Pirminis kriptovaliutos siūlymas (ICO): artėjame prie reguliavimo

Pastaruoju metu pirminis kriptovaliutos siūlymas (angl. initial coin offering, ICO) tapo itin karšta ir plačiai aptarinėjama tema. Esama įvairiausių nuomonių, bet dėl vieno sutariama ICO teisiniu aspektu yra pilkojoje zonoje, tad kol kas ICO organizatoriai vadovaujasi principu tai, kas nedraudžiama, yra leidžiama.
Sparčiai didėjant susidomėjimui kriptovaliutomis, savo poziciją formuoja ir priežiūros institucijos. ES dar nesuformuotas vieningas požiūris ICO klausimu. Tuo tarpu JAV vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) liepą, nagrinėdama DAO tokenų (tokenai nauja kriptovaliuta, parduodama už kriptovaliutą Etherius) siūlymą, suformulavo taisyklę, kada ICO patektų į vertybinių popierių reguliavimo sritį. O Kinijos centrinis bankas apskritai uždraudė ICO.
2017 m. liepos mėnesį DAO atveju SEC suformuota taisyklė dėl vertybinių popierių reguliavimo taikymo ICO sulaukė didelio dėmesio globaliu mastu, todėl derėtų ją bent trumpai apžvelgti.
2016 m. pavasarį DAO, virtuali autonominė decentralizuota organizacija, įkurta Vokietijos bendrovės Slock.it ir veikianti paskirstytųjų žurnalų (angl. distributed ledger) ir blockchain technologijos pagrindu, pasiūlė investuotojams už kriptovaliutą Etherius įsigyti DAO tokenų, o gautos investicijos buvo skirtos projektams finansuoti. DAO tokenų įsigijusiems investuotojams buvo suteikta teisė balsuoti, į kuriuos projektus turėtų būti investuojama, tačiau dėl kurių projektų investuotojai turėtų teisę balsuoti, galėjo nuspręsti DAO (tiksliau, DAO paskirti kuratoriai). Įsigyti DAO tokenai investuotojams suteikė teisę gauti pelną iš projektų, kuriuos DAO finansuotų. DAO tokenai galėjo būti perleisti antrinėje rinkoje. Vertinama, kad bendra DAO tokenų ICO metu sudarytų sandorių suma siekė apie 150 mln. USD.
Remiantis JAV teisiniu reguliavimu, vertybiniu popieriumi yra laikomas ir investavimo sandoris. SEC, siekdama įvertinti, ar DAO tokenų ICO yra investavimo sandoris (ir atitinkamai, ar ICO taikomos pirminio akcijų siūlymo (angl. initial public offer, IPO) taisyklės), rėmėsi 3 pakopų Howey testu. SEC priėjo prie išvados, kad DAO tokenų ICO yra investavimo sandoris ir tą pagrindžia trys svarbios faktinės aplinkybės. Visų pirma, DAO tokenų turėtojai investavo pinigus įsigijo DAO tokenų už kriptovaliutą Etherius (SEC pabrėžė, kad pinigai neturėtų būti suprantami vien tik kaip grynieji pinigai). Antra, DAO tokenų turėtojai pagrįstai tikėjosi gauti pelno iš investicijų (SEC pažymėjo, kad reklaminėje medžiagoje DAO pristatomas kaip pelno siekiantis subjektas, investuojantis į projektus, tad investuotojas pagrįstai galėjo tikėtis investicinės grąžos). Ir trečia, DAO tokenų turėtojų pelnas iš investicijų priklausė nuo kitų asmenų investicijų valdymo veiksmų (SEC atkreipė dėmesį, kad DAO tokenų turėtojai turėjo apribotą balsavimo teisę, o pagrindinį vaidmenį atliko DAO kuratoriai, kurie sprendė, kuriuos projektus pateikti balsavimui, taip pat DAO įkūrėjai, aktyviai prižiūrėję DAO veiklą).
Taigi, pagal SEC poziciją, ar konkretus ICO pateks į vertybinių popierių reguliavimo sritį, priklauso nuo faktinių aplinkybių (įskaitant ir ekonominę sandorio pusę), kurios kiekvienu atveju turėtų būti vertinamos remiantis Howey testu. Jeigu ICO sandoris patenka į vertybinių popierių reguliavimo sritį, ICO organizatoriai privalo laikytis visų vertybinių popierių siūlymui keliamų reikalavimų.
SEC išaiškinimas dėl DAO tokenų jau sulaukė atgarsių ir kitose šalyse, pvz., Izraelio vertybinių popierių priežiūros institucija sukūrė darbo grupę, kurios pagrindinis uždavinys iki 2017 m. pabaigos pateikti įvertinimą, ar ICO yra reguliuojamas vertybiniams popieriams taikomų teisės aktų. Aktyvių veiksmų jau ėmėsi ir Pietų Korėjos priežiūros institucija, artimiausiu laiku, tikėtina, sulauksime ir kitų šalių reakcijos. Tačiau turbūt įdomiausia, kada turėsime viešą Europos Sąjungos poziciją ir kieno JAV ar Kinijos pavyzdžiu bus remiamasi. O gal bus formuojama visai nauja pozicija.
Rašyti komentarą