Dėl į Lietuvą migruojančių butelių ir skardinių gali tekti keisti ženklinimo kodus

Publikuota: 2017-07-14
Atnaujinta 2017-07-14 13:54
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Tarifas, pagal kurį už gėrimų pakuočių sutvarkymą susimoka gamintojai ir importuotojai, gali padidėti tiems, kurie pakuotes žymi kelių valstybių užstato sistemų ženklais ir šiose rinkose naudoja vieną brūkšninį kodą. Verslui gali tekti rinktis – už tokių pakuočių surinkimą mokėti daugiau arba investuoti į žymėjimo pakeitimus, pereinant prie unikalaus kodo, skirto tik Lietuvai.

VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) sako pastaruoju metu fiksuojantis daugiau atvejų, kai į Lietuvos sistemą patenka universaliu kodu paženklintų pakuočių nuo gėrimų, kurie buvo nupirkti Latvijoje arba Lenkijoje. Pinigų už tokių pakuočių sutvarkymą USAD iš gėrimų gamintojų ar importuotojų negauna, tačiau už kiekvieną į taromatą Lietuvoje nuneštą butelį ar skardinę turi sumokėti po 10 ct, papildomai kainuoja ir jų sutvarkymas.

„Matome tendenciją, kad daugiau gėrimų, kurie paženklinti universaliu kodu, lietuviai įsigyja kaimyninėse šalyse – jų grąžinama dalis lyginant su unikaliu kodu paženklintomis pakuotėmis ūgtelėjo“, – sako Gintaras Varnas, USAD generalinis direktorius.

Kadangi Į Lietuvą atvežtos pakuotės didina užstato sistemos sąnaudas, todėl, anot p. Varno, ateityje gali atsirasti skirtingi tarifai pakuotėms su universaliu ir unikaliu kodu. USAD skaičiuoja, kad, priklausomai nuo pakuotės rūšies, tarifas pakuotei su universaliu ženklu gali būti nuo 0,5 iki 1 cento didesnis nei „lietuviškas“ tarifas.

Kol kas tarifai Lietuvos ir tarptautinei rinkai skirtoms pakuotėms nesiskiria – sąnaudos joms surinkti iki šiol buvo panašios. Šiuo metu visiems sistemoje dalyvaujantiems PET buteliams ir plieninėms skardinėms nustatytas 3 ct, stikliniams buteliams – 2,5 ct, aliuminio skardinėms 1,5 ct tarifas, pagal kurį su USAD atsiskaito gėrimų gamintojai ir importuotojai.

Anot p. Varno, tarifai bus peržiūrėti šį rugpjūtį, įvertinus užstato sistemos patiriamas faktines sąnaudas 2017 m. I pusmetį ir apskaičiavus, kiek kainuoja vienos ir kitos rūšies pakuočių surinkimas. Kol kas USAD neturi tikslių skaičiavimų, kiek „importuotų“ pakuočių pakliuvo į Lietuvos užstato sistemą, tačiau tikėtina, kad lietuviams aktyviau apsiperkant Lenkijoje ir Latvijoje, tokių pakuočių taromatuose gali atsirasti vis daugiau.

„Visas gėrimų pakuotes skirstome pagal tai, iš ko jos pagamintos, ir pagal tai, kokiu kodu – universaliu ar unikaliu – jos paženklintos. Tarifai joms nustatomi atskirai. Iki šiol šių pakuočių surinkimas nesiskyrė, todėl jų tvarkymo tarifai sutapo. Dabar matyti požymių, kad jų surinkimo mastas gali skirtis, dėl to gali tekti padidinti universalų tarifą“, – aiškina p. Varnas.

USAD siūlo gėrimų gamintojams ir importuotojams peržiūrėti į šalies rinką išleidžiamų pakuočių ženklinimą ir ant pakuočių naudoti tik unikalų, Lietuvai skirtą brūkšninį kodą.

Penktadalis pakuočių

Pono Varno teigimu, šiuo metu universaliu kodu paženklinta maždaug penktadalis užstato sistemoje dalyvaujančių pakuočių. Diegiant sistemą buvo nutarta leisti gamintojams naudoti ir universalius kodus, nes kai kuriais atvejais vien Lietuvos rinkai skirtų etikečių spausdinimas ir klijavimas ant pakuočių gamintojams gali kainuoti brangiau, atsiranda papildomų sandėliavimo išlaidų.

Verslas sako, kad nustačius naujus tarifų dydžius teks skaičiuoti, kurių gėrimų pakuotes verta pradėti žymėti lietuviškais ženklais, o kurioms palikti tarptautinius kodus.

„Mūsų alūs į rinką tiekiami daugiausia su unikaliais kodais, tai apsimoka, nes jų pardavimai Lietuvoje dideli. Tačiau turime ir tokios produkcijos, kurią ženkliname universaliu kodu. Tai Baltijos šalių prekių ženklai, pvz. , mineralinis vanduo „Vichy Classique“, sidrai. Ženklinimo politiką formuosime priklausomai nuo to, kiek pasikeis įkainiai“, – sako Rolandas Viršilas, UAB „Švyturys-Utenos alus“ generalinis direktorius.

Anot jo, šių pakuočių ženklinimas bus keičiamas, jei paaiškės, kad naudojant universalią pakuotę, sąnaudos smarkiai išauga.

„Bet jei pamatysime, kad sąnaudos nežymios, liksime prie universalių kodų. Tada nereikės investuoti į pakeitimus, bus patogiau dirbti keliose rinkose“, – aiškina p. Viršilas.

Marius Horbačauskas, Suomijos „Olvi“ koncernui priklausančios Kauno alaus daryklos „Volfas Engelman“ generalinis direktorius, tvirtina, kad keisti pakuočių žymėjimo įmonei nereikės: eksportuojama tik į tolimas šalis – Pietų Afriką, Pietų Korėją, Rusiją, iš kur pakuotės į Lietuvą nesugrįžta.

„Pakuotes Lietuvos rinkai ženkliname lietuviškais kodais, o į kitas Baltijos šalis neeksportuojame, nes ten veikia mūsų grupės alaus daryklos“, – paaiškina p. Horbačauskas.

Parankiau vietiniams

Vladislavo Petraškevičiaus, gėrimų importo UAB „Vienas pasaulis“ vadovo, nuomone, universalaus tarifo padidėjimas labiau paliestų ne Lietuvos gėrimų gamintojus, o importuotojus, kurių produkcija gali šiek tiek pabrangti.

„Padidinus universalų tarifą, importiniai gėrimai taptų kiek brangesni, vadinasi, vietiniai gamintojai taptų labiau konkurencingi. 0,5 ar 1 ct nėra didelė suma, bet ji vis tiek turi įtakos galutinei kainai“, – sako jis.

Anot p. Petraškevičiaus, didesnio tarifo importuotojai galės išvengti, klijuodami ant gėrimų pakuočių lipdukus su unikaliais kodais, ką daugelis daro ir šiandien. Tačiau klijuojant lipdukus patiriamos papildomos sąnaudos.

„Mažiausiai žymėjimas kainuoja vietos gamintojams – jie Lietuvos rinkoje realizuoja daug produkcijos, todėl jiems apsimoka visus kodus atspausdinti tiesiai ant pakuočių, jiems nereikia nieko klijuoti, ir didesnis tarifas jiems negresia“, – tvirtina jis.

Tiesa, „Vienam pasauliui“ artėjantys didesni universalūs tarifai didelių pokyčių neatneš: įmonė ir šiandien beveik visas gėrimų pakuotes ženklina lietuviškai. Didelę paklausą Lietuvoje turinčius gėrimus „Vienas pasaulis“ užsako pakuotėse, kuriuose jau nurodyti lietuviški žymėjimai, o ant produktų, kurių parduodama mažiau, pakuočių įmonė pati klijuoja lipdukus su lietuviškais kodais.

Anot Dainiaus Dundulio, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinio akcininko, nemažai importinių alų bei kitų gėrimų į Lietuvą įvežantis prekybos tinklas ir šiandien jų pakuotes žymi lipdukais su lietuviškais kodais.

„Lietuvių gamintojų alus iškart išpilstomas į butelius ar skardines, ant kurių išspausdintas lietuviškas brūkšninis kodas. Mes ant kiekvieno importinio alaus pakuotės turime rankomis užklijuoti brūkšninį kodą. Tą patį daryti reikės ir ateityje“, – sako p. Dundulis.

Anot jo, vieno lipduko užklijavimo savikaina siekia maždaug 3 ct. „Norfos“ prekybos tinklo sandėlyje vasaros sezono metu vien depozito sistemai reikalingų lipdukų klijavimu užsiima 25 visu etatu dirbantys žmonės.

„Lipdukų klijavimas gana ryškiai padidina importinio alaus kainą. Pvz., vokiško „Bitburger“ ženklo alaus 0,5 l talpos butelio savikaina be akcizo, PVM ir transportavimo sąnaudų mums sudaro 31–34 ct.. Vadinasi, 3 ct yra beveik dešimtadalis pradinės alaus kainos“, – lygina p. Dundulis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Prekybos sektoriaus įvykiai, suteikiantys naujų galimybių

Praėjusiais metais prekybos sektoriuje staigmenų netrūko, o bene daugiausiai jų pateikė elektroninės...

Turkijos 2017 m. rezultatas: 32 mln. turistų 3

Turkija suskaičiavo 2017 m. turistų srautus. Viduržemio jūros regiono viešbučių asociacijos duomenimis, iš...

Technikos pardavėjų laukia labai intensyvus pavasaris 2

Žemės ūkio technikos pardavėjai tikisi, kad artėjantis pavasaris atneš prekybos pagyvėjimą.

Agroverslas
2018.01.20
Didžiųjų prekybos tinklų plėtra: uždarytų ir atidarytų parduotuvių statistika Premium

Didieji prekybos tinklai „Maxima“, „Iki“, „Rimi“, Norfa“ ir „Lidl“ kartu sudėjus pernai daugiau parduotuvių...

EK siūlo nustatyti daugiau lengvatinių PVM tarifų

Europos Komisija pateikė siūlymus dėl didesnio lengvatinio PVM tarifų skaičiaus ir mažesnės PVM naštos mažoms...

Finansai
2018.01.19
„Huracan Coffee“ Gedimino pr. 20 nebus, Danys sumokėjo kompensaciją Premium

Finansų ekspertas Antanas Danys suvaldė savo investiciją į komercinės paskirties pastatą, esantį Gedimino pr.

„Kidy Tour“ sukirto rankomis su „Baltic Clipper“

Verslininkui Gediminui Žiemeliui priklausantis kelionių organizatorius „Kidy Tour“ toliau plečia partnerių...

„Ergo“ Zuolitūdės istorijoje VP grupės įmonėms sumokėjo 1,6 mln. Eur 2

VP grupės įmonės teismo keliu norėjo iš draudikės „Ergo“ išsireikalauti 5,34 mln. Eur, tačiau buvo susitarta...

Maisto pramonė laužia ledus į Japoniją Premium

Lietuvos maisto eksportuotojams praėjusiais metais pagaliau pavyko pralaužti ledus į Japoniją.

Agroverslas
2018.01.18
Prekybines gatves atgaivintų stogas virš galvos Premium 8

Dalį Gedimino prospekto uždengus stiklu ir įdiegus išmaniąsias technologijas, kurios, pavyzdžiui, nuo žmonių...

„Sodros“ įmokos verčia keisti premijavimo sistemą Premium

Atsiradus prievolei mokėti „Sodrai“ nuo MMA ir tuomet, kai asmuo dirba ne visą dieną, verta peržiūrėti...

Finansai
2018.01.18
„Lidl“ Airijoje statys didžiulį paskirstymo centrą 19

Mažmeninės prekybos tinklas „Lidl“ Kildero grafystėje, esančioje vakarinėje Airijos dalyje, planuoja...

Įvedamos kompensuojamųjų vaistų priemokų „lubos“

Vyriausybė patvirtino naują kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria bus reguliuojamos šių vaistų priemokos.

Žemės ūkio produktų pardavimo skatinimui - 169 mln. Eur

Europos Komisija (EK) skirs papildomą finansavimą ES žemės ūkių produktų pardavimui visame pasaulyje skatinti...

Agroverslas
2018.01.17
Kelias į skaitmeninę erdvę: verslininkai e. prekybos mokėsi iš klaidų Premium

Nepaisant e. prekybos augimo ir fizinei prekybai keliamos grėsmės, dar likę nemažai pardavėjų, kurie vengia...

„Amazon“ patyrė nemalonumų, kai dvimetis pats užsisakė prekę 2

JAV Baltųjų rūmų atstovė spaudai Sarah Huckabee Sanders prašo elektroninės komercijos milžinę „Amazon“...

Atsarginiai variantai – visad po ranka 4

Lietuvos įmonės, keletą pastarųjų metų aktyviai šturmavusios Švedijos rinką, rizikuoja susidurti su...

Pramonė
2018.01.17
Prekybininkai nebegalės piktnaudžiauti pinigų rezervacija 1

Įsigalijojo Antroji mokėjimo paslaugų direktyva, kuri neleis prekybininkams taikyti papildomų mokesčių...

Finansai
2018.01.16
Verslo idėją padiktavo naujasis darbo kodeksas Premium

Naujas Darbo kodeksas (DK) paskatino kurtis naujas internetines platformas, darbuotojams teikiančias teisines...

Sustabdyta kelionių organizatoriaus „Travelonline Baltics“ veikla 3

Sustabdyta vieno didžiausių Lietuvos kelionių organizatorių UAB „Travelonline Baltics“, valdančio portalus...

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau