Madingiausia nauda darbuotojams – nemokamas kiaušinėlių užšaldymas

Publikuota: 2017-10-07
JAV kiaušinėlių užšaldymo kaina siekia apie 10.000 USD. Be to, už jų saugojimą reikia mokėti apie 500–1.000 USD kasmet.    Pichi Chuang („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
JAV kiaušinėlių užšaldymo kaina siekia apie 10.000 USD. Be to, už jų saugojimą reikia mokėti apie 500–1.000 USD kasmet. Pichi Chuang („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

JAV technologijų bendrovės garsėja dosnumu savo darbuotojams – nuo neribotų mokamų atostogų iki nemokamų kirpėjo paslaugų. O siekdamos pritraukti daugiau moterų Silicio slėnio įmonės pradėjo siūlyti kiek kontroversišką priedą – nemokamą kiaušinėlių užšaldymą.

„Facebook“, „Apple“, „Google“, „LinkedIn“ – tik kelios iš daugelio Silicio slėnio įmonių, kurios siūlo savo darbuotojoms padengti kiaušinėlių užšaldymo procedūrą.

Kiaušinėlių užšaldymas buvo išrastas prieš daugiau nei dešimt metų. Ši procedūra pirmiausia buvo skirta suteikti galimybę jaunoms moterims, kurios serga vėžiu ir po chemoterapijos kurso gali likti nevaisingos, ateityje turėti vaikų. Iš moterų paimami kiaušinėliai yra užšaldomi, o prireikus atšildomi, apvaisinami ir implantuojami gimdoje.

Greitai į kiaušinėlių užšaldymą imta žiūrėti ne tik kaip į išeitį moterims, turinčioms sveikatos problemų, bet ir kartu kaip į savotišką išsilaisvinimą nuo biologinio laikrodžio. Esą moterys, kurios nenori skubėti turėti vaikų dėl karjeros, dėl to, kad dar nerado tinkamo partnerio, ar dėl kitų socialinių priežasčių, gali pasinaudoti šia procedūra.

Galimybė moterims

JAV kiaušinėlių užšaldymas iš eksperimentinio metodo patvirtinta procedūra tapo tik 2012 m. Vos po dvejų metų Silicio slėnio bendrovės pradėjo ją siūlyti savo darbuotojoms.

„Mes norime suteikti galimybę „Apple“ moterims, kad jos pasiektų geriausius darbo rezultatus gyvenime ir kartu rūpintųsi savo mylimaisiais ir augintų savo šeimas“, – teigė „Apple“ pranešime apie darbuotojoms suteikiamą kiaušinėlių užšaldymo paslaugą.

Ši paslauga – nepigi. JAV kiaušinėlių užšaldymo kaina siekia apie 10.000 USD. Be to, už jų saugojimą reikia mokėti apie 500–1.000 USD kasmet.

Nors kaina ir didelė, pernai atlikta konsultacijų bendrovės „Mercer“ apklausa rodo, kad kompensuoti kiaušinėlių užšaldymą siūlo 5% JAV bendrovių, turinčių daugiau nei 500 darbuotojų.

„Matau daug priežasčių, kodėl bendrovės nusprendė imtis tokios politikos. Pirmiausia tarp aukštųjų technologijų bendrovių vyksta aršus karas dėl talentingų darbuotojų, įskaitant būtinybę pritraukti ir išlaikyti geriausias ir gabiausias moteris“, – teigia Danas Bernsteinas, „Mercer“ vyriausiasis konsultantas, jį cituoja CNET.

Dalis JAV žiniasklaidos kalbintų darbuotojų džiaugiasi technologijų bendrovių suteikta galimybe rinktis, kada turėti vaikų, ir sumažinti gamtos keliamą spaudimą. Moterų susidomėjimą šia procedūra įrodo JAV dažnėjantys kiaušinėlių užšaldymo vakarėliai. Viena tokių vakarėlių serijų vadinasi „Let‘s Chill“ (angl. atvėskime, atsiplaiduokime).

Juos organizuoja vaisingumo bendrovė „EggBanxx“, kuri siekia šviesti moteris apie vaisingumą, kaip jį išsitirti ir kuo gali padėti kiaušinėlių užšaldymas.

„Jeigu paskatinsime moteris tiesiog atlikti kraujo tyrimus, sužinoti, kokia yra jų vaisingumo padėtis, jos galės spręsti, ar nori šaldyti kiaušinėlius. Aš manau, kad joms tai suteikia galios“, – BBC pasakojo Jay Palumbo, „EggBanxx“ viceprezidentė.

Kritikos netrūksta

Neatsižvelgiant į visas kalbas apie moterims suteikiamas galimybes, šios Silicio slėnio politikos kritikų netrūksta. Jie teigia, kad tokia politika ne padeda moterims, o daro spaudimą dėl karjeros. Esą technologijų bendrovės netiesiogiai moterims sako, kad prioritetas joms turėtų būti karjera, o vaikai palauks.

Kaip teigia „The Guardian“ moterų lyderystės skilties redaktorė, bendrovės, užuot savo darbuotojoms sakiusios, kad šios gali turėti vaikų, kada nori, ir iš darbdavio sulauks gerai mokamų tėvystės atostogų bei finansinės paramos vaikų priežiūrai, siūlo ką kita.

„Jos sako: dirbkite labai sunkiai didžiąją dalį savo vaisingiausių metų ir tada, kai jau turbūt nebegalėsite turėti vaikų, galite pabandyti su tais kiaušinėliais, kuriuos mes užšaldėme“, – rašo p. Minter.

Kyla rizika, jog šiose bendrovėse susidarys stigma, kad tos moterys, kurios neužšaldo savo kiaušinėlių ir nusprendžia anksti turėti vaikų, nėra geros darbuotojos.

Kritikai atkreipia dėmesį, kad įmonės galėtų labiau rūpintis, kaip darbuotojams suderinti tėvystę ir darbą. JAV valstybė negarantuoja mokamų motinystės atostogų, tad daug kas priklauso nuo darbdavių.

Nors „Facebook“ ir „Apple“ siūlo užšaldyti kiaušinėlius, naujoms motinoms šios bendrovės siūlo tik po maždaug keturis mėnesius atostogų. Be to, naujojoje milžiniškoje „Apple“ būstinėje nėra nė vieno vaikų priežiūros centro, kur darbuotojai galėtų palikti savo vaikus. O, pavyzdžiui, „Netflix“ pirmus metus leidžia tėvams atostogauti neribotai ir gauti visą atlyginimą.

Tiesa, dauguma įmonių, siūlančių padengti kiaušinėlių užšaldymą, taip pat siūlo visiškai ar iš dalies finansuoti dirbtinį apvaisinimą, surogatinių motinų paslaugas, padeda savo darbuotojams įsivaikinti. Kai kurios jų siūlo šias paslaugas ne tik savo darbuotojoms moterims, bet ir darbuotojų vyrų sutuoktinėms ar partnerėms.

Kitas svarbus aspektas – nėra garantijos, kad užšaldyti kiaušinėliai padės motinoms pastoti vėlesniame amžiuje. 2014 m. buvo skaičiuojama, kad, nors procedūra ir populiari, iš užšaldytų kiaušinėlių visame pasaulyje buvo gimę tik 2.000 kūdikių.

Kalifornijos universitetas skaičiuoja, kad tikimybė, jog iš vieno užšaldyto kiaušinėlio gims vaikas, varijuoja nuo maždaug 6 iki 12%. Kuo moteris jaunesnė užšaldo kiaušinėlius, tuo didesnė sėkmingo nėštumo tikimybė.

Anot Valerie Baker, Stanfordo medicinos universiteto Nevaisingumo skyriaus reprodukcinės endokrinologijos vadovės, daugumą dėl kiaušinėlių užšaldymo besikreipiančių pacienčių motyvuoja ne didelis darbo krūvis, o idealių santykių trūkumas.

„Galbūt ką tik iširo jų ilgalaikiai santykiai, o gal jos tiesiog dar nesutiko žmogaus, su kuriuo norėtų sieti savo gyvenimą ilgesniam laikui, galbūt santykiai dar labai nauji, – p. Baker pasakojo „Buzzfeed News“. – Tad bet kas, kas suteikia moterims, o kartu ir jų partneriams daugiau pasirinkimo galimybių, yra gerai.“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Svajonių darbas „Lego“: už tai, kad žaidi, siūlo 30.000 Eur algą

Danų žaislų gamintoja „Lego“ siūlo svajonių darbą. Kompanija mokės solidžią algą žmogui, kuris visą dieną iš...

Vadyba
21:15
Darbuotojai, kuriems lengviausia rasti darbą 2018 m.

Šiais metais darbdaviai pateiks 3-4% daugiau darbo pasiūlymų nei pernai. Darbo biržos analizė atskleidžia,...

Vadyba
17:48
Latvija už europinius pinigus atpratins rūkyti, Lietuvos įmonėse rūkaliai saugūs

Artimiausiu metu Latvijos sveikatos apsaugos ministerija pradeda pilotinį projektą, padedantį gyventojams...

Pramonė
2018.03.16
Žmonės nesikeičia: jei darbuotojas viskuo nepatenkintas, keiskite jį Premium 5

Gerokai aukštesni nei rinkoje atlyginimai, draugiškas kolektyvas, motyvacinė sistema veikia, bet vis tiek...

Vadyba
2018.03.16
Lietuva – vienintelė ES, kur užimtumas pernai sumažėjo 1

Dėl emigracijos, visuomenės senėjimo ir kitų demografijos problemų Lietuva tapo vienintele šalimi ES, kur per...

Pramonė
2018.03.15
Alytaus kelininkai samdo dzūkus ir ukrainiečių neieško Premium 1

Alytaus kelių tiesimo bendrovė „Alkesta“ kol kas darbininkų iš užsienio poreikio nejaučia, o specialistus...

Statyba ir NT
2018.03.14
„Agromėsa“ atleidžia 100 žmonių 2

Vievio paukštyno teritorijoje prieš metus sudegusio mėsos cecho savininkė UAB „Agromėsa“ atleidžia 100...

Vadyba
2018.03.13
Į vieną suolą klasėje sodina ir darbuotojus, ir vadovus Premium

Darbuotojų ugdymas – ilgalaikė bendrovės investicija. Norint, kad investicija duotų grąžos, reikia ne tik...

Vadyba
2018.03.13
Mokys perprasti eksporto rinkas

Lietuvoje prasideda eksporto lyderių programa „Sparnai“, skirta pritraukti ir išlaikyti šalies talentus ir...

Vadyba
2018.03.12
„Maxima grupė“ turi naują valdybos pirmininką ir stebėtojų tarybą 1

„Maxima Grupės“ valdybos pirmininku paskirtas neseniai prie grupės prisijungęs „Maxima Grupės“ ir „Franmax“...

Didžiausios sausio algos privačiose gydymo įstaigose 2

VŽ surikiavo privačias gydymo įstaigas pagal šiemet sausio mėnesį mokėtą vidutinį mėnesio atlyginimą.

Žmonėms svarbiau ne kiek jiems moka, o kaip

Bendrovėse, kurios turi aiškią ir skaidrią atlygio nustatymo ir mokėjimo sistemą, darbuotojai yra labiau...

Vadyba
2018.03.10
Atlyginimai reklamos agentūrose: didžiausias – Kauno „YNOT Media“ Premium

Tarp reklamos agentūrų didžiausią atlyginimą šį sausį ir beveik visus praėjusius metus mokėjo Kaune įsikūrusi...

Rinkodara
2018.03.09
Lietuvoje moterys uždirba 14,2% mažiau nei vyrai, ES – 16,2%, Estijoje – 25,3% 9

Europos sąjungoje (ES) 2016 m. duomenimis moterys vidutiniškai uždirbo 16% mažiau nei vyrai. Arba kuomet...

Vadyba
2018.03.08
Ieško vadovo Statybos inspekcijai

Praėjus metams nuo buvusios vadovės pasitraukimo, Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai...

Statyba ir NT
2018.03.08
Didžiausias algas 2017 m. mokėjusios privačios gimnazijos 2

VŽ surikiavo privačias gimnazijas pagal pernai sausį – gruodį mokėtą vidutinį mėnesio atlyginimą.

Estams už sporto klubą sumokės darbdaviai: lengvata galioja ir Lietuvoje, bet nedžiugina Premium 4

Estija nuo šių metų sausio 1 d. taiko pajamų mokesčio lengvatą įmonėms, kurios savo darbuotojams perka sporto...

Vyriausybės atstovų apskrityse sumažės perpus 1

Šešiasdešimties savivaldybių sprendimų teisėtumą prižiūrinčių Vyriausybės atstovų apskrityse sumažės perpus –...

Verslo aplinka
2018.03.07
Siekia, kad 30.000 pardavėjų nedirbtų per šventes 2

Samdomų darbuotojų profesinė sąjunga ragina parduotuvių savininkus bent kelias dienas per metus sumokėti...

AIG pasitraukimas iš Lietuvos: kaip atleido darbuotojus  Premium 17

Prieš devynis mėnesius apie pasitraukimą iš Lietuvos paskelbęs „American International Group“ (AIG) paslaugų...

Vadyba
2018.03.07

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau