Pensijos nuo spalio keliamos po 13 Eur

Publikuota: 2017-09-06
Vladimiro Ivanovo (VŽ)
Vladimiro Ivanovo (VŽ)

Šiandien Vyriausybė posėdyje nutarė nuo šių metų spalio bazinę pensiją padidinti 10 Eur, iki 130 Eur. Tai reiškia, kad jau spalį vidutinė senatvės pensija, paskirta turint būtinąjį stažą, padidės apie 13 Eur.

„Padidinus valstybinę socialinio draudimo bazinę pensiją bei nuo kitų metų indeksavus pensijas, vidutinė senatvės pensija šalies senjorui turėtų didėti iš viso 42 Eur, palyginti su 2017 m. sausiu ir rugsėju“, - pranešime cituojamas Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Stasys Jakeliūnas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, skaičiuoja, kad dėl indeksavimo pensijos (įskaitant nuo spalio planuojamą pakėlimą 13 Eur) kitąmet iš viso didės 65-70 Eur – maždaug penktadaliu nuo dabartinio lygio.

Vidutinė senatvės pensija birželį buvo 288 Eur.

Pensijos, palyginti su VDU mažės

Naujoji pensijų indeksavimo sistema, kuri pradės pilnai veikti nuo 2018 m., ekspertų vertinama palankiai dėl to, kad politikams nebelieka galimybės artėjant rinkimams dosniai kelti pensijas ir taip įtikti vyresniems rinkėjams, neatsižvelgiant į valstybės galimybes.

Tačiau, kaip nurodo Christophas Klingenas, Tarptautinio valiutos fondo misijos Lietuvoje vadovas, pati pensijų indeksavimo formulė yra ydinga, todėl ją teksią keisti.

„Pensijų indeksavimo formulė lems, kad pensijų dydis, palyginti su darbo užmokesčiu, ilguoju laikotarpiu mažės“, – duotame interviu VŽ yra teigęs p. Klingenas.

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dabartiniams pensininkams pensijos didėja ne tik pagal darbo užmokestį, bet ir pagal užimtųjų skaičiaus augimą. Ateities pensijos bus koreguojamos, t.y. jų didėjimas bus lėtinamas dėl sumažėsiančio užimtųjų skaičiaus, visiškai nekreipiant dėmesio, kad tokia tvarka juos iš esmės pasmerks skurdui.

Lietuva sparčiai juda link to, kai vienas dirbantysis išlaikys vieną pensininką, o tai reiškia, kad pensijos, kurios dabar siekia kiek daugiau nei 42% gauto atlyginimo, toliau apie 2050 m. susitrauks, tikėtina, iki 30% gautų pajamų, nurodoma Lietuvos 2017 m. stabilumo programoje.

Kad asmuo senatvėje galėtų gyventi patogiai, jo pajamos sulaukus pensijos turėtų sudaryti apie 70% buvusio atlyginimo, skaičiuoja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekonomistai.

Rudenį svarstys siūlymus

Šį rudenį Seimą pasieks Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijos siūlymai, kaip peržiūrėti dabartinę pensijų sistemą. Pagal Vyriausybės planus įvertinti pensijų sistemos tobulinimo galimybes numatyta iki 2019 m.

Į viešumą šią savaitę iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nutekėjo prezentacija, kurioje – pasiūlymai, kaip optimizuoti „Sodrą“ ir II pensijų sistemos pakopą.

Kaupiančiųjų pensijai II pakopos fonduose gali laukti esminės permainos. Valdantieji turi keletą idėjų dėl kaupimo finansavimo valstybės biudžeto lėšomis, didesniu dalyvio indėliu, gal ir - progresyvumo.

Optimizavimo sumanytojai siūlo, kad iki 2022 m. palaipsniui išnyktų „Sodros“ įmoka į II pakopos fondus, kurią per šį laiką pakeistų pervedimai iš valstybės biudžeto, kurie iki 2022 m. pasiektų 4%.

Valstybės biudžeto subsidija būtų skaičiuojama nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

Pats kaupiantysis privalomai į II pakopą pervestų po 2% – irgi skaičiuojant nuo VDU.

Iš kaupiančiojo dar būtų reikalaujama papildomos 2% nuo vidutinio darbo užmokesčio įmokos.

Taip norima „2022 m. pasiekti nuo algos 8% įmoką, kuri leistų tikėtis nuo algos bent 16% pensijos“, teigiama II pakopos pertvarkos planuose.

Teigiama, kad kaupiant tik po 2% pervedamus iš „Sodros“ tokių tikslų pasiekti nepavyks. Šiuo metu tokiu principu kaupia apie 700.000 pensijų dalyvių. Nuo 2013 m. apie 400.000 pensijų fondų dalyvių pasirinko galimybę kaupti pagal formulę 2+2+2, kai 2% pervedimai iš „Sodros“, papildomi darbuotojo 2% įmoka nuo algos, o valstybė prisideda dar 2% subsidija nuo VDU. Tačiau ekspertų teigimu ir tai nėra pakankami atidėjimai sukaupti pakankamai senatvės pensijai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau