EŽTT: darbdavys gali skaityti jūsų susirašinėjimus

Publikuota: 2016-01-13
Roberto Galbraitho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Roberto Galbraitho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Autorius „Verslo žinios“

Darbdavys darbo valandomis gali stebėti pavaldinio susirašinėjimus ne tik darbo, bet ir asmeniniais klausimais, nusprendė Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT). Tokia suformuota teismine praktika galės remtis ir kitos šalys.

Inžinierius iš Rumunijos į Strasbūre esantį teismą kreipėsi prašydamas įvertinti, ar jo darbdavys 2007-aisiais teisėtai nuolat stebėjo jo susirašinėjimus per „Yahoo Messenger“ programą, praneša BBC.

Darbdavys pamatė, kad inžinierius darbo valandomis susirašinėdavo ne tik su kolegomis, bet ir su artimaisiais. Tai, bendrovės nuomone, kirtosi su verslo priimta politika.

Teismo nuomone, darbdavys nenusižengė, nes stebėjo paskyrą, kuri realiai turėjo būti naudojama bendrauti darbo reikalais. Ir tik stebėjimo metu išsiaiškino, kad inžinierius susirašinėdavo su artimaisiais.

Pasak teismo, yra normalu, „kad darbdavys nori įsitikinti, jog darbuotojas pavestas užduotis atliks laiku ir tam skirtomis valandomis“.

„Darbdavys elgėsi teisėtai, kadangi turėjo prieigą prie paskyros, kuri buvo naudojama komunikuoti su kitais darbuotojais“, – teigiama EŽTT nutarime.

Teismo nutarimas gali reikšti, kad darbuotojo veiksmai gali būti stebimi ne tik įprastuose komunikacijos kanaluose, pavyzdžiui, el. pašte. Sąraše gali atsidurti ir tokios programos kaip „Skype“ „Facebook Messenger“, „Whatsapp“, „Viber“ ir t.t.

Kita vertus, teismas taip pat pabrėžė, kad toks šnipinėjimas turi būti reguliuojamas ir kad įmonės turi konkrečiai nustatyti, ką pavaldinys darbo metu gali daryti ir ko ne.

EŽTT sprendimais kaip privaloma teismine praktika turi remtis šalys, pasirašiusios Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvenciją. Tarp jų – ir Lietuva.

Reikia numatyti aiškias taisykles

Pagal EŽTT išaiškinimą, darbdaviai, norėdami užsitikrinti, kad darbuotojo veiksmus kontroliuoja teisėtai ir pagrįstai, turi aiškiai nurodyti, kad darbo priemones asmeniniams poreikiams naudoti draudžiama, VŽ komentuoja teisininkų kontoros „AAA Law“ advokatė ir partnerė Giedrė Domkutė.

„Tokia informacija gali būti įtvirtinta tiek kiekvienos įmonės vidaus tvarkos taisyklėse ar kitame vidaus dokumente, tačiau kilus ginčui dėl teisės į privatumą būtent darbdavys, o ne darbuotojas, turės įrodyti, kad pavaldinys apie įmonėje taikomas taisykles buvo informuotas tinkamai“, – sako p. Domkutė.

Teisininkės vertinimu, šis EŽTT išaiškinimas yra itin svarbus ir aktualus, nes tarp darbdavio ir darbuotojo kylančiuose ginčuose, komercinių paslapčių atskleidimo ar nekonkuravimo įsipareigojimų pažeidimų kaip įrodymai gali būti pateikiami susirašinėjimai.

„Tarp jų – ir el. paštu ar kitomis komunikacijos priemonėmis, pavzydžiui, „Skype“, taip pat telefoninių pokalbių išklotinės, o naudojant tokius įrodymus dažnai kyla klausimas, ar teismas gali tokiais įrodymais remtis, ar tokių įrodymų rinkimas nepažeidžia darbuotojo teisių į privatumą“, – aiškina advokatė.

Anot p. Domkutės, šiuo atveju EŽTT pabrėžė, jog darbuotojas neturi teisės remtis privataus gyvenimo neliečiamumu, jei jis buvo aiškiai informuotas, kad jam priskirtas darbo priemones (el. paštą, internetą, kitas komunikacijos programas) yra draudžiama naudoti ne su darbo funkcijomis susijusiai veiklai, taip pat ir asmeniniam susirašinėjimui.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau