Kalbant ir klausant galima susitarti

Publikuota: 2016-08-18
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Panašu, kad naujas darbo santykius reglamentuojantis dokumentas įsigalios nuo 2017 m. pradžios – tai premjeras Algirdas Butkevičius pažadėjo profsąjungoms. Tiesa, galutinis Darbo kodekso (DK) variantas vis dėlto nutols nuo pradinio projekto – taip mėginama rasti kompromisą, kuris tenkintų ir skirtingus socialinius partnerius, ir Vyriausybę. Jame gali būti įrašyta ir dalis prezidentės Dalios Grybauskaitės veto išdėstytų nuostatų. Verslas tokiu apipešiotu DK variantu nesižavi.

Panašu, kad premjeras jau nebesipriešins valstybės vadovės pasiūlymui bent laikinai atsisakyti bene radikaliausios naujajame DK turėjusios būti naujovės – nenustatytos apimties, arba vadinamosios nulio valandų, darbo sutarties ir kt. Ministras pirmininkas susitikęs su profsąjungomis tikino, kad iki rugsėjo pradžios bus suderintos pozicijos ir pasirašytas aiškus susitarimas dėl numatomų koregavimų, kad Seimo rudens sesijoje jau nebūtų teikiama naujų siūlymų ir DK priėmimas vyktų sklandžiai, be netikėtumų bei vilkinimo. Visi požymiai rodo, kad prezidentės veto Seimui atmesti nepavyktų, nes pritrūktų tam reikalingų balsų: nors Vyriausybės pasiūlytą DK projektą palaikė net opozicijos atstovai, sutarimo nėra pačių socialdemokratų stovykloje. Stebėtis kaip ir nereikėtų – ten profsąjungines ambicijas demonstruoja ne tik kai kurie iš profsąjungų į parlamentaro kėdes persėdę socdemai, bet ir senoji šios partijos gvardija.

Todėl vėl sėsta prie derybų stalo. Verslo bendruomenė nei trypčiojimu vietoje, nei DK projekto pataisomis nėra patenkinta. Verslo ir visuomenės atstovų kreipimesi į Seimo narius net reiškiama radikali mintis, kad „jeigu jau norima į jį grąžinti pataisas, tada geriau likti prie galiojančio kodekso“.

Dabar veikiantis DK mena dar sovietinius laikus. Nors vėliau jis buvo „pagyvintas“ keliomis pataisomis, esmė nesikeitė – nūdienos reikalavimų toks darbo santykius reglamentuojantis dokumentas jau neatitinka. Mūsų regione ypač paaštrėjo kova dėl tiesioginių užsienio investicijų, nemažai lemiančių ekonomikos augimą. Todėl potencialūs investuotojai akylai stebi darbo santykių reglamentavimą ir renkasi įdarbinti savo pinigus ten, kur verslui aplinka palankiausia. Naudą įteisinus lankstesnius darbo santykius turėtų pajusti ne tik užsienio, bet ir vidaus investuotojai. Rinka gali pagyvėti, žmonės turės daugiau galimybių užsidirbti. Dabar tai draudžia ne tik kai kurie darbdaviai – tai draudžia ir įstatymai: mat pas mus profsąjungos turi nuspręsti, kiek žmogui galima dirbti, kiek ilsėtis...

Nesuprantama, kodėl mokslininkų, rengusių naująjį DK, darbas kone į šiukšlių dėžę metamas – pamėginę sistemiškai pažvelgti į praeitį, dabartį, ateitį, išnagrinėję kitų šalių patirtį, projekto autoriai praktiškai diskvalifikuojami: juos, kaip ilgų distancijų bėgikus, lenkia trumpų distancijų mėgėjai – politikai. Žvelgiant iš nūdienos taško, naujojo DK nauda nebus momentinė, tačiau ilguoju laikotarpiu pažangaus Kodekso nauda jau turėtų būti pastebima.

Kalbant ir klausant visada galima susitarti. Kol kas visuomenę stipriai kaitina rinkiminis interesų dirgiklis. O jis tegali pūsti neilgalaikius pažadų burbulus.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau