Ir lašui būdingos vandenyno savybės

Publikuota: 2016-05-11
UAB „Marijampolės pieno konservai“  valdybos pirmininkas Raimondas Karpavičius: „Verslo procesai yra gyvenimo vienovės dalis. Kiek giliai suvokiame esminius dėsnius, tiek pajėgiame būti laimingi.“
UAB „Marijampolės pieno konservai“ valdybos pirmininkas Raimondas Karpavičius: „Verslo procesai yra gyvenimo vienovės dalis. Kiek giliai suvokiame esminius dėsnius, tiek pajėgiame būti laimingi.“

Pergyvenęs ekonomikos krizes, alinančius pieno karus ir galvijų epidemijas, Marijampolės pieno konservų fabrikas, tarsi transformavęsis lašas, atgavo pradinę formą ir sėkmingai žengė į pasaulinę areną. Vertybėmis pagrįstą pieno perdirbimo veiklą 15 metų plėtojantis įmonės vadovas Raimondas Karpavičius, pasakoja intriguojančią istoriją, prasidėjusią jauno futbolininko 1989 m. įkurtu kooperatyvu ir šiandien tęsiamą šimto milijonų eurų apyvartos versle.

Sėkmingai dirbančią įmonę valdantis R. Karpavičius sako, kad visiško atsitiktinumo dėka teko giliau susipažinti su pieno sektoriumi. Tuo metu klestinčiam metalo logistikos verslo atstovui net į galvą nebūtų šovusi mintis sieti likimą su žemės ūkio produkcija. Krovinius ekspedijavusi geležinkeliais ir jūra, bendrovė „Karpis“ anuomet užtikrino metalo tiekimą per Lietuvą. „Aktyvios metalų krovos periodu per Klaipėdą gabenome apie 10 mln. tonų metalo – tuo metu reikšmingą uosto krovos dalį. Darbu buvo aprūpinta apie 50 bendrovių uoste“, – prisimena verslininkas.

Tiekdama metalą tokioms stambioms tarptautinėms kompanijoms kaip „Fercomental“, GSE, „Stemcor“ ar „Kloeckner Metals Corporation“, R. Karpavičiaus įmonė ilgainiui pelnė tarptautinių partnerių bei pasaulinių finansų institucijų – „BNP Paribas“, „Dresdener Bank“ pripažinimą.

Plėtojamas bendradarbiavimas su užsienio bei Lietuvos įmonėmis amžių sandūroje padėjo užmegzti ryšius su tuo metu dar valstybiniu Marijampolės pieno konservų fabriku. R. Karpavičiaus bendrovė gamyklai tiekė baltą metalo skardą pieno konservų dėžučių gamybai. Palaipsniui, geriau pažįstant pienininkystės sektorių ir verslo šakos specifiką, verslininkas tiek įsitraukė į fabriko veiklą, kad paskelbus gamyklos pardavimo aukcioną, ilgai nedvejojęs įsigijo Suvalkijos įmonę.

Plačios perspektyvos

Nuoseklus 1977 m. įkurtos pieno perdirbimo įmonės augimas ir apyvartos didėjimas prasidėjo nuo 2001 metų. „Karpio“ bendrovėje sukaupta patirtis pieno sektoriaus naujokui leido pasirinkti tinkamas veiklos kryptis: efektyviai organizuoti Marijampolės fabriko darbą ir po dešimties metų pasiekti 100 mln. eurų apyvartą.

Šiandien gamintojas su 40 metų patirtimi yra patikimas pieno produktų tiekėjas užsienio partneriams. „Mes uždirbame pelną ir niekam nesame skolingi, tačiau tai pasiekta einant duobėtu, kliūčių ir krizių pilnu keliu“, – patirtus išbandymus apibūdina R. Karpavičius.

Pieno sektorių kone kasmet kankindavo kokios nors negandos, neleisdavę ramiai planuoti darbų. Visgi, sunkmečiu buvo išsaugotos darbo vietos ir pradėta plėtra. Dabar Marijampolės pieno konservų fabrikas efektyviai veikia visose pieno produkcijos gamybos srityse ir planuoja ženkliai padidinti savo gamybos pajėgumus.

Milijonai saldaus kondensuoto pieno skardinių ir nacionaliniu prekės ženklu tapęs sūris „Liliputas“, pristatomas plačiose užsienio rinkose. Lietuviški pieno produktai parduodami Europoje ir Amerikoje, fabriko gaminius perka Azijoje ir Afrikoje, konteineriai keliauja į Honkongą bei plukdomi į Kubą. Beveik 98 proc. pieno gaminių yra eksportuojama.

Žvelgia į platesnius horizontus

Pieno produkcija užsieniečiams pristatoma „Markomilk“ vardu. Tai – derinys, susidedantis iš pirmųjų Marijampolės konservų skiemenų ir angliškojo žodžio „milk“ – pienas. Beje, pastarasis žodis ant kondensuoto pieno skardinių įrašytas ir prancūzų, rusų bei kitomis kalbomis.

„Konkurencinį pranašumą svarbu turėti plečiantis į didžiules užsienio rinkas, pavyzdžiui – į Aziją. Vyriausybė turi suteikti prioritetą eksporto ekspansijai ir labiau remti gamintojus, pritraukiant daugiau ES paramos. Visiems turi būti aišku, kad tik rinkos gatavai produkcijai gali užtikrinti pastovų ir reikiamą žaliavinio pieno supirkimo kainų lygį“, – tikina UAB „Marijampolės pieno konservai“ valdybos pirmininkas R. Karpavičius.

Pernai „Marijampolės pieno konservai“ ieškojo pardavimų vadybininkų užsienio rinkoms, siūlydama didžiulį metinį atlyginimą. Tuomet daugelis kandidatų net nesuvokė, kodėl siūloma tokia įspūdinga alga ir įmonės galimybių, kurios leidžia ne tik uždirbti dar daugiau, bet ir ženkliai plėsti savo gamybą.

Vertybėmis paremta veikla

Pasak vadovo, versle platūs užmojai atsiranda ne tik dėl kokybiškos Lietuvos pieno gamintojų gaunamos žaliavos, modernaus procesų valdymo, bet ir darnaus gamyklos kolektyvo, kuriame šiuo metu dirba beveik tūkstantis žmonių. Sudarydami sąlygas darbuotojams nuolat kelti kvalifikaciją, ugdyti kompetenciją, vadovai skatina jų motyvaciją gerinti rezultatus. Jis pažymi, kad darbuotojų kaita bendrovėje yra nedidelė, o tai daugiausia lemia įmonės viduje puoselėjama tvirta vertybių sistema. „Nėra jokios verslo sėkmės ar nesėk- mės, yra viso gyvenimo vienovė. Aš nevertinu, ar tas yra gerai, ar blogai. Man viskas – procesas ir duomenys, kurie turi būti sumaniai apdorojami. Vadovas turi priimti sprendimus, kuriuos diktuoja ne tik konkrečios sąlygos, bet ir vidinės žmogaus nuostatos: pasaulio suvokimas ir intencija. Visa kita – veikla. Jei veiki nesavanaudiškai, o suvokdamas savo atsakomybę ir misiją prieš kitus, Dievas tave lydės ir padės eiti teisingu keliu“, – atskleidžia savo esmines nuostatas įmonės vadovas.

Paklaustas kada pajuto šį suvokimą, R. Karpavičius pasakojo apie lėktuvo katastrofą, kurią jis išgyveno. Tada tik per plauką nežuvo nei vienas skridęs nedideliu lėktuvu, kuris nukrito į tankų mišką – vieną pavojingiausių vietų. „Tvirtai suvokiau, kad egzistuoja Dievo tvarka ir dėsniai, nenugalima išmintis, kuria žmogus turi vadovautis, gyvenime vykdydamas savo misiją. Visi mes turime savo pareigą šioje žemėje“, – įsitikinęs R. Karpavičius.

Pasak pašnekovo, net ir vienam lašui būdingos viso vandenyno savybės, todėl sąsajų suvokimas atveria plačias galimybes veikti visose gyvenimo srityse. Nepaisant visaip susiklostančių aplinkybių, svarbu žinoti daiktų bei reiškinių prigimtį. Tada žmogaus veikla taps prasminga bei efektyvi bet kurioje srityje. Tokį devizą jis tikina naudojantis savo vadybos veiksmų paletėje.

Sėkmė neegzistuoja

Vienas turtingiausių žmonių Lietuvoje įsitikinęs, kad nėra tokio dalyko, kaip sėkmė. Jis tiki, kad visa, kas nutinka yra sąlygota daugybės aplinkybių ir pačio žmogaus intencijų. Ta veikla ir erdvė, pasak R. Karpavičiaus, davė galimybę jam augti dvasia. „Per teisingumą turi galimybę realizuoti save, bet teisingumas turi būti pirmiau asmeninių interesų. Gyvenime gali eiti kur nori, jei supranti dėsnius ir esi teisus, tik reikia eiti ir mokytis gyventi. Jokie pinigai neleidžia būti laimingu.“, – kalba R. Karpavičius.

Mintimis jis nuklysta į savo verslo pradžią, kai prasivėrė pirmoji erdvė savarankiškai veiklai ir pavyko įkurti kooperatyvą. Tuomet aktyviai sportavęs futbolininkas R. Karpavičius stačia galva nėrė į rinkos ekonomikos vandenis ir vienas pirmųjų šalyje ėmėsi privataus verslo. Savo valstybę atkuriančioje tuometinėje visuomenėje mezgėsi ir sava samprata apie pinigus bei ekonomiką. Nebuvo modernios, vakarietiškos vadybos įgūdžių ir reikiamos patirties. Tačiau išlikti tais laikais gebėjo tie verslininkai, kuriems duotas žodis nebuvo tik tuščia frazė. Ilgainiui gyvenimas atsijojo tuos, kurie vaikėsi labai didelių pelnų ir tikėjo nuolat besišypsančia Fortūna.

Nuolatinis tobulėjimo procesas

Šiandien R. Karpavičius sakosi daugiausia savo laiko skiriantis anaip tol ne klestinčiam verslui, o socialiniams reikalams ir nedetalizuodamas apibendrina, kad siekia didesnės erdvės plėtrai ir kad kuo daugiau žmonių įsitrauktų į teisingo pasirinkimo kelią. „Šitą žinau, nes mano gyvenimas buvo nelengvas“, – patvirtina R. Karpavičius.

Ilgametė patirtis, įveikti iššūkiai bei priimti sprendimai vadovui leido kurti ir stiprinti save ir jo suburtą bendruomenę, kuri dabar atrodo ne kaip vienas lašas, o kaip didžiulis vandenynas. „Esu laikinas ir vykdau čia savo misiją – tai, ką pajėgiu ir ką galiu bei privalau padaryti per savo gyvenimą. Man niekas čia nepriklauso, viso labo valdau man patikėtą sritį ir stengiuosi dėl savo žmonių. Tik taip gali veikti prasmingai ir jaustis, kad gyveni, kai matai, ką duodi kitiems“, – samprotauja R. Karpavičius.

Natūraliu atrodo vadovo bei įmonės siekis gaminti ir tiekti pirkėjams aukščiausios kokybės produkciją. Įgyvendinti išsikeltus aukštus reikalavimus ir nuosekliai dirbti padeda principai, kurie lydi visą procesą ir formuoja organizacijos kultūrą. „Vykdome taršos prevenciją, diegiant naujas gamybos technologijas, naudojant mažiausiai aplinkai kenksmingas medžiagas, taupant ir racionaliai panaudojant žaliavas, energetinius resursus, efektyviai ir ekonomiškai tvarkant gamybos atliekas“, – paaiškina vadovas.

Svarbiausia – sveikata ir darnus sugyvenimas su gamta bei aplinka. Ekologinę sampratą praplečia ir racionalus išteklių naudojimas bei atliekų perdirbimas. Kita būtina sąlyga – profesionalumas, padedantis pelnyti pasitikėjimą.

infogr.am::infogram_0_d40663bb-241a-4d4b-9d81-8ab2a2428626

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Renault-Nissan-Mitsubishi“ vadovai susitarė dėl bendro valdymo

Praėjusią savaitę Japonijos policijai sulaikius Carlosą Ghosną, šio aljanso vadovą, daug nerimo sukėlė...

Transportas
2018.11.30
Didžiausias „Spartos“ akcininkas – „Eugestos“ ir „Forto“ savininkas, svarstoma iškelti gamybą Premium 6

Kojinių gamintoja AB „Sparta“ turi naujus akcininkus ir generalinį direktorių.

Pramonė
2018.11.30
Alytuje atidaryta nauja stiklo paketų gamykla 1

Alytaus stiklo paketų gamintoja UAB „Glass LT“ atidarė naują gamyklą. Visa projekto investicijų suma siekia...

Pramonė
2018.11.30
„Vilniaus baldai“ atskleidžia: IKEA pirkimus užsitikrino iki 2025 m. 2

Iki 2025 metų metų pasirašyta sutartis su ir IKEA AG ir 50 mln. Eur investicijos į naują gamybinę bazę, AB...

Pramonė
2018.11.30
Prie starto - valdininkų išraustos duobės 4

Valdžios atstovai, grąžydami rankas dėl po 2020 m. Lietuvai sumažėsiančių ES paramos pinigų, nesugeba...

Pramonė
2018.11.30
Pabrangus elektrai, rengiasi ir 2008 m. scenarijui Premium 9

Į viršų šovusi elektros kaina 2019 m. gali tapti žadinančiu skambučiu energijai imlių, į eksportą orientuotų...

Pramonė
2018.11.30
Nepasiteisinę „Danspin“ sprendimai – savaitgalinis darbas ir padaryta pertrauka kuriant produktus Premium 3

Europoje užsidarant ar bankrutuojant verpalų gamybos įmonėms, daniško kapitalo UAB „Danspin“ svarsto galimybę...

Pramonė
2018.11.30
Susirgusiems dėl kenksmingų darbo sąlygų „Samsung“ mokės iki 116.000 Eur

Po dešimtmetį užsitęsusio ginčo korėjiečių koncernas „Samsung“ nutarė išmokėti kompensacijas esamiems ir...

Pramonė
2018.11.29
Estijoje pusė dirbančiųjų gauna 1.000 Eur algą 6

Trečiąjį ketvirtį priskaičiuotas darbo užmokestis Estijoje pasiekė 1.291 Eur ir buvo 7,5% didesnis negu prieš...

Pramonė
2018.11.29
Įsiplieskę prekybos karai Lietuvoje keltų grėsmę kas ketvirtai darbo vietai 2

Lietuvoje nuo eksporto priklauso 26% darbo vietų, o Europos Sąjungos (ES) eksportas pasaulyje yra svarbesnis...

Verslo aplinka
2018.11.29
Atliekų perdirbimas Lietuvoje: erdvės yra, bet įsivažiuoja vangiai, pelno neuždirba Premium

Atliekų perdirbimo verslui žiedinė ekonomika numato šviesią ateitį. Tačiau kol kas nė viena smulki bendrovė,...

Pramonė
2018.11.29
Ukrainos verslas: padėtis neturėtų bauginti partnerių iš Lietuvos 2

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai informuoja, kad verslo partneriai Ukrainoje, verslo bendruomenės...

Pramonė
2018.11.29
ES parama: kitąmet – kvietimų lietus, paskui – pinigų sausra Premium 3

Finansiniam 2014–2020 m. Europos Sąjungos (ES) laikotarpiui persiritus į antrą pusę, Lietuvos verslo paramos...

Pramonė
2018.11.29
„Plasta“ nusitaikė į švedų bendrovę Premium 13

Šiukšlių maišų iš perdirbtų plastiko atliekų gamintoja Vilniaus AB „Plasta“, šiemet perėmusi ICA prekybos...

Pramonė
2018.11.28
Gyvenimas su užsidegimu – kaip pradėjus verslą prieš 20 metų Rėmėjo turinys

Šios bendrovės veikla prieš 20 m. prasidėjo šaldytų duonos gaminių importu iš Prancūzijos, o šiandien jau ji...

Pramonė
2018.11.28
„Snaigei“ ketvirtis buvo sėkmingas, bet nuostolių neatsvėrė

Šaldytuvų AB “Snaigė“ pasiekti neaudituoti konsoliduoti trečio ketvirčio rezultatai rodo, kad bendrovei...

Pramonė
2018.11.27
C. Ghosnui pateikti pirmieji kaltinimai 1

Jo valdyti automobilių gamintojai pranešė atšaukiantys praėjusios savaitės pradžioje sulaikyto vadovo...

Transportas
2018.11.27
Parduota „Spartos“ gamykla Premium 5

Susitarta dėl kojinių gamybos AB „Sparta“ gamyklos pardavimo. VŽ žiniomis, gamyklos teritorijoje Vilniaus...

Statyba ir NT
2018.11.27
„General Motors“ uždaro 7 gamyklas, atleidžia 14.000 darbuotojų 12

Investuotojus nudžiugino „General Motors“ sprendimas visame pasaulyje uždaryti 7 gamyklas, atleisti 14.000...

Pramonė
2018.11.27
Išrinktas Akmenės LEZ operatorius

Tarptautinį konkursą dėl Akmenės LEZ operatoriaus laimėjo Vakarų medienos grupė (VMG), kuri konkurse varžėsi...

Pramonė
2018.11.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau