Apklausa: ilgalaikiams tikslams taupo ketvirtadalis

Publikuota: 2017-01-05
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Vaikų mokslams, senatvei ir kitiems ilgalaikiams tikslams į šalį atsidėjo kiek daugiau nei ketvirtadalis gyventojų. Be to, padaugėjo sutaupyti gebančių 18–29?m. amžiaus gyventojų.

Lietuvos banko (LB) užsakymu apklausą atliko viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Rotelas“. Apklausa atlikta 2016 m. spalio mėn. Apie taupymo įpročius 2016-ųjų I pusm. buvo apklausti 1.025 namų ūkiai.

Apklausoje antrą kartą iš eilės buvo pateikiami trys finansinio raštingumo klausimai – apie dviejų paskolų sąlygų palyginimą, indėlio palūkanų skaičiavimą ir infliacijos poveikį kaupiamoms lėšoms.

Į visus tris klausimus teisingai atsakė kas penktas namų ūkis. Praeitos apklausos metu teisingus atsakymus pateikė 16% namų ūkių. Sunkiausia atsakyti į klausimą apie indėlio palūkanų skaičiavimą – teisingai į jį atsakiusių buvo 43% namų ūkių.

Stengiasi taupyti

Apklausos rezultatai parodė, kad apie pusė namų ūkių sutaupo dalį pajamų. Pasak LB, 2016-ųjų I pusm. per mėnesį dažniausiai buvo atidedama nuo 31 iki 150 Eur

„Pagrindinė taupymo paskata, nurodyta kas antro namų ūkio, kaip ir anksčiau, tebėra siekis turėti pakankamai lėšų nenumatytoms išlaidoms ir galimam finansinės būklės pablogėjimui ateityje“, – pranešime spaudai cituojamas Simonas Krėpšta, LB Finansinio stabilumo departamento direktorius. – Vaikų mokslams, senatvei ir kitiems ilgalaikiams tikslams lėšas taupė kiek daugiau nei ketvirtadalis apklaustųjų, dažniausiai – vidutinio amžiaus žmonės. Finansinio rezervo kaupimą kaip taupymo priežastį dažniau minėjo vyresni gyventojai. Palyginti su ankstesne apklausa, labiau keitėsi jaunimo taupymo tikslai – lėšos dažniau buvo atidedamos trumpalaikiams pirkiniams.“

Ketvirtadalis apklaustų 18–29 m. gyventojų savo finansinę padėtį vertino kaip gerą.

Tęsinys po grafiku

infogr.am::05de2db0-89c8-4306-866b-610486b20989

Didžioji dalis (apie 69%) respondentų manė, kad jų pajamos nesikeis, tačiau tai, kad didės išlaidos, nurodė kas antras respondentas (prieš pusmetį taip teigiančių buvo mažiau – 34%).

Kas trečias namų ūkis jau trečią apklausą iš eilės nurodė maisto produktų kainų didėjimą kaip didžiausią susirūpinimą kelsiančią priežastį. Nuo daugiau nei dešimtadalio iki trečdalio padaugėjo gyventojų, kuriems artimiausią pusmetį didžiausią susirūpinimą kels didėjančios komunalinių paslaugų kainos, skaičiuoja LB.

Keturi iš penkių namų ūkių teigia, kad planuoja pajamas ir išlaidas, o pristigę pinigų daugelis pirmiausia stengtųsi mažinti išlaidas ir tik po to kreiptųsi dėl skolinimo į giminaičius ar draugus ar ieškotų papildomo pajamų šaltinio. Jeigu pajamos per metus padidėtų daugiau nei 20%, keturi iš dešimties namų ūkių didžiąją lėšų dalį taupytų.

20% mano, kad būsto kainos nesikeis

Kas penktas namų ūkis mano, kad būsto kainos per artimiausius 12?mėn. nesikeis, o lūkesčiai dėl kainų kilimo kiek nuosaikesni didmiesčiuose.Apskritai būsto kainų kilimo per ateinančius 12?mėn. tikisi daugiau nei pusė (58%) apklaustų namų ūkių, o kad kainos kris, nurodė 3% respondentų. Ankstesnės apklausos metu namų ūkių, kurie tikėjosi kainų kritimo, buvo apie 9%.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau