Verslas „profkes“ atves į ketvirtąją pramonės revoliuciją

Publikuota: 2017-08-30
Iš kairės: Mantas Katinas, „Investuok Lietuvoje“ vadovas, Gintautas Kvietkauskas, „Arginta Group“ vadovas bei Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas. VŽ nuotr.
Iš kairės: Mantas Katinas, „Investuok Lietuvoje“ vadovas, Gintautas Kvietkauskas, „Arginta Group“ vadovas bei Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas. VŽ nuotr.

Lietuvoje nerimstant aistroms dėl aukštojo mokslo reformų, verslui gyvybiškai svarbios profesinės mokyklos praktiškai 20 metų stovi nejudintos. Trečiadienį paskelbta reforma žada į profesinį mokslą stipriai įtraukti verslininkus. O šie turi ambicingų planų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pateikė įstatymų pataisas, kurios padės reformuoti profesinio mokslo sektorių. Pataisos ruoštos tiek su Vyriausybės, tiek su mokslo ir verslo atstovais.

Pastariesiems sudaryta žymiai daugiau galimybių įsitraukti į profesinių mokyklų valdymą ir tiesiogiai į mokinių rengimą. Pagal pataisas bus skatinama pameistrystė – galimybė mokytis ir dirbti tuo pačiu metu. Bus įvestas dualinis mokymas – mokinys privalės įgyti žinių ne tik mokykloje, bet ir realioje darbo vietoje.

Verslo atstovai teigia, kad ši reforma buvo ilgai laukta, ypač turint omeny šiuolaikinį pokyčių tempą.

Gintautas Kvietkauskas, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos („Linpra“) prezidentas ir UAB „Arginta Group“ vadovas bei savininkas, pastebi, kad profesinis mokymas, turbūt vienintelė švietimo sritis, kuri per pastaruosius 20 metų buvo praktiškai nepaliesta įstatymų leidėjų rankos.

„Profesinis mokymas pramonei darosi žymiai aktualesnis nei aukštasis. Pramonėje penkiems darbininkams reikalingas vienas inžinierius. Mes šiandien negalime surinkti tų penkių darbininkų, kad įdarbintume vieną inžinierių“, – trečiadienį žiniasklaidai prezidentūroje kalbėjo p. Kvietkauskas.

Vadovas atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu profesinės mokyklos ruošia visai ne tuos specialistus, kurių reikia Lietuvos ekonomikai. Pavyzdžiui, Lietuvos pramonėje dirba apie 220.000 specialistų, o profesinės mokyklos paruošia kasmet tik apie 3.000 pramonės darbininkų. Tai sudaro 7% visų profesines mokyklas baigiančių žmonių.

„Kai tuo pačiu metu grožio sektoriuje yra apie 30.000 dirbančiųjų, o mokyklos paruošia apie 9.000 specialistų, – teigia p. Kvietkauskas. – Regionuose dar tragiškesni skaičiai. Ten, kur yra didžiulė pramonė, ruošiame viešbučių, turizmo darbuotojus. Tiesiog ruošiame emigrantus.“

Ponas Kvietkauskas tiki, kad verslui įsitraukus į profesinių mokyklų veiklą, situacija pasikeis. Jis taip pat teigia, kad verslas yra pasiršuošęs prisidėti prie pameistrystės modelio, investuoti savo lėšas.

Tęsinys po grafiku.

[infogram id="ab781527-b25a-4038-a912-43c6e62f3be0" prefix="DHI" format="interactive" title="Apie profesines mokyklas skaičiai"]

Reikia IT specialistų

Mantas Katinas, investicijas skatinančios agentūros „Investuok Lietuvoje“ vadovas, pažymi, kad į Lietuvą ateinantys investuotojai žiūri, ar tame mieste, regione, yra mokymo sistema, kuri padėtų paruošti reikalingų darbuotojų. Tad pakėlus profesinių mokyklų kokybę laimėti turėtų regionai. Esą švietimo pagalba būtų galima sumažinti takoskyrą tarp Lietuvos regionų ir miestų.

„Mes jau daugelį metų kalbame apie tai, kad regionų gelbėjimosi valtis yra pramonė, bet ruošiame specialistus, kurie niekaip niekaip su pramonę nesusiję“, - kalba p. Katinas.

Tačiau norint, kad tai įvyktų, reiktų keisti Lietuvoje nuo sovietinių laikų užsilikusį požiūrį į profesines mokyklas.

„Gyvendami Lietuvoje visi žinome, kad tos mokyklos yra vadinamos „profkėmis“. O šiandien norėtum savo vaiką išleisti į instituciją, kuri yra moderni, turi gerą įvaizdį, jose žmones ruošia geri mokytojai. Norint atskiratyti šio sovietinio paveldo, reikia labai stipraus mentaliteto pokyčio, tiek profesinio mokymo vystyme, tiek mokytojuose, kurie ruošia specialistus, tam, kad ta mokykla taptų profesijos įgavimo vieta“, – sako p. Katinas.

Šiandien Lietuvos ekonomika yra taške, kuriame daugelis žmonių neturi darbo arba jį sunkiai randa, tačiau su profesinių mokyklų pagalba jie darbą rastų ir galėtų uždirbti 50% didesnį atlyginimą, teigia „Investuok Lietuvoje“ vadovas.

„Investuok Lietuvoje“ yra ne kartą atkreipusi dėmesį į tai, kad šalyje trūksta IT specialistų, o jeigu šią profesiją besirenkančių nedaugės, trūkumas bus itin skaudus. IT specialistus ruošia ir profesinės mokyklos, tačiau tą jos turėtų daryti aktyviau, teigia p. Katinas.

„Reikia mąstyti apie profesinį mokymą ne taip, kaip anksčiau, kad tai yra tik kažkoks amatas. Profesinės mokyklos galėtų ruošti žmones ateities ekonomikos sektoriams, – sako p. Katinas. – Per ateinančius 5-15 metų pasaulyje įvyks didžiulė transformacija nuo rankų darbo, nuo dabartinės pramonės į skaitmeninę, virtualią ekonomiką.“

Tęsinys po grafiku.

[infogram id="b4bb1f50-9b2a-4990-a7eb-a81fc33671dd" prefix="LiP" format="interactive" title="Profesinių mokyklų reforma"]

Ketvirtoji pramonės revoliucija

Apie profesinių mokyklų vaidmenį ruošiant ateities ekonomikai pritaikytus specialistus mąsto ir Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas.

Pono Dargio nuomone, žengiant į ketvirtosios pramoninės revoliucijos amžių, reikia kalbėti apie modernią, aukštosiomis, skaitmeninėmis technologijomis grįstą, didelio produktyvumo, didžiulę pridėtinę vertę kuriančią ir pasaulyje konkurencingą pramonę. O šios tendencijos atneša iššūkius visai švietimo ir mokslo sistemai.

„Šiandien įmonės investuoja į technologijas, robotizaciją, taigi IT mokymas turėtų būti bazinis visose profesinio mokymo įstaigose, kad nauji specialistai greičiau adaptuotųsi, mokėtų valdyti programinę įrangą“, – teigia p. Dargis LPK išplatintame komentare.

Pasak jo, šalyje mažėjant darbingo amžiaus žmonių ir lėtėjant darbo našumo augimui, svarbu rūpintis, kad profesinio rengimo sistema būtų pajėgi suteikti tinkamus gebėjimus ir būtų pritaikyta prie artėjančių galingų pramonės pokyčių.

Prezidentės teikiamose pataisose numatyta profesijoms keliamus standartus atnaujinti bent kas penkerius metus.

„Tam, kad idėjos būtų įgyvendintos, reikia išsilavinusių žmonių, galinčių valdyti ir naudoti kuriamas technologijas. Skaitmeninis raštingumas tampa svarbus ir profesinėse mokyklose“, – teigia p. Dargis.

Anot LPK prezidento, svarbu užtikrinti verslo bendradarbiavimą su profesinėmis įstaigomis, nes kuo anksčiau jaunas žmogus realybėje susipažįsta su darbo specifika, tuo greičiau įsitvirtina darbo rinkoje. Taip pat svarbu žmones profesinėse mokyklose supažindinti su verslumu.

Profesinio rengimo sistemos sėkmė priklauso ir nuo mokinio parengimo mokykloje, teigia p. Dargis. Todėl labai svarbu, kad jau mokykloje mokiniams būtų suteikiamos finansinio ir IT raštinugumo žinios, verslumo pagrindai ir kiti baziniai dalykai.

Pataisos numato, kad sistemingas profesinis rengimas Lietuvos mokyklose prasidėtų nuo 5-tos klasės.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Svajonių darbas „Lego“: už tai, kad žaidi, siūlo 30.000 Eur algą

Danų žaislų gamintoja „Lego“ siūlo svajonių darbą. Kompanija mokės solidžią algą žmogui, kuris visą dieną iš...

Vadyba
2018.03.17
Darbuotojai, kuriems lengviausia rasti darbą 2018 m.

Šiais metais darbdaviai pateiks 3-4% daugiau darbo pasiūlymų nei pernai. Darbo biržos analizė atskleidžia,...

Vadyba
2018.03.17
Latvija už europinius pinigus atpratins rūkyti, Lietuvos įmonėse rūkaliai saugūs

Artimiausiu metu Latvijos sveikatos apsaugos ministerija pradeda pilotinį projektą, padedantį gyventojams...

Pramonė
2018.03.16
Žmonės nesikeičia: jei darbuotojas viskuo nepatenkintas, keiskite jį Premium 5

Gerokai aukštesni nei rinkoje atlyginimai, draugiškas kolektyvas, motyvacinė sistema veikia, bet vis tiek...

Vadyba
2018.03.16
Lietuva – vienintelė ES, kur užimtumas pernai sumažėjo 1

Dėl emigracijos, visuomenės senėjimo ir kitų demografijos problemų Lietuva tapo vienintele šalimi ES, kur per...

Pramonė
2018.03.15
Alytaus kelininkai samdo dzūkus ir ukrainiečių neieško Premium 1

Alytaus kelių tiesimo bendrovė „Alkesta“ kol kas darbininkų iš užsienio poreikio nejaučia, o specialistus...

Statyba ir NT
2018.03.14
„Agromėsa“ atleidžia 100 žmonių 2

Vievio paukštyno teritorijoje prieš metus sudegusio mėsos cecho savininkė UAB „Agromėsa“ atleidžia 100...

Vadyba
2018.03.13
Į vieną suolą klasėje sodina ir darbuotojus, ir vadovus Premium

Darbuotojų ugdymas – ilgalaikė bendrovės investicija. Norint, kad investicija duotų grąžos, reikia ne tik...

Vadyba
2018.03.13
Mokys perprasti eksporto rinkas

Lietuvoje prasideda eksporto lyderių programa „Sparnai“, skirta pritraukti ir išlaikyti šalies talentus ir...

Vadyba
2018.03.12
„Maxima grupė“ turi naują valdybos pirmininką ir stebėtojų tarybą 1

„Maxima Grupės“ valdybos pirmininku paskirtas neseniai prie grupės prisijungęs „Maxima Grupės“ ir „Franmax“...

Didžiausios sausio algos privačiose gydymo įstaigose 2

VŽ surikiavo privačias gydymo įstaigas pagal šiemet sausio mėnesį mokėtą vidutinį mėnesio atlyginimą.

Žmonėms svarbiau ne kiek jiems moka, o kaip

Bendrovėse, kurios turi aiškią ir skaidrią atlygio nustatymo ir mokėjimo sistemą, darbuotojai yra labiau...

Vadyba
2018.03.10
Atlyginimai reklamos agentūrose: didžiausias – Kauno „YNOT Media“ Premium

Tarp reklamos agentūrų didžiausią atlyginimą šį sausį ir beveik visus praėjusius metus mokėjo Kaune įsikūrusi...

Rinkodara
2018.03.09
Lietuvoje moterys uždirba 14,2% mažiau nei vyrai, ES – 16,2%, Estijoje – 25,3% 9

Europos sąjungoje (ES) 2016 m. duomenimis moterys vidutiniškai uždirbo 16% mažiau nei vyrai. Arba kuomet...

Vadyba
2018.03.08
Ieško vadovo Statybos inspekcijai

Praėjus metams nuo buvusios vadovės pasitraukimo, Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai...

Statyba ir NT
2018.03.08
Didžiausias algas 2017 m. mokėjusios privačios gimnazijos 2

VŽ surikiavo privačias gimnazijas pagal pernai sausį – gruodį mokėtą vidutinį mėnesio atlyginimą.

Estams už sporto klubą sumokės darbdaviai: lengvata galioja ir Lietuvoje, bet nedžiugina Premium 4

Estija nuo šių metų sausio 1 d. taiko pajamų mokesčio lengvatą įmonėms, kurios savo darbuotojams perka sporto...

Vyriausybės atstovų apskrityse sumažės perpus 1

Šešiasdešimties savivaldybių sprendimų teisėtumą prižiūrinčių Vyriausybės atstovų apskrityse sumažės perpus –...

Verslo aplinka
2018.03.07
Siekia, kad 30.000 pardavėjų nedirbtų per šventes 2

Samdomų darbuotojų profesinė sąjunga ragina parduotuvių savininkus bent kelias dienas per metus sumokėti...

AIG pasitraukimas iš Lietuvos: kaip atleido darbuotojus  Premium 17

Prieš devynis mėnesius apie pasitraukimą iš Lietuvos paskelbęs „American International Group“ (AIG) paslaugų...

Vadyba
2018.03.07

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau