Neefektyvūs įstatymai gena darbo vietas iš šalies

Publikuota: 2016-04-21
Hannibal Hanschke („Reuters“) nuotr.
Hannibal Hanschke („Reuters“) nuotr.
Autorius  

Lietuvos politikams, tebediskutuojantiems dėl socialinio modelio, vertėtų pasižvalgyti po Vokietiją. Šios šalies automobilių gamintojas „Daimler“ teigia, kad nelankstus darbo rinkos reguliavimas verčia darbo vietas kurti užsienyje.

130 metų istoriją skaičiuojančio automobilių gamintojo „Daimler“ didžiausias tyrimų ir plėtros (angl. Research and Development, R&D) padalinys veikia Bangalore, Indijoje. Čia dirba 3.000 R&D ir informacinių technologijų specialistų. Dar 200 šių sričių profesionalų įmonė yra įdarbinusi Sunnyvale mieste Kalifornijoje.

Pasak Wilfriedo Portho, „Daimler“ valdybos nario, atsakingo už informacines technologijas ir žmogiškuosius išteklius, bendrovė ketina kurti dar daugiau darbo vietų IT ir technologijų srityse, tačiau dėl profesinių sąjungų spaudimo ir nelanksčių Vokietijos darbo rinką reguliuojančių įstatymų, bus priversta tai daryti užsienio šalyse, rašo „Reuters“.

Konkurencija – aštryn

Automobilių gamyba sparčiai keičiasi ir konkurencija dėl programinės įrangos kūrėjų darosi vis aštresnė. Kuriant šiuolaikiškus automobilius vis daugiau užduočių tenka IT profesionalams: nuo visiško pardavimo automatizavimo iki specialių programų, leidžiančių automobiliuose sumontuotiems sensoriams nuskaityti kelio ženklus.

Be to, automobilių pramonės senbuviai turi rasti būdų konkurencinėje kovoje nenusileisti IT milžinams, kad ir „Google“.

Tačiau Vokietijos automobilių gamintojams gresia dar daugiau biurokratijos: šalyje pasiūlyta įstatymo pataisa, kuri leistų darbo santykių prievaizdams gauti informaciją apie tai, kur veikia verslo samdomi rangovai.

„Kol kiti sėkmingai plėtoja naujus verslo modelius, mūsų laukia dar daugiau reguliavimo iš politikų. Tuo pat metu esame spaudžiami profesinių sąjungų“, – pažymi p. Porthas.

Pagal Vokietijoje galiojančius įstatymus, „Daimler“ darbuotojas negali dirbti ilgiau nei 10 val. per dieną, o iki kitos jo pamainos turi praeiti ne mažiau nei 11 valandų. Įstatymai taip pat varžo ir bendrovės galimybes bendradarbiauti su trečiosiomis šalimis, kuriančiomis programinę įrangą.

„Mes nenorime sumažinti darbuotojų apsaugos, tačiau reikia, kad žmonės patys galėtų nuspręsti, kiek valandų jie nori dirbti“, – pažymėjo jis ir pridūrė, kad biurų darbuotojams, priešingai nei dirbantiesiems gamyboje, būtinos lanksčios darbo valandos ir mobilumas.

„Pas mums nebeliko tiek daug fizinio darbo, kurį reikia reguliuoti griežtomis taisyklėmis“, – nurodo valdybos narys.

Lietuvoje – 600 pataisų

VŽ rašė, kad Seimo plenarinių posėdžių salę pagaliau pasiekė dar pernai birželį Vyriausybės parlamentarams atiduotas, bet beveik metus iš pradžių Trišalėje taryboje, o paskui ir Seimo komitetuose derintas socialinis modelis. Jį sudaro daugiau kaip 40 įstatymų projektų, susijusių su lankstesniu darbo santykių reglamentavimu, užimtumo didinimu ir socialinės sistemos pertvarka.

Į socialinį modelį įeina ne tik DK, bet ir naujas Užimtumo įstatymo projektas, „Sodros“ veiklą reglamentuojančių teisės aktų, taip pat Socialinių mokesčių, Pensijų ir išmokų, Valstybinės darbo inspekcijos, Socialinių įmonių, Darbuotojų saugos ir kitų įstatymų pakeitimai.

„Laukia gana ilga ir komplikuota procedūra. Mat yra pateikta labai daug pataisų, kurias siūlo ir Seimo komitetai, ir atskiri parlamentarai, ir daugelis institucijų, suinteresuotų organizacijų. Vien DK projektui pateikta apie 600 pataisų, dar keli šimtai – kitiems projektams. Mūsų komitete svarstant, pavyzdžiui, DK projektą, bene kiekvienam iš 264 straipsnių buvo pateikta po pataisą ar net ne po vieną“, – kalbėjo Kristina Miškinienė, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) pirmininkė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau