Degalinės: tik turtas ar dar ir verslas?

Publikuota: 2016-01-20
Jūratė Šovienė, Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja. Įstaigos nuotr.
Jūratė Šovienė, Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja. Įstaigos nuotr.
Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2015 m. gruodžio 17 d. atmetė įmonės „Lukoil Baltija“ skundą prieš Konkurencijos tarybą. Byloje buvo ginčijamas Konkurencijos tarybos sprendimas, kuriuo įmonei už trijų degalinių kontrolės įgijimą be leidimo vykdyti koncentraciją skirta 341.000 Eur bauda.

Nagrinėtoje byloje bendrovė „Lukoil Baltija“ 2008 ir 2009 metais įsigijo trijų degalinių kontrolę, tačiau apie tai Konkurencijos tarybai nepranešė. Įmonė neigė įgyvendinusi koncentraciją.

Praktikoje komercinės paskirties patalpų įsigijimas ar nuoma paprastai nėra laikomas koncentracija. Taigi, esminis klausimas, į kurį ieškota atsakymo šioje byloje, – ar degalinė yra toks turtas, kuris gali būti laikomas savarankišku verslu rinkoje.

Įmonės nuomone, ji perėmė tik pavienį turtą, bet ne verslą. Teismas tokią poziciją atmetė.

Taigi, kada apie turto įsigijimą yra privaloma pranešti Konkurencijos tarybai bei gauti jos leidimą?

Turto kontrolės įgijimas gali būti laikomas koncentracija tik tuomet, jeigu turtas yra rinkoje dalyvaujantis verslas, kuriam aiškiai galima priskirti rinkos apyvartą. O įsigijęs tokį turtą ūkio subjektas su juo gali pradėti dalyvauti rinkoje iš karto arba greitai po turto perėmimo.

Sprendžiant, ar konkretus turtas gali būti laikomas savarankišku ūkinės veiklos vienetu, vertinama aplinkybių visuma: konkretaus turto ir ūkinės veiklos savybės, teisinis reglamentavimas, konkrečios rinkos ypatumai.

Kokias aplinkybes įvertino teismas, spręsdamas, ar degalinė yra verslo vienetas, savarankiškai galintis veikti rinkoje?

Degalinės buvo perduotos ne kaip pavienis turtas, bet kaip nekilnojamojo ir kilnojamojo turto kompleksai. Taip pat buvo perduoti ir kai kurie kiti daiktai: licencijos naudotis įvairiomis programomis, kompiuterinės sistemos, darbuotojų kompiuteriai, tam tikras nematerialus turtas. Tokio turto komplekso (degalinės) įgijimas, teismo nuomone, leidžia įmonei labai greitai po degalinės kontrolės perėmimo įsilieti į prekybos degalais rinką.

Tiesa, personalas, sutartys su tiekėjais, prekės ženklas, tam tikra programinė įranga, išoriniai mokėjimo terminalai, licencija verstis mažmenine prekyba degalais šiuo konkrečiu atveju perduoti nebuvo. „Lukoil Baltija“ nuomone, be šių elementų įgytas turtas negalėjo būti laikomas savarankišku verslu.

Teismo pozicija dėl šių elementų buvo kitokia. Minėti prekybos degalais verslo elementai, nors ir reikalingi, tačiau įgyjami palyginti lengvai, greitai ir be didesnių finansinių investicijų. Taigi, jie negali būti vertinami kaip esminiai prekybos degalais elementai, kurių nebuvimas taip sumenkina perduotų degalinių ekonominę reikšmę, kad jos nebegali būti vertinamos kaip savarankiškas verslas.

Teismas vertino ir tai, ar degalinei galima aiškiai priskirti rinkos apyvartą, o taip pat atkreipė dėmesį į komercinės paskirties patalpų ir degalinių perleidimo skirtumus. Komercinės paskirties patalpų nuoma paprastai nėra laikoma koncentracija. Tuo tarpu degalinės yra ne tik patalpos, kuriose galima vystyti verslą, bet pastatų ir įrenginių kompleksai, būtini ir skirti tik konkrečiai ūkinei veiklai vykdyti.

Įvertinęs aplinkybių visumą, LVAT padarė išvadą, kad degalinė yra turtas, kuris gali būti laikomas savarankišku verslu rinkoje, jam aiškiai galima priskirti rinkos apyvartą. Ūkio subjektai įsigydami tokį turtą ir viršiję įstatyme numatytas apyvartos ribas (šiuo atveju vertinama įsigyjančio subjekto ir turto, kuriam galima priskirti apyvartą) apie koncentraciją privalo pranešti Konkurencijos tarybai ir gauti jos leidimą.

Taigi, nieko asmeniško – tik dabar jau neskundžiamu teismo sprendimu patvirtinta, kad degalinės yra savarankiškas verslas.

Konkurencijos įstatymas nustato, kad koncentracija yra atvejai, kai jungiasi įmonės arba įmonė ar fizinis asmuo, jau turintis vieno ūkio subjekto kontrolę, įgyja kito ūkio subjekto kontrolę. Kadangi dėl šių pokyčių rinkoje gali būti itin apribota veiksminga konkurencija, kontrolę įgyjantys asmenys ar besijungiančios įmonės, kurių apyvartos viršija Konkurencijos įstatyme nustatytas ribas, koncentracijos įgyvendinimui privalo gauti Konkurencijos tarybos leidimą.

Įstatymas numato šias apyvartos ribas: koncentracijoje dalyvaujančių ūkio subjektų suminės bendrosios pajamos paskutiniais prieš koncentraciją metais yra didesnės nei 14,5 mln. Eur ir kiekvieno mažiausiai iš dviejų koncentracijoje dalyvaujančių ūkio subjektų bendrosios pajamos paskutiniais prieš koncentraciją metais yra didesnės nei 1,45 mln. Eur. Konkurencijos taryba leidžia vykdyti tik tas koncentracijas, dėl kurių reikšmingai nepablogėtų konkurencijos sąlygos.

Už koncentracijos, apie kurią buvo privaloma pranešti, įgyvendinimą be leidimo ūkio subjektams skiriama piniginė bauda iki 10% bendrųjų metinių pajamų praėjusiais ūkiniais metais.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
Mineraliniai vandenys, UAB152.5929.698233
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
EUROVAISTINĖ, UAB206.2667221.539
Gintarinė vaistinė, UAB109.7263.621851
Nemuno vaistinė, UAB164.3477.1211.253
ACC Distribution, UAB180.158288130
AVAD Baltic, UAB166.4153.95819
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau