Paciente, krapštyk piniginę erdviai vaistinei!

Publikuota: 2016-01-11
Jūratė Šovienė, Konkurencijso tarybos pirmininko pavaduotoja. Įstaigos nuotr.
Jūratė Šovienė, Konkurencijso tarybos pirmininko pavaduotoja. Įstaigos nuotr.
Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja

Naujaisiais metais vaistinių klientus Lietuvos miestuose pasivijo džiugi žinia: nebereikės stumdytis alkūnėmis kišeninėse medikamentų prekybos vietose. Sveikatos ministerija nusprendė, kad vaistinė privalo būti erdvi. O tai, ministerijos supratimu, reiškia ne mažesnį nei 60 kv. m vaistinės plotą. Visos vaistinės, neatitikusios reikalavimo patalpų plotui, iki Naujųjų turėjo pasididinti plotą arba išsinuomoti ar nusipirkti kitas, didesnes patalpas. Kodėl?

Sveikata besirūpinanti ministerija sako matanti dvi priežastis.

Pirmoji – erdvios, gražios vaistinės su tvarkingai laikomais vaistais yra reikalingos visiems pacientams.

Antroji (gal net ir svarbesnė už pirmąją) –  jeigu erdvios vaistinės pacientams yra nereikalingos, jos vis tiek yra reikalingos. Nes vaistinės, kurios dėl minimalaus ploto reikalavimo iki Naujųjų „pasistumdė“ sienas, nusipirko ar išsinuomojo didesnio ploto patalpas, pasirodo, patyrė papildomų išlaidų.

Ministerijai persigalvojus ir panaikinus reikalavimą dėl minimalaus patalpų ploto dydžio, išlaidų patyrusios vaistinės, ministerijos manymu, galėtų kreiptis į teismą dėl nuostolių išieškojimo.

Ar supratai, paciente? Vaistinės galėtų kreiptis dėl nuostolių išieškojimo iš valstybės biudžeto, tai yra iš tavęs. Ir už ką? Užministerijos pastangas padaryti „kaip geriau“ visiems pacientams.

O kas atsitiko vaistinėms, kurios sienų „nepasistumdė“ ar į kitas patalpas neišsikėlė, nors turėjo? Tikrai nieko baisaus. Jos užsidarė. Tik apie 50 vaistinių. Jų tikrai ne tiek daug. Pamirškime jas.

Prisiminsime nebent tada, jeigu užsidariusios vaistinės ministerijos pastangas visų pacientų labui pavadins nepagrįstu ir neteisėtu ūkinės veiklos laisvės ribojimu ir kreipsis į teismą dėl žalos atlyginimo. O prie jų prisijungs dar ir tos, kurios veiklos nenutraukė, tačiau, taikydamosis prie ūkinės veiklos laisvės ribojimo, patyrė išlaidų.

Grįžkime prie erdvių vaistinių.

Sakote, kad Jūsų niekas neklausė, ar norite erdvios vaistinės? Sakote, kad erdvios Jums nereikia, nes suprantate, kad išlaidas dėl vaistinės ploto reguliavimo, erdvios vaistinės šildymo, nuomos ir priežiūros Jums reikės apmokėti perkant vaistus? Sakote, kad Jūsų pasirinkimas buvo kitoks: Jūs bėgdavote pirkti paracetamolio į mažutę ir jaukią vaistinę ant Jūsų gatvės kampo pas patyrusią ir visada linksmą vaistininkę Izabelę, o ne į prekybos centrą?

Vis dar tikite, kad gyvenate rinkos ekonomikos valstybėje, kurioje vartotojas renkasi, kokioje vaistinėje įsigyti jam reikalingų vaistų? Mažoje vaistinėje, kuri yra arčiausiai namų. Vaistinėje, kurioje didžiausias pasirinkimas. Vaistinėje, kurioje malonesnis vaistininkas. Ar vaistinėje, kurioje, be farmacinės paslaugos, galite gauti papildomų: pasimatuoti kraujo spaudimą, pasitikrinti regėjimą ar išgerti šviežiai spaustų sulčių. O gal jus labiausiai traukia ta vaistinė, kuri nesvarbu kokio ploto, bet kurioje vaistai yra pigesni.

Deja, jeigu žmogui reikalingi vaistai, galime daryti išvadą, kad jis serga arba bet jau planuoja sirgti. O tokiais atvejais Sveikatos apsaugos ministerija tvirtai įsitikinusi: žmogaus nereikia apsunkinti pasirinkimo rūpesčiu. Kuo čia dėtos papildomos vartotojų išlaidos perkant vaistus? Juk svarbiausia yra sveikata. Gaila, tik kad provincijos gyventojus ir jų sveikatą pamiršo. Jiems ir toliau teks stumdytis alkūnėmis kišeninėse vaistinėse.

Jūratė Šovienė yra Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Palink, UAB632.49911.3877.398
Sanitex, UAB480.50815.8031.147
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
Eurovaistinė, UAB206.2667221.539
ACC Distribution, UAB180.158288130
Kesko Senukai Lithuania, UAB351.69320.3483.767
EVD, UAB176.3937.132125
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau