„Profarma“ vadovė: nėra bankrotų – nėra „startuolių“

Publikuota: 2015-09-08
Dr. Edita Mištinienė, biotechnologijų UAB „Proforma“ generalinė direktorė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Dr. Edita Mištinienė, biotechnologijų UAB „Proforma“ generalinė direktorė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Biotechnologijų sektoriuje nėra „startuolių“, nes jame niekas nebankrutavo, mano Edita Mištinienė, UAB „Profarma“ generalinė direktorė.

Pradedančiosios bendrovės pasižymi tuo, kad tik nedidelė jų dalis galiausiai pasiteisina rinkoje. Skirtingais skaičiavimais paprastai per pirmus 5 m. nuo veiklos pradžios bankrutuoja nuo 50% iki 90% „startuolių“. Ponia Mištinienė kalba, kad žvelgiant į Lietuvos biotechnologijų sektoriaus evoliuciją, turėtų įvykti stambūs pokyčiai, kurie nulems suaktyvėjimą: atsiras daugiau sėkmės istorijų ir verslo uždarymo atvejų.

„Po Sovietų Sąjungos žlugimo Lietuvoje buvo 2 biotechnologijų įmonės, 2004 m. jų jau buvo galima suskaičiuoti 5 ar 6. Tada prasidėjo augimas ir dabar turime apie 25. Tačiau iki šiol nėra nei vieno bankroto atvejo, pasaulio praktikoje tai yra visiškai nesuprantama. Galima sakyti, kad mes dar neturime „startuolių“, bet jų era turėtų prasidėti kaip tik dabar“, – įsitikinusi p. Mištinienė.

Investuoja nedrąsiai

Anot jos, iki šiol proveržį stabdo tai, kad Lietuvoje nėra į biotechnologijas investuojančių fondų ir verslo angelų.

„Kalbant iš biofarmacijos srities, tai sukurti vaistą trunka mažiausiai 10 metų. Kai bendrovė yra ankstyvojoje stadijoje, į ją niekas neinvestuoja, o Lietuvoje visiškai nėra istorijos, kad fondai ar verslo angelai investuotų į biotechnologijų „startuolius“, – dėsto p. Mištinienė.

Tiesa, sektoriuje yra pora didelių įsigijimų, kuriuos atliko vieni stambiausių rinkos žaidėjų pasaulyje: 2004 m. „Teva Corporation“ nusipirko UAB „Sicor Biotech“, o 2010 m. UAB „Fermentas“ buvo nupirkta „Thermo Fisher Scientific“. Tačiau šie atvejai didesnio į biotechnologijas investuojančių fondų dėmesio nepaskatino. Vadovė kalba, kad jie savo mastu galėjo užgožti kitas bendroves.

„Mes visada dejuojame, kad nieko neturime, bet biotechnologijų sektorius svariai prisideda prie BVP, o bendrovių skaičius pagal gyventojų kiekį nėra mažas, mes lygiuojamės į tokias valstybes kaip Izraelis, Jungtinė Karalystė ar Šveicarija“, – sako verslininkė.

Nepatrauklus sektorius

Anot jos, nenuostabu, kad IT pritraukia gerokai daugiau investuotojų dėmesio nei biotechnologijos, nes „moksliniuose tyrimuose nesėkmės rizika yra labai didelė ir brangi“.

Be to, tai pareikalauja gerokai daugiau žinių ir kompetencijos įvertinti bendrovių potencialą. Prisideda ir kitos problemos – produkto kūrimas užtrunka ilgiau, reikia daugiau investuoti į infrastruktūrą, yra griežtesnis teisinis reguliavimas. Tai įvertinus, viešojo akcijų platinimo skelbimas (IPO) galėtų būti įmanomas tik sukūrus produktą, tai yra po dešimtmečio veiklos, kuri kasmet kainuotų didelius pinigus.

Kita vertus, ponia Mištinienė sako, kad susidomėjimas iš kitų šalių, o vėliau ir Lietuvos investuotojų galiausiai turėtų atsirasti, nes sektoriuje veikiančios bendrovės turi potencialo, nors grąžą pradėtų nešti ir negreitai.

„Iš užsienio pamažu pradės ateiti investicijos, susipažinus su istorijomis per tą laiką ir čia atsiras kompetencijos vertinti biotechnologijų idėjų pelningumą, bus investuojama drąsiau“, – prognozuoja verslininkė.

Jos teigimu, laukiant investuotojų pasiruošimo aktyvesniems veiksmams gelbsti parama iš ES fondų. Tačiau jai pasibaigus turėtų paaiškėti tikrieji lyderiai.

„Realus vaizdas pasimatys, kai baigsis pinigų įliejimas iš ES. Tada pamatysime, kiek kompanija sugeba išsilaikyti pati. Likęs laikotarpis, kai dar bus finansavimas, padės bendrovėms sustiprėti ir užsiauginti raumenis“, – mano vadovė.

„Profarma“ sukūrė bei užpatentavo „ProMer“ technologiją, kurią taikant yra kuriami antros kartos biologiniai vaistiniai preparatai pasižymintys prailginta veikimo trukme ir didesniu terapiniu efektyvumu. „CreditInfo“ duomenimis, praėjusiais metais įmonės pajamos siekė 273.772 Eur, 2013 – 130.962 Eur.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių technologijų bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Bitė Lietuva, UAB150.60611.005584
Blue Bridge, UAB21.8841.18689
Tele2, UAB177.58847.322112
Lietuvos radijo ir televizijos centras, AB19.120584349
Telia Lietuva, AB204.06538.6721.806
Atea, UAB53.151908358
Adform Lithuania, UAB20.0171.337497
Varle, UAB27.43051163
Huawei Technologies (Vilnius), UAB56.42042626
Western Union Processing Lithuania, UAB49.3744.4891.622
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
4 UAB „Visma Lietuva“ 1792,2% Vilniaus
18 UAB „DevBridge LT“ 950,1% Kauno
37 UAB „NFQ Technologies“ 658,9% Kauno
69 UAB „Oviosoft“ 500,1% Vilniaus
126 UAB „Autepra“ 357,8% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau