Lietuvos bankas gerina BVP ir atlyginimų augimo prognozes

Publikuota: 2017-03-16
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Didėjantis Lietuvos ekonomikos aktyvumas bei gerėjanti gamintojų padėtis paspartins BVP ir atlyginimų augimą. Pastarojo nenusvers ir didėjanti infliacija.

Pasak atnaujintų Lietuvos banko (LB) prognozių, šiemet metinis šalies ūkio augimas turėtų siekti 2,6%, o 2018 m. – 2,8%.

Tai kiek geresnės prognozės nei darytos 2016-ųjų pabaigoje. Tuomet LB manė, kad 2017 m. BVP kils 2,4%. Kita vertus, dar anksčiau – praėjusių metų rugsėjį – LB buvo optimistiškesnis ir matė 2,9% augimo galimybę.

Tęsinys po grafiku

infogr.am::lietuvos_bvp_2006_2016_m_su_lb_prognoze

„Kilsiančios darbo pajamos sudarys galimybes gyventojams gausiau vartoti, ir tai bus vienas iš ekonomikos augimo veiksnių. Tiesa, vartojimas neturėtų didėti tiek daug, kiek jis didėjo pastaraisiais metais, nes kainos, kaip prognozuojama, kils daugiau, o darbo pajamos, minimaliajam darbo užmokesčiui nebedidėjant, – mažiau nei pernai“, – pranešime cituojamas Ernestas Virbickas, LB Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus viršininkas.

Atlyginimai toliau augs

Rinkos prievaizdas skaičiuoja, kad atlyginimai šiais metais, palyginti su 2016 m., vidutiniškai turėtų kilti 6,1%, o 2018 m. – 5,7%.

Praėjusių metų gruodį LB manė, kad šiemet atlyginimai kils 5,7%.

nuotrauka::1left

Pasak p. Virbicko, praėjusiais metais vidutinis darbo užmokestis pakilo daugiausia nuo ekonomikos atsigavimo po pasaulinės finansų krizės – 7,9%. Tiesa, didėjo ir minimalusis darbo užmokestis, tačiau darbo atlygio raida fiksuojama veržli net ir pašalinus jo poveikį. Svarbu tai, kad darbo atlygis auga daug daugiau nei darbo našumas, pažymi jis.

Kita vertus, ir toliau didės spaudimas darbo rinkai: „Į ją kasmet įsiliejant vis mažiau jaunų gyventojų ir daliai asmenų emigruojant, įmonių galimybės plėsti veiklą bus ribotos, nes jos jaus spaudimą dėl darbo užmokesčio ir turės ieškoti naujų sprendimų gerinti konkurencingumą.“

Infliacijos šoktelėjimas trumpalaikis

„Dėl didesnių naftos kainų, veikiančių kitų prekių ir paslaugų kainas, šiemet numatomą infliacijos šoktelėjimą vertiname kaip trumpalaikį. Prognozuojame, kad kitais metais infliacija sumažės“, – sako Ieva Skačkauskaitė, LB Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus ekonomistė.

Pasak jos, ilgą laiką pasaulinių naftos kainų nuosmukis buvo palankus vartotojams ir mažino infliaciją. Naftą eksportuojančių šalių organizacijai (OPEC) sutarus apriboti naftos išgavimo apimtį, energijos išteklių kainos išaugo, o nuo 2016 m. lapkričio mėn. ėmė didinti vartotojų kainų lygį Lietuvoje, visų pirma, kelti degalų kainų lygį.

infogr.am::infliacija_2017_m_sausis

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau