Pasirašę nekonkuravimo susitarimus gaus 40% priedą?

Publikuota: 2017-06-14
Kontoros nuotrauka
Kontoros nuotrauka
Advokatų kontoros „TGS Baltic“ advokatas

Birželio 6 d. Seimas pritarė kai kuriems naujojo Darbo kodekso (DK), kuris įsigalios nuo liepos, pakeitimams. Vienas iš paskutinių Seime patvirtintų Kodekso pakeitimų yra dėl to, kad už nekonkuravimo susitarimą bus privaloma mokėti ne mažiau kaip 40% vidutinio darbo užmokesčio kompensaciją net ir darbo sutarties galiojimo metu.

Lietuvoje suformuota teismų praktika – svarbias pareigas užimantis darbuotojas, gaudamas atlyginimą, privalo būti lojalus savo darbdaviui, todėl, pasirašęs nekonkuravimo susitarimą, turi nekonkuruoti su darbdaviu ir be papildomos kompensacijos. Kompensacija turi būti mokama tik po darbo sutarties nutraukimo. Tokia praktika buvo perkelta ir į naująjį DK.

Numatytas papildomas reikalavimas mokėti kompensaciją ir darbo sutarties galiojimo metu, susilauks neigiamų reakcijų ne tik iš dabartinių darbdavių, tačiau ir iš investuotojų. Jiems bus sunku paaiškinti, kodėl svarbias pareigas užimančiam darbuotojui (įskaitant įmonės vadovą) be atlyginimo turi būti mokama dar bent 40% priedas. Priedas už tai, kad nesielgtų neteisėtai, t.y. nedirbtų konkurentui ar pats nepradėtų konkuruojančio verslo.

Palyginimui, Suomijoje, kaip ir pas mus, nekonkuravimo susitarimus galima sudaryti tik su svarbias pareigas užimančiais asmenimis, tačiau nebūtina mokėti ne tik darbo sutarties galiojimo metu, tačiau dar ir 6 mėn. po jos nutraukimo. Estijoje ir Latvijoje yra taip pat, kaip ir dabar pas mus, t.y. kompensacijos tikrai nemokamos darbo sutarties galiojimo metu. Galbūt, Suomijos ar kitos šalies investuotojas Lietuvoje galės susitarti dėl „suomiškos“ tvarkos su darbuotojais, kuriems mokės daugiau kaip du Lietuvos ūkio vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčius (šiuo metu tai būtų 2 x 812,8 Eur = 1,625,6 Eur). Kita vertus, tokia galimybė nėra garantuota, nes susitarimu reikalaujama pasiekti darbdavio ir darbuotojo interesų pusiausvyrą. Kaip ir kada ši pusiausvyra pasiekiama, o kada pažeidžiama, nuspręs tik teismai. Papildomų neaiškumų kyla ir su iki š.m. liepos 1 d. sudarytais nekonkuravimo susitarimais. Viena vertus, įstatymas netaikomas atgal, todėl naujasis DK (įskaitant reikalavimą mokėti 40% kompensaciją darbo santykių metu) galėtų būti netaikomas susitarimams sudarytiems iki 2017 m. liepos.

Kita vertus, naujajame DK numatyta, kad šalys nebegalės sudaryti civilinio pobūdžio susitarimų (tokiu susitarimu šiuo metu laikomas ir nekonkuravimo susitarimas) dėl DK nustatytų teisių ir pareigų įgyvendinimo ir tokiems susitarimams bus taikomos darbo teisės normos. Tad ir šiuo atveju užprogramuojamas teisminis ginčas. Lieka neaiškus ir šio pakeitimo santykis su naujajame DK darbuotojams ir darbdaviams numatyta interesų konflikto vengimo pareiga. Šios pareigos taip pat buvo siūloma atsisakyti argumentuojant, kad tai ribos darbuotojų galimybes dirbti, tačiau tokiam pakeitimui Seimas nepritarė.

Apibendrindamas prisimenu estų kolegos teiginį, kad lietuviai yra Baltijos italai – emocionalūs ir spontaniški. Toks įspūdis susidarė ne tik jam ar man, tačiau ir investuotojams, kurie atsakingai rengėsi DK įsigaliojimui dar nuo 2017 m. sausio 1 d. Priminsiu, kad ir tuomet naujasis DK buvo pakeistas likus vos mėnesiui iki šios datos, tačiau taip ir neįsigaliojo, nes likus vos vienai dienai iki Naujųjų metų, t.y. 2016 m. gruodžio 30 d., jo įsigaliojimas buvo nukeltas į 2017 m. liepos 1 d.

Dabar, vėl likus mažiau kaip mėnesiui iki įsigaliojimo, priimami spontaniški pakeitimai...

Komentaro autorius —Vytautas Šilinskas, advokatų kontoros „TGS Baltic“ advokatas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau