Naftos kainų grįžimas į ankstesnes aukštumas – menkai tikėtinas

Publikuota: 2017-08-08
LB nuotr.
LB nuotr.
 

Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) era artėja prie pabaigos. Ankstesniais bandymais nesugebėjęs išstumti JAV skalūninės naftos gamintojų iš rinkos, pastaraisiais mėnesiais kartelis nesėkmingai bandė priversti naftos kainas šoktelti į viršų. Pasikeitęs jėgų balansas pasaulinėje naftos rinkoje reiškia, kad grįžimo prie aukštų – 100 JAV dolerių už barelį viršijančių – kainų bent jau artimiausiu laikotarpiu greičiausiai neišvysime.

2016 m. lapkričio pabaigoje OPEC bei grupė organizacijai nepriklausančių valstybių, įskaitant ir Rusiją, sutarė apriboti naftos išgavimą. Taip buvo siekiama pakelti nuo 2014 m. ženkliai kritusį naftos kainų lygį. Sutarta dėl maždaug 2% pasaulinės naftos rinkos – 1,8 mln. barelių per dieną (mb/d) – apimančio produkcijos ribojimo.

Nepaisant susitarimo apimties, jo dėka padidinti naftos kainų nepavyko. 2016 m. gruodžio pradžioje, iškart po susitarimo pasirašymo, Brent tipo naftos barelis kainavo 54 USD, o pastaruoju metu jo kaina svyruoja apie 50 USD. Tai nė iš tolo neprilygsta iki 2014 m. vidurio vyravusioms kainų aukštumoms, kai ir 100 USD už barelį buvo ne riba.

Dėl to, kad nesugebėjo priversti kainų pakilti (ar bent jau išsilaikyti tokio paties lygio), iš dalies kaltas pats kartelis. Jo nariams taip ir nepavyko pilnai įgyvendinti prisiimtų įsipareigojimų – naujausiais duomenimis, produkcijos ribojimo mastas sudaro 78% sutartos apimties. Be to, OPEC galimybes paveikti naftos kainas riboja ir tai, kad išsivysčiusios šalys pastaruoju metu sukaupė itin dideles naftos atsargas ir dabar mažiau priklauso nuo jos tiekimo ir gavybos pokyčių.

JAV gamintojai neleidžia kainoms kilti

Vis dėlto esminė OPEC pozicijų praradimo priežastis yra struktūriniai žaliavos pasiūlos pokyčiai. 2014 m. kartelio sprendimas neriboti naftos išgavimo net ir krintant kainoms nulėmė pasaulinės rinkos perpildymą ir tolesnį kainų mažėjimą. Veikiausiai taip buvo siekiama iš rinkos išstumti JAV skalūninės naftos gamintojus, kurių veiklos sąnaudos didesnės nei tradicinių eksportuotojų.

Priešingai nei buvo prognozuojama, JAV skalūninės naftos įmonės sugebėjo atlaikyti OPEC spaudimą ir prisitaikyti prie žemų kainų aplinkos. Daugeliui įmonių, veikiančių šiame sektoriuje, per pastaruosius porą metų pavyko svariai – vidutiniškai ketvirtadaliu – sumažinti naftos gavybos sąnaudas.

Skalūninės naftos gamintojai, eksploatuojantys jau veikiančius gręžinius, gali veikti net kainai nukritus iki 24–35 USD (JAV standartinės WTI tipo naftos) – priklausomai nuo geografinio regiono, kuriame vykdoma gavyba. Tam, kad atsipirktų investicijos į naujus skalūninės naftos gręžinius, kainų lygis turėtų laikytis apie 46–53 USD už barelį.

Statistika rodo, kad žaliavos gavyba šalyje ne tik nemažėja, bet ir toliau auga. JAV Energetikos informacijos administracija prognozuoja, kad 2018 m. šalyje bendras išgaunamos naftos kiekis pasieks 10 mb/d ir bus didžiausias nuo pat 1970 m. Didžiąją šio augimo dalį sudaro sparti skalūninės naftos gavybos, šiuo metu sudarančios apie 5,5 mb/d. plėtra.

Taigi, nepaisant OPEC pastangų, pasiūla pasaulinėje naftos rinkoje ne tik nemažėja, bet ir turi tendenciją augti. Tai, tikėtina, sukurs papildomą spaudimą kainoms išsilaikyti pakankamai žemame dabartiniame lygmenyje ar net privers jas dar labiau kristi.

„Naujoji normali“ naftos rinkų būsena?

OPEC ir toliau išgauna apie trečdalį visos pasaulyje sunaudojamos naftos ir tai gali daryti itin pigiai. Tačiau JAV skalūninės naftos gamintojų prisitaikymas prie žemų kainų reiškia, kad kartelio galimybės vienašališkai kontroliuoti pasaulinę rinką stipriai sumenko.

Vertinant naftos kainas trumpuoju ir vidutiniu laikotarpiais, galima išskirti du ateities scenarijus. Mažos pasiūlos scenarijus numato išaugusią OPEC ir karteliui nepriklausančių valstybių drausmę ribojant naftos išgavimą, galimus platesnio masto naftos produkcijos ribojimo susitarimus bei išgavimo sutrikimus šalyse, kurioms būdinga didelė geopolitinė rizika. Augančios pasiūlos scenarijus pagrįstas didėjančia skalūninės naftos išgavimo apimtimi JAV bei toliau prastėjančiais įsipareigojimų laikymosi rodikliais OPEC ir sąjungininkų šalyse.

Pirmuoju atveju naftos kainos galėtų svyruoti ties 52–56 USD už barelį riba. Antrojo scenarijaus išsipildymas reikštų kainų nusistovėjimą ties 44–48 USD už barelį. Tolesnis JAV skalūninės naftos sektoriaus augimo potencialas bei menkas ligšiolinių išteklių išgavimo ribojimų rezultatyvumas leidžia daryti prielaidą, jog 2017–2019 m. pasaulinės naftos kainos turėtų svyruoti netoli 50 USD už barelį (Brent, WTI ir Dubai tipų indeksas) ribos.

Tokiame lygyje nusistovėjusios kainos iš esmės atitiktų JAV skalūninės naftos išgavimo sąnaudas, reikalingas investicijoms į naujus gręžinius atsipirkti, ir atspindėtų išaugusią šiuos išteklius išgaunančių įmonių įtaką globaliai naftos rinkai. Žinoma, prognozes gali pakoreguoti netikėti rinkos sukrėtimai, tokie kaip nauji kariniai konfliktai Artimuosiuose Rytuose.

Ilgesniuoju laikotarpiu gali vėl išaugti

Status quo naftos rinkoje išsilaikymas leidžia tikėtis tolesnės teigiamos įtakos pasaulio, o ypač naftą ir jos produktus importuojančių šalių, tokių kaip Lietuva, ekonomikos augimui. Naftos kainos per artimiausius kelerius metus taip pat neturėtų sudaryti reikšmingo papildomo spaudimo infliacijai didėti. Tai savo ruožtu gali tapti vienu iš veiksnių, ribosiančių pagrindinių pasaulio centrinių bankų galimybes artimiausiu metukelti palūkanų normas.

Be to, nusistovėjusios sąlyginai žemos naftos kainos neigiamai atsilieps investicijoms į naujų naftos telkinių paiešką ir modernių išgavimo technologijų kūrimą. Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, 2014–2016 m. pasaulinės investicijos į naftos (ir dujų) sektorių susitraukė 44% Ilgesniuoju laikotarpiu sumažėjusios investicijos gali tapti svarbiu naftos pasiūlą ribojančiu veiksniu, galimai sudarysiančiu sąlygas kainų grįžimui į aukštesnį lygmenį.

Komentaro autorius – Mindaugas Liutvinskas, Lietuvos banko Ekonominės politikos analizės skyriaus vyresnysis ekonomistas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JAV sugalvojo, kaip kiek atpiginti naftą 16

Jungtinės Valstijos, kurių prezidentas Donaldas Trumpas ne kartą spaudė naftą eksportuojančias šalis...

Rinkos
2018.07.16
Investuotojos ašaros banko ir rinkos prievaizdo nesugraudino 12

Lietuvos bankas atmetė Lietuvos investuotojos T.K. reikalavimą bankui „Swedbank“ grąžinti 62.540 Eur, kuriuos...

Rinkos
2018.07.15
Pieno milteliai: kaina šoktelėjo, bet nėra signalų, kad rinka atsigauna Premium 2

Balandžio pabaigoje pieno miltelių kainos kiek pakilo, tačiau gamintojai sutinka: nėra priežasčių tikėtis,...

Agroverslas
2018.07.13
Cukraus rinka: ES gamintojai griebiasi už galvos, lietuviai laikosi gerai Premium

Iš kvotų kokono išsivadavę Europos cukraus gamintojai puolė didinti gamybos mastus, o tai privertė kainas...

Agroverslas
2018.07.11
Erdoganas stiprina kontrolę pinigų politikoje – Turkijos lira fiksuoja naujas pigumas 5

Turkijos lira dar labiau pasižymėjo kaip viena silpniausių besivystančių rinkų valiutų, Recepui Tayypui...

Rinkos
2018.07.10
Kur ir kaip investuoja lietuviai 12

Oficialiai statistikai signalizuojant apie Lietuvoje mažėjantį investuotojų skaičių, finansų tarpininkai...

Rinkos
2018.07.07
Trumpas „paderino“ naftos kainas su Saudo Arabijos karaliumi 3

Nafta pirmadienį pinga rinkai vertinant pranešimus apie JAV prezidento Donaldo Trumpo savaitgalį su Saudo...

Rinkos
2018.07.02
Kam šiuo metu priklauso bitkoinas Premium 4

Paskutinę darbo dieną draudimo bendrovėje, kurioje išdirbo net 14 metų, Donnis vilkėjo marškinėlius su...

Rinkos
2018.07.02
Iranas – prispaustas naftos rinkos autsaideris 6

Irano pozicijos pasaulinėje naftos rinkoje silpnėja iki žemiausio lygio, nei buvo bet kada per istoriją.

Rinkos
2018.07.02
Gavybos didinimas nepadėjo – nafta toliau brangsta

Naftos kainos trečiadienį kyla rinkos dalyviams reaguojant į žinias apie žaliavos tiekimo iš Kanados ir Irano...

Rinkos
2018.06.27
Lietuvos bankas įspėja: dalis „Forex“ platformų siūlo sukčiavimo būdą 3

Lietuvos banko duomenimis, vis dažniau pasitaiko apgautų gyventojų, kurie patiria nuostolių prekiaudami...

Rinkos
2018.06.27
OPEC sprendimo atgarsiai: kokios vidaus kovos verda kartelyje Premium 1

Naftos kartelio susitarimas dėl gavybos didinimo patvirtina, kad rinkoje egzistuoja Rusijos ir Saudo Arabijos...

Rinkos
2018.06.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau