai gaudavo 1% skatinamąjį priedą iš valstybės, skaičiuojamą nuo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio. Nuo 2016 m. sausio 1 d. „Sodros“ pervedama įmoka nesikeis, tačiau kaupiantysis į pensijų fondą jau turės pervesti 2% savo atlyginimo, o valstybė skatinamąjį priedą padidins iki 2%.

Dar labiau „Sodros“ pervedama įmoka turėtų padidėti 2020 m., kai ji pagal planą pasieks 3,5%. Tačiau tuomet nei kaupiančiojo papildoma įmoka, nei skatinamasis priedas iš valstybės nebedidės.

Mažiau gręžiasi į valstybę

Kita vertus, vis daugiau gyventojų mano, kad apsirūpinimas senatvėje yra jų pačių reikalas. Rodiklio, apskaičiuojamo pagal dešimtbalę vertinimo skalę, reikšmė, rodanti tikėjimo, kad senatvėje pakankamomis lėšomis aprūpins valstybė, per metus sumažėjo nuo 2,8 iki 2,6, o tikėjimo, kad pajamomis galės apsirūpinti patys – padidėjo nuo 4,8 iki 5,2 balo.

„Valstybės galimybėmis pasirūpinti savo pensininkais labiausiai pasitiki tie, kuriems yra 50-55 m., arba tie, kurių pajamos atskaičius mokesčius neviršija 500 Eur. Savo galimybėmis labiausiai pasikliauja tie, kas uždirba daugiau negu 1.000 Eur atskaičius mokesčius, yra 30-39 m. Ypač toks pasitikėjimas būdingas minėto amžiaus vyrams“, – pažymi p. Varanauskienė.

Be to, tikėjimo ateitimi rodiklio reikšmė labiausiai didėjo dėl šiandieninių darbingo amžiaus žmonių tikėjimo, kad jie, sulaukę pensijos, gyvens finansiškai geriau negu dabartiniai pensininkai. Taip manančių respondentų dalis padidėjo nuo 33% iki 37%. Optimistiškiau nusiteikę tie, kas šiandien uždirba daugiau negu 1.000 Eur, vyrai arba yra jaunesni negu 40 m. žmonės.

Pasak banko, dar vienas veiksnys, galintis lemti didesnį optimizmą, – tikėjimas, kad žmonės gali patys daryti įtaką savo ateičiai. Ilgesnis likęs laikas jauniems žmonėms ir daugiau laisvės suteikiančios pajamos geriau uždirbantiems gali sustiprinti tokį tikėjimą savo galimybėmis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau