Išlaisvintoje rinkoje – investicinių fondų bumas

Publikuota: 2015-08-16
Vladimiro Ivanovo nuotr.
Vladimiro Ivanovo nuotr.
„Verslo žinios“

Lietuvos investicijų valdymo įmonės suskato meistrauti investicinius fondus, priskiriamus informuotųjų investuotojų klasei. Pastaraisiais mėnesiais sustiprėjusį proveržį gena pasikeitęs šios veiklos reglamentavimas, kuris kartu atskyrė plačiąsias smulkiųjų investuotojų mases nuo galinčių sau leisti sudėtingesnius sprendimus. Tiesa, kol kas dauguma tokių sprendimų nukreipti į nekilnojamąjį turtą.

Lietuvoje šiuo metu veikia 20 informuotiesiems investuotojams skirtų fondų, vien nuo metų pradžios tokių įsteigta 10.

Aktyvesnis informuotiesiems investuotojams skirtų investicinių fondų steigimas – logiškas prieš dvejus metus pasikeitusio fondų industrijos reglamentavimo padarinys.

Informuotieji investuotojai yra nauja investuotojų kategorija. Ji atsirado Seimui 2013 m. birželį priėmus Informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų (IIKIS) įstatymą. Juo buvo išskirti nauji – turtingesni ir labiau išprusę – klientai, o jiems patenkinti netruko atsirasti ir tam tikrų paslaugų bei sprendimų.

„Prieš dvejus metus įsigaliojęs IIKIS įstatymas atvėrė naujų galimybių profesionaliesiems investuotojams. Steigiamų fondų gausa rodo, kad investuotojai mato tas galimybes ir jas išnaudoja“, – sako Andrius Škarnulis, Lietuvos banko vyriausiasis specialistas.

Naujajame įstatyme, kaip ir europinėje praktikoje, numatyta, kad informuotaisiais investuotojais laikomi profesionalieji investuotojai arba tie neprofesionalūs investuotojai, kurie, patvirtinę valdymo įmonei savo kaip informuotojo investuotojo statusą, patiki valdyti ne mažiau kaip 125.000 Eur.

Benas Poderis, Lietuvos investicijų valdymo įmonės „Orion Asset Management“ Investicinių fondų centro vadovas, sako, kad valdymo įmonėms buvo atrištos rankos laisviau kurti naujas investavimo priemones.

„Visais laikais investicinių fondų reguliavimas buvo labiau orientuotas į mažmeninius investuotojus ir jis buvo labai griežtas. Pagal senąjį reguliavimą mes nebūtume galėję iš viso steigti tokių fondų, kokius turime dabar (pvz., į vėjo energetiką investuojantis „Orion alternative energy fund“ – VŽ). Tokių inovatyvių produktų šiandien rinkoje jau yra, anksčiau jie tiesiog būtų buvę plėtojami kaip UAB ar kitos formos juridiniai asmenys“, – aiškina p. Poderis.

Ekonominės sąlygos

Dominykas Vanhara, advokatų kontoros „Vanhara Law Firm“ advokatas ir vadovaujantis partneris, mano, kad prie šių fondų rinkos suaktyvėjimo prisidėjo ir sąlygos finansų rinkose: ilgą laiką auganti ekonomika, žemų palūkanų aplinka, Europos centrinio banko (ECB) vykdoma kiekybinio skatinimo politika.

„Šių ir kitų aplinkybių visuma nulėmė, kad rinkoje atsirado poreikis steigti KIS, kurie būtų skirti itin pasiturintiems ir atitinkamą žinių kiekį turintiems investuotojams. Šį poreikį finansų tarpininkai ir siekia patenkinti“, – sako p. Vanhara.

Formuojasi kastos

9 informuotiesiems investuotojams skirti fondai ir iš esmės nė vieno naujo masinei investuotojų auditorijai skirto produkto. Rinkos dalyvių įžvalgos piešia naujai besisluoksniuojančią Lietuvos investuotojų visuomenę. Smulkieji su keliais šimtais ar tūkstančiais eurų lieka vartoti masinės produkcijos, pagamintos platų paslaugų ir finansinių priemonių pardavimo tinklą turinčių didžiųjų bankų, o turintys didesnes finansines galimybes jau sulaukia vis platesnės pasiūlos iš įmantriau ir lanksčiau investuoti siūlančių fondų.

„Paprastai profesionalieji investicijų valdytojai visiškai neturi pardavimų kanalo. Tačiau visi Lietuvoje veikiantys bankai turi savo investicijų valdymo bendroves, jie platina tik savo produktus, ir dėl to įeiti į mažmeninių investuotojų rinką tokiems profesionaliesiems valdytojams, kurių specializacija – tik investicijų valdymas, labai sudėtinga. Dėl to, žinoma, dirbti su profesionaliaisiais investuotojais, kurie gali investuoti 30.000 Eur ar 100.000 Eur, yra priimtinesnis verslo modelis“, – aiškina p. Poderis.

Pasak jo, net ir neatsižvelgiant į minimalią investuojamą sumą, tokie fondai nebūtų prieinami plačiajai mažmeninių investuotojų auditorijai dėl sudėtingesnės šių priemonių struktūros.

„Pagrindiniai investicijų valdytojai orientuojasi į alternatyvias rinkas – mes, pavyzdžiui, turime algoritminį fondą, kas nors turi mezanino fondą. Tokie produktai laikomi netinkamais mažmeniniams investuotojams“, – aiškina p. Poderis.

Stambesni žvėrys

Kurdami vien informuotiesiems investuotojams skirtus investicinius fondus, kol kas Lietuvos investicijų valdytojai orientuojasi į auditoriją, galinčią dažniausiai patikėti valdyti nuo keliasdešimties tūkstančių iki 500.000 Eur.

Ponas Vanhara atkreipia dėmesį, kad nors nuo šių metų pradžios įsigaliojo Profesionaliesiems investuotojams skirtų KIS valdymo įmonių įstatymas, informuotiesiems investuotojams skirti fondai neabejotinai populiaresni. Taip yra dėl tokiems investuotojams taikomų kriterijų, tokių kaip minimali 500.000 Eur kliento portfelio vertė ar jo eitos pareigos finansų sektoriuje, kurios užtikrintų, kad investuotojas turi užtektinai žinių būti pripažintas profesionaliuoju investuotoju.

„Akivaizdu, kad tokių klientų, kurie galėtų atitikti profesionaliesiems klientams keliamus reikalavimus, Lietuvoje nėra daug. Mano nuomone, būtent mažesni informuotiesiems investuotojams taikomi reikalavimai nulemia kur kas didesnį informuotiesiems investuotojams skirtų KIS populiarumą rinkoje“, – sako p. Vanhara.

Daugiausia į NT

Per pastaruosius metus sukurtų fondų statistika liudija lietuvių prieraišumą prie investicijų į nekilnojamąjį turtą. Šių fondų ne tik daugiausia – valdomas turtas taip pat didžiausias. Dar praėjusią savaitę skelbta apie „Synergy Finance“ kuriamą investicijų į nekilnojamąjį turtą įmonę. VŽ šaltinių duomenimis, kitą savaitę informuotiesiems investuotojams bus pristatytas dar vienas nekilnojamojo turto investicinis fondas.

„Apskritai investicinių fondų rinkoje 2014 m. smarkiai padidėjo nekilnojamojo turto fondų valdomas turtas – nuo 80,28 mln. iki 107,08 mln. Eur – ir šio tipo fondų grupė tapo didžiausia iš Lietuvoje registruotų KIS. Naujų fondų steigimasis ir esamų augimas rodo, kad profesionalieji investuotojai vis labiau pasitiki Lietuvos valdytojais, valdančiais nekilnojamojo turto fondus“, – sako p. Škarnulis.

Ponas Poderis pabrėžia apskritai lietuvių pomėgį nekilnojamajam turtui kaip investicijų turto klasei – jiems nekilnojamasis turtas yra suprantamesnis kaip investavimo objektas, be to, maloniai nuteikia matyti, kaip fiziškai tokios investicijos plėtojamos.

„Galbūt pati Lietuvos investuotojų investavimo kultūra yra ne tiek subrendusi, kad pagrindinį dėmesį jie skirtų kitokioms investicijoms“, – sako fondų centro vadovas.

infogr.am::infogram_0_informuotieji-915

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugpjūčio 5 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kinijos duomenys išgąsdino investuotojus 5

Vakarų Europos, o kartu ir Baltijos šalių, biržos penktadienį paniro į neigiamas nuotaikas, kurias paskatino...

Rinkos
2018.12.14
„TransferGo“ pritraukė 17,5 mln. USD 4

Lietuvių piniginių perlaidų startuolis „TransferGo“ užbaigė B serijos investicijų pritraukimo etapą ir...

Rinkos
2018.12.14
Investuotojams tepardavė 0,8% siūlytų „INVL Baltic Real Estate“ akcijų 3

Turto valdymo grupė „Invalda INVL“ investuotojams pardavė 22.465 investicijų į NT bendrovės „INVL Baltic Real...

Rinkos
2018.12.14
Lietuvos banko vadovas: būsto paskolos brangsta sparčiau nei Švedijoje 13

Centrinis bankas pastebėjo būsto paskolų maržų didėjimą Lietuvoje, kuris yra net spartesnis nei Švedijoje, ir...

Rinkos
2018.12.14
V. Vasiliauskas pakomentavo istorinį ECB sprendimą 8

Europos centrinis bankas (ECB), ketvirtadienį paskelbęs apie ekonomikos skatinimo pabaigą, padarė iš tiesų...

Rinkos
2018.12.14
„Paskolų klubas“ per „Seedrs“ pritraukė 216.000 Eur

Lietuvos bendrovė „NEO Finance“, valdanti tarpusavio skolinimo platformą „Paskolų klubas”, per lėšų...

Rinkos
2018.12.14
I.Laursas: didelės grąžos turėtų būti prieinamos visiems Premium 10

Žmonių gebėjimas kurti vertę, pasak investuotojo Iljos Laurso, rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“...

Finansai
2018.12.14
Savivaldybė parduodamų Šiaulių banko akcijų kainą nustatys aukcione 5

Šiaulių miesto savivaldybei priklausančios Šiaulių banko akcijos bus parduodamos aukciono būdu, o ne už...

Rinkos
2018.12.13
Istorinę dieną ECB prastina ekonomikos prognozes 9

Apie kiekybinio euro zonos ekonomikos skatinimo pabaigą paskelbęs Europos centrinis bankas (ECB) mažina...

Rinkos
2018.12.13
ECB nepakeitė palūkanų 1

Europos centrinis bankas (ECB), kaip ir tikėtasi, paliko palūkanų normas nepakeistas.

Rinkos
2018.12.13
Rinkų kreivės siunčia bauginimo ženklų Premium 6

Gruodis akcijų rinkoms yra istoriškai geriausias mėnuo, tačiau šiemet obligacijų ir akcijų rinkos siunčiami...

Rinkos
2018.12.13
„Grigeo“ – akcininkų pokytis 2

Lietuvos higieninio popieriaus gamybos įmonėje „Grigeo“ nuosavybę pakeitė 1,2% akcijų paketo savininkas.

Rinkos
2018.12.13
Paaiškino, kas įsuko akcijų pigimą Baltijos rinkoje 2

Išsivysčiusio pasaulio akcijų rinkoms įžengus į korekcijos fazę, o besivystančio – į meškų rinką, Baltijos...

Rinkos
2018.12.13
Investicijos į paskolas su NT užstatu: perspėja dėl rizikų 8

Lietuvoje daugėjant NT sutelktinio investavimo platformų, investuotojai į šią sritį neria neretai...

Rinkos
2018.12.13
Bankinę licenciją gavęs „Revolut“ apie žygį į bankų kiemą: mes juos apdėsime 40

Specializuoto banko licenciją Lietuvos banko teikimu gavęs JK finansinių paslaugų startuolis „Revolut“...

Rinkos
2018.12.13
„Revolut“ tampa banku 27

JK finansinių paslaugų startuoliui „Revolut“ Lietuvos banko teikimu išduotos specializuoto banko ir...

Rinkos
2018.12.13
„East Capital“ tikriausiai pardavė valdytas „Utenos trikotažo“ akcijas

Švedijos investicijų bendrovė „East Capital Asset Management“ tikriausiai pardavė turėtas koncerno SBA...

Rinkos
2018.12.12
Apyvartą išpūtė stambūs sandoriai Premium 1

Europos biržose trečiadienį toliau išsilaikė pagerėjusios nuotaikos, o Baltijos biržose sulaukta stambesnių...

Rinkos
2018.12.12
Palygino, kas pigiau – IPO ar sutelktinio finansavimo kampanija Premium 2

Nedidelei Lietuvos įmonei pritraukti kapitalą per sutelktinio finansavimo platformą yra pigiau, nei vykdant...

Rinkos
2018.12.12
„Orion Securities“ derasi dėl banko įsigijimo 7

Lietuvos finansų įmonė „Orion Securities“ derasi dėl vieno Vakarų Europos banko įsigijimo.

Rinkos
2018.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau