Tyrimas: iki 2020 m. programuotojų poreikis Lietuvoje išaugs 83%

Publikuota: 2017-01-30
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvoje siekiant patenktinti šiandieninius bei 3 metų perspektyvos informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus poreikius, rinkai reikės papildomų beveik 11.000 IT specialistų, teigia naujausias rinkos tyrimas.

Lietuvoje veikiančios įmonės jau šiandien galėtų įdarbinti daugiau nei 3.000 IRT specialistų, o per artimiausius trejus metus reikės dar papildomai 8.000, rodo IRT įmonių asociacijos „Infobalt“ kartu su partneriu Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centru (MOSTA) įgyvendintas specialistų pasiūlos ir paklausos tyrimas.

93% tyrime dalyvavusių Lietuvoje veikiančių IRT sektoriaus įmonių bei asociacijos narių patvirtino, kad per artimiausius trejus metus ketina plėstis ir įdarbinti beveik dvigubai daugiau specialistų nei jų skaičiuojama šiuo metu.

„Remiantis tyrimo duomenimis, sparčią sektoriaus plėtrą stabdo IT specialistų trūkumas. Laisvas ir naujai kuriamas darbo vietas pasirengusių užpildyti specialistų skaičius didėja per lėtai. Dėl darbuotojų trūkumo augantys atlyginimai mažina Lietuvos IRT sektoriaus konkurencingumą“, – pranešime spaudai cituojama „Infobalt“ švietimo ekspertė Monika Simaškaitė

Prognozuojama, kad labiausiai iš IT specialistų išaugs programuotojų poreikis. Per artimiausius trejus metus programuotojų paklausa kils iki 83%, lyginant su dabartiniu šios specialybės darbuotojų skaičiumi.

Nepasiruošę studijoms

Gera žinia – didėja jaunuolių, norinčiųjų studijuoti IT, skaičius. 2016 m. IT studijų kryptis pirmuoju pageidavimu rinkosi 3% daugiau asmenų nei pernai, arba dešimtadalis visų dalyvavusių bendrajame priėmime.

Bendras IT studijuoti norinčių bei studijoms gerai pasirengusių asmenų skaičius liko gan nedidelis: 43% iš 2.799 IT pirmuoju pageidavimu pasirinkusių asmenų matematikos ir informatikos valstybinių egzaminų balo vidurkis nesiekė 30 balų.

IT studijoms skiriamų valstybės finansuojamų vietų didinimas nedavė tokių gerų rezultatų kaip tikėtasi.

„Nors valstybės finansuojamų vietų skaičius 2016 m. buvo padidintas 50%, bet bendras priimtųjų skaičius didėjo tik 6%, taip nutiko dėl to, kad didinant krepšelių skaičių nebuvo atsižvelgta į tai, kas iki tol likdavo už borto. Vis dar sklando mitas, kad įstoti į IT yra labai sunku dėl didžiulės konkurencijos, tačiau padidinus krepšelių skaičių, ta konkurencija sumažėjo, atsirado daugiau galimybių įstoti į pasirinktą IT studijų programą“, - teigia Gintautas Jakštas, MOSTA Studijų politikos analizės skyriaus vedėjas.

2015 m. „Investuok Lietuvoje“ atlikto tyrimo duomenimis, norint iki 2019 m. patenkinti Lietuvos IT specialistų poreikį šios krypties studentų kasmet turėtų didėti bent po 50%. Remiantis dabartiniu nepakankamu studentų augimo tempu – iki 2019 m. Lietuvoje gali pritrūkti 4.000 specialistų.

Reikia pradėti nuo mokyklų

MOSTA analitikas teigia, kad ruoštis IT specialybėms turėtų būti raginami ir rengiami mokiniai.

Siekiant didinti IT studentų skaičių ir išvengti vidutinio įstojusiųjų pasirengimo lygio smukimo, esą būtina skirti daugiau dėmesio skaitmeninio raštingumo ugdymui pradinėse mokyklose, skatinti susidomėjimą IT bei šios srities žinių svarbos supratimą bendrojo ugdymo mokyklose.

Siekiant spręsti nepakankamos IT specialistų pasiūlos problemą, verta siekti ne tik didinti IT studijas besirenkančiųjų skaičių, tačiau ir sėkmingai jas baigiančiųjų dalį.

Anot p. Simaškaitės, taip pat reikia ieškoti alternatyvų, kurios padėtų parengti daugiau specialistų, tokių kaip neformalių IT žinių ir gebėjimų programų didesnis prieinamumas ar V lygio kvalifikacijos suteikimas, kurią galėtų pradėti teikti tiek profesinės mokyklos, tiek kolegijos.

Tyrime dalyvavo 60 IRT sektoriaus įmonių, asociacijos narių, veikiančių Lietuvoje. Šiose įmonėse dirba iš viso 6.711 darbuotojų. 2.700 iš 6.711 esamų visų darbuotojų įmonėse yra IRT srities specialistai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau