Klientų asmens duomenys: ką turi žinoti verslas

Publikuota: 2017-04-19
Vilius Nikitinas. Bendrovės nuotr.
Vilius Nikitinas. Bendrovės nuotr.
Teisinių paslaugų platformos „Bita Law“ vadovas

Internete siūlote prekes ar paslaugas? Renkate kandidatų gyvenimo aprašymų duomenis? Stebite darbuotojų buvimo vietą ar savo bendrovės teritoriją? Siunčiate reklamą? Ar kitaip naudojate fizinių asmenų duomenis (vardą, pavardę, el. pašto adresą, GPS sekimo duomenis, gyvenimo aprašymus ir pan.)?

O ar žinote, kad 2018 m. įsigaliojus Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui, baudos, kurios gali būti paskirtos bendrovėms, netinkamai tvarkančioms asmens duomenis sieks iki 20 mln. Eur, arba iki 4% bendrovės finansinių metų apyvartos?

Verslui būtina žinoti, kad daugelis ar net dauguma grėsmių duomenų saugumui kyla dėl žmogiškojo faktoriaus ir dėl „minkštųjų“ priemonių nepakankamumo, t.y. neužtikrinimas techninis saugumas arba dar blogiau - jis yra pažeidžiamas. Kaip rodo praktika, priežastis yra labai paprasta – dėl nepakankamo rizikų supratimo taikomos netinkamos techninės apsaugos priemonės.

Reglamentas palengvina įmonių administracinę naštą bei suteikia joms galimybes savarankiškai vertinti su savo veikla susijusias rizikas, tačiau iš kitos pusės – sugriežtina bendrovių pareigas duomenų apsaugos srityje. Numatyti aukšti atskaitomybės standartai, apimantys poveikio vertinimus, duomenų apsaugos pareigūno skyrimą, pranešimą apie duomenų saugumo pažeidimus.

Tačiau tam, kad bet koks verslas galėtų adaptuotis prie pokyčių, jau šiandien reikia sukurti pagrindus teisėtam asmens duomenų tvarkymui. Pagrindinė klaida, kurią daro verslas – klaidingas manymas, kad jokių asmens duomenų aš netvarkau. Paprastai užtenka vien fakto, kad verslas naudojasi elektroninėmis ryšio priemonėmis, tam, kad būtų nustatyta, jog jis tvarko fizinių asmenų duomenis. Svarbu paminėti, kad sąvoka „tvarkymas“ šiame kontekste turi daug platesnę reikšmę nei faktinis asmens duomenų tvarkymas: tai ir rinkimas, užrašymas, kaupimas, saugojimas, klasifikavimas, grupavimas, jungimas, keitimas (papildymas ar taisymas), teikimas, paskelbimas, naudojimas, loginės ir (arba) aritmetinės operacijos, paieška, skleidimas, naikinimas ar kitoks veiksmas arba veiksmų rinkinys.

Taigi, jei jau išsiaiškinome, kad vis dėlto verslas tokius duomenis renka, kitame etape reikia identifikuoti, ar tie asmens duomenys yra renkami teisėtai, t.y. ar verslas turi teisėtą pagrindą tą daryti? Įstatymas nustato baigtinį sąrašą pagrindų, leidžiančių teisėtai tvarkyti asmens duomenis. Verslas paprastai asmens duomenų rinkimą gali pagrįsti tik sutartimi, sudaryta su asmens duomenų subjektu, kurioje aptartas asmens duomenų tvarkymas, arba aiškiai duomenų subjekto išreikštu sutikimu.

Esant teisėtam pagrindui tvarkyti asmens duomenis, reikalavimai teisėtam asmens duomenų tvarkymui nesibaigia. Verslas automatiniu būdu (pvz., kompiuterio pagalba) tvarkantis asmens duomenis apie tai turi privalomai pranešti Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, vadovaujantis Valstybinės duomenų inspekcijos patvirtintomis taisyklėmis. Registracija yra nemokama.

Tuo atveju, jeigu ketinate tvarkyti asmens duomenis, pavyzdžiui, internetinės prekybos tikslu, tuomet turite užpildyti pranešimo apie duomenų tvarkymą elektroninės prekybos tikslu formą. Asmens duomenis tvarkant tiesioginės rinkodaros tikslu, turite užpildyti pranešimo apie duomenų tvarkymą automatiniu būdu tiesioginės rinkodaros tikslu formą, o vykdant vaizdo stebėjimą – pranešimo apie vykdomą vaizdo stebėjimą formą. Duomenų valdytojai, ketinantys tvarkyti srauto duomenis, pildo pranešimo apie srauto duomenų tvarkymą formą.

Taip pat įstatymo nustatytais atvejais, pavyzdžiui, kai automatiniu būdu ketinate tvarkyti ypatingus asmens duomenis (duomenys, susiję su fizinio asmens rasine ar etnine kilme, politiniais, religiniais, filosofiniais ar kitais įsitikinimais, naryste profesinėse sąjungose, sveikata, lytiniu gyvenimu, taip pat informacija apie asmens teistumą), Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija atlieka išankstinę patikrą. Tuomet verslas ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki numatomų duomenų tvarkymo veiksmų pradžios pranešti inspekcijai apie tokius veiksmus. Tokie duomenų tvarkymo veiksmai gali būti atliekami tik gavus Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos leidimą.

Be viso to, kiekviena bendrovė, tvarkanti fizinių asmenų duomenis, privalo turėti rašytinės formos dokumentą, pavyzdžiui, asmens duomenų tvarkymo taisykles, kurios turi atitikti Bendruosius reikalavimus organizacinėms ir techninėms asmens duomenų saugumo priemonėms.

Valstybinė duomenų inspekcija, siekdama išsiaiškinti asmens duomenų tvarkymo teisėtumą bei įgyvendinamų duomenų saugumo priemonių tinkamumą, nuolatos atlieka duomenų tvarkymo teisėtumo patikrinimus. Pavyzdžiui, kaip matyti, iš viešai skelbiamų duomenų, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, atlikusi asmens duomenų tvarkymo teisėtumo patikrinimus 7 kelionių agentūrose, visose nustatė pažeidimus.

Tikrinimo metu nustatyta, kad 5 kelionių agentūros tvarkė asmens duomenis (vardą, pavardę, gimimo datą, telefono ryšio numerį, elektroninio pašto adresą, asmens tapatybės dokumento duomenis, duomenis apie skrydžio informaciją ir kitą) aviabilietų paradavimo tikslu prieš tai nepranešusios Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai; 4 agentūros neturėjo dokumento reglamentuojančio asmens duomenų tvarkymą; 4 kelionių agentūrų sutartyse su duomenų tvarkytojais nebuvo nurodyta, kokius konkrečius asmens duomenų tvarkymo veiksmus šios kelionių agentūros įgaliotos atlikti bei kokias privalo įgyvendinti organizacines ar technines asmens duomenų saugumo priemones; 4 kelionių agentūros interneto svetainėse duomenų subjektams nebuvo pateikusios informacijos apie asmens duomenų tvarkymą, kaip to reikalauja įstatymas (pvz., kokiais tikslais yra tvarkomi asmens duomenys, kam ir kokiais tikslais duomenys yra teikiami, kokius savo asmens duomenis duomenų subjektas privalo pateikti ir kokios yra duomenų nepateikimo pasekmės, duomenų subjekto teisės ir pan.) ir t.t.

Primenu, kad verslas turi suskubti ir įsivertinti tvarkomų asmens duomenų operacijas ir jų atitiktį galiojančių teisės aktų reikalavimams arba patikėti tai specialistams, nusimanantiems šios ypatingai jautrios srities specifiką. Mažais, bet užtikrintais žingsniais mes galime padėti Jums įteisinti ir padėti teisėtai tvarkyti asmens duomenis, parengiant ne tik visus privalomus turėti dokumentus, bet patariant dėl tinkamų priemonių, siekiant apsaugoti duomenis, bei, padedant suprasti reglamente numatytus pakeitimus ir patariant dėl reglamento reikalavimų įgyvendinimo.

Tuo tarpu sektorines verslo asociacijas skatiname pasirengti elgesio kodeksus, kurie padėtų įgyvendinti reglamentą, detalizuojant reglamento nuostatas konkretaus sektoriaus (pvz., telekomunikacijos įmonėms, debesijos paslaugų teikėjams ir pan.) poreikiams.

Komentaro autorius – dr. Vilius Nikitinas, teisinių paslaugų platformos „Bita Law“ vadovas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Naujoji „Google“ politika: Lietuvos šansas – esame po JAV ir Kinijos Premium 2

„Google“ pranešė, kad nuo birželio uždraus visas kriptovaliutų bei su jomis susijusio turinio reklamas,...

Rinkodara
2018.03.16
Smulkusis verslas tuo, ką turi, dalijasi tyliai

Verslo pagrindinė funkcija – uždirbti pelno. Tačiau tos įmonės, kurios tuo pelnu nori ir moka dalintis, laimi...

Rinkodara
2018.03.16
„Adidas“ brūkšneliai – Vokietijos gigantės nuosavybė 1

Teismas pripažino vokiečių sportinės ir laisvalaikio aprangos gamintojos „Adidas“ teisę prieštarauti dviejų...

Rinkodara
2018.03.16
„Ačiū, „Statoil“! Buvo malonu“: norvegų milžinė keičia pavadinimą 7

Norvegijos naftos ir gamtinių dujų gigantė „Statoil“ keičia vardą į „Equinor“, nes nebenori žodžio „nafta“...

Rinkodara
2018.03.15
„15min“ savininkės sandoris tebesisuka teismuose

Vilniaus apygardos administracinis teismas turės dar kartą nagrinėti, ar Konkurencijos taryba pagrįstai...

Rinkodara
2018.03.15
Tarp žiniasklaidos planuotojų dosniausia – „Havas Media“

Tarp žiniasklaidos planuotojų didžiausią atlyginimą 2018 m. sausį, kaip ir bemaž visus 2017 m., mokėjo...

Rinkodara
2018.03.15
„Google“ uždraudžia kriptovaliutų reklamas, bet Lietuva gali įšokti į traukinį 7

„Google“ trečiadienį pranešė, kad nuo birželio mėnesio uždraus visas kriptovaliutų bei su jomis susijusio...

Rinkodara
2018.03.14
Renka geriausią moksleivių startuolio reklamą 1

Kitą savaitę vyks didžiausias tarptautinis jaunimo verslumo renginys Lietuvoje – „Junior Achievement“...

Rinkodara
2018.03.14
Per olimpiadą TV karaliavo „Top Shop“ ir „Maxima“ 2

Žiemos olimpiada bent trumpam pritraukė prie ekranų tris ketvirtadalius šalies gyventojų, drauge masindama ir...

Rinkodara
2018.03.13
Rinkodaros startuolio sėkmės istorija: planuoja 500% pardavimų šuolį Premium 2

Rinkodaros kanalų analizės ir ataskaitų ruošimo startuolis „Whatagraph“ per kelis šių metų mėnesius jau...

Rinkodara
2018.03.13
Radijo stotis M-1 turi naują programų prodiuserį 4

Pasibaigus dviejų mėnesių bandomajam laikotarpiui, patvirtintas naujas radijo stoties M-1 programų...

Rinkodara
2018.03.13
Ryšių su visuomene agentūrų asociacija išsirinko naują tarybą

Lietuvos ryšių su visuomene agentūras vienijanti organizacija – ryšių su visuomene agentūrų asociacija –...

Rinkodara
2018.03.12
Kiekvienas verslas turi savo istoriją

Žmonės nori išgirsti istorijų ir susisieti jas su asmenine patirtimi. Istorijų pasakojimas (angl.

Rinkodara
2018.03.12
„Lietuvos geležinkeliai“: nuo gaisrų gesinimo, ponų viršininkų iki kitokios komunikacijos Premium 14

Daugiau nei metus dirbanti naujoji „Lietuvos geležinkelių“ (LG) vadovybė ir komunikacijos komanda tikina...

Rinkodara
2018.03.12
Ką rodo įtakingiausiųjų reitingas socialiniuose tinkluose 5

Vyrai socialiniuose tinkluose yra linkę rečiau sekti nuomonės lyderius, tačiau skirtingai nei moterys, jie...

Rinkodara
2018.03.11
Šimtmečio šriftas sujungė bemaž 37.000 lietuvių

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sukurto šrifto „Signato“ naudotojų skaičius tebeauga – šiandien,...

Rinkodara
2018.03.11
Pirkėjai lojalūs tiems, kurie klausia apie jų norus 1

Pirmasis žingsnis, kaip sužinoti, ką mano klientai, „Forbes“ teigimu, yra paprasčiausia apklausa. Tą gali...

Rinkodara
2018.03.10
„Megos“ valdytoja turi naują rinkodaros vadovę 7

„Megą“ valdančios komercino nekilnojamojo turto plėtros ir valdymo bendrovės „Baltic Red“ rinkodaros vadove...

Rinkodara
2018.03.09
„Password 2018“ – startas efektyviausių rinkodaros darbų rinkimams 2

Jau penkioliktą kartą „Verslo žinios“ kviečia varžytis dėl efektyviausios rinkodaros kampanijos titulo.

Rinkodara
2018.03.09
Atlyginimai reklamos agentūrose: didžiausias – Kauno „YNOT Media“ Premium

Tarp reklamos agentūrų didžiausią atlyginimą šį sausį ir beveik visus praėjusius metus mokėjo Kaune įsikūrusi...

Rinkodara
2018.03.09

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau