Detektyvas dėl „antialkoholinio“ įstatymo: Širinskienė pasiklydo tarp draudimų

Publikuota: 2017-05-16
Agnė Širinskienė, Seimo narė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Agnė Širinskienė, Seimo narė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) patarėjas galėjo bandyti klastoti šiame komitete patvirtintas pataisas Alkoholio kontrolės įstatyme, susijusias su svaigalų pardavimu masiniuose renginiuose ir su alkoholio reklamos draudimu. Pats įtariamasis neigia, jog ėmėsi neteisėtos veiklos ir ką nors savavališkai keitė.

Šis bandymas, pasak SRK pirmininkės Agnės Širinskienės, galėjo diskredituoti ir patį įstatymą, ir komiteto poziciją dėl jo. Tačiau praėjusią savaitę pati politikė savo lūpomis dėstė tą patį, ką esą suklastojo patarėjas.

Apie įtarimus antradienį pranešė valdančioji Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (VŽS) frakcija Seime.

„Įtariama, jog vienas SRK biuro darbuotojas bandė savavališkai koreguoti Alkoholio kontrolės įstatymo projektą. Jeigu pirminė informacija pasitvirtins ir bus nustatyti dokumento klastojimo požymiai, bus kreiptasi į teisėsaugą“, – rašoma pranešime.

Oficialiai kreiptasi į Seimo kanclerę, prašant pradėti tarnybinio nusižengimo tyrimą patarėjo Egidijaus Jankausko atžvilgiu. „Tai būtų jau ne pirmas tarnybinis patikrinimas dėl šio valstybės tarnautojo veiksmų per pastarąjį laikotarpį“, – teigiama VŽS pranešime spaudai.

Ponia Širinskienė teigia įtarianti, kad patarėjas galėjo savavališkai pakoreguoti kelias įstatymo projekto nuostatas. Iš pradžių esą kilo įtarimas, kad „įstatymo tekstas buvo biuro darbuotojo savavališkai pakoreguotas taip, kad nemokamuose renginiuose būtų leista prekiauti silpnesniais negu 7,5 laipsnio alkoholiniais gėrimais“, nors SRK išvados rengėjai buvo nusprendę priešingai – siūlyti komitetui nemokamuose renginiuose iš viso drausti prekybą alkoholiu.

„Laiku pastebėjus tokiai savavališkai korekcijai buvo užkirstas kelias“, – pranešė SRK vadovė.

Kitas bandymas neteisėtai koreguoti projektą susijęs su įstatymo nuostatomis dėl alkoholio reklamos ribojimo. Esą patarėjas galėjo į projektą įrašyti absoliutų visų formų svaigalų reklamos draudimą, nors ir Vyriausybė, ir SRK pasisakė už tai, kad alkoholio reklama nebūtų laikomas prekių ženklų, įmonių pavadinimų naudojimas viešojoje erdvėje.

Ponia Širinskienė mano, kad pastarasis bandymas neteisėtai koreguoti projektą galėjo diskredituoti ir „demonizuoti“ Vyriausybės bei SRK pastangas priiminėti nuosaikius ir subalansuotus sprendimus mažinti alkoholio prieinamumą: „Dėl tokio savavališko projekto taisymo buvo sudarytas klaidingas įspūdis, kad komitetas pritarė draudimui kavinėse, kitose mažmeninės prekybos vietose naudoti ženklintus prekių ženklais, įmonių pavadinimais įvairius atributus, pvz., skėčius, pelenines ir pan., kai tuo tarpu tokio siekio nei Vyriausybėje, nei komitete niekada nebuvo.“

„SRK posėdyje svarstė ir balsavo pritardamas Vyriausybės išvadai dėl atitinkamų Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimų, tačiau vėliau, kai suredaguotas dokumentas buvo atneštas man pasirašyti, jame vėl nebuvo Vyriausybėje ir komitete sutartų išlygų dėl prekių ženklų nelaikymo alkoholio reklama“, – pranešime spaudai cituojama p. Širinskienė.

„VŽS frakcija tikisi, kad Seimo kanceliarija atliks išsamų tyrimą ir, jei bus nustatyti dokumentų klastojimo požymiai, kreipsis į atitinkamas teisėsaugos institucijas. Alkoholio prieinamumo mažinimas bei prevencija yra ir bus vienas iš prioritetinių VŽS darbų nepaisant bandymų tam užkirsti kelią. VŽS frakcija apgailestauja dėl tokios biuro darbuotojo veiklos, sukėlusios nerimą žiniasklaidoje. Tokie veiksmai diskredituoja Seimo darbą, valstybės tarnybą. Deja, bet būtent dėl šių veiksmų užtruko projekto galutinės redakcijos ir komiteto išvados paskelbimas“, – rašoma pranešime spaudai.

Netrukus Seimas turėtų svarstyti paketą įstatymų pataisų, susijusių su alkoholio prieinamumo mažinimu.

Pasiklydo tarp draudimų

Tačiau šie partijos išplatinti pareiškimai, prieštarauja p. Širinskienės anksčiau išsakytoms mintims.

VŽ praėjusią savaitę rašė, kad p. Širinskienė tikino, jog ant skėčių ir bokalų alkoholio logotipų nuo 2018 m. turės nebelikti.

„Dėl skėčių, bokalų ir kito kavinių inventoriaus – apie tokius kompromisus iš Vyriausybės negirdėjau“, – praėjusį ketvirtadienį VŽ aiškino p. Širinskienė. Pasak jos, dabartiniame Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų projekte nėra numatyta išlygos kavinių skėčiams, tad kavinės ir restoranai nuo 2018 m. turės nuimti alkoholio logotipus nuo inventoriaus.

Daugiau apie alkoholio prieinamumo planuojamus ribojimus skaitykite čia.

Neigia ką nors keitęs

Ponas Jankauskas neigia SRK pirmininkės įtarimus ir viliasi, kad „tarnybinio patikrinimo metu bus viskas išsiaiškinta“.

„Dėl pirmojo kaltinimo, t.y. dėl nuostatų, susijusių su alkoholio pardavimu per masinius renginius, galiu pasakyti, kad dar iki projekto svarstymo komiteto posėdyje viską išsiaiškinome, konstatuodami, kad buvo palikta nedidelė korektūros klaida, kuri buvo laiku bendromis pastangomis pastebėta ir pataisyta“, – VŽ sakė SRK patarėjas.

Bet jis pareiškė visiškai atmetantis antrąjį p. Širinskienės kaltinimą – dėl išimčių iš alkoholio reklamos draudimo. „Ten nei komitete, nei mano rankomis nieko nebuvo keičiama lyginant su tuo, kokį variantą atsiuntė Vyriausybė, t.y., nors ir nustatant alkoholio reklamos draudimą, bet su išimtimis, pvz., kad barų inventorius, sakykim, skėčiai, staliukai ir padėkliukai su alkoholio gamintojų pavadinimais nėra laikomi reklama“, – aiškino p. Jankauskas.

Alkoholio ekspertai taip pat atkreipia dėmesį, kad esamoje įstatymo redakcijoje dėl svaigalų reklamos visiško uždraudimo gali būti formuluotė, kuri apribos ar net išvis uždraus alkoholio net ir paminėjimą spaudoje. Kita vertus, dar laukiama galutinės projekto redakcijos, kuri ir bus teikiama Seimui priimti. Tik tada esą bus galima daryti išvadas, kokio masto draudimai įvedami.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Palink, UAB632.49911.3877.398
Sanitex, UAB480.50815.8031.147
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
Eurovaistinė, UAB206.2667221.539
ACC Distribution, UAB180.158288130
Kesko Senukai Lithuania, UAB351.69320.3483.767
EVD, UAB176.3937.132125
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau