Visi tikrinti 2014 m. Vilniaus viešieji pirkimai – su pažeidimais

Publikuota: 2016-03-01
Juditos Grigelytės (VŽ ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ ) nuotr.
Autorius „Verslo žinios“

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) patikrino dalį Vilniaus miesto savivaldybės 2014-aisiais vykdytų viešųjų pirkimų, kurių vertė – 14 mln. Eur. Pasak tarnybos, visuose patikrintuose dokumentuose rasta pažeidimų.

Iš viso patikrinti 7 savivaldybės vykdyti viešieji pirkimai, kurių pagrindu sudaryta sutarčių už daugiau nei 14 mln. Eur (su PVM).

VPT pateikia kelis pavyzdžius, kai pirkimai buvo organizuoti pažeidžiant įstatymus. Pavyzdžiui, savivaldybė už 10,3 mln. Eur įsigijo švietimo įstaigos šilumos ūkio modernizavimo, remonto, eksploatavimo ir monitoringo paslaugas. Tikrintojų teigimu, suformuluotas poreikis neturėjo realaus pagrindimo, buvo pažeistas racionalaus lėšų panaudojimo principas.

„Tarnyba konstatuoja, kad nustatyti pažeidimai turėjo įtakos pirkimo rezultatams, todėl sutartis sudaryta pažeidžiant reikalavimus. Perkančioji organizacija turėtų nutraukti sutartį su UAB „Mano būstas LT“ ir organizuoti naują viešąjį paslaugų pirkimą“, – rašoma išvadoje.

Netinkamu viešuoju pirkimu pripažinti ir statybos darbai Sietuvos progimnazijoje įkuriant „Lyros“ muzikos mokyklą. Konkurso laimėtojaos UAB „Irdaiva“ pasiūlymas neatitiko pirkimo sąlygų – vėl buvo pažeisti skaidrumo ir racionalaus lėšų panaudojimo principai. Šios sutarties vertė – 333.000 Eur.

Pažeidimai nustatyti ir organizuojant Vilniaus viešųjų kanalizuotų tualetų priežiūros paslaugų pirkimą. Jo pagrindu sudarytos sutarties vertė – 696.200 Eur (su PVM). VPT nustatė, kad savivaldybė neskaidė šio pirkimo į dalis, iškėlė nepagrįstai didelius reikalavimus pasiūlymus teikiančioms įmonėms bei pažeidė sąžiningos konkurencijos principą.

Konkurse nugalėtoja pripažinta UAB „BSS grupė“. Šiuo atveju tarnyba rekomenduoja pasibaigus sutarčiai jos nepratęsti ir, esant poreikiui, organizuoti naują viešąjį pirkimą.

Be to, savivaldybė nepirko tiek paslaugų iš socialinių įmonių, kiek yra įpareigota. Pagal galiojančius teisės aktus, tokių pirkinių suma turėtų siekti bent 5% nuo visų pirkimų. Pasak VPT, per 2014 m. savivaldybė įvykdė tik vieną tokį pirkimą, kurio vertė – 13.000 Eur (su PVM).

Bendra savivaldybės administracijos supaprastintų pirkimų vertė siekė 16 mln. Eur (su PVM).

Savivaldybė ėmėsi priemonių

Savivaldybė VPT išvadų skųsti neketina, VŽ sako Giedrius Krasauskas, Vilniaus miesto savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas.

„Savivaldybės administracija vadovausis VPT pateiktomis rekomendacijomis bei, kaip nurodyta tikrinimo ataskaitoje, dalies pirkimų sutartys nebus pratęstos, jei yra tokia galimybė, o jei galimybės nėra, tuomet spręs teisinėmis priemonėmis, kaip nurodytų sutarčių atsisakyti“, – teigia jis.

Alma Vaitkunskienė, administracijos direktorė, reaguodama į VPT išvadas, pabrėžia, kad pažeidimai buvo nustatyti vadovaujant buvusiai valdžiai, o šiuo metu viešieji pirkimai organizuojami pagal naujas taisykles, priimtas praėjusių metų birželį.

Pasak jos, anksčiau buvo sudėtinga suvaldyti, įsitikinti, ar nupirktos paslaugos ir darbai iš tiesų buvo įvykdyti, atsiskaitymai už paslaugas smarkiai vėlavo.

„Kuo toliau, tuo daugiau savivaldybės ir jos kontroliuojamų įmonių duomenų tampa visiškai atviri. Nuo praėjusių metų vasaros viešiname savivaldybės padalinių vykdytus mažos vertės pirkimus, vadovų darbotvarkes, susitikimuose su VšĮ „Transparency International“ konsultavomės, ką galėtume daryti geriau ir daugiau“, – sako p. Vaitkunskienė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau