Talentų medžioklė Lietuvos įvaizdžio reformai

Publikuota: 2017-07-06
Liubovė Zaiceva, ryšių su visuomene agentūros „PR house“ direktorė, komunikacijos konsultantė.
Liubovė Zaiceva, ryšių su visuomene agentūros „PR house“ direktorė, komunikacijos konsultantė.
Ryšių su visuomene agentūros „PR house“ direktorė, komunikacijos konsultantė

Jau po kelių mėnesių Vyriausybės Komunikacijos departamente turėtų pradėti dirbti visas naujas skyrius, atsakingas už Lietuvos įvaizdžio kūrimą – 4 žmonių komanda, kurios atranka šiuo metu vykdoma.

Gera žinia tai, kad Vyriausybė imasi centralizuotai spręsti Lietuvos įvaizdžio klausimą ir šiuo atveju griežta Mildos Dargužaitės ranka, kuri turėtų koordinuoti procesą, atrodo daug žadanti. Mažiau gera žinia – iki šiol niekam nepavyko sėkmingai išspręsti Lietuvos įvaizdžio klausimo. Taip pat Lietuvoje nėra daug patyrusių specialistų, kurie galėtų pasigirti sėkmingai įgyvendinę šalies ar miesto įvaizdžio (ang. city branding) kampanijas. Todėl geriausių rezultatų pasiektume, jei toks skyrius dirbtų kartu su visuomeninių konsultantų komanda.

Valstybės ir miestų įvaizdžio klausimai – skirtingi klausimai nei įmonės įvaizdžio valdymas ar tiesiog geri santykiai su žiniasklaida. Lietuvoje tai gana nauja sritis, todėl tokių specialistų atranka turėtų būti vykdoma detaliai įvertinus reikalingas kompetencijas: nuo kūrybiškumo, įvaizdžio kūrimo, lobistinių, projektų valdymo įgūdžių, politinės, ekonominės, socialinės erdvės išmanymo, vidaus ir užsienio investuotojų bei Lietuvos ir užsienio žiniasklaidos kontaktų.

Pagal rezultatus

Tokias žinias ir patirtį turinčių žmonių Lietuvoje – labai maža dalis, kuri sėkmingai dirba didžiausiose Lietuvos ir užsienio kapitalo bendrovėse.

Įsivaizduokime, kad dalis šių profesionalų vieną dieną sulaukia Prezidentės Dalios Grybauskaitės asmeninio kvietimo prisidėti prie mūsų šalies gerovės kūrimo (be tokio skambučio net neįsivaizduoju, kodėl šie žmonės turėtų keisti savo darbus, mesti ilgalaikius projektus ir pan.). Tačiau net labiausiai patriotiškai nusiteikusiam žmogui gali iškilti praktiškas klausimas – viešojo sektoriaus darbo užmokestis.

Valstybiniame sektoriuje specialistų darbo užmokestis apie 30% mažesnis. Akivaizdu, kad Lietuvos įvaizdį kursiančiam žmogui atlyginimas nebus pagrindinis motyvas, daug svarbiau bus sukurti vertę Lietuvai, vis dėlto prašyti žmonių dirbti tik vardan patriotiško, būtų neteisinga.

Šiuo metu būtų puiki proga įvesti naują praktiką – finansavimą pagal rezultatus. Geriausias modelis būtų numatyti metinius ir ilgalaikius tikslus, ir mokėti mažesnį užmokestį, bet didelį bonusą už tikslų įgyvendinimą. Kaip ir visame pasaulyje dabar akcentuojama, kad reikia ne optimizuoti viešąjį sektorių, o efektyvinti jo veiklą. Tai reiškia, kad kiekvienas Vyriausybės ar ministerijų skyrius turėtų turėti metinius tikslus ir būtų finansuojamas pagal rezultatus.

Visuomenės pritarimas ir politinė valia

Kuriant Lietuvos įvaizdį būtų aktualu turėti visuomenės ir politinių partijų pritarimą Lietuvos įvaizdžio kampanijai. Yra prikurta eilė koncepcijų, kad ir strategija „Lietuva 2030“, tačiau žmonės ja žmonės ja nesidomi. Ir reiktų rasti atsakymą – kodėl? Lietuvoje gyvenantys žmonės turi tikėti ir palaikyti savo identiteto strategiją ir viziją.

Lietuvai iki šiol nepavyko atsakyti į klausimą, ar šalies finansinės investicijos turi būti koncentruotos į didžiuosius miestus ir valstybės populiarinimą per Vilniaus ir Kauno miesto įvaizdžius, ar turi būti vykdoma labiau decentralizuota politika – puoselėjant periferiją, Lietuvos mažesnius miestus.

Kuriant Lietuvos strategiją greta reiktų imtis ir miestų įvaizdžio strategijos. Aiškumas, kaip planuoja augti kiekvienas mūsų šalies miestas, kokie nauji projektai bus vystomi, paskatintų vidinę verslo investicijų migraciją. Miestų strategija turėtų būtų kuriama kartu su valstybės įvaizdžio strategija.

Dar vienas argumentas, kodėl Lietuvos įvaizdžio strategija turi turėti aiškų politinį palaikymą ir pritarimą. Visos strategijos pamatai turėtų būtų patrauklios valstybės sukūrimas: investuotojams, gyventojams bei užsienio lietuviams, emigracijos mažinimas bei talentų susigrąžinimas. Tačiau įvaizdžio kūrimas yra politiką antrinantis, o ne kuriantis klausimas. Sukurti patrauklios Lietuvos įvaizdžio nepavyks be tokių pamatinių dalykų kaip: investuotojams palanki verslo aplinka, lengvesnis užsieniečių įdarbinimas, aiški sistema, kokiomis sąlygomis į Lietuvą gali grįžti užsienio lietuviai ir pan.

Visuomeninių konsultantų komanda

Akivaizdu, iniciatyva imtis Lietuvos įvaizdžio temos – labai gera Vyriausybės iniciatyva, tačiau turės daugybę iššūkių. Šiuo metu visų pirma reiktų suburti 5–7 asmenų visuomeninių konsultantų komandą, kuri strategiškai konsultuotų naujai suformuotą Vyriausybės įvaizdžio komandą bei užtikrinti, kad tokių konsultantų sprendimai būtų privalomai vykdomi (ne patariamojo pobūdžio).

Tokią konsultantų komandą galėtų sudaryti: „Investuok Lietuvoje“, „Versli Lietuva“ vadovai, didžiųjų užsienio investuotojų atstovai, žiniasklaidos priemonių vadovai, visuomenei žinomi komunikacijos ekspertai.

Ar galima tikėti, kad šie žmonės skirtų kelias darbo valandas per mėnesį valstybės gerovės politikai užsikrinti. Manau, tikrai taip!

Jei valstybė sugebės pakviesti visuomeniškai nusiteikusius talentus ir suburs visuomeninių konsultantų komandą kurti Lietuvos įvaizdžio strategiją bei bus politinis sutarimas, yra tikimybė, kad naujas Lietuvos įvaizdžio skyrius bus efektyvus.

Komentaro autorė: Liubovė Zaiceva, ryšių su visuomene agentūros „PR house“ direktorė, komunikacijos konsultantė.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
71 UAB „Publicum Media“ 492,0% Vilniaus
151 UAB „Lion Communications Vilnius“ 317,5% Vilniaus
155 UAB „Alpha Baltic Vilnius“ 312,3% Vilniaus
303 UAB „Inter Krasta“ 217,7% Vilniaus
347 UAB „Ad Fingers“ 195,3% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau