Darbo partijos byla: kaltinamieji į kalėjimą nesės 

Publikuota: 2016-02-01
Viktoras Uspaskichas, Darbo partijos įkūrėjas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Viktoras Uspaskichas, Darbo partijos įkūrėjas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos apeliacinis teismas pirmadienį gerokai sušvelnino prieš pustrečių metų Vilniaus apygardos teismo paskelbtą verdiktą Darbo partijos (DP) „juodosios buhalterijos“ baudžiamojoje byloje. Realios laisvės atėmimo bausmės pakeistos kelių tūkstančių eurų baudomis.

Po tokio Apeliacinio teismo sprendimo paskelbimo nuosprendis šioje byloje įsiteisėja.

Paskirtos piniginės baudos

Teisėja Violeta Ražinskaitė paskelbė, kad Apeliacinis teismas nusprendė pakeisti 2013 m. liepos 12 d. paskelbtą Vilniaus apygardos teismo nuosprendį. Už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą DP įkūrėjui ir buvusiam jos vadovui Viktorui Uspaskichui Apygardos teismas buvo skyręs ketverių metų laisvės atėmimo bausmę, Seimo nariui „darbiečiui“ Vytautui Gapšiui – per 10.000 Eur baudą. Buvusi partijos buhalterė Marina Liutkevičienė tuomet buvo nuteista vienų metų laisvės atėmimo bausme.

Apeliacinis teismas nusprendė, kad dėl daugelio kaltinimų visi trys įtariamieji turėtų būti išteisinti, nes „nebuvo padaryta veika, kuri būtų baudžiama ypač griežtomis tarp jų ir laisvės atėmimo bausmėmis“. Be to, dalis kaltinimų buvo nutraukti dėl suėjusios senaties – mat byla prokurorų ir teismų nagrinėta bemaž dešimt metų.

Apeliacinis teismas panaikino apygardos teismo paskirtą bausmę laisvės atėmimo bausmę p. Uspaskichui ir paskyrė jam 6.900 Eur baudą. Ponui Gapšiui paskirta 3.600 Eur bauda p. Liutkevičienei – 5.700 Eur.

„Esminės apgaulės mes nenustatėm“

Nors Apeliacinio teismo nuosprendis jau iškart įsigalioja, jis dar gali būti skundžiamas kasacine tvarka Aukščiausiajam Teismui. Šis gali grąžinti bylą nagrinėti atgal į žemesnės instancijos teismą.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikę prokurorai neatmeta galimybės, kad bus ieškoma teisinių galimybių skųsti Apeliacinio teismo nuosprendį.

DP kaltinta 2004-2006 m. galėjusi neapskaityti daugiau nei 24 mln. Lt (beveik 7 mln. Eur) pajamų ir 23 mln. Lt (6,6 mln. Eur) išlaidų. Apeliacinis teismas paprašė papildomos ekspertizės dėl šių sumų ir nustatė, kad DP galėtų būti kaltinama gerokai mažesnės sumos galimo nuslėpimo. „Esminės apgaulės mes nenustatėm. Galėjo būti ir netyčia padarytų buhalterinės apskaitos klaidų“, – aiškino teisėja. „Nustatytos bausmės yra teisingos, nes pagal tą įstatyminę bazę, kuri galiojo pradėjus tirti šią veiką, jos tokios ir buvo – ne daugiau kaip 200 minimalių gyvenimo lygių (MGL), tai yra apie 7.200 Eur piniginės baudos“, – pridūrė ji.

Prokuroras Saulius Verseckas siūlė p. Uspaskichą nubausti šešerių metų laisvės atėmimo bausme, parlamentarui p. Gapšiui skirti pusantrų metų bausmę jos vykdymą atidedant dvejiem metams, p. Liutkevičienei – vienerių metų bausmę, vykdymą atidedant dvejiem metams.

Taip pat p. Verseckas siūlė skirti apie 376.000 Eur baudą pačiai DP. Bet Apeliacinis teismas sutiko su Vilniaus apygardos teismo išvada, jog byla DP kaip juridiniam asmeniui yra nutrauktina, nes ši partija per pastarąjį dešimtmetį ne kartą buvo reorganizuota, todėl tiesiog nebeliko tos partijos, kuri padarė nusikaltimą. „Mūsų įstatymai nereglamentuoja, kaip turėtų būti elgiamasi, kai partija reorganizuoajsi ir panašiai“, – teisėjos teigimu, naujai sukurta partija negali atsakyti už neegzistuojančios partijos vadovų padarytus nusikaltimus.

Uspaskicho ir Gapšio nebuvo

Nei p. Uspaskichas, nei p. Gapšys pirmadienį Apeliaciniame teisme nepasirodė. Abu išvykę į užsienį – neoficialiomis žiniomis, p. Uspaskichas gydosi vienoje iš Europos valstybių, o p. Gapšys turi komandiruotę į Jungtines Amerikos Valstijas.

Ponia Liutkevičienė atvyko į teismo nuosprendžio paskelbimą.

Kartu Vilniaus apygardos teisme 2013 m. nuteistai Seimo narei Vitalijai Vonžutaitei buvo skirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Bet dabar jos byla išskirta, nes moteris dėl sveikatos būklės negali dalyvauti teismo posėdžiuose, todėl šios bylos dalies svarstymas vyks vėliau.

Pirmos instancijos teismo sprendimą Apeliaciniam teismui buvo apskundę tiek nuteistieji, tiek prokuratūra.

Nuteistieji prašė juos visiškai išteisinti, teigdami, kad tai politinė byla.

FOTOGALERIJA Apeliacinio teismo nuosprendis Darbo partijos byloje (40 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau