Privatus bankininkas – ne kiekvienam pasiekiama privilegija

Publikuota: 2017-07-15
Privati bankininkystė – jau daugelį metų egzistuojanti paslauga. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Privati bankininkystė – jau daugelį metų egzistuojanti paslauga. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Daugeliui žodis „bankas“ pirmiausia asocijuojasi su didele, šalta finansine struktūra, turinčia tūkstančius darbuotojų ir dešimtis ar šimtus tūkstančių klientų. Beveidė mašina, atliekanti milijonus iš anksto suplanuotų ir gerai sustyguotų operacijų.

Pastaraisiais metais Lietuvos bankai stengėsi keisti savo įvaizdį, būti „arčiau klientų“, kalbėti „klientų kalba“, paslaugas padaryti „aiškias ir suprantamas“, tačiau vargu ar tikslas jau pasiektas.

Visgi bankai gali būti kitokie – artimesni, atviresni, draugiškesni, gerai žinantys jūsų finansinę situaciją ir net asmeninio gyvenimo detales. Visa tai pajustumėte, jei taptumėte privačiosios bankininkystės paslaugų klientais.

Sąvokos kilmė

Privačioji bankininkystė (angl. private banking, wealth management) paprastai yra aiškinama kaip konsultavimo, investavimo, mokesčių planavimo ir kitų finansinių paslaugų kompleksas. Šias paslaugas savo klientams teikia finansų įstaigos bei licencijuotos investicijų valdymo, finansų maklerio įmonės. Turbūt drąsiai galima sakyti, kad pagrindinė privačiosios bankininkystės paslaugų teikėjų užduotis – suformuoti investicinį portfelį ir aktyviai valdyti dalį ar visą klientų finansinį turtą.

Terminas „privatus bankininkas“ (pranc. banquier privé) atsirado XIX a. Šveicarijoje. Tai asmuo, kuris yra ir banko savininkas, ir kartu jam vadovauja.

Ši dviguba funkcija ir atspindi esminį skirtumą tarp privačiosios bankininkystės paslaugų teikėjų ir universaliųjų bankų, kuriuose savininkų ir vadovų funkcijos paprastai yra atskirtos.

Daugelį metų nedideli privatūs bankai dirbo tik su konkrečiomis šeimomis, o privačiosios bankininkystės paslaugų teikėjų užduotis buvo išsaugoti ir padidinti tų šeimų turtą.

Bet šių paslaugų teikėjai gali būti ne tik privatūs nedideli bankai. Šiais laikais tokias paslaugas dažnai teikia ir tradicinių universaliųjų bankų įkurti privačiosios bankininkystės padaliniai. Todėl šių dienų privačiosios bankininkystės verslo flagmanai yra tokie bankai kaip šveicarų UBS, „Credit Suisse“, amerikiečių „JPMorgan“, „Citigroup“, prancūzų „BNP Paribas“ ar vokiečių „Deutsche Bank“.

Privačiosios bankininkystės padalinius iš kitų banko pastatų atskirsite iš prabangiau įrengtų, klientų patogumui visokeriopai pritaikytų patalpų, kuriose konferencijų kambariai dažnai turi savo pavadinimus, o bankininkų ir klientų bendravimui skirtos vietos įrengtos taip, kad klientui garantuotų visišką konfidencialumą.

Paslauga pasiturintiems

Be abejo, privačiosios bankininkystės paslaugų naudotojais negali būti bet kas. Tai – daugiausia turtingi ir pasiturintys asmenys bei jų šeimos nariai.

Pasaulyje įprasta, kad turtingu asmeniu (angl. high-net-worth individual, HNWI) laikomas tas, kurio šeimos bendras sukauptas turtas (neskaitant nekilnojamojo turto, kuriame jis gyvena) siekia bent 1 mln. USD.

Žinoma, skirtingose privačiosios bankininkystės paslaugų įmonėse ir skirtingose šalyse pinigų kartelė, nuo kurios su tavimi pradeda dirbti privatūs bankininkai, svyruoja ir gali sudaryti nuo 50 000 iki kelių mln. USD.

Privatus bankininkas Lietuvoje

Mūsų šalyje privačiosios bankininkystės paslaugas teikia visi didieji komerciniai bankai ir kai kurios šalyje veikiančios finansų maklerio įmonės. Šiose įstaigose veikia specialiai tam įkurti padaliniai, kuriuose darbuojasi nuo kelių iki keliolikos privačių bankininkų. Bet tai nėra ta paslauga, kuri būtų aktyviai reklamuojama kiekvieną dieną ar kuria naudotųsi bet kuris banko klientas.

Paprastai bankai Lietuvoje su klientais patys susiekia ir pasiūlo privačios bankininkystės paslaugas, kai klientų finansinis turtas (grynieji sąskaitoje ir turimų finansinių priemonių vertė) pasiekia 250 000–300 000 Eur. Už tam tikrą mėnesio mokestį šių paslaugų paketą galima užsisakyti ir patiems savo iniciatyva, tik daugeliu atveju finansų tarpininkas pažiūrės, ar savo sąskaitoje turite sukaupę bent 100 000 Eur.

Užsisakius privačiosios bankininkystės paslaugą gaunamas visas paslaugų kompleksas – nuo daug privilegijų suteikiančios kredito kortelės, galimybės išvengti eilių bankų skyriuose, asmeninio jūsų finansinę situaciją puikiai žinančio finansinio patarėjo, teisės naudotis greitąja keleivių patikra Baltijos šalių oro uostose ar verslo klasės laukiamosiomis salėmis visuose pagrindiniuose tarptautiniuose oro uostuose iki uždaram nedideliam žmonių ratui skirtų renginių, kuriuose žinomi ekspertai periodiškai apžvelgia pasaulio ekonomikos būklę ir atsako į visus rūpimus klausimus.

Daugelis privačiosios bankininkystės paslaugų teikėjų Lietuvoje gali pasiūlyti ir konsjeržo (pranc. concierge) paslaugą, kuri yra naudinga, jei dažnai keliaujate į užsienį. Toks asmeninis pagalbininkas visuomet padės, kai prireiks daugiau informacijos apie vietą, į kurią keliaujama, pagelbės susitvarkyti būtinus kelionės dokumentus, užsakys viešbutį ar lėktuvą.

Visgi Lietuvoje privačiosios bankininkystės paslaugų teikėjai labiausiai orientuojasi į investicijų valdymo paslaugas, tokias kaip jūsų asmeninio investicijų plano ir portfelio sudarymas bei aktyvus (patikėjimo pagrindu) ar pasyvus (konsultavimo pagrindu) valdymas. Privatus bankininkas yra tas asmuo, kuris visuomet patars, kokią procentinę dalį savo investicijų portfelio verta skirti rizikingiausioms turto klasėms, tokioms kaip akcijos, o kokią dalį verta laikyti grynųjų, skolos vertybinių popierių ar alternatyviųjų turto klasių pavidalu. Tokių kaip nekilnojamasis turtas ar tiesioginės investicijos į įmonių kapitalą. Beje, ne tik patars, bet ir nurodys konkrečias bendroves, konkrečius geografinius regionus, kur šiuo metu investuoti savo turtą apsimoka, o kur – ne. Ir periodiškai informuos, kada laikas keisti investicinę taktiką. Mat privatūs bankininkai kasdien seka pasaulio finansų rinką ir atidžiai stebi visus pagrindinius jos būklę nusakančius indikatorius.

Tipinis klientas

Privačiosios bankininkystės paslaugų teikėjai teigia, kad tipinis šių paslaugų naudotojas Lietuvoje yra 55–60 metų asmuo, pardavęs visą ar dalį savo verslo ir norintis išsaugoti bei padidinti uždirbtą kapitalą.

Taip pat labai dažnai klientai vis dar sukasi versle, tačiau nori, kad turtą paveldėtų ar iš jo gyventų artimiausi žmonės, todėl sprendžia visus su tuo susijusius teisinius ir mokestinius klausimus.

Tarp privačiosios bankininkystės klientų nemažai yra ir tarptautinę karjerą padariusių sportininkų, šou pasaulio, scenos žvaigždžių, žmonių, kuriems tiesiog pasisekė loterijoje arba jie gavo didelį palikimą.

Gana dažnai pas savo privačiosios bankininkystės paslaugų teikėją klientas užsuka su artimiausiais savo šeimos nariais – žmona ar pilnamečiais vaikais, kad specialistai jiems asmeniškai pristatytų esamą šeimos finansinę situaciją ir ateities perspektyvas.

Privatūs bankininkai dažnai būna tie žmonės, kurie sumažina šeimos narių apetitą leisti pinigus paaiškindami, kad daug labiau apsimoka didesnę sukaupto turto dalį investuoti ilgam laikotarpiui ir gauti periodines išmokas, iš kurių ir būtų dengiamos būtinosios išlaidos, nei tiesiog „pravalgyti“ turtą.

Pastebima, kad klientų didelės investicijų grąžos poreikis pastaraisiais metais yra sumažėjęs. Bankininkai teigia vis dažniau išgirstantys, kad vietoje dviženklės investicijų grąžos klientui svarbiau yra pinigų išsaugojimas ir jų saugumas. Mat labai dažnai padvigubinti ar patrigubinti savo kapitalą žmogus jau būna spėjęs aktyviuoju savo gyvenimo laikotarpiu, o tuomet, kai kreipiasi į privačiosios bankininkystės paslaugų teikėjus, prioritetu jam tampa pinigų išsaugojimas ar sėkmingas turto perleidimas iš vienos kartos į kitą.

Apie lūkesčius

Nereikia tikėtis, kad jūsų privatus bankininkas patars ne tik finansiniais ar investicijų, bet ir visais iškilusiais teisiniais, mokestiniais, paveldėjimo klausimais.

To neslepia ir patys šių paslaugų teikėjai, kurie tiesiai šviesiai nurodo, kad dažniausiai, jei klausimas bus ne finansinis, nukreips pas savo atrinktus partnerius, kurie yra minėtų sričių profesionalai.

Kartais taip pat klaidingai manoma, kad privačiosios bankininkystės paslaugų teikėjai yra tie, kurie gali padėti „suoptimizuoti“ mokesčius ar tiesiog padėti jų susimokėti mažiau, nei galima. Privačiosios bankininkystės paslaugų teikėjai tai griežtai neigia, jie sako, kad reputacija yra brangesnė už galimas pajamas iš šios veiklos.

Kai kuriose Rytų šalyse įprasta, kad savo privataus bankininko galima prašyti ir nupirkti bilietus į norimą koncertą, užsakyti kirpėją savo šuniui ar rezervuoti staliuką vakarienei daugiausia „Michelin“ žvaigždžių turinčiame restorane kitame pasaulio gale. Visgi Lietuvoje tokio „specifinio“ paslaugų spektro vargu ar sulauksite, nes mūsų šalyje kartu su skandinaviškais bankais prigijo skandinaviškas privačiosios bankininkystės paslaugų modelis, kuriame daugiausia dėmesio skiriama investicijų ir finansų valdymui.

Pasaulis keičiasi

Privačioji bankininkystė savo aukso amžių išgyveno praėjusiame amžiuje. Tai puikiai iliustruoja ir faktas, kad Šveicarijoje, pasauliniame privačiosios bankininkystės centre, šias paslaugas teikiančių privačių bankų skaičius nuo praėjusio amžiaus 4-ojo dešimtmečio iki dabar susitraukė nuo kone 90 iki keliolikos.

Šiais laikais vidutinis privačiosios bankininkystės klientų amžius kartu su technologijų ir startuolių bumu pasaulyje mažėja, be to, visos finansinės operacijos jau yra vykdomos elektroninėje erdvėje, o tam, kad būtų galima bendrauti su savo finansiniu patarėju, jau dažnai pakanka kompiuterio ar išmaniojo telefono.

Visgi privačiosios bankininkystės verslo pamatas yra asmeninis bankininko ir kliento ryšys. Kitaip tariant, bankininkų ir klientų susitikimai akis į akį, kuriuose aptariami ne tik paskutiniai akcijų kursų pokyčiai ar atliktos finansinės operacijos, bet ir tai, kokių mokslo aukštumų pasiekė atžalos ar kokių nuotykių teko patirti paskutinėje savo kelionėje. Kol gyvo žmonių bendravimo poreikis bus aktualus, tol savo verslo nišą turėtų išlaikyti ir privačioji bankininkystė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
ES lyderiai: Rytų Europai paramos po „Brexit“ teks mažiau

Penktadienį vyko neformalus Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimas, kuriame 27 Europos Sąjungos (ES)...

Verslo aplinka
2018.02.23
PC „Selfridges“ atrakcija klientams – bokso salė

Prekybos centrų ikona laikomas Londono Oksfordo gatvėje įsikūręs „Selfridges“ bendrosiose erdvėse įrengė...

„SpaceX“ paleido pirmuosius 2 internetą tieksiančius palydovus 2

Didelės mūsų planetos dalies nepasiekia radijo ryšio signalai – šimtai milijonų žmonių vis dar neturi...

Technologijos
2018.02.23
Paaiškėjo, kiek reikia uždirbti, kad žmogus jaustųsi laimingas 4

Išsiaiškinta, kiek pinigų per metus reikia uždirbti, kad žmogus jaustųsi laimingas ir labiau patenkintas...

Vadyba
2018.02.23
Akinių rėmeliai – 3D spausdintuvu: idėją įgyvendinti lietuviui užtruko 5 metus Premium

Kai verslo idėja paremta palyginti nauja technologija, reikia pasirengti užtruksiantiems bandymams ir laukti,...

Technologijos
2018.02.23
„Toksikos“ patirtis: ES direktyva sako viena, Lietuva kartais išgirsta kita Premium 1

„Toksikos“ pavojingųjų atliekų sąvartyne pernai palaidota 6 kartus mažiau atliekų, nei leidžia jo pajėgumas,...

Pernai įregistruotų NT daiktų sumažėjo 30% 1

Dažniausiai pernai buvo registruojami privatūs žemės sklypai, o bendras kritimas siejamas su sumažėjusiu...

Statyba ir NT
2018.02.23
May skelbia apie žingsnį pirmyn dėl „Brexit“

Skelbiama, kad Jungtinės Karalystės premjerė turėjo „pozityvų“ ir konstruktyvų susitikimą su JK ministrais...

Verslo aplinka
2018.02.23
Interviu su Kauno mediku, kuris užsibrėžė pacientus išlaisvinti nuo eilių Premium 3

Kaune sujungtos penkios poliklinikos – Dainavos, Šilainių, Kalniečių, Centro ir Šančių – nuo šių metų sausio...

Investuotojai biržose neapsisprendę

Baltijos akcijų biržose akcijos penktadienį kilo, tačiau nepalaikomos prekybinio aktyvumo. Bet ir Europos...

Rinkos
2018.02.23
Kelmės rajono savivaldybei neleido įkurti plovyklos

Konkurencijos taryba (KT) nedavė sutikimo Kelmės rajono savivaldybės bendrovei „Kelmės autobusų parkas“...

Verslo aplinka
2018.02.23
„Gucci“ savininkės pelnas šovė į aukštumas

Prancūzijos prabangos prekių grupei „Kering“ 2017 m. buvo labai sėkmingi: pardavimo pajamos augo 25%, o...

Užduotis verslui – neprarasti apetito investicijoms

Į 2018-uosius Lietuvos ūkis įžengė su pagreičiu. Apibendrintais statistikos duomenimis, pernai šalies BVP...

Verslo aplinka
2018.02.23
„Interactive Brokers“ po truputį čiupinėja Baltijos biržas Premium

Neseniai Baltijos rinkos nariu tapusi pasaulinė tarpininkavimo paslaugų bendrovė „Interactive Brokers“ jau...

Rinkos
2018.02.23
Konservatorius Langaitis traukiasi iš Seimo 16

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narys Tadas Langaitis traukiasi iš Seimo.

Verslo aplinka
2018.02.23
Čekanavičius palieka „Litgas“ 2

Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) tiekimo ir prekybos bendrovꠄLitgas“ nuo kovo 9 d. paliks jos generalinis...

Vadyba
2018.02.23
Lietuvoje veiklą pradeda slapto įdarbinimo programėlė 7

Suomijoje, Estijoje ir Latvijoje išpopuliarėjusi talentų įdarbinimo programėlė, „MeetFrank“ kovo mėnesį bus...

Vadyba
2018.02.23
Vėl sukrutėjo vaistinių tinklų pardavimas Premium 1

Pernai taip ir neįvykęs „Eurovaistinių“ pardavimas gali nesukliudyti savininkus pakeisti kitiems dviem...

Rinkos
2018.02.23
Nuomonių ringas: „Sodros“ įmonių „grindų“ taikymas

Nuo 2018 m. sausio 1 d. „Sodros“ įmokas reikia mokėti nuo minimalios mėnesinės algos (MMA) ir tuomet, kai...

Finansai
2018.02.23
Olimpiados uždaryme trispalvę neš jauniausias sportininkas

Jauniausiam Lietuvos olimpinės delegacijos nariui Pjongčange patikėtos išskirtinės pareigos. Per vasario 25...

Laisvalaikis
2018.02.23

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau