Naujas Darbo kodeksas skęsta pataisų jūroje

Publikuota: 2016-02-04
Prezidentė susitinka su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetu. Roberto Dačkaus (president.lt) nuotr.
Prezidentė susitinka su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetu. Roberto Dačkaus (president.lt) nuotr.

Lankstesnius darbo santykius įteisinantis naujasis Darbo kodeksas (DK) Seime apaugo šimtais politikų pasiūlymų, kuriems apsvarstyti reikės nemažai laiko. Todėl šiuo metu niekas negali pasakyti, kada tas projektas bus parlamentarų priimtas ir pagaliau įsigalios.

Prezidentė pasikalbėjo su Seimo komitetu

Apie kelias dešimtis įstatymų projektų apimantį socialinį modelį, kurio viena svarbiausių dalių yra naujasis DK, ketvirtadienį su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) nariais kalbėjosi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Beje, valstybės vadovė prieš kelias savaites pastebėjo, kad „nėra gyvybiškai svarbu skubėti priimti socialinį modelį, būtina jo svarbiausias nuostatas suderinti su visais socialiniais partneriais“.

Susitikusi su SRDK, kuriame dabar vyksta socialinio modelio paketo svarstymas, prezidentė pareiškė, kad „mažinant socialinę atskirtį svarbu lankstesni ir saugūs darbo santykiai, kurie padės kurti naujas darbo vietas, mažinant nedarbą – kai žmonės turės darbo, mažės ir kitų socialinių problemų“. Bet p. Grybauskaitė pakartojo, kad peržiūrint darbo teisės aktus būtina konsultuotis su socialiniais partneriais, ką Lietuvai rekomenduoja ir Europos Komisija.

Susitikime kalbėta ne tik apie DK, bet ir apie kai kuriuos kitus į socialinio modelio paketą įeinančius projektus, tarp jų – dėl pensijų indeksavimo. „Tai gyvybiškai svarbus sprendimas, kuris dabar svarstomas Seime. Pensijų indeksavimas padėtų mažinti didžiulę senjorų socialinę atskirtį, nes pensijos Lietuvoje vienos mažiausių Europos Sąjungoje. Net apie 60% pensininkų gauna 257 Eur ir mažesnę pensiją, taigi, – balansuoja ties skurdo riba. Prezidentė pabrėžia, kad pensijų augimas turi būti nepriklausomas nuo rinkimų ciklo ir rinkimų pažadų, o siejamas su ekonomine šalies padėtimi ir finansinėmis galimybėmis“, – pranešime spaudai rašo prezidentūra.

Vertina įtaką viešiesiems finansams

Kristina Miškinienė, SRDK pirmininkė, kol kas negalėjo pasakyti, koks likimas laukia komitete svarstomo pasiūlymo nepriklausomai nuo rinkimų ciklų indeksuoti pensijas. „Dar svarstysim komitete visus su tuo susijusius pasiūlymus. Labai atsakingai į juos žiūrim, pirmiausia vertindami, kokią tai įtaką turės viešųjų finansų tvarumui“, – kalbėjo ji.

Apie pensijų indeksavimą SRDK diskutuos ir ketvirtadienio popietės posėdyje, bet, anot p. Miškinienės, kol kas jokių sprendimų nebus prieita, tik gilinamasi į tokios reformos įtaką valstybės ir „Sodros“ biudžetams.

Kita vertus, komiteto pirmininkė patikino, kad iki kovo 10-ąją prasidėsiančios Seimo pavasario sesijos SRDK baigs savo darbą ir dėl pensijų indeksavimo, ir dėl kitų socialinio modelio įstatymų, tarp jų – dėl naujojo DK projekto.

„Jau dabar mūsų išvada dėl DK viršija 600 puslapių. Labai didelė apimtis. Jau peržiūrėjome beveik visus jo straipsnius ir pateiktus pasiūlymus. Liko dar apie 40 straipsnių, kuriuos dar pasvarstysim iki kovo“, – tikino SRDK vadovė.

Ji pripažino, kad „nėra taip paprasta atrasti kompromisą, kuris maksimaliai tenkintų visų visuomenės sluoksnių lūkesčius“. „Bet komitetas intensyviai dirba ir iki pavasario sesijos pradžios pateiks savo pasiūlymus. Tuomet nuo Seimo priklausys, kokiu tempu bus svarstomas ir DK, ir kiti socialinio modelio įstatymai“, – teigė p. Miškinienė.

Tikina gerinantys darbuotojų situaciją

VŽ paprašyta apibendrinti, kokioms pataisoms DK projekte pritarė SRDK ir kiek jos keičia pačią šio projekto esmę, komiteto vadovė atsakė: „Manome, kad įdėjome daugiau darbuotojų interesų apsaugos – mamadieniai ir tėvadieniai prigijo, tad juos siūlome palikti, įteisinamos pailgintos atostogos kai kurioms socialinėms grupėms – mokytojams, gydytojams ir taip toliau, sutarta dėl didesnio socialinio dialogo kiekvienoje įstaigoje ir profsąjungų teisių.“

Vis dėlto, anot p. Miškinienės, didelių prieštaravimų dėl darbo santykių lankstinimo komitete nebuvo. Pavyzdžiui, neprieštaraujama, kad būtų sutrumpintas iš darbo atleidžiamų asmenų įspėjimo terminas ir mažinamos išeitinės išmokos, o dalis jų bus mokama iš specialiai kuriamo fondo.

Bet ar visiems šiems pakeitimams bus pritarta ir Seime, SRDK vadovė nedrįso spėti. Ji taip pat negalėjo pasakyti, kada galėtų būti priimtas naujas socialinis modelis – dar iki šiemet rudenį vyksiančių Seimo rinkimų ar jau po jų.

Konservatorius Rimantas Dagys, SRDK pirmininkės pavaduotojas, įsitikinęs, kad „tikrai nereikia chaotišku būdu priiminėti tokios didelės apimties įstatymus“. „Turime realybei žvelgti į akis – tikrai negebėsime per pavasario sesiją apsvarstyti ir apsispręsti dėl 630 pataisų, pateiktų socialiniam modeliui. Todėl siūlyčiau apsistoti tik ties tais DK bei kitų įstatymų straipsniais, kuriems prieštaravimų nėra, ir juos dabar priimti. O po Seimo rinkimų bus galima grįžti ir prie kitų straipsnių, ramiai užbaigiant diskusijas ir apsisprendžiant dėl jų“, – sakė p. Dagys.

Socialinį modelį kūrusi mokslininkų darbo grupė skeptiškai vertina „fragmentinį“ šio modelio priėmimą, tvirtindama, kad yra „parengtas bendras ir kompleksinis socialinis vaizdas“, kurio nereikėtų „pešioti“.

Pasikalbėjo apie vaikų teises

Susitikime su SRDK prezidentė taip pat aptarė, kaip Lietuvoje derėtų gerinti vaikų interesų apsaugą. „Lietuvoje šiandien daugėja socialinių įtampų dėl smurto prieš vaikus, patyčių, atskirties. Turime nedelsdami padėti tiems žmonėms, kuriems labiausiai reikia pagalbos. Todėl būtina iki rinkimų koncentruotis ties visuomenei svarbiausiomis sritimis - priimti socialinės atskirties mažinimui svarbius sprendimus ir sukurti vieningą vaikų teisių apsaugą šalyje“, – pranešė prezidentūra.

Valstybės vadovė atkreipė dėmesį, kad priėmimo Seime laukia vaiko saugumo užtikrinimui svarbus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas: „Būtina kaip galima greičiau įgalinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kontroliuoti savivaldybių vaiko teisių skyrių veiklą, o ne tik teikti metodinę pagalbą.“

Pasak prezidentės, „būtina pagaliau ne tik apibrėžti patyčių sąvoką, bet ir uždrausti bet kokį smurtą prieš vaikus, nes Lietuva viena iš nedaugelio ES valstybių vis dar to nepadariusi“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau