Kaip robotai augina socialinę atskirtį

Publikuota: 2017-07-16
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Automatizacijos plėtra gali padidinti socialinę atskirtį, įspėja konsultacijų bendrovės „Boston Consulting Group“ (BCG) atliktas tyrimas.

Jungtinės Karalystės (JK) visuomenę tyrusi bendrovė pastebi, kad vykstant robotų plėtrai svarbesniais tampa vadinamieji darbuotojų minkštieji įgūdžiai, kaip pasitikėjimas savimi bei gebėjimas komunikuoti. O didesnę galimybę išsiugdyti šiuos įgūdžius turi žmonės iš aukštesnių socioekonominių sluoksnių.

Kita tyrimo išvada – spartėjant technologiniams pokyčiams žmonėms reikia vis dažniau išmokti naujų įgūdžių. Tai padaryti didesnes galimybes turi vėlgi labiau pasiturintys asmenys.

BCG prognozuoja, kad automatizacija dar labiau mažins ir taip senkantį vidutines pajamas gaunantį visuomenės sluoksnį. Dalį vidutiniškai apmokamo darbo, kaip administracija ir gamyba, yra lengviau automatizuoti nei kai kuriuos žemų pajamų darbus, kaip socialinė rūpyba.

„Šis reiškinys gali lemti dvi grupes, pasižyminčias labai mažu socialiniu mobilumu: daug įgūdžių turinčią elito grupę, dominuojančią aukštesniame visuomenės ešalone, ir mažiau kvalifikuotą, prastesnes pajamas gaunančią grupę, turinčią ribotas galimybes pakilti aukštyn“, – rašo tyrėjai.

Kita vertus, automatizacija didina specialistų iš mokslo, technologijų ir inžinerijos sričių poreikį. O šių profesijų atstovai, priešingai negu gydytojai, Didžiojoje Britanijoje yra kilę iš platesnio visuomenės sluoksnio. 

Tačiau technologinių specialybių augimas skatina vyrų ir moterų pajamų ir galimybių nelygybę. Šiuo metu daugiau moterų nei vyrų dirba darbus, kurie gali nukentėti nuo automatizacijos. Be to, moterys sudaro tik penktadalį visų informatikos studentų.

Anglijos centrinis bankas skaičiuoja, kad automatizacija vidutiniškai arba stipriai paveiks 63% dabartinių darbo vietų. JK dėl automatizacijos iš viso gali netekti 15 mln. darbo vietų.

Šių metų pradžioje pasirodęs analitikos bendrovės „McKinsey Global Institute“ tyrimas rodo, kad iki 2055 m. pasaulyje išnyks 50% darbo užduočių, bet tik 5% profesijų. Tyrėjai teigia, kad darbų automatizavimas nereiškia, jog bus puolama masiškai atleidinėti darbuotojus. Kylanti robotizacijos banga - ne pirmas kartas, kai technologijos drastiškai pakeičia darbo rinką.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau