Darbo rinka: moki specifinę kalbą – uždirbsi daugiau

Publikuota: 2016-08-09
Ingos Juodytės nuotr.
Ingos Juodytės nuotr.
 

Norint, kad atlyginimas šokteltų 20-30%, reikia mokėti bent vieną iš skandinavų ar retesnę kalbą. Žinoma, greta konkrečios specialybės. Personalo konsultavimo įmonės direktorė pataria, kaip prisiderinti prie darbdavių poreikių.

Per pastaruosius dvejus metus dėl augančios paklausos šoktelėjo švedų, norvegų, suomių, danų kalbas mokančių darbuotojų atlyginimai.

Gerda Baltrūnaitė, l. e. p. įmonės „Manpower Lit“ direktorė pastebi, kad pastaraisiais metais, kaip niekad iki šiol, itin vertinami specialistai, kurie greta anglų kalbos, laisvai kalba ir rašo kuria nors skandinavų šalių kalba.

„Jie paklausūs tiek tarp užsienio kompanijų, tiek tarp lietuviškų įmonių, eksportuojančių prekes ir paslaugas. Greta skandinavų itin graibstomi vokiečių, prancūzų, italų, ispanų kalbas įvaldę specialistai“, – darbo rinkoje paklausius kalbų mokovus vardija p. Baltrūnaitė.

Pasak jos, tokie specialistai gali tikėtis 20-30% didesnio uždarbio, nei vien tik mokantys anglų kalbą.

Gelbėja patirtis

Darbdaviai įprastai tikisi iš kandidatų konkrečios darbo patirties, kuri atitiktų įmonės verslo poreikius. Pavyzdžiui, į finansų kontrolieriaus poziciją kandidatuojančiam asmeniui nepakanka vien tik finansinio išsilavinimo. Tam, kad būtų galima atlikti finansų kontrolieriaus funkciją įmonėje, reikalinga bent 2-3 metų analogiško darbo patirtis, kuri suteikia specialistui finansų apskaitos, planavimo, kontrolės, gebėjimo analizuoti įgūdžius.

„Konsultuodami klientus nebesutinkame darbdavių, kurie nesitikėtų iš samdomo personalo atsakingo požiūrio į darbą, lojalumo, motyvacijos, noro tobulėti ir prisidėti prie bendrų įmonės tikslų“, – teigia. p. Gerda Baltrūnaitė.

Pagrindas anglų kalba

Ieškant darbo anglų kalba jau seniai yra ne privalumas, bet būtinybė. Draudimo bendrovė „If“ siekia, kad jų įmonėje dirbtų anglų kalbą mokantys žmonės, kadangi šia kalba įmonė bendrauja su kolegomis ne tik Baltijos, bet ir Šiaurės šalyse.

„Nemažai vidinių įmonės dokumentų ar profesinės literatūros parengta anglų kalba, kai kurių padalinių vadovai yra užsieniečiai, todėl šią kalbą mokantys žmonės įmonėje turi daugiau galimybių dalyvauti tarptautiniuose projektuose, didesnį informacijos prieinamumą“, - pasakoja Jurgita Banytė, draudimo bendrovės „If“ žmogiškųjų išteklių departamento vadovė.

Pasak jos, užsienio kalbos žinių stygius nelaikomas labai didele kliūtimi atrankos metu, nes savo darbuotojams įmonė organizuoja užsienio kalbų kursus.

„Tačiau labai svarbu nepamiršti ir gerų mūsų gimtosios kalbos žinių: norime, kad iš mūsų darbuotojų klientai girdėtų sklandžią, taisyklingą ir gražią lietuvių kalbą“, - priduria p. Banytė.

Darius Dužinskas, IT paslaugas teikiančios „Baltic Amadeus“ rinkodaros ir žmogiškųjų išteklių vadovas, teigia, jog IT srityje pagrindinė verslo kalba – anglų, todėl vienas iš privalomų reikalavimų specialistams yra geros šios kalbos žinios.

„Eksportuojame daugiau kaip 70% paslaugų į daugelį Šiaurės Europos šalių, darbuotojai kasdien dalyvauja vaizdo konferencijose, susitikimuose ar diskusijose su klientais. Anglų verslo kalbos žinių visiškai pakanka sklandžiam bendradarbiavimui“, - pažymi p. Dužinskas.

Kalba – kaip raktas

„If“ padalinio Lietuvoje darbuotojai, įgyvendindami didesnius tarptautinius projektus, su kitų šalių klientais ar verslo partneriais beveik visada bendrauja anglų kalba.

„Tačiau Estijoje esanti mūsų įmonės antrinė bendrovė, aptarnaujanti klientus iš Suomijos, į darbą priimamiems darbuotojams kelia reikalavimą mokėti suomių kalbą“, - ypatumus atskleidžia p. Banytė.

Pasak jos, kai su partneriais bendraujama kita, ne anglų, užsienio kalba, neužtenka tos kalbos bazinių žinių – reikia platesnio žodyno, suvokti kalbos niuansus.

„Tik tuomet tos kalbos naudojimas kurs vertę, o ne papildomas problemas. Tačiau bent keletas žodžių ar frazių pašnekovo gimtąja kalba visada lengviau atidaro duris ir pratirpdo ledus tiek versle, tiek kelionėse“, - kalba ji.

„Džiugu, kad skandinavų ir mūsų požiūriai sutampa – keliami aukšti reikalavimai atliekamų darbų kokybei, bet ne specifinei verslo kalbai“, - šypteli p. Dužinskas.

Tačiau pašnekovas pažymi, kad vieni kitus jau yra išmokę elementarių frazių, tačiau tai gero tono ženklas, bet ne būtinybė.

Transporto valdymo sprendimus kurianti ir diegianti vilniškė UAB "Ruptela" į darbą mielai priima ir žmones, kilusius iš svečių šalių. Ir tai puikiai pasiteisina.

"Su galimais klientais jie bendrauja gimtąja kalba, tad daug mažesnė nesusikalbėjimų tikimybė. Antra priežastis – šie darbuotojai puikiai išmano gimtinės kultūrą, mentalitetą. Tad jiems nepalyginti lengviau rasti ryšį su tautiečiais, nei vieną ar kitą kalbą išmokusiam lietuviui", - VŽ yra sakęs Andrius Rupšys, "Ruptelos" vadovas ir savininkas.

Auga susidomėjimas

Vilniaus mieste mokytis kalbų siūlo bent 5 specializuotos mokyklos. Vieną jų – kalbų mokykla „Šiaurės kryptimi“ (ŠK).

Pasak Jurgitos Staliulionienės, ŠK lektorės ir vykdančiosios partnerės, daugiausiai besimokančiųjų buvo 2007 ir 2008 metais. Nuo 2009 m. mokinių skaičius išliko stabilus, o pastaraisiais metais jaučiamas augantis susidomėjimas skandinavų kalbomis. Šiais metais danų kalbos mokėsi apie 30, švedų - apie 50 asmenų.

„Auditorija įvairi: šiandien dominuoja skandinaviškų įmonių darbuotojai, vienas kitas įmonės vadovas, asmenys, turintys asmeninių ryšių, ar ketinantys studijuoti Skandinavijos šalyse“, - pasakoja p. Staliulionienė.

Siūlo universitetai

Iki šiol išmokti kalbų bei susipažinti su Skandinavijos šalimis, jų kultūra teikė galimybę tik Vilniaus universitetas (VU), siūlydamas skandinavistikos studijų programą. 2016 m. skandinavistikos bakalauro studijas baigė 20 absolventų, 6 iš jų švedų, 6 – norvegų ir 8 danų kalba. VU duris rugsėjį turėtų praverti apie 40 būsimų skandinavistikos studentų, tad po ketverių metų baigusiųjų šias studijas būtų dvigubai daugiau nei šiemet.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, rugpjūčio 1d. buvo registruoti 487 darbo ieškantys asmenys, nurodę, kad moka bent vieną skandinavų kalbą. Tarp registruotų absolventų buvo 7 skandinavistikos absolventai. Nuo šių metų rugsėjo, atsižvelgiant į poreikį darbo rinkoje, VU Kauno humanitariniame fakultete bus pradėta nauja „Anglų-švedų kalbos“ bakalauro studijų programa, į kurią per bendrąjį priėmimą į aukštąsias mokyklas pirmojo etapo metu buvo priimti 38 studentai, o Vytauto Didžiojo universitete – į „Skandinavijos šalių kalbos ir kultūros“ studijų programą – 47 studentai. Pasidomėjus, kokia situacija yra su Azijos ir Artimųjų bei Vidurio rytų kalbomis, paaiškėjo, kad LDB rugpjūčio 1d. buvo užsiregistravęs 141 asmuo, mokantis bent vieną iš šių kalbų ir tik 7 įregistruotos darbo vietos šias kalbas mokantiems asmenims.

infogr.am::1066c4bc-3e00-4f36-8d6a-393d106219b1

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Atsargiai – ir smulkios dovanos gali virsti intersų konfliktais

Priimant dovanas gali kilti interesų konfliktai. Jų galima išvengti deklaruojant dovanas viešai.

Finansai
13:31
Kokios naujos teisinės rizikos kyla ateities vadovui? Rėmėjo turinys 3

Tikroji lyderystė ir vadovavimas niekada nebuvo ir nebus atsiejami nuo rizikos prisiėmimo. Vadovai, kurie...

Vadyba
06:00
Patarimai pastato ant kojų ir kilsteli šuoliams Premium

Smulkus ir vidutinis verslas, ypač pradedantis, susiduria tai su menkesnėmis bėdomis, tai su didesniais...

Vadyba
05:45
Netradiciniai rinkodaros žingsniai kelia ir pardavimus, ir darbdavio įvaizdį Premium 1

Šmaikštus prekybininkės atsakas į prieš kelias savaites jaunuolių iškrėstą pokštą, kai Vilniaus IKEA...

Rinkodara
05:45
Moksleiviai pristatė socialines problemas sprendžiančias verslo idėjas Rėmėjo turinys

Gruodžio 7 d. Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakultete vyko 9-12 klasių mokinių...

Vadyba
2018.12.11
„Hanner“ įmonė atsisakė valdybos

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės valdoma įmonė „Promola“ nusprendė panaikinti valdybą.

Statyba ir NT
2018.12.11
Darius Počebutas: jei eini teisingu keliu, sėkmė pati tave susiranda Rėmėjo turinys

Viena pirmųjų Lietuvos odontologijos klinikų prieš dešimtmetį tapo Tarptautinio implantacijos instituto...

Vadyba
2018.12.10
Užimtumo lygio padidėjimas Lietuvoje – vienas didžiausių ES 7

Dirbančių asmenų skaičiaus nuosmukis trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su antruoju ketvirčiu, Lietuvoje...

Vadyba
2018.12.10
Bendrovės privalės išviešinti tikruosius savo savininkus Rėmėjo turinys 4

Įgyvendinant 2015 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą[i] dėl finansų sistemos naudojimo...

Vadyba
2018.12.10
Kalėdiniai vakarėliai darbe: intelektualiau, blaiviau ir šiek tiek taupiau Premium

Nors kalėdiniai vakarėliai neatsiejamas metų pabaigos akcentas įmonėse, atrodo, kad tradicijos kinta.

Vadyba
2018.12.09
Privatus verslas pedagogo profesiją supranta kitaip 9

Kol valdžia ieško būdų, kaip patenkinti pedagogų reikalavimus, verslininkai, kurių veikla susijusi su...

Vadyba
2018.12.08
Stovimųjų stalų nauda – abejotina 7

Nuolatinio sėdėjimo žalos sveikatai mastas mėgstamas prilyginti rūkymo negandoms. Tad biuruose išplitę...

Vadyba
2018.12.08
Kaip kurti žmogišką ryšį, kai viskas aplink skaitmenizuojasi? Rėmėjo turinys 1

Viskas aplink skaitmenizuojasi, pasaulis daug diskutuoja, kuriuos specialistus pakeis dirbtinis intelektas –...

Išmani Lietuva
2018.12.07
Registruotų bedarbių padaugėjo 5,2% 3

Gruodžio 1 dieną šalyje buvo 142.000 registruotų bedarbių. Tai yra 5,2% daugiau nei tuo pačiu metu prieš...

Vadyba
2018.12.07
Valandos darbo sąnaudos per metus išaugo 10,7%

Valandiniai darbo kaštai Lietuvoje per metus paaugo daugiau už vidutinį atlygį, rodo Lietuvos statistikos...

Vadyba
2018.12.07
Geidžiamiausi darbdaviai apie algų politiką: svarbu ne tik pinigai Premium 24

Apie darbuotojų pasitenkinimą gaunamu uždarbiu, algų didinimą kitąmet ir atlyginimų duomenų viešinimą...

Vadyba
2018.12.06
Prisirišimas prie telefono apsaugos jūsų pinigus? Rėmėjo turinys 5

Ko pirmiau pasigestumėte – išmaniojo telefono ar piniginės? Taigi. Mūsų prisirišimas prie išmaniųjų įrenginių...

Technologijos
2018.12.06
Naujos kartos teisininko portretas: tik teisės nebepakanka Rėmėjo turinys 8

Auganti konkurencija, technologinė pažanga, individualizuotų sprendimų poreikis, orientacija į kliento...

Verslo aplinka
2018.12.06
Įmonės pelną augina ir užkandžiai darbuotojams Rėmėjo turinys 7

Vis dažniau darbuotojus bendrovės vilioja ne vien konkurencingu atlygiu, bet ir papildomomis naudomis – vieni...

Vadyba
2018.12.05
Šimtametis milijardierius kasdien eina į darbą 9

Šimtametis milijardierius galėtų mėgautis turtingo gyvenimo malonumais, tačiau garbaus amžiaus verslininkas...

Vadyba
2018.12.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau