Apie donorystę – socialinė akcija kitu kampu

Publikuota: 2017-10-12
Reklaminis stendas Vokiečių gatvėje Vilniuje. Vladimiro Ivanovo (VŽ)
Reklaminis stendas Vokiečių gatvėje Vilniuje. Vladimiro Ivanovo (VŽ)

Irenos Matijošaitienės fondas vėl bando įsimintina rinkodaros kampanija priminti apie organų donorystę. Žmones susimąstyti kviečia ryškiu šūkiu „Mirštu, kaip noriu gyventi“.

Kampaniją vainikuoja rytoj 9 val. ryto Vilniaus Geležinkelio stotyje ir Kauno autobusų stotyje prasidėsiantis renginys–performansas „Mirštu, kaip noriu gyventi“. Jo metu žmonės bus kviečiami specialiai įrengtoje teatrališkoje erdvėje patirti, ką reiškia laukimas be jokių laiko orientyrų, kai lauki, bet nežinai, kiek tai užtruks bei apskritai nežinai, ar sulauksi.

„Su tokia būsena Lietuvoje šiandien nuolat susiduria žmonės, laukiantys organų donoro, – kalba Andrius Palionis, Irenos Matijošaitienės fondo vadovas. – Nuo pat įsikūrimo metų, 2013-ųjų, vykdome nuoseklią komunikaciją, edukuojame visuomenę ir kasmet organizuojame socialines kampanijas visoje Lietuvoje. Norime atkreipti visuomenės dėmesį į organų donorystę, sklaidyti mitus ir baimes, paskatinti tapti organų donorais išsiimant organų donoro kortelę“.

Kai lauki nežinioje

Kaip ir ankstesniųjų kampanijų, taip ir šios ašis – laukimas.

„Tai pagrindinė strateginė ašis, dominantė, kadangi organų donoro laukiančiųjų gyvenimas paremtas laukimu. Kelis mėnesius, vienerius metus, o neretai ir keletą metų žmonės laukia organų donoro – to, kuris gali išgelbėti jų gyvybę. Todėl ir šių metų pavasarį, kviesdami kūrybines agentūras, prašėme įžvalgų, kaip tęsti tai, ką sėkmingai pradėjome“, – kalba p. Palionis.

Šių metų komunikacijos kampanijos idėja „Mirštu, kaip noriu gyventi“ buvo pasirinkta iš aštuonių kitų idėjų, kurias konkursui pateikė trys kūrybinės agentūros.

Giedrė Šileikytė, šių metų komunikacijos kampanijos konkursą laimėjusios agentūros „Autoriai“ vadovė, teigia, kad dabartinė kampanija remiasi ir stipria įžvalga, ir paprastu, atpažįstamu šūkiu.

„Suvokdami, kiek eteryje daug triukšmo, spalvų ir vaizdo, siekėme kiek įmanoma minimalesnio sprendimo, kuris būtų toks stiprus, jog pajėgtų keliais žodžiais žmogų sustabdyti – be jokio socialinėms kampanijoms būdingo moralizavimo, gąsdinimo ir provokavimo. Kad būtų lyg kuklus, bet orus ėjimas, iššaukiantis diskusiją iš pradžių su pačiu savimi, o vėliau – artimaisiais ir aplinkiniais, kviečiantis pasikalbėti apie organų donorystę, apmąstyti savo poziciją ir vienaip ar kitaip išreikšti valią. Taip gimė šūkis, kurio formuluotę dažnai naudojame kasdienybėje, net nesusimąstydami, kokį krūvį šio posakio pradžia su savimi neša. Juk kartais tikrai atrodo, jog mirsime – nebeištversime – kaip kažko labai norime. Pavyzdžiui, kavos ar atostogų“, – susimąstyti skatina p. Šileikytė.

Greta tradicinės reklaminės kampanijos su lauko stendais, interneto reklamjuostėmis ir komunikacija socialiniuose tinkluose organizatoriai rengia ir organų donorystei skatinti skirtą 24 valandas truksiantį performansą Vilniuje ir Kaune, kurio dalyviai pasiryžę išlaukti pusvalandį, valandą ar net visą parą ir taip išreikšti palaikymą laukiantiems organų donoro.

„Komunikacijos kampanijose Lietuvoje performanso žanras dar labai naujas. Daug žmonių nėra tiesiogiai patyrę šios meno rūšies, mūsų šalyje ji dar nėra tokia populiari, todėl ėjimas buvo gana rizikingas. Bet jau dabar matome, kad žmonės suprato idėją, noriai jungiasi prie jos, ryžtasi neeilinei kantraus laukimo patirčiai. Vadinasi, radome formą, kaip suprantamai, paprastai, bet ir kūrybiškai išskleisti visos organų donorystės kampanijos pagrindą – laukimą“, – sako agentūros „Autoriai“ vadovė.

nuotrauka::1

Didelė dalis žmonių prie performanso jungsis keletui minučių ar pusvalandžiui.

„Tačiau turime ir žmonių, kurie yra pasiryžę kantriai laukti visą parą. Šiuo metu aktyvių dalyvių, kurie Vilniuje ir Kaune stovės ne mažiau nei pusvalandį, turime apie 1.000. Dar nemenkos dalies tikimės, kurie ateis neužsiregistravę ir bus labiau stebėtojai. Į performanso teritoriją įleisime tuos, kurie stovės ne mažiau pusvalandžio, – priduria p. Šileikytė. – Ruošdamiesi kampanijai kalbėjome su žmonėmis, kurie laukia organo donoro. Pavyzdžiui, viena moteris sakė, kad jaučiasi taip lyg stovėtų miške ir lauktų traukinio, bet tarsi numanytų, kad tas traukinys čia niekada ir neužsuks. Tad kampanijai ir pasirinkome simbolines vietas, lokacijas, kur visada turime laiko orientyrus, ten, kur susitinka laukiantys ir beprotiškai skubantys. Ir bandome perteikti tą laukimo jausmą“.

Pasak organizatorių, svarbiausias kampanijos tikslas – ne vien paskatinti išsiimti donoro korteles, tačiau kartu ir paskatinti žmones kalbėti ta tema.

„Jei kraujo donorystė yra labiau žinoma, labiau priimama, tuo tarpu organų donorystė daugeliui tebėra tabu. Žmonės tokius dalykus labai linkę atidėlioti. Svarbesnis rodiklis turbūt yra ir artimųjų nesutikimo procentinės dalies mažėjimas, kuri šiuo metu per visą Lietuvą siekia net apie 30%. Net jei žmogus yra išsiėmęs kortelę, reikia dar gauti ir artimųjų sutikimą dėl donorystės. Nors donoro kortelė – simbolis, pirmasis žingsnis ir aiški pozicijos deklaracija visiems, kad jei mano organai bus tinkamai, juos dovanoju, o kad artimieji nebijotų sutikti dėl velionio donorystės, reikia apie tai diskutuoti“, – pabrėžia p. Palionis.

Spalio 1 d. tokių kortelių savininkų yra priskaičiuojama 24.882 asmenys.

„Sunku prognozuoti, kiek jų sulauksimo po kampanijos, tačiau jau dabar, komunikacijos pradžioje, matome žmonių didesnį susidomėjimą, apsilankymų skaičių svetainėje „Laukiu.lt“, – džiaugiasi p. Palionis.

nuotrauka::2

„Žvelgiant į statitiką, organų donorystės srityje lyderiauja Ispanija. Tiek Ispanijoje, tiek daugelyje kitų ES šalių šiai dienai vyrauja kita filosofija donorystės tema. Ten turi pasirašyti nesutikimą organų donorystei. Pas mus turi pasirašyti sutikimą. Manau, tai yra kaip lakmuso popierėlis, kuris parodo bendrą visuomenės brandą kalbant apie organų donorystę, o faktai glumina – apie 30% mirusiųjų organų, kurie galėtų išgelbėti kitiems gyvybes, yra nepanaudojami“, – teigia p. Palionis.

Ne pirmas ryškus žingsnis

Ši komunikacijos kampanija – ne pirmas ryškus žingsnis fondo komunikacijoje.

2015 m. socialinė Irenos Matijošaitienės fondo kampanija „Laukiu“, skatinanti organų donorystę, rinkodaros profesionalų konferencijoje „Password“ laimėjo du apdovanojimus: Efektyviausios nevyriausybinių organizacijų komunikacijos kampanijos titulą ir didįjį prizą – buvo pripažinta Efektyviausia metų rinkodaros kampanija.

Tuokart po fondo kampanijos ir debatų viešojoje erdvėje bei socialiniuose tinkluose politikai pasiryžo esminėms permainoms – Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino galimybę tapti donoru elektroniniu būdu.

Šio žingsnio rezultatai buvo akivaizdūs – per 2014 m. donoro korteles išsiėmė 2.717 žmonės, tai 170% daugiau nei per 2013 m.

„Šiemetinė kampanija – dar vienas žengsnis į priekį“, – viliasi p. Palionis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Naujoji „Google“ politika: Lietuvos šansas – esame po JAV ir Kinijos Premium 2

„Google“ pranešė, kad nuo birželio uždraus visas kriptovaliutų bei su jomis susijusio turinio reklamas,...

Rinkodara
2018.03.16
Smulkusis verslas tuo, ką turi, dalijasi tyliai

Verslo pagrindinė funkcija – uždirbti pelno. Tačiau tos įmonės, kurios tuo pelnu nori ir moka dalintis, laimi...

Rinkodara
2018.03.16
„Adidas“ brūkšneliai – Vokietijos gigantės nuosavybė 1

Teismas pripažino vokiečių sportinės ir laisvalaikio aprangos gamintojos „Adidas“ teisę prieštarauti dviejų...

Rinkodara
2018.03.16
„Ačiū, „Statoil“! Buvo malonu“: norvegų milžinė keičia pavadinimą 7

Norvegijos naftos ir gamtinių dujų gigantė „Statoil“ keičia vardą į „Equinor“, nes nebenori žodžio „nafta“...

Rinkodara
2018.03.15
„15min“ savininkės sandoris tebesisuka teismuose

Vilniaus apygardos administracinis teismas turės dar kartą nagrinėti, ar Konkurencijos taryba pagrįstai...

Rinkodara
2018.03.15
Tarp žiniasklaidos planuotojų dosniausia – „Havas Media“

Tarp žiniasklaidos planuotojų didžiausią atlyginimą 2018 m. sausį, kaip ir bemaž visus 2017 m., mokėjo...

Rinkodara
2018.03.15
„Google“ uždraudžia kriptovaliutų reklamas, bet Lietuva gali įšokti į traukinį 7

„Google“ trečiadienį pranešė, kad nuo birželio mėnesio uždraus visas kriptovaliutų bei su jomis susijusio...

Rinkodara
2018.03.14
Renka geriausią moksleivių startuolio reklamą 1

Kitą savaitę vyks didžiausias tarptautinis jaunimo verslumo renginys Lietuvoje – „Junior Achievement“...

Rinkodara
2018.03.14
Per olimpiadą TV karaliavo „Top Shop“ ir „Maxima“ 2

Žiemos olimpiada bent trumpam pritraukė prie ekranų tris ketvirtadalius šalies gyventojų, drauge masindama ir...

Rinkodara
2018.03.13
Rinkodaros startuolio sėkmės istorija: planuoja 500% pardavimų šuolį Premium 2

Rinkodaros kanalų analizės ir ataskaitų ruošimo startuolis „Whatagraph“ per kelis šių metų mėnesius jau...

Rinkodara
2018.03.13
Radijo stotis M-1 turi naują programų prodiuserį 4

Pasibaigus dviejų mėnesių bandomajam laikotarpiui, patvirtintas naujas radijo stoties M-1 programų...

Rinkodara
2018.03.13
Ryšių su visuomene agentūrų asociacija išsirinko naują tarybą

Lietuvos ryšių su visuomene agentūras vienijanti organizacija – ryšių su visuomene agentūrų asociacija –...

Rinkodara
2018.03.12
Kiekvienas verslas turi savo istoriją

Žmonės nori išgirsti istorijų ir susisieti jas su asmenine patirtimi. Istorijų pasakojimas (angl.

Rinkodara
2018.03.12
„Lietuvos geležinkeliai“: nuo gaisrų gesinimo, ponų viršininkų iki kitokios komunikacijos Premium 14

Daugiau nei metus dirbanti naujoji „Lietuvos geležinkelių“ (LG) vadovybė ir komunikacijos komanda tikina...

Rinkodara
2018.03.12
Ką rodo įtakingiausiųjų reitingas socialiniuose tinkluose 5

Vyrai socialiniuose tinkluose yra linkę rečiau sekti nuomonės lyderius, tačiau skirtingai nei moterys, jie...

Rinkodara
2018.03.11
Šimtmečio šriftas sujungė bemaž 37.000 lietuvių

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sukurto šrifto „Signato“ naudotojų skaičius tebeauga – šiandien,...

Rinkodara
2018.03.11
Pirkėjai lojalūs tiems, kurie klausia apie jų norus 1

Pirmasis žingsnis, kaip sužinoti, ką mano klientai, „Forbes“ teigimu, yra paprasčiausia apklausa. Tą gali...

Rinkodara
2018.03.10
„Megos“ valdytoja turi naują rinkodaros vadovę 7

„Megą“ valdančios komercino nekilnojamojo turto plėtros ir valdymo bendrovės „Baltic Red“ rinkodaros vadove...

Rinkodara
2018.03.09
„Password 2018“ – startas efektyviausių rinkodaros darbų rinkimams 2

Jau penkioliktą kartą „Verslo žinios“ kviečia varžytis dėl efektyviausios rinkodaros kampanijos titulo.

Rinkodara
2018.03.09
Atlyginimai reklamos agentūrose: didžiausias – Kauno „YNOT Media“ Premium

Tarp reklamos agentūrų didžiausią atlyginimą šį sausį ir beveik visus praėjusius metus mokėjo Kaune įsikūrusi...

Rinkodara
2018.03.09

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau