Drąsūs „gražios“ realybės išlaidautojai

Publikuota: 2017-02-13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Prieš kelias dienas įsiplieskęs skandalas dėl ne Lietuvoje darytų iliustracijų, kurios panaudotos mūsų šaliai reklamuoti su šūkiu „Lithuania. Real is beautiful“, dar kartą patvirtino įsisenėjusią problemą: asmenys, atsakingi už Lietuvos įvaizdžio kūrimą ir viešinimą, yra nekompetentingi, neatsakingi viešųjų finansų taškytojai. O jų darbo rezultatai – tiesiog apgailėtini. Nenustebtume, jei šalia nekompetencijos slypi kur kas didesnė yda – suinteresuotumas.

Kiek Lietuvą reklamuojančių, turistus viliojančių projektų būta, jau sunku ir suskaičiuoti. Vienas po kito keitėsi Valstybinio turizmo departamento (VTD) prie Ūkio ministerijos vadovai, tačiau atrodo, kad nesikeitė tik viena – abejingumas. Gal dar ir nesugebėjimas dirbti darbo, kurį parūpino kažkieno „rūpestingos“ rankos.

Pakaktų pažvelgti, pavyzdžiui, į 2009-uosius. Tuomet Vyriausybės kanceliarijos užsakymu buvo parengta „Lietuvos pristatymo pasaulyje strateginio marketingo koncepcija“. Vartant jos puslapius atrodė, tarsi skaitytum pasąmonės srauto konspektus. Tokios „kūrybos“ autoriai pateikė keletą idėjų, kurios, anot jų, „sulauktų pasaulinio atgarsio“. Gal ir būtų sulaukusios, tik jau tokio atgarsio, kurio pasekmių dar būtume ilgai kratęsi... Vien ko verta buvo Lietuvos „veido“ kūrėjų idėja, pavadinta „Gedimino laiškais“ architektams. Cituojame: „Šio projekto tikslas – sukurti ir pastatyti pasaulinės reikšmės (!) pastatą Lietuvoje, kuris savo ekstravagancija ir technologiniu pažangumu atkreiptų tarptautinės visuomenės dėmesį. Konkurso būdu laimėjusio architekto vizija virstų laiką pralenkiančiu pastatu Vilniuje“...

Dar turėjome prekių ženklo konkursą – laimėjo ženklas, it dvynys panašus į Kanados Londono miesto naudojamą ženklą. Teko atsisakyti. Bet pinigai sumokėti. Kuriame naują. Visam projektui, su studija ir ženklu, skirta 1,4 mln. Lt (405.468 Eur). Ne ką mažiau dosni tuomet buvo Lietuvos ekonominės plėtros agentūra, už dar nesukurtą šalies ekonominio įvaizdžio strategiją įvaizdžio kūrėjui Wally Olinsui atseikėjusi pusę milijono litų – už „katę maiše“. Tais pačiais 2009 m. Valstybės kontrolė, atlikusi auditą dėl Lietuvos įvaizdžio formavimo, konstatavo: per 4 metus vėjais buvo paleista apie 63 mln. Lt (daugiau nei 18 mln. Eur).

Tokių pavyzdžių galima vardyti, ko gero, dešimtimis, o sumas – milijonais, juolab kad nuo 2009 m. „kūryba“ tęsiasi iki šiol. Naujausias pavyzdys, kai projektui „Lithuania. Real is beautiful“ buvo naudojamos ir ne Lietuvoje darytos, bet tiesiog iš fotobankų įsigytos nuotraukos, turinčios reprezentuoti šalį, tik dar kartą patvirtina: į savo pareigas VTD vadovai ir valdininkai žiūri atsainiai, viešieji finansai švaistomi toliau. Reklamuojant Lietuvą, nesivarginta parodyti jos gražiausių kampelių – vietoj to sudėti Slovakijos, Suomijos vaizdeliai... Toks Lietuvos „reklamavimas“ socialiniuose tinkluose atsiėjo mokesčių mokėtojams 140.000 Eur.

Jurgita Kazlauskienė, VTD vadovė, penktadienį atsistatydino – Mindaugas Sinkevičius, ūkio ministras, pažadėjo pradėti vidaus tyrimą dėl įvykdyto viešojo pirkimo ir atlikti išsamų VTD vidaus auditą. Beje, o ką Ūkio ministerijoje veikia Turizmo politikos skyrius? Gal tiesiog dubliuoja VTD veiklą? Gal naujasis ministras pagalvotų apie optimizavimą?

„Lietuva – drąsi šalis“: prisimenate dar vieną tokį kūrybos „perliuką“, sudėliotą iš kelių spalvų kubelių, siekiant taip pristatyti šalį pasauliui? Šį „meną“ pastiprino iki Andriaus Kubiliaus buvusios socialdemokratų Vyriausybės kanceliarijos užsakyti unikalūs spaudos ir leidybos „šedevrai“ – puošnios „darbinės instrukcijos“ apie drąsios šalies įvaizdį. Vienos siuvinėtais viršeliais brošiūros-instrukcijos kaina – 700 Lt (203 Eur). Visa ta niekam nereikalingų „rankdarbių“ idėja atsiėjo 70.000 Lt (20.273 Eur).

Drąsos, pasirodo, yra: ją demonstruoja valstybės pinigus be atsakomybės taškantys valdininkai. VŽ mano, kad Lietuva gali būti drąsi šalis ir be jokių ženklų, vizijų, studijų, popierinių koncepcijų ir pan. Jei valdžia pagaliau ryžtingai užsuktų čiaupą, iš kurio sruvena pinigai abejotinos vertės projektams, maitinantiems įvairaus plauko vertelgas, neišskiriant ir kai kurių valdininkų. Kurie, padams svylant, lengvai nusišalina „šalių susitarimu“ ir išneša sveiką kailį nė kojų nesušlapę...

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
71 UAB „Publicum Media“ 492,0% Vilniaus
151 UAB „Lion Communications Vilnius“ 317,5% Vilniaus
155 UAB „Alpha Baltic Vilnius“ 312,3% Vilniaus
303 UAB „Inter Krasta“ 217,7% Vilniaus
347 UAB „Ad Fingers“ 195,3% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau